• Krátkometrážní

Absurda (2007)

Temná, surrealistická koláž. Nočná mora. (Ne)logika sna. Atmosféra v dvoch minútach tak hustá, že by sa dala zoškrabovať z monitora. Malý diamant. Ponurá nádhera.

Ad Astra (2019)

Vlastne je to v jadre celkom banálne a myšlienkovo neoriginálne, ale atmosféra je fajn, pomalé tiempo tiež a celé sa to sledovalo celkom dobre. Ale ten voice-over je fakt na päsť. 7/10

Addamsova rodina 2 (1993)

"Urobil by som preňho všetko! Vypichol by som mu aj oči, keby chcel" Perfektné pokračovanie, ktoré nestratilo nič zo svojho kúzla. Christina Ricci sa pre úlohu Wednesday narodila!

Adult World (2013)

„EMILY DICKINSON, BITCH!“ Tvrdý chlieb básnikov. Pohoďácky, chill-out film z mne blízkeho prostredia (tým myslím poéziu, nie pornoobchod!). Emma Roberts je ako švihnutá poetka neuveriteľne roztomilá. Tú by som chcel mať doma, aby mi každý deň svojim recitátorským hlasom predčítavala Octavia Paza :). Rovnako John Cucack si svojho salámistického, flegmatického a nerudého básnika dal s prehľadom. Romantika príjemne decentná a celkové vyznenie viac než pozitívne. Fajnovka.

Aftersun (2022)

Nenápadný, ale o to silnejší "slice of life". Nostalgický, melancholický a plný podprahovej tenzie. Herci bezchybní.

Alenka v říši divů (2010)

No hej, je to farebné a hýbe sa to. Ale to mi nestačí. Čo z toho, že film má skvelý casting, keď všetci hrajú tak afektovane až je to na zaplakanie? (Teda až na Miu Wasikowsku, ktorá jediná pôsobí živým dojmom a do role Alice sa hodí perfektne). Čo z toho, že to má miestami vizuálne nápadité scény či postavy, keď sa všetko utápa v plastovom gýči? Klobúčnik tancuje break-dance, Biela kráľovná vyzerá akoby si pravidelne šňupala koks a do toho nejaký chabý pokus o mytológiu (alebo čo...). Záverečná bitka dvoch armád. Alica v brnení. To ako vážne? Ani triky ma príliš nenadchli. Nie sú síce zlé, ale je ich príliš mnoho a totálne zabíjajú nejaký náznak príbehu, alebo herectva, ich digitálnosť je viac než zjavná a celkovo mi to prišlo príliš preplácané. Nevravím, že to nemá nápady, že to nie je občas výtvarne nápadité, ale celé je to sterilné, príbeh pripomína skôr riedku kašu, humor slabučký a emocionálne ma to neštrajchlo ani omylom (kdeže sú časy Edwarda a jeho nožníc?), vzťahy medzi postavami sú absolútne nefunkčné a celé rádoby emocionálne scény tak len zbytočne dráždia moje nervy. Gumená a nudná hračka. Pritom Elfman to stále vie, pád králičou norou bol krásny a potenciál látky obrovský. Burton sa ale utopil v pixelovej majonéze. Off with their heads!

Alien Abduction: Incident in Lake County (1998) (TV film)

