Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Animovaný
  • Drama
  • Rodinný
  • Krimi

Poslední recenze (953)

plakát

Království křivých zrcadel (1963) 

Původní ČST dabing jsem nesehnal (kavárenské svině z ČT09 ho odmítají odvysílat) a dabingem od Uranie jsem si nechtěl kazit požitek z filmu, proto jsem se rozhodl shlédnout jej s dabingem z Markízy a následně jsem našel i původní slovenský kinodabing. Výrazným pozitivem jsou zejména barvité kostýmy, masky i lokace, alegorické zobrazení postav, minimum zpívaných pasáží (obě jsou krátké a ta závěrečná Vlajka je povedená a správně budovatelská) a především roztomilá dvojčata Jukinovy, jimž sluší i pážecí uniforma. Negativem pak mnohé nedořešené a řádně neobjasněné situace, např. proč se po osvobození Hurda všichni padouši proměnili ve zvířata, jež představovala jejich jména pozpátku nebo poněkud urychlený závěr, jemuž předcházela zbytečně zdlouhavá pětiminutová honička v kočárech. Rovněž je nelogické, že Olja a Ajlo považují za přítele a riskují život pro někoho, koho zahlédly jen pár vteřin a prakticky nic o něm nevědí. Taktéž postrádám nějaké to rozloučení s Ajlou a návratem zpět, namísto toho hned po vítězné písni se Olja octne sama zpět ve svém bytě. Pohádka je každopádně nadprůměrná a i když má zjevné nedostatky, rozhodně nemám problém shlédnout ji opakovaně. Jelikož jsem nikdy dřív tuto pohádku neviděl, nemohla u mě zafungovat nostalgie, přesto zasloužené 3 * uděluji filmu, čtvrtá je pro Olgu a Táňu (velká škoda, že v herecké kariéře nepokračovaly). 75%

plakát

Dar od zlého kouzelníka (1978) 

Že je pohádka poněkud ponurá by mi zas až tak nevadilo (ostatně u sovětské produkce to býval poměrně častý jev), nicméně mi zde vadila přílišná psychodeličnost provázející pohádku od začátku až do konce. Po celou dobu hrály hlavní roli čáry a halucinace, až by divák nabyl dojmu, že požil trochu z těch muchomůrek, jež Ivanovi a Vasilise nabízel ten záhadný děd. Některé scény doprovázené monology Matrjony na mě působily jako zfilmované balady od Erbena. Zastávám názor, že v každé pohádce by měly být alespoň některé pasáže realistické a zde platí, že čeho je moc, toho je příliš. Zkrátka na 60 minut toho čarování bylo nadmíru. I ty role strašáků mi připadaly nadbytečné a vyjma jediné kratičké scény, kdy Ivana okřikli, že se cicmá s jinou neměli využití. Sic půjdu proti proudu, nicméně uděluji této zvláštní pohádce pouze velmi slabý průměr, tj. 2 * a 40%.

plakát

Legenda o Vánocích (2007) 

Začátek poněkud drsný - šestiletý chlapec rázem přijde o rodiče i malou sestřičku a vesničané se jej po následujících sedm let ujmou, každý rok jiná rodina. Mně to pendlování od jedné rodiny ke druhé přijde docela smutné. Když to přirovnám na dnešní poměry, je to jako by neustále střídal pěstouny a byla mu odepřena možnost najít stálý domov. I když v tak malé vesnici se to asi bralo jinak, když se se všemi znal, tak měl vlastně domov všude a zároveň nikde. Ve třinácti jej vzal do učení starý mrzutý řezbář, čímž mu konečně poskytl trvalý domov. První polovina filmu o osiřelém chlapci bez domova mě zaujala, ba dokonce přímo dojala, že jsem vážně uvažoval o 4 *, takováto sociální dramata mám rád. Ovšem druhá polovina, kdy je Nikolas ve věku samotářsky žijícího starce s plnovousem a odívající se do červenobílého hábitu mi už přišla poněkud kýčovitá a nezajímavá, odkloněná od původního dramatu, zato se zřejmým nádechem komerce. A létající sáně na závěr tomu nasadily korunu, tady už se tvůrci netajili zavděčit  anglofonním divákům. Začátek je na 4 *, ovšem druhá půle a závěr film degradují na slabé 3 * a 45%.

