Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Dokumentární
  • Komedie

plakát

Český žurnál - Hranice práce (2017) (epizoda) odpad!

Skutečně mimořádně kvalitní dokument. Nikoliv však o pracovních podmínkách nízkopříjmových skupin, ale o moderním marxismu. A nikdo jiný ho nemohl názorně vyobrazit lépe než trio Rychlíková, Uhlová a Tožička.

Armáda mrtvých (2021)

Naprostá katastrofa a selhání téměř po všech stránkách. Mezi pozitiva řadím pouze pár akčních scén a vizuální efekty. Zbytek? Největší pohromou je kamera, kterou Zack Snyder vůbec neumí ovládat. Každý druhý záběr je rozmazaný. Film je tak extrémně nudný, že další atributy mi jen těžko stojí za komentář. Příběh nemá hlavu ani patu (a to i v rámci žánru), neuvěřitelné plot holes a klišé, v závěru dokonce i přímá vykrádačka Vetřelců. Film obsahuje zkrátka všechno špatné, co si lze představit.

Godzilla vs. Kong (2021)

Nemůžu si pomoci, ale vrcholem této série pro mě byl film Godzilla II: King of the Monsters. Začalo to bizarní spatlaninou od Edwardse, kde se režisér až do závěrečných titulků nerozhodl, co vlastně chce točit. Pak jsme dostali mimořádně hloupého Konga, který alespoň bavil po akční stránce. Godzilla II se setkala s všeobecným nepochopením a nejnižšími tržbami. Přitom to byla právě ona, která fanouškům nabídla snad všechny prvky starého Kaiju žánru. Otevřela na mnoha místech vrátka pro budování monsterverse. Fungovalo tam až na lidské postavy téměř vše. Ale jestli někdo proklínal postavy v předchozím dílu, tak nevím, jaké pocity měl tady. Ale o tom až později. Tvůrci se zřejmě zalekli neúspěchu předchozího dílu, a tak všechny prvky, dějové linky i parádní atmosféru předchozího dílu spláchli do hajzlu. Místo nich tu máme naprosto přestřelené akční scény, kdy se nový režisér zcela vykašlal na nějaký pocit velikosti monster. Zabírá je z úhlů, ze kterých si nelze uvědomit jejich velikost, svou rychlostí popírají gravitační zákony (Kde je slavné Godzillí dupnutí z prvního dílu? Kde je pomalý vzestup z oceánu z druhého?) a na místo temných atmosferických barviček se všechno děje za dne, takže tu a tam vás oslepí nedokonalé CGI. Je to zcela jiný přístup než u předchozích dílů. Spíše se mi líbí ten předchozí, ale uznávám, že takto dobrou destruktivní akci jsem snad nikdy neviděl, takže palec nahoru. Pokud pomineme ale onu vizuální stránku, dostáváme se k mimořádně špatnému scénáři a strašným postavám. Ty kolem Konga ještě jakž takž fungují, i když se slzou v oku vzpomínám na klidného doktora Serizawu, ale ten novodobý Jar Jar Binks Godzillí série, dotěrný černoch se zálibou v konspiracích, to bylo něco katastrofálního. Jedna z nejotravnějších postav v historii kinematografie. Abych to shrnul, film splnil svůj zábavný účel, takže nemá smysl ho podhodnocovat, ale nejlepší díl série to není.

plakát

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Mně by ani ten feminismus nevadil, kdyby byl obklopen kvalitním filmovým řemeslem. Ale tohle? Všechny ženské postavy kromě Harley byly ve filmu buď úplně zbytečné, nebo krajně nesympatické. Uvěřitelnost bojových scén byla na bodě 0. Jako aby několik holek s rozporuplným výcvikem přepralo desítky nájemných vrahů, přičemž každá rána mužů se rovná jen mírnému polechtání na tváři, zatímco muži padají na první dobrou, to je fakt stupidita na entou. Zvláštní postavou byl pro mě Ewan McGregor, který přehrával jak ďas (v dobrém slova smyslu). Evidentně si svou roli užíval a byl také jedním z důvodů, proč jsem u filmu vydržel do konce. Ale základní předpoklad padoucha je, aby z něj šel alespoň minimální strach. U McGregora jsem byl v každé scéně zvědavý, čím mě zase pobaví.

