retrix

okres Praha
vyzkumny pracovnik

2 body

• 20.1.2012  11:47

Film získal na domácí půdě několik ocenění, byl poslan i na Oscara v kategorii neanglicky mluvený film, ale nedostal se do nominovaných. K filmu byl vydán soundtrack 16 skladeb, z nichž některé autor hudby Rahman nahrál v Praze s Českým filmovým orchestrem. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdičky, ale závěr filmu je nedotažený. Celá linie a děj filmu je v závěru naráz rozhodnuta mystickou silou, která tuto linii děje znehodnocuje.

• 19.1.2012  10:36

Film byl natočen dle románu Simulacron-3 od Daniela F. Galouye z roku 1964. Podle tohoto románu byly natočeny i filmy Welt am Draht v roce 1973 pro německou televizi. V roce 2 000 bylo Třinácté patro nominováno na cenu za nejlepší sci-fi film, ale předstihl jej Matrix. Rozpočet filmu byl 16 miliónů dolarů a vydělal necelé 3 miliony dolary. Film spíše obdržel neegativní recenze od kritiků. V tomto filmu sice není akčnost a megarozpočet jako v Matrixu, ale kvalita zpracování spolu s napínavou zápletkou , navíc s nečekanou pointou, dělá tento film nadprůměrným.

• 17.1.2012  22:39
    Pustina (2006)

Film měl rozpočet 3 miliony liber. Až na začátek se celý odehrává v lese a na pobřeží. I když je většina postav vyjádřena záporně, jedinou kladnou osobnost ve filmu představuje Toby Kebbell a v tom je právě problém. Toby Kebbel představuje hrdinu, který není ani kladný ani záporný a máme tu Shakespearovo dilema: Fandit či nefandit ?

• 17.1.2012  20:24

Původně jsem chtěl dát 3 hvězdičky i přes ty nelogičnosti v první půli filmu. Závěr filmu je však režijně a scénaristicky veden takovým způsobem, že předpokládá jen samé hlupáky v hledišti. A přitom ten námět má takový potenciál, že v rukou mistra se z filmu dalo vytěžit mnohem, mnohem více.

• 17.1.2012  00:13
    Křižáci (1960)

Film byl jedním z prvních (ne zcela první) barevných polských filmů a vidělo jej přes 32 milionu diváků, což bylo o 3 miliony více, než byl tehdejší počet obyvatel Polska a řadí se tím k polskému filmu s největším počtem publika. Během filmu si zlomil nohu představitel Zbyška z Boghdance. V sádře ji pak musel během natáčení kamuflovat a skrývat. K samotné bitvě u Grunwaldu - ve filmu na sebe čekají,s tím, že Křižáci připravili past. Ve skutečnosti obě armády byli zaskočeni vzájemným střetem a křížácí si již nestačili vytvořit zálohy.

• 16.1.2012  20:24

Film obdržel od kritiků docela vysoké hodnocení. Hlavním motivem filmu je "Remote viewing", projektu Stargate, který byl v roce 1990 financován 20 miliony vládou USA a měl sloužit pro případné vojenské využití psychických jevů. Tento projekt byl po 5 letech zastaven, protože se nepodařilo získat užitečné informace. Rozpočet filmu činil 27 milionů dolarů. V celém filmu vládne temná atmosféry s prvky hororu či tajemna, někdy zdařilá, jindy až ne tak moc úspěšná.

• 15.1.2012  22:24
    Popravčí (2005)

Film ukazuje vcelku přesvědčivě život v středověku, v době náboženských válek a inkvizice. V závěru bohužel ta přesvědčivost uvadá a převládá důraz na akčnost filmu. Natáčel se v Maďarsku a krásném prostředí Štýrska a byl vyroben s rozpočtem 8,5 milionu dolarů. V podstatě po celou stopáž filmu je děj ponurý s očekáváním příchodu něčeho zlověstněho. Mimochodem za skvělou kamerou tohoto filmu stál Vladimír Smutný, držitel 5 ocenění Českých lvů

• 15.1.2012  20:11
    Počátek (2010)

Filmová lahůdka, která Leonardovi DiCapriovi sedla na tělo stejně jako Prokletý ostrov. Nolan pracoval na scénáři 9 let a film získal 4 oscary z 8 nominací, což hovoří za vše. Mimochodem role prý byla nabídnuta i Bradu Pittovi a Willu Smithovi.