Poslední hodnocení (2 272)

Království křivých zrcadel (1963)

02.05.2022

Dar od zlého kouzelníka (1978)

02.05.2022

Rodinka Tlučhořovi aneb Byli jsme a budem (2021) (divadelní záznam)

30.04.2022

Kantor Ideál (1932)

30.04.2022

Metráček (1971)

30.04.2022

Malý lord (1996) (TV film)

30.04.2022

Hon na kočku (1979)

30.04.2022

Dívka s mušlí (1980)

30.04.2022

Čekání na déšť (1978)

30.04.2022

Reklama

Poslední deníček (14)

Kızım / Moja malá princezná

Turecké rodinně-sociální drama o postupném sbližování otce a jeho dcery, ale i o přátelství, lásce, obětavosti, úkladech protivníků a bezmoci z nevyléčitelné choroby. Nechybí ovšem ani humor, akce a krimi zápletka.

Osmiletá Öykü Tekin žije v pěstounské péči ženy jménem Zeynep Kaya, kterou pokládá za svoji tetu. Matka Öykü ji u ní krátce po porodu odložila a zmizela neznámo kam. Náhle však bez rozloučení zmizí i Zeynep. Jednoho dne se Öykü vrátí ze školy a najde prázdný byt a krátký vzkaz, v němž jí teta sděluje, že už se o ní nemůže nadále starat a posílá Öykü za jejím otcem, Demirem Göktürkem, o jehož existenci Öykü doposud nevěděla. Ani Demir do této chvíle netuší, že má dceru. Ostatně, jeho život je i bez toho dost hektický. Vyrůstal v dětském domově a vychovávala jej ulice, díky čemuž se už v raném dětství začal živit jako zloděj a podvodník. Mnohokrát se tak i se svým dlouholetým kamarádem Uğurem dostal do problémů. A ani v den, kdy Öykü zůstala sama tomu nebylo jinak, Demir se opět dostane do křížku se zákonem. K jeho velkému štěstí se náhle objeví malá dívenka, která tvrdí, že je jeho dcerou. A protože takový obrat může znamenat Demirovo podmínečné propuštění, kvůli záchraně před vězením se alespoň dočasně (v což tajně doufá) ujme otcovské role. Tímto však jeho problémy teprve začínají. Demir netuší, že Öykü před ním skrývá veliké tajemství, které je zároveň důvodem, proč ji její teta po osmi letech náhle opustila.
Öykü je vážně nemocná, byla jí diagnostikována Niemann-Pickova choroba, nevyléčitelná porucha nervového systému. Demir nemá ani potuchy, proč si Öykü v jednom kuse opakuje zastávky istanbulského metra a občasné problémy s motorikou před ním úzkostlivě tají. Ani ve škole to Öykü nemá jednoduché. Věčně ji provokuje a vysmívá se jí zlomyslná spolužačka Ilayda, před níž ji často chrání laskavá učitelka Sevgi (do níž se bezmezně zamiluje Uğur) a také Öykin kamarád Mertcan. Öykü má strach, že pokud otci řekne pravdu o svém zdravotním stavu, opustí ji jako předtím teta a proto se všemožně snaží vyhýbat nemocnicím a lékařům. Nějaký čas se jí to úspěšně daří, ovšem po jedné nehodě, kdy Öykü i Demir skončí v nemocnici její lékařská zpráva zaujme Dr. Ihsana Erbila a i když mu nějakou dobu trvá vypátrat malou pacientku i jejího nic netušícího otce, pravda o její nemoci nakonec vyjde najevo. Demir je touto zprávou zdrcen, neboť za tu dobu mu původně nechtěná dcera velmi přirostla k srdci. Naštěstí na starost o vážně nemocnou dcerku nezůstal Demir sám. Velmi mu pomáhá věrný kamarád Uğur (jenž se pasoval do role Öykiného strýčka), Uğurova starostlivá máma Müfide, pro níž je Demir jako druhý syn a především ochotná veterinářka Candan, s níž se Demir seznámil krátce poté, co do jeho života vstoupila Öykü. Původně měli Demir a Uğur okrást Candan o cenné obrazy, ale nakonec z toho sešlo. Nejprve jim akci překazila všetečná Öykü, která k Candan velmi rychle citově přilnula a později pro změnu Demirova počínající láska k Candan.