plakát

Zathura: Vesmírné dobrodružství (2005)

Po deseti letech a zhlédnutí v angličtině musím jít dolů na milosrdné 2 hvězdy. Co je příčinou? David Koepp je brán jako jeden z nejlepších hollywoodských scénáristů, ale tady se skutečně nevyznamenal. Naprosto příšerně napsané, zrežírované i zahrané situace a reakce na ně. Dům pod palbou meteoritů, ocitnutí se ve vesmíru, setkání s robotem. Na všechny tyto události reagují děti naprosto podivně, nevěrohodně a hloupě. Místo emocí jako je strach či panika sledujeme sérii podivných rozhodnutí nebo hádek. Ale co je opravdu nejhorší, jsou ty hrůzostrašné dialogy. Už dlouho jsem nezažil takové peklo: "Nebudu si s tebou hrát, protože už je mi 10 a mám holku..." Vyobrazení střetu generací mezi otcem, dospělou dcerou, dospívajícím synem a malým klukem je tu zobrazováno těmi neprimitivnějšími dialogy a dalšími filmovými nástroji. Opravdu za tím stojí David Koepp? Kristen Stewart je asi jediná obstojná herečka na place, ale i ona časem sklouzne k přehrávání, protože musí citovat neuvěřitelné věty. Dvě hvězdičky dávám pouze za vizuální stránku a pointu s astronautem. PS: Rozdíl mezi Jumanji a Zathura, jakožto rozdíl mezi jejich kvalitou, je zřejmý. Zatímco Jumanji je film pro celou rodinu, tady se cílí pouze na děti.

Na hraně zítřka (2014)

Dávám plný počet hvězdiček, přestože prakticky nevím, co se ve filmu dělo, neboť jsem měl celou dobu upřený zrak na překrásnou Emily Blunt.

Wonder Woman 1984 (2020)

Jednu hvězdičku dávám jen z milosti. Je to jeden z nejhorších komiksových filmů, co jsem v životě viděl. Ale na rozdíl od zpackaných filmů typu Batman a Robin či The Amazing Spider-man tady provádí Patty Jenkins sebevraždu naprosto dobrovolně. Námět mohl na papíře vypadat zajímavě, ale jeho převedení do scénáře a finální podoby stvořilo absolutně nefunkční a nudný mišmaš. U dialogů mezi Gal Gadot a Chrisem Pinem jsem doslova trpěl. I posunková řeč by vydala více emocí než jejich primitivní dialogy. V rolích záporáků jsou tu skvělí herci Pedro Pascal a Kristen Wiig, ale scénář je nešetřil takovým způsobem, že mi jich začalo být až líto. V jednom však film prvenství má. Vyskytují se zde nejhorší akční scény, jaké jsem kdy v komiksovém filmu viděl (a to počítám i Supermany 3 a 4). Hloupé, trapné, nezáživné a špatně zrežírované s mizerným CGI. Patty Jenkins doslova až pohrdá možnostmi, které jí film nabízí. Cheetah se zde objeví asi na 2 minuty, nové brnění Wonder Woman dostane podobnou stopáž, navíc je ve filmu úplně zbytečné. Kdyby ho neměla, nic by se nezměnilo. Úvodní sekvence s amazonkami je tu asi také jen pro použití v traileru, protože ve filmu nemá žádné opodstatnění. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Doporučuji komentář Verbala. Výstižná recenze zde: https://www.youtube.com/watch?v=Kt-5kBwbCq4

plakát

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2020) (TV pořad) odpad!

"Jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát." Tak už aspoň víme, kteří lidé dvakrát zvolili Zemana prezidentem. Bohužel i tady v negativních komentářích je to velká bída. Zejména adorace ničemné SPD a kritika demokratické opozice, jejíž návrhy vláda Andreje Babiše vydává jako své vlastní.

plakát

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský (2020) (TV film)

"Maskovat jste se mohl, a přece nakonec vaše cizí nitro bylo odhaleno!" Skvělý dokument popisující vykonstruovaný proces s (jinak masovým vrahem) Rudolfem Slánským. Měl bych však jednu výtku. Nalezené záběry z procesu mají několik hodin. Čekal jsem kvalitní seriál jako v případě Milady Horákové. Jeden film je prostě málo. Výslechy ostatních aktérů tu úplně chybí.