• 15.1.2012  19:43
    Zaklínač (TV seriál) (2002)

Seriál není vyjímečný scénářem, režií nebo ztvárněním potvor, to vůbec ne. Je to ale pocitová záležitost, hudební pozadí je skvélé, a prominu i to stálé opakování. Spíše mě nadchlo ztvárnění Sapkowského předlohy a i hlavní postavy Geralta a Marigolda, které díky charismatickému Michalu Zebrowski a komickému ale srdečnému Zbigniewu Zamachowski, jsou pojmem, jenž kolují např v nickách všude na internetu. Nízkorozpočtovost je bohužel v tomto seriálu znát, ale i za to málo se Polákům vydařil projekt, za který se stydět nemusí.

• 14.1.2012  22:52

Začátek filmu má našlápnuto docela vysoko - krásné scenérie přírody, práce s kamerou a dobře navozující hudba, vše jak má být, do toho opuštěné, ztracené místo někde v Rusku opředené záhadným tajemstvím. Zvrat nastává odjezdem Marie na hledané místo. Tady začínají nelogičnosti hlavní hrdinky, které režisér mohl lépe usměrnit a více z tajemna navodit. Neustálé volání Anatolye, které po určité době vymění za neustálé volání Nikolaje není až tak pro diváka srdcevroucí. Mezi námi, představit se někde v končině sám uprostřed polorozpadlého domu v noci s baterkou a slyšet podivné zvuky a vidět záhadnou postavu, která se odkudsi objeví a zase někamsi mizí, Marii to nechává prozatím v klidu, mě by asi nenechalo. Jinak herecké výkony Karla Rodena i Anastasie HiIl byli vcelku vydařené.

• 14.1.2012  20:22
    Waterloo (1970)

Je to rozhodně film, který milovník té doby nemůže opomenout. Žádný takový film s tolika živými komparsisty, si troufám tvrdit, se již nenatočí. Film má v současné podobě 2 hodiny a pár minut. Původně byla i rozšířená 4 hodinová verze filmu, ve které je více zobrazen nejen průběh bitvy u Waterloo ale i podrobněji u Ligny. Ve filmu je několik historických omylů, jedním z hlavních je, kdy pruské vojsko přijde na bojiště v samém závěru dne a takřka jednou ranou změní výsledek a ukončí bitvu. Ve skutečnosti se Prusové vloží do bitvy mnohem dříve a začnou vázat na sebe část francouzských sil. Později ale příchod dalších Prusů položí Francouze na kolena a rozhodne průběh bitvy.

• 14.1.2012  19:49
    Soupeři (1977)

Film byl natočen dle povídky Duel od Joesepha Conrada. Zajímavostí filmu je však ta skutečnost, že povídka byla napsána dle skutečných husarů v napoleonově armádě. Jmenovali se Dupont a Fournier. Ti spolu svedli 30 soubojů v průběhu 19 let. Podobně jako ve filmu i zde nakonec Dupont vyhrál v posledním souboji na pistole a donutil Fourniera ke slibu, že ho už nikdy nebude obtěžovat. Film hlavně vyniká přesným ztvárněním vojenských uniforem a dobového přiblížení napoleonské éry. Scott svoji prvotinu celovečerního filmu nenatočil jako akční historickou fresku, zaměřil se na psychologii a osud hlavních postav. Postavy Feraud a d'Hubert se od začátku až téměř po celý film vyvíjejí stejně, ale na konci jdou oba zcela jinou cestou životem.

