Firefly (2002) (seriál)

Odkud se bere tak úžasné hodnocení na imdb je mi záhadou. Seriál není špatný, ale 95% mě bude ve snech strašit. Co mi opravdu vadilo, byl dosti odfláknutý scénář. Na pozadí je sice nějaký zajímavý svět, ale ten se divákovi nijak nerozkryje, a ten je pak uvězněn v malinkém příběhu, kde se mu ničeho poznávacího nedostane. To by ani nevadilo, kdyby všechny příběhy byly něčím zajímavé, ale bohužel bývají velice jednoduché, ohrané, se skřípající logikou a kvůli stanovené délce každého dílu občas silně rozvleklé. Díky tomu byl pro mě první díl pro tak trochu utrpením. Co se povedlo je moc dobrý humor, ale jen po troškách v každém díle. Poslední, co mi nesedlo, byly všechny mužské postavy včetně Zoe a všech záporáků, kteří byli všichni odsouzeni do rolí psychopatických násilníků. Ale jak říká Galadriel, možná je to vše způsobeno příliš krátkou délkou seriálu. Osobně si však radši znovu pustím 3x zábavnějšího a propracovanějšího Cowboye Bebopa.

Fullmetal Alchemist (2003) (seriál)

Dlouho jsem přemýšlel, čím to je, že si chci pustit tento seriál, kdykoli mám voný čas. Je zábavný, je dobrodružný, má super hudbu, ale tím disponuje opravdu mnoho seriálů. Teprve nedávno jsem si uvědomil, že to není kvůli promyšlenému a něco sdělujícímu příběhu, ale díky cílům postav. Každá usiluje různým způsobem o něco jiného a příběh stojí vlastně spíše stojí na mixu jejich jednání, než na předem dané linii. Avšak to nic nemění na vtipnosti, napětí a báječné mytologii. Příběh propojuje i zdánlivě samostatné díly a několikrát výborně graduje... nic nemůže gradovat pořád. Pohltit však dokáže spolehlivě kdykoli. Obzvláště během hororově mysteriózních pasáží dokáže diváka doslova uvěznit do děje. V klidných a poetičtějších zase na tváři vykouzlí usměv. Seriál mi trošku připomínal Naruta, ale bez všech záporů, kterými je Naruto přeplněn. Jde prostě o výjmečné anime s výtečným dějem, příjemnou animací a skvělou hudbou, které moc doporučuji.

Fullmetal Alchemist: Bratrství (2009) (seriál)

Takhle nějak si představuju seriálovou dokonalost. Nejen mezi anime, ale mezi všemi seriály. A proč? Protože FMAB je zcela nadupanej snad po všech stránkách: rychlou nezrdržovanou akcí, supercool hláškama, zajímavou a přesto jednoduchou dějovou linií, filosofováním, humorem, atd. atd. Stalo se mi snad poprvé, že ve vyhrocené situaci jsem se začal usmívat od ucha k uchu. Ne kvůli obsahu, ale protože jsem si říkal, jak je to skvělé. Oproti jiným seriálům, FMAB se musel utkat s velmi obtížným způsobem, jak zrekapitulovat kus děje, co byl ve FMA. Začátek tak může pro někoho být dost hektický, a proto bych doporučil nejdřív se podívat na FMA. Ne, že by divák měl problémy s dějem, ale postavy na začátku nedostanou tolik prostoru, a řekl bych, že diváci si víc užijou FMAB, když postavy podrobně poznají už ve FMA. Třeba Roy Mustang nebo Izumi Curtis tu nejsou na začátku skoro vůbec. Díky tomu je můžou převálcovat ty postavy, co jsou teď nové nebo významnější. Nejdřív to byla vůdkyně pevnosti Briggs, a pak moje nová superoblíbená postava Van Hohenheim. Pokud bych měl kdy věřit v Boha, představoval bych si ho jako jeho. Úžasně klidnej, rozumnej a ďábelsky chytrej. Celkově je super, že tu je tolik charakterů a každý si může oblíbit prakticky kohokoli z nich, ale těžké je mít někoho nerad. Nejlepší na tom je, že všechny postavy se nějak aktivně zapojí do finální fáze, aniž by to nějak narušilo dojem. Něco takového třeba vyčítám finále Harryho Pottera a relikvie smrti, která tím množstvím postav alespoň na mě působila dost uměle a kazila mi dojem. FMAB to zvládl mistrně. Prostě pokud hledáte jakýkoli seriál, rozhodně doporučuju upřít své oči sem.

