Bumerang (1996)

Předzvěst tvůrčí senility. Vážný námět, scénáristicky a režijně zpracovaný sklepáckým způsobem, který kouzlem nechtěného humoru překonává ten chtěný z Černých baronů. Co se od Stránského ve filmové podobě někdy povedlo ? Kromě skvělého Schmitzera hromada výkonů, zapomenutím vysvobozující jejich představitele, nejvypjatější scény jsou zpracovány lajdácky. Pokud se herectví v obsazením skromnějších scénách usadí, mění se tempo k nudnosti. Stivín se jako příliš často s příběhem (když styl filmu schází) míjí, Šlapetova kamera je nevyužitá a zde zcela zaměnitelná. 2-3*

Cesta za kapitánem Janem aneb Eskymo (1996) (TV film)

Audiovizuální promopříloha k welzelovským ilustracím Petra Síse, která zřejmě zaplatila sourozeneckou cestu na Yukon. Formálně trochu roztříštěná směs stylizované investigace, hraného dokumentu a snahy výsledek produkčně dokončit. Zbytečný pokus vytěžit s absencí původního Welzelova humoru osobnost jednoho z těch nepravděpodobných podivínů, kteří s evropskou kulturní a technickou výbavou dobývali nejodlehlejší a nejnehostinější končiny světa. 1-2*

Den nezávislosti (1996)

Ve výsledku nepříliš dramatická směs ingrediencí, kterou by na tříhvězdičkový výsledek nejsnáze pozdvihl Leslie Nielsen.

Dracula (1996) (divadelní záznam)

Bednárika zasponzoroval výrobce pudříku a Danielův zásyp, pronásledovaný urputným štychem, vymknul inscenaci nové doby z tradic českého hudebního divadla. Zlatá Balada z hadrů ! Jsem asi trochu náročnej na dlouhý ♫ hudební plochy ... to není Svobodova parketa

Ghosts (1996)

Zámecký rocker Michael hraje nepěknou hru se středostavovskými Američany, až je postaví do role zkoprněle statických diváků svých tanečních kudrlinek, v nichž kreace porušují logiku nejen gravitace, ale i plynulého příběhu, a jsou sice technicky tanečně, hudebně i trikově zvládnutou, ale samoúčelnou hříčkou. Dlouhý kraťas s vlažnou pointou, nastavovaný klip bez dynamiky příběhu. Škoda tolika práce. MJ kontra Big Dad aneb Mí teenageři mi rozumějí. 2-3*

Guarneri trio Praha (1996) (koncert)

Klánský-Pavlík-Jerie. Zachycení národního repertoáru ve výkonu souboru ze silné dobové základny české komorní hry, který by v jiných dobách byl právem uctívaný. Zde v nepříliš plastické zvukové podobě a s matnou koncertní výpravou jakoby někde z provozní chodby Rudolfina.

Hospoda (1996) (seriál)

Poctivá konverzačka s hereckými (!) výkony, národní sitcom, který je zatím nedosažitelným polistopadovým referenčním standardem. 2-3*

Jack (1996)

Na daný námět je to přes velké režisérské i herecké jméno trochu zbytečný pokus, o nějaký ten level překonaný např. dřívějším filmem Velký s Tomem Hanksem. Snaha o závěrečné verbální poselství už celek nezachrání.

Jak si pan Pinajs kupoval od kocoura sádlo (1996) (TV film)

Čekání do úplňku, čekání do půlnoci. Krásné, poměrně střízlivé zpracování námětu drsné pohádkové školy o lstivých maximalizacích osobního prospěchu v otrle tržním prostředí."Tak se aspoň usměj, ať si nemyslím, že proti tomu, co se teď stane, něco máš." Herecký koncert dvou herců s fousatou Mici Žilkovou v chápavé režii. Snad jen zrychlené záběry bych si odpustil. "Sypal jsem ptáčkům..." Ladislav Simon není úplně ♫ dětský skladatel, natož v syntezátorovém oboru. Na televizní produkci 4*

Kamenný most (1996)

"Je svatou povinností kýčařů podporovat skutečné umělce !" - "Jenže já sponzoruju dva !"