• 13.1.2012  00:48
    Harry Brown (2009)

Bezvýchodná drsná realita , která zcela jistě někde existuje v mnoha podobách, převedená na filmové plátno s koncentrovaným násilím a akčním napětím, odplatou a konečným sebeuspokojením. Mementem filmu je právě ona neschopnost současné společnosti bránit se podobným excesům, jenž doba přináší. Film samotný vzbudil spíše kladné ohlasy u kritiků a po celém světě vydělal cca 10 milionů EUR. Nemalou měrou k úspěchu přispěl i stárnoucí hlavní hrdina Michael Caine.

• 12.1.2012  21:12

Pohádkový svět ve spojení s tím skutečným, tam může vyniknout jen velký umělec s nadáním, což Del Toro (netvrdím že na 100 %) potvrdil. Propojení těchto světů a některých prvků je podobné filmu Letopisy Narnie. Na rozdíl od Narnie se však Del Toro více zaměřil na dospělé diváky (tento film bych dětem moc nedoporučoval) a to mu možná vyneslo i tolik ocenění a vítěztví po celém světě. Ono spojení vysněného pohádkového světa v kontrastu s tvrdou realitou Frankova režimu a brutálního otčíma, dělá film poetický a hladí na duši. Navíc Del Toro nechává konec otevřený a nechává hlavní hrdinku vplout do říše podzemi jako princeznu Moannu. Duše Ofelie tím nalezla to, co ve skutečném světě ztratila a neměla. Jediné, co mně po celý film vadilo, byl český dabing Ofelie - nepřirozený, strohý, bez patřičné intonace a zaujetí k postavě.

• 12.1.2012  01:21

Film začíná úvodem, že celý vesmír je v ohrožení. Přeháním, já vím: "schránku lze otevřít pouze v krajním případě, když už není žádná naděje". Tyto hlášky většinou už začínají vypovídat o filmu samém a ani v tomto případě nezklamaly. Film mě prakticky ničím nezaujal, či spíše unudil k tomu, že jsem se těšil, až bude konec.

• 12.1.2012  00:53
    Fontána (2006)

Jsem přesvědčen, že to je to spíše klubový film mezi vyhraněné diváky a i když vydělal kolem 16 milionu dolarů svým chlebodárcům, kritika na něj byla rozpolcena. Původně měl hlavní role ztvárnit Brad Pitt a Cate Blanchet. Brad ale nakonec na poslední chvíli od smlouvy odstoupil (Brade přešel na jiný projekt a začal točit velkofilm Troja) a Cate byla těhotná, jak je uvedeno již v zajímavostech k filmu. Film není jednoduchý na pochopení, vychází z mayského náboženství o posvátném centrálním stromu spojujícího zemi s podsvětím Xibalba. Základním poselstvím filmu je, že existuje několik cest k cíli, ale konečný cíl je vždy stejný. Snad i proto Aronofsky rozplétá ve filmu 3 dějové linie v různě časovém období, přičemž třetí dějová linie, kdy Tom putuje v bublině k podsvětí Xibalba, je přímo spojena s Mayským pojetím světa (mimochodem, kdo jste to nepochopil, ten strom v bublině představuje umírající Izi). Všechny tři alegorie nakonec končí stejným podobenstvím a to, že smrt dává život něčemu novému a že není konečná. To je asi hlavní myšlenka filmu.

• 10.1.2012  18:31

Slušně natočený snímek, postraumatický, mírně sebekritický. Film nedělá ze svých hrdinů supermany (jak bývá zvykem u americké válečné produkce) a na druhé strané pobíhající šašky, ale řeší všední starosti a hrdinství vojáků na frontě v přední linii. Tím, že je snímek černobílý, mohl si dovolit použít dokumentární záběry, které do filmy vhodně zapadly, aniž by to nějak narušilo děj.