Viete čo... ja to beriem. Mám slabosť pre tento hororový subžáner („stalo sa niečo desivé/mysteriózne/paranormálne a zmizli pri tom ľudia a zanechali po sebe len kameru so záznamom.“) a tak som sa solídne bavil. A dokonca bol príjemne prekvapený, že tento takmer neznámy sci-fi horor vznikol rok pred slávnym „otcom“ podobných filmov – ZÁHADOU BLAIR WITCH____V subžánri „found footage“ sme už skutočne mali (a ešte určite budeme mať) všeličo – čarodejnice (ZÁHADA BLAIR WITCH), duchov/démonov (PARANORMAL ACTIVITY), zombíkov (REC) či tajomné monštrum a lá Godzilla (CLOVERFIELD). A samozrejme, neostalo opomenuté ani sci-fi a mimozemšťania (ŠTVRTÝ DRUH). „Alien Abduction: Incident in Lake County“ sa odvoláva na „skutočné udalosti,“ ktoré sa odohrali v Amerike, roku 1997 a pri ktorých bez stopy zmizla celá rodina McPhersonovcov. Všetko štartuje pomerne pokojne, padá noc a americká rodinka sa schádza, aby spoločne oslávili Deň vďakyvzdania a spokojne si napchali bachory. Najmladší z troch bratov – Tom – všetko „na pamiatku“ nahráva na kameru. Ale, ako to už v podobných filmoch býva, rodinná pohoda sa trochu zakalí. Všetko odštartuje, na prvý pohľad nevinný výpadok elektriny. Trojica bratov ide skontrolovať poistky (ktoré sú úplne odfajčené), ale neďaľeko domu si všimnú zvláštne svetlá. Vydajú sa za nimi a pri malom lesíku objavia „zaparkované“ mimozemské plavidlo. A ešte viac ich vyšokuje keď zbadajú rovno dvoch mimozemšťanov ako sa prechádzajú sem a tam a robia nejaké „divné pokusy na mŕtvych kravách.“ Bratia sa chystajú ujsť, lenže... jeden z emzákov ich zbadá a dokonca nejakou divnou „svetelnou zbraňou“ ľahko poraní jedného z nich. Nasleduje hysterický útek do domu. Zvyšok rodiny samozrejme bratom neverí a považuje celý príbeh za „nice joke.“ Lenže za oknami sa mihnú podozrivé tiene a človek si uvedomí, že mimozemšťania s americkou rodinkou ešte tak celkom neskončili... Ako som už spomenul – film ma bavil. Zo začiatku mi to možno prišlo trochu silené čo sa týka autencity (herci, ktorí sa silou mocou snažia nepôsobiť ako herci), ale potom sa to zlepšilo. Nastúpila nervózna atmosféra, tajomno a príjemné zimomriavky. Emócie som hrdinom veril, dej mi pripadal zaujímavý a naozaj solídne napínavý. Bezmocnosť ľudí uväznených v dome okolo ktorého sa motajú mimozemšťania sa mi veru poriadne zažrala pod kožu a niekoľko scén solídne našponovalo psychiku a nervy (mimozemšťan za oknom, mimozemšťan zamknutý v izbe, záver). Možno mierne lapsusy v gradácii (keď sa rýchlo po sebe zomelie až príliš „šokujúco mystery“ vecí), a možno trochu viac uveriteľnosti v správaní postáv (ja osobne by som sa – aj napriek tomu, že auto klasicky neštartuje – rozhodne pokúsil zdrhnúť z domu až k najbližšej diaľnici/obydliu/mestu), ale inak veľmi dobrá a dôsledná režisérska práca, celkom som sa bál a mimozemšťania nepôsobili trápne (možno aj preto, že ich zase tak veľmi nevidno, čo je len plus). Rozhodne ma to bavilo viac než CLOVERFIELD či REC, alebo podobný ŠTVRTÝ DRUH. Tento filmík sa od posledne menovaného aspoň na nič nehrá a nevtĺka kŕčovito divákom do gebúľ, že "TOTO je pravda." Jasné, že to nie je nejaká extrémna super bomba, ale napriek tomu si myslím, že tunajšie hodnotenie je možno až priveľmi prísne. Ak vás teda z rozklepanej ručnej kamery nebolí hlava, rozhodne odporúčam. Film nájdete na youtube.com. P.S.: Ako som sa dozvedel, existujú v podstate dve filmové verzie tejto udalosti - obe režíroval Dean Alioto. Prvý film by mal byť, ak som dobre pochopil "čistým, surovým materiálom tak ako sa naozaj odohral" pričom ALIEN ABDUCTION už má rozpočet a hercov, ktorí "nanovo predvádzajú" čo sa vlastne stalo. Z pôvodného filmu McPHERSON TAPE som videl len útržky, ale musím povedať, že na ňom bohužiaľ bolestne vidno, že režisér vtedy ešte nemal prakticky žiadny rozpočet - viď. chudáci mimozemšťania a ich amatérske gumené masky.

Always Shine (2016)

Queen of Earth light. Ale ak sa oprostím od porovnávania, tak slušná žánrovka s príjemne nervóznou znepokojivou atmosférou a skvelou Mackenzie Davis.

American Animals (2018)

A takto to dopadne, keď si banda loserov zmyslí, že sú postavy z Tarantinových filmov. Suverénne, inteligentne zrežírované, miestami poriadne napínavé a herecky perfektné. Na ten cynický čierny humor sa možno dalo pritlačiť aj viac, ale nenudil som sa ani sekundu. Skvelá práca.

Americká kletba (2005)

„BOH NÁS OPUSTIL.“ Achjo. A ja som sa tak chcel báť! Bohužiaľ, tento fraškoidný blábol je viac smiešny ako desivý. Solomon je neskutočný patlal. Príbeh nie je nič extra originálne, ale atmosféra miestami vydarená – sychravé jesenné lesy 19. storočia, malý domček, všade hmla. Rovnako pointu by som úplne nezatracoval. Bohužiaľ to celé padá na režisérovej neschopnosti funkčne rozohrať príbeh. Solomon možno vie vykúzliť zaujímavý výtvarný záber, či efekt a podfarbiť to príjemne mystery hudbou, ale katastrofálne zlyháva v dynamike, gradácii a napätí. Scény sú na seba nahádzané ako špinavé trenky, snáď tisíckrát sa rozbehne nejaká dramatická scéna, ktorá skončí tým, že postava otvorí oči a povie si: „Ou, tak to bol ale sen!“ Herci mizerní. Hoci sú tu esá ako Sutherland či Spacek, film vôbec neťahajú. Furt len blbo čumia a pôsobia akoby ani poriadne nevedeli, čo majú robiť, ako sa tváriť apod. Fascinovala ma režisérova neschopnosť vdýchnuť postavám život a emócie. Všetci strúhajú kamenný pokerface a to aj vtedy keď najmladšia členka rodiny levituje vo vzduchu, poltergeist jej uštedruje facky a dvere sa samé od seba zatvárajú. Obzvlášť jedna scéna je mimoriadne vypečená... Alebo keď vidíme ako postavu očividne ovláda duch, vykrúca jej končatiny a trieska ňou o zem, budeme len tak sedieť v kreslách, zadumane si podopierať hlavy, poprípade nudne obrátime očami a nasadíme výraz: „To už došli sušienky?!“ Fakt, išiel som do kolien. Dialógy otrasné, správanie postáv na hranici debility („racionálne“ argumenty pána učiteľa, to jako vážne?). Strih zmätený, silné WTF momenty, chaos, neschopnosť poriadne vykresliť vzťahy medzi postavami, neschopnosť vytvoriť napätie. Len tisíckrát videné ľakačky, vizuál opajcnutý zo SLEEPY HOLLOW a hudba od Elfmana. Fail jak hrom. 20% za to, že Solomon sa pochlapil a prekonal svoj opus DUNGEONS & DRAGONS (hoci, to zas také ťažké nebolo), za dobovú atmosféru a za Rachel Hurd-Wood, ktorej jedinej som to ako-tak veril.