Před úsvitem (1995)

Film, ktorý aj po dlhých rokoch od prvého videnia zanechal vo mne veľkú emóciu. Julie Delpy ako svojsky neodolateľná francúzska študentka s roztomilým akcentom a Ethan Hawke ako americký bohém vedú pseudointelektuálny rozhovor, ktorý tvorí soundtrack ku prechádzke po Viedni. Kompozične a ideovo je Before Sunrise jediný film svojho druhu, aký som kedy videl a zároveň pre mňa najlepším romantickým filmom všetkých čias. 10/10

Tísňová linka (2013)

V momente keď Halle Berry sadne do auta, môžete vypnúť film a ak si záver nedomyslíte, určite ho nájdete v Encyklopédií filmového gýču v kapitole Thrilleri s psychopatickými vrahmi. Veľká škoda, pretože film dokáže diváka nadlho upútať a najmä prvá polovica je veľmi dynamická a zaujímavá. 6/10

Klip (2012)

Zaujímavá autentická výpoveď o stave dnešnej mládeže (a aj akejkoľvek z dôb minulých) zasadenej do prostredia veľmi blízkemu našim bratským krajinám. Sex, párty, alkohol a drogy sú bežnou súčasťou pubertálneho života, akurát až v posledných rokoch je módou točiť si to všetko na mobil. Z tohto pohľadu teda nejde o nič šokujúce, takže puritáni iba zakrývajú oči pred skutočným "svetom mladých." Preto treba oceniť snahu tvorcov zachytiť túto zverinu v dokumentárnom štýle. Hlavný predstavitelia pôsobia civilným dojmom a tým pádom je film uveriteľným. Sexuálne scény nepôsobia rušivo a zapadajú do kontextu filmu. Čo je ale najväčším problémom Klipu je príbeh. Chýba niečo naozaj prekvapujúce a možno aj odpudzujúce. Takto je to iba sondou do sveta mladých, ale skôr povrchnou ako hĺbkovou, Na záver iba jedno želanie: dúfam, že moja dcéra bude knihomoľka s ortodoxným odporom ku alkoholu a drogám :-) 6/10 (videné na základe Screeneru Petra Konečného)

Souboj s nebem (2005) odpad!

Mexická podivnosť nakrútená amatérskou kamerou s ťažko uchopyteľným príbehom. Dlhé zábery bez dialógov, z ktorých bývajú artoví fanúšikovia vo vytržení, umelo spomaľujú už aj tak rozvláčne prezentovaný príbeh. Navyše otvorené sexuálne scény neprinášajú žiadny nový rozmer ani hĺbku do filmu a pôsobia nekonzistentne ku zvyšku, aj keď tie poskytujú najlepšiu prácu s kamerou. Až na jeden veľmi dobre natočený blowjob a ocenenie, že v sexuálnych scénach nemusia vystupovať vždy iba dokonale krásni a mladí ľudia, tento film úprimne neodporúčam. 1/10 (videné na základe Screeneru Petra Konečného)

Kill Bill (2003)

Jediný Tarantinov film, kde obrazové stvárnenie posiela do úzadia dialógy. Dokonalá filmárčina, kde mnohé detaily a odkazy podfarbené (ako vždy) skvelou hudbou, vytvárajú jeden z najoriginálnejšie pojatých filmov minimálne desaťročia. Samozrejme, človek musí byť Tarantinov fanúšik, aby si všetko naplno vychutnal. 9/10

Sledování (1998)

Vynikajúci Nolanov debut s úspornou minutážou, ktorý vzdáva hold film noir. Detektívka založená na skľučujúcej atmosfére podfarbená ambientnými ruchmi a zvukmi starej kamery. Jedinou škodou je nevyužitý potenciál prvotnej myšlienky sledovania cudzích ľudí na základe stanovených pravidiel, ktorá prináša priestor na samotné filmové spracovanie. Aj napriek tomu Following odkrýva Nolanov obrovský filmársky talent. 8/10

Godzilla (1998)

Bez akýchkoľvek pochýb je Godzilla zlý film. Zlé efekty, zlý scenár, dementné postavy a najmä extrémne nepozerateľný záver. V momente, keď sa postavy po dobre vykonanom love na Godzillu začnú hromadne obijímať, vznikajú nové vzťahy, priateľstvá, rušia sa pracovné zmluvy a ďalšie americké nezmysly, sa divák cíti intenzívne trápne. Ale aj tak je Godzilla zábavný, aj keď zlý film. A to je lepšia kombinácia ako zlý a nudný film. 5/10

Sametoví teroristé (2013)

Veľmi milé prekvapenie. Kvalitne spracovaný hraný dokument so zaujímavým námetom, ktorému navyše sluší veľké plátno. Naozaj neviem, kedy som sa tak bavil na slovenskom filme. Mať o 10 minút kratšiu stopáž, bolo by to o hviezdičku viac. 8/10

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Dvaja pošahaný vedci a drsný černošský plukovník - vážne Guillermo?! Príšery vyzerajùce horšie ako Godzilla, roboty vzpriamene chodiace po dne mora ku tomu Hong Kong nápadne pripomínajúci Blade Runner - vážne Guillermo?! Slabá výprava, účelovo upršané a tmavé scény a patetické dialógy ako z najhardcoreovejších amerických akčných kazetových Béčok - vážne Guillermo?! 2/10

The Doors (1991)

Pokiaľ sú filmy o iných hudobníkoch (Walk To Remember, Ray, Notorious B.I.G.) príbehovo podmanivejšie, The Doors je predovšetkým veľmi hlbokým pohľadom do hlavy Jima Morrisona. Práve tento filmársky prístup dáva obrovský priestor Val Kilmerovi na rozohratie nezabudnuteľnej hereckej úlohy, ktorý samozrejme naplno využil. Film The Doors je veľkým drogovým tripom, psychologickým výplachom ústrednej postavy, pohľad na dobu hippies a najmä vynikajúcej hudby. 8/10