• 9.1.2012  21:10
    Red (2010)

Tahle akční honička s komediálními dialogy je super. Úvodem žádná zbytečná seznamovačka, film má našlápnuto přímo na věc. Akční scény jsou vymyšleny s nápaditostí a ladností. Bruce je zase tam, kde mu to padne a s plejádou dalších skvělých herců a vtipným scénářem patří tenhle film rozhodně k těm nejlepším.

• 8.1.2012  23:31
    Apocalypto (2006)

Nevím, jestli herci hráli Indiány nebo Indiáni herce, ale zahráli to skvěle. Až jsem si říkal, kde Mel nabral tak věrně a výborně zahrané postavy. Režie Mela byla bravůrní, protože začátek by klidně mohla převzít i jako hraný dokument o indiánech BBC. Prostřední část filmu byla zbytečně rozvláčná, ale potom to má šmrnc a spád. Jediná negativa, která snad filmu mohu vytknout - centrum Mayů se mi vůbec nelíbilo a pak ta naháňka džunglí se dala zvládnout více přirozeně.

• 8.1.2012  20:36
    Počítání oveček (TV film) (1981)

Žaneta je boží, nechápu komisi, proč ji nevzali na DAMU, škoda vyhaslé hvězdy, která mohla zářit i dnes. Paní Galatíková zahrála svoji roli rovněž s úctou. Samozřejmě nelze pominout i skvělou režii, která se dnes už tak nevidí.

• 7.1.2012  23:32
    Zkáza lodi Gustloff (TV film) (2008)

Potopení lodi s tolika lidmi na palubě ve studených vodách musí být něco strašného. 8 000 mrtvých v jeden moment. Z počátku trochu rozvláčný, ale zde je to možné i pochopit, protože by vlastně nebylo o čem točit. Hlavní dějová linie je založena na odhalení či hraní si na babu s nasazeným ruským špionem. Možná to chtělo více ztajemnit a ne hned nabídnout tip. A chtělo to změnit i uniformy. Na rozdíl od civilistů, v něm vojáci vypadali jak gentlemani jdoucí na ples. Na evropské poměry ale rozhodně slušně a dobře natočený snímek

• 6.1.2012  20:52

Děj není nijak bombastický, spíše jsem měl dojem, že scénář se více zaměřil na časoprostorovou kontinuitu a co nejmenší paradox, než na dějové stvárnění. Jako televizní film o cca 4 hercích dobrý a dostačující, do kina bych na to nešel.

• 6.1.2012  20:43

Dojemný a krásný příběh pro citlivé duše. Malinko rozvláčný hlavně v úvodu, ale je to jen připrava k tomu, aby se divák vcítil do poslední púlhodinky tohoto smutného závěru. Film jsem si pustil hlavně kvůli cestování časem, ale je to jeden z mála filmů, kde časoprostorový paradox nemá cenu řešit. O to v tomhle filmu vůbec nejde. Romantický klavír jen podtrhává atmosféru romantické lásky a životního štěstí změněného v neštěstí.

• 6.1.2012  15:47
    Next (2007)

Film má šmrnc i spád, ze začátku to chvíli trvá, než se zapadne do rozjetého vlaku a pochopí, čím je vlastně Nicolas obdařený, no ale potom už nejedete vlakem ale Shikansenem. Akčnost, rychlost, žádná zbytečná povídačka či filosofické poudačky. Závěr předpovidatelný, o pointu v tomhle filmu nešlo. Ale ouvej, závěr zcela jinej a pointa tam byla. No přiznám se, vůbec jsem to nečekal a myslím, že nikdo jinej taky. V tu chvíli jsem se ale těšil na pokračování děje s tím, že tu máme dva filmy v jednom. Bohužel, naráz střih a titulky. Bejt to takhle rozjetý, nasadil bych k tomu ještě další hodinu a majstrštyk by byl dokonán, škoda no. Mimochodem Jessica Biel byla roztomilá.