Ale ani s podporou tolika přátel není pro Demira vůbec snadné Öykü chránit, zvlášť když se na scéně objeví hned několik protivníků snažící se po letech vyrovnat s Demirem účty. Jedněmi z nich jsou Demirův bývalý kamarád Cemal a jeho přítelkyně Asu. Demir s oběma vyrůstal v dětském domově a dlouho tvořili nerozlučnou partu, ovšem před osmi lety se jejich cesty rozdělily. Cemal šel za vloupání a krádež do vězení a celé roky osnoval plán, jak se Demirovi pomstít, neboť byl přesvědčen, že to on jej tehdy udal policii, navíc mu Asu zahnula právě s Demirem. Cemalovi skončí výkon trestu v době, kdy se Demir seznámí s Öykü a brzy vycítí, že právě Öykü je Demirovo slabé místo. Vyhledá proto svoji někdejší přítelkyni Asu, skutečnou Öykinu matku a spolu začnou spřádat plán, jak Öykü od Demira odloučit. A přestože Asu je nezodpovědná a citově nevyrovnaná alkoholička, Cemal trvá na tom, aby požádala soud o svěření Öykü do její péče. Asu o tom zprvu nechce ani slyšet, ovšem vidina dědictví po jejím otci, které má dle závěti připadnout Öykü ji dostatečně motivuje. Vetře se Demirovi a Öykü do již tak složitého života a začne s nimi pomalu manipulovat. A aby jim plán vycházel ze všech stran, Cemal se vetře do přízně Candan, začne ji ovlivňovat a v příhodnou chvíli jí poví vše o Demirově kriminální minulosti. Navíc Candan nadbíhá neodbytný nápadník a její mnohaletý přítel Murat, jenž je zároveň vlastníkem nemocnice, kde probíhá Öykina finančně nákladná léčba. Demir proto musí často skousnout svoji hrdost.
Od chvíle, kdy se do života Demira a Öykü vetře vypočítavá Asu se vše začne hroutit. Nejen že je pro Demira stále těžší získat peníze na drahé léky pro Öykü, Asu s vydatnou pomocí Cemala, jenž jejich plán pojistil zastrašováním Öykü, získá dceru do své péče. Demira to natolik rozhodí, že se vrátí ke svému někdejšímu životu. Po čase, kdy se kvůli Öykü snažil živit poctivě opět začne krást a spolu s Uğurem spadnou do léčky Cemala a jeho kumpána Jileta. Zatímco Öykü zažívá emocionální výkyvy matky, která ji vysoudila jen pro peníze, Demir a Uğur jsou na útěku před zákonem. Zrovna ve chvíli, kdy se oba skrývají v kamionu jedoucím z Istanbulu se Asu dozví od Candan o nemoci Öykü, zpanikaří a stejně jako před časem Zeynep ji i ona opustí a uteče do zahraničí. Öykü náhle skončí na ulici bez obou rodičů a je umístěna do dětského domova. Jakmile se to Demir dozví, on i Uğur jsou odhodláni i přes veliké riziko vrátit se zpět do Istanbulu, tajně navštívit Öykü, donést jí léky a před zákonem se očistit. Nemají to ani trochu jednoduché, neboť nejen policie, ale i Cemal a Jilet jsou jim stále v patách a nakonec se uchýlí k radikálnímu řešení: unesou Öykü s jasným ultimátem - pokud chce Demir svoji dceru zachránit, oba se musejí jít udat na policii.

Tento turecký seriál natočený v letech 2018-2019 byl začátkem roku 2020 odvysílán na TV Doma. Původních 34 epizod o délce cca 120 minut / díl bylo pro slovenskou verzi upraveno na 92 dílů po 45 minutách.

Slovenské stránky o seriálu:
https://mojamalaprincezna.markiza.sk/
https://www.omediach.com/strucne/16876-kto-je-kto-v-seriali-moja-mala-princezna-foto

Slovenská upoutávka k seriálu: https://www.youtube.com/watch?v=Hn7LaYgaN9I

Kızım / Moja malá princezná

Reklama

Reklama