• Rodinný

Margyt - Alva si zatančí a zase budou Vánoce (1979) (epizoda)

Má nejoblíbenější epizoda, pochopitelně díky scéně z plesu. Strašně mě baví, jak starostce postupně zamrzá úsměv. Nejdřív proto, že Engströmovi sebou vzali Alvu, pak jí Lisabet shozením židle přerušila zpěv a ještě si provokativně stoupla před ni a odsekla skvělou hláškou o šatníku.:) Otec Jonas je správně ironický: "Chudí dnes budou mít nádherný večer, tak na chudobu." Zpěv starostky okomentoval, že je čas na procházku v parku. A nakonec scéna, kdy Alva tancuje s kominíkem, všichni snobové znechuceně opouštějí parket a kapela i přes zákaz starostky hraje dál jen pro ty dva. Několik posledních scén dílu zahrnuje opět vánoční tématika, skvělé zakončení nádherného seriálu. 100%

Margyt - Vánoce na Junibackenu (1979) (epizoda)

Vánoční díl se povedl, jak prostředím, tak i pohodovou sváteční atmosférou. Tradice a koledy, sáně s koňským spřežením a rolničkami, všude poctivé sněhové závěje, jak to má na švédském venkově vypadat. Téměř třetinu dílu netradičně pro sebe zabrala Lisabet, když se při nákupech s Alvou chtěla nepozorovaně svézt na saních. Zvláštností je Anderssonův popěvek "Teď si k čertu otevřeme láhev, teď zas pít a zpívat chcem." Zpívá totiž jednoznačně na melodii známé ruské písně Volha, Volha. Vánoce se slaví nejen u Engströmových, ale i u Nilssonových, i když poněkud skromněji. Velká škoda, že zrovna tento díl je divácky méně známý, neboť do filmových sestřihů nebyl vůbec zakomponován. Už proto dám plných 100%.

Margyt - Paní Nilssonová dostane zpět své tělo (1979) (epizoda)

Tato epizoda je pojata v poněkud vážnějším duchu, než většina ostatních. Margyt tentokrát nevyvádí žádné lumpárny, naopak se snaží pomáhat. Celý díl je téměř výhradně zaměřen na rodinu Nilssonových a jejich problém se splátkou dluhu továrníku Lindovi. Proto se zde jakožto v jediné epizodě seriálu vůbec neobjeví dvě hlavní postavy - Lisabet a matka Kajsa. A otec Jonas pouze pár vteřin na začátku. Zato se diváci poprvé seznámí s kominíkem a doktorem Berglundem. Geniální jsou i pronesená modra: "Muž nemá vůbec ponětí, co je to opravdové štěstí, dokud se sám neožení. " To souhlasí. A potom už je pozdě.":) V knize Madynka zachránkyně je tato kapitola pojmenována "Co je to bezmoc chudoby?". 95%

Dívky od vedle - Le Pote (1995) (epizoda)

Po Danielově