Mechagodzilla no gjakušú (1975)

Z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Je fajn, že se Honda vrátil a důstojně zakončil velkou sérii, ale kdo sakra nevěřil, že to pod Hondovým vedením dopadne dobře? Já jsem věřil v dobrý film už od začátku. Taky jsem ho dostal, ale čekal jsem víc. Celý film se tak nějak seběhl hrozně rychle a já jsem vůbec ani neměl čas vychutnat takové nezbytné prvky jako rozšlapování domečků nebo souboje všech monster. Zkrátka krátký a rychlí film, ze kterého si už jen velmi málo pamatuju. Možná by filmu prospěla větší délka, ale to je asi nezrealizovatelné. Děj začíná tam, kde skončila jednička. Mimozemšťani nedali pokoj a opět plánují zničení Tokia. Mechagodzillu opravili. Do toho se sem přimíchá vědec, který objevil nějaký nový druh dinosaura či co (už si to moc nepamatuju). Hodně mě překvapilo, že Titanosaurus zde má daleko větší prostor než Mechagodzilla, jejíž postava se pohybuje na pomezí vedlejšího záporáka a křoví. Nicméně i to jí stačí, aby diváka uchvátila. Ještě bych se chtěl zmínit o jedné věci, která mě zde zklamala, a to jsou efekty. Je rok 1975 (2 roky do odstartování Star Wars) a ty efekty se od roku 196?(prostě od filmu Mosura vs. Godzilla) nepohli ani o krok. Dokonce bych řekl, že v Útoku z neznáma a Destroy all monsters! byli efekty o chlup lepší. Tohle všechno však nic nemění na tom, že přes velké ambice a lehké zklamání Honda natočil skvělí snímek a důstojně zakončil přibližně 20 let trvající sérii.

Godzilla tai Hedorah (1971)

Tak tohle je úplně jiné než ostatní díly. Bannovi se překvapivě dobře daří navodit hororovou atmosféru, která je však následně přebita nějakou absurdností(létající Godzilla je trochu moc), ale na to jsme si už v minulých dílech zvykli. Záporák Hedora je úžasný a krásně s Godzillou zatočí. Takže tento díl je třeba vidět už jen kvůli naprosto odlišnému stylu v jakým se tento film nese.

Pyšná princezna (1952)

Pyšná princezna byla za mého dětství moje oblíbená pohádka. Obsahuje vše, co by klasická česká pohádka měla obsahovat. Dodnes je tato pohádka pro mě nejlepší českou pohádkou. O toto prvenství s ní může bojovat snad jen pohádka S čerty nejsou žerty. Tuto čertovskou pohádku však já řadím již mezi ty novodobější, a proto z těch starých si nejvíce cením Pyšné princezny a to pro svou krásu, jasně vyhraněný rozdíl mezi dobrem a zlem, ale také tím, že hlavními zápornými postavami nejsou černokněžníci, hastrmani, čerti nebo podobné nadpřirozené postavy, ale lidské bytosti, jež jsou tak dobře napsané a zahrané, že působí na plátně mnohem zákeřněji a ďábelštěji než jakákoliv jiná pohádková zrůda. K politickým souvislostem zajímavý blog zde: http://kostlan.blog.respekt.cz/c/20272/Pysna-princezna-ve-sluzbach-komunisticke-ideologie.html

Dracula (1931)

Tak tohle mi přišlo spíše jako parodie originálu. Herec v roli Drákuly je trapný až běda a ostatní herci zrovna tak. Všechny jeho pohyby, které měli připomínat Lugosiho jsou k smíchu a detailní zaběr na jeho oči už jsem velmi těžko rozdýchával. Ostatní herci jsou na tom stejně. Herec v roli Renfielda se omezuje jen na samé vřeštění a herec v roli Van Helsinga přehrává jak ďas(opravdu jedno z nejhorších přehrávání, co jsem kdy viděl). Jedna hvězdička tedy za vizuální stránku(která ovšem často kolísá-netopýři) a druhá za to, že jsem se často smál. PS: Scénu setkání Drákuly s Van Helsingem (zakončenou ukázáním kříže) považuji za vrchol parodie. Pokud to náhodou Lugosi nebo Sloan viděli, museli obracet oči v sloup.

Hodina pravdy - Černobyl - nultá hodina (2004) (epizoda)

Velice podařený dokument o snad největší katastrofě pro celou Evropu od 2. světové války. Přesně vystihuje systém komunistů, kteří místo aby vyslali do světa varování, tak událost raději zatajili a z této strašné rány se Evropa ještě dodnes nevzpamatovala a ještě dlouho nevzpamatuje.

Kaidžú sóšingeki (1968)

Tak tohle je naprosto skvělý díl. Akce od začátku až do konce a také napětí. Jediné co bych tu pokáral je fakt,že Ishiro Honda tento díl naprosto režisérsky i dějově nezvládl. Jde o to,že Honda nám správně nepředstaví všechny monstra tohoto snímku,kterých tu je víc než je zdrávo. Ten,kdo neviděl VŠECHNY předešlé Godzilly a další filmy s nimi související,bude bloudit tímto filmem jak v Labyrintu a říkat si:"Co to je?","Jak tohle dělají?","Co je proboha tohle za monstrum????". Úvodní scéna,kdy se nám režisér snaží představit dotyčná monstra je také velice "neinformativní" a navíc nám představí jen asi polovinu. A co se týče mimozemšťanů,ty jsou sice dobří,ale kdo neviděl Battle in Outer Space a Godzilla vs. Monster Zero nebude mít ani páru co to vlastně je za tvory. V závěrečné bitvě se tak utkají Godzilla,Godzilla junior,Rodan,Mothra,Anguirus a Manda s King Ghidorahem a doufám,že ho už konečně zabili,protože po několika dílech mi už začal být dotěrný. Je těch monster na vás moc? A ve filmu je jich ještě víc a dokonce i taková monstra,která tam spolu nebojují,nebo se tam objeví v jednom záběru. Ale i přes tyto nedostatky v představování monster to je jeden z nejlepších dílů.

Dračí svět (1994)

Skvělá komedie. Ten rytíř vs. auto je fakt žrádlo.

Předtucha (2004) (TV film) odpad!

Casper Van Dien je fakt poleno. A nejhorší je,že ostatní jsou na tom herecky ještě hůř!

Mothra tai Godzilla (1964)

Takový klasický díl,ale hlavně velice naivní. Honda za to nemůže,ten odvedl kvalitní práci. Může za to fakt,že Mothra prostě není rovnocený soupeř. Mothra jen upí kousat svými pidikusadli a foukat vítr a to proti Godzille prostě nestačí. Ani ten závěr s těmi larvami není tak dobrý jako třeba v Godzilla vs. Monster Zero. Takže průměr. Mothra se ale nemusí za nic stydět. Čeká jí velká budoucnost. A hned to předvede v dalším dílu.