Fullmetal Panic! (2002) (seriál)

Co se žánrové rozlehlosti týče, tak bych FMP přirovnal z mnou viděného seznamu ke Code Geass, jen s horší dramatičností, akcí a příběhovostí, lepším humorem, příjemnějším vzhledem postav a hlavně s výbornými pohodovými pasážemi. Stejně jako Vesmanovi na mě z akčnějších dílů zapůsobil jen ten se Saidem. Myslím, že v ostatních akcích mohl být lépe využitý slibný komediální potenciál, ale hold se tam scénárista zrovna rozhodl pro jiný žánr. Proto velice vítám avizované oddělení akce a humoru v dalších sériích. Potěšil mě hudební motiv ze znělky A-teamu, který se pro tento podivná druh seriálů skvěle hodí. Teď už se nemůžu dočkat Fumoffu. Začíná být lehce podezřelé, že vše začínající na Full_metal (alchemist, panic, jacket) tolik stojí za shlédnutí.

Fullmetal Panic? Fumoffu (2003) (seriál)

To co se mi líbilo na jedničce, se přesně přeneslo i do dvojky. Ani si nemyslím, že by bylo nutné vidět první sérii. Stačit by měla informace, že vojenské eso desátník Souske dostal za úkol chránit středoškolskou dívku Kaname Chidori. Vtipů se opakuje poměrně velké množství, ale docela se daří je lehce odlišovat. Ne všechny díly jsou perfektní, ale těch pár nej by mohla závidět jakákoli komediální série. Nejvíc jsem se nasmál u Rugby a všech fumoffu scén. Obzláště rozhovor Bonty s Ponym. Pokud budete váhat mezi českými titulky a anglickými, tak bych těm zkušenějším doporučil vyzkoušet i ty anglické, protože jinak by přišli o hlášky jako: "Yeah, you wanna fight? I'll summon Bonta-Kun again! He'll fumoffu your ass until you cry! " Jen škoda, že už tam neměli dost prostoru Kurz a Mao.

Fullmetal Panic! - The Second Raid (2005) (série)

Po první polovině jsem si říkal, jaký to bude nářez. Ten se nakonec sice nekonal, ale i tak převážil velice dobrý pocit. Hlavně díky excelentnímu středu, nabitému napětím k prasknutí. Čekal jsem, že bude seriál po celou dobu vážný, ale vtipné vložky moc potěšily. Řekl bych, že zde je ze všech sérií nejvíce těch skvělých vtipů v poměru ke slabším, ale o něj tu zrovna moc nejde. Co mě navíc potěšilo, bylo trochu větší představení Tessy, kterou bych již nyní jako svého nadřízeného bez řečí bral.

Fullmetal Panic! - Wari to hima na sentaičó no ičiniči (2006) (epizoda)

Spíše Fumoffu, než Second Raid. Do něj by stejně tahle OVA nijak nezapadla. Úroveň je podle mě lehce pod Fumoffu, takže lepší vtipy často střídají nevýrazné. Ale kdo by se rád nepodíval na jakékoli nastavování úspěšné série...

Fumiko no kokuhaku (2009)

Ty pohledy pod sukni by fakt měli krotit, ale jinak je to pěkné předvedení klasické animace a i zábavné. Nejlepší mi na tom přišla ta vyděšená kočka. Docela by mě zajímalo, co přimělo autory, aby do něčeho takového dali peníze, protože levné to na ty tři minuty rozhodně nebude.

Futurama: Benderova hra (2008) (video kompilace)

Do původní Futuramy má film dost daleko. Parkát jsem se teda uchechtl, ale zbytek jsem se více méně nudil. Prostě vtipy nejsou takového kalibru a dost ubyly i legrační události na pozadí. Nebo jsou tajemně skryté od konce první části. Alespoň se dokázali vyhnout otřepaným vtipům na Pána prstenu. A nymfa byl moc dobrej nápad... taková postava v Pánovi prstenu nějak schází :-)

Gakuen mokuširoku: High School of the Dead (2010) (seriál)

Rozjezd je tak dobrej, že se málo kdy vidí lepší. O to větším zklamáním pro mě pak bylo, kam se se seriál začal ubírat na konci. Jak je zvykem, Japonci pojali zombie vyvražďovačku trošku jinak, než ostatní země. S hlubší psychologií a s maximálním množstvím záběrů na dívčí kalhotky, nebo hopsající prsa. To mě ze začátku docela kazilo dojem, ale po pár dílech si na to člověk zvykne. Pak už je sranda sledovat, jak nápaditě si tvůrci neodpustěj žádnou příležitost k ukázání dámského prádla. Například scéna, kdy hrdina střílí ostřelovačkou zapřenou o dívčí poprsí a kulka zpomaleně prolétá mezi nohama jiné dívky, která mezitím kosí zombíky. To už se člověk absolutně nemůže ničeho bát, ale smát se. Je na vás, jestli tím budete opovrhovat, budete nad věcí, nebo slintat (ale takových lidí na csfd snad moc nebude). Problém je, že to co autoři chtěli říct, je hotové už někde kolem osmého dílu a pak už následuje jen hrubé ukončení se spoustou fan servisu. To by bylo už lepší to zakončit hentai. Aspoň by tam byl závěrečnej zvrat. Každopádně to má celé fakt nádherné barvy. Škoda, že obloha není tak krásně modrá, jako v seriálu.