• 5.1.2012  15:30

Na Planetu opic jsem měl averzi poté, co se vyklubalo několik pokračování kultovního filmu. Chyba lávky, tahle pecka stojí za to. Wyatt nezabřehl do tradičního klíše hodní lidé - zlé opice či naopak. Tady o to nejde. Caesar je hodný svého jména a jde cílevědomě za svým. Ne přes mrtvoly za každou cenu, ale cílevědomě a houževnatě - ke svobodě nejen pro sebe, k čemuž mu dopomohl již zmíněný lék.

• 5.1.2012  10:36

Mezi řadou sovětských válečných filmů je to vyjímečný film. Není zde znázorněna okázalost bojové techniky a lidí, v čem si sovětský válečný film liboval, ale právě naopak. Film rovněž není ukázkou přehnaného hrdinství sovětských vojáků či partyzánů a tuposti německých útočníků, jak bývá u mnohých filmů zvykem, to vůbec ne. Režisér se soustředil na příběh chlapce, který z dětské hry na vojáčky byl vržen přímo do centra nacistického běsnění. Možná bych malinko upustil od toho neustálého bahnění a máčení se v čemkoliv, který provází první polovinu filmu. Na druhou stranu herecký výkon a projev hlavního hrdiny Fljory by zasloužil i ocenění v podobě sovětského Oscara, kdyby tehdy nějaký byl.

• 4.1.2012  22:37

Film se mi vůbec nelíbil, není to moje krevní skupina.Vydržel jsem půl hodiny a pak už jsem tu zvrhlou parodii na nasilí nemusel.

• 2.1.2012  23:43
    Maso a krev (1985)

Film není špatný, dá se na něj koukat, herci jsou ve středověku opravdu špinaví a otrhaní, jak má být a ne jako nažehlené slečinky, jak je mnohdy vidět v těhle rádoby středověkých filmech. Děj je rovněž slušný a má spád. Když pominu některé do očí bijící hlouposti, které se zde vyskytují alias mor( zázračné vylečení, vždyt stačí rozříznout vřed a je po nákaze či téměř okamžitá smrt či nenakažení některých), tak dobrý Paule. Škoda, že Verhoeven chtěl zde nalákat diváky spíše na nahotu a surovost a že v tomto až přehnaně tlačil na pilu.

• 9.12.2011  18:54
    Černá smrt (2010)

Zaujme hlavně výborně vytvořené prostředí středověku a postav. Scenérie neměli chybu a film po příjezdu biskupovi ekipy začíná mít nádech tajemna a dobrodružného očekávání co bude dál. Na duši mrazí a vy čekáte, s čím na nás dějová linie přijde. Bohužel, po první půli fim postupně graduje níž a níž, až mně připadalo, že scénář začal tvořit nějaký náboženský fanatik. Jak jinak si představit, že náklonnost hlavních postav jde najednou do kopru a vy máte pocit, že postavy z vesnice jsou kladnější než ty hlavní. Nějak jsem začal fandit té vesnici a chtěl zničit ty ostatní, takže někde bylo něco špatně. Divák potřebuje ve filmu někomu věřit nebo mít svého kladného hrdinu, ale tady nakonec kladný je záporný ve jménu Boha či na druhé straně pohanství. Navíc mně tam hned naskočily dvě nelogičnosti - Christopher Smith asi zapomněl, že ve středověku byl silnou zbraní luk, spíše nezapomněl, ale pro vývoj děje se mu tady luk absolutně nehodil a za druhé - vesnice si žila v pohodičce, žádné zbraně jen nějaké dřevěné vidle a přitom hned nedaleko naši partičku přepadla tlupa halamů. Že by vesnici nikdo nenapadl a nevyhubil ?

• 7.12.2011  22:34

Půl hodiny jsem to vydržel, ale dál už se to nedalo. Kravina na entou. Króner se snaží seč může, ale zachránit tohle nemůže. Žádny děj, ke komedii to má hodně daleko, Zázvorková se tam vůbec nehodila a kecání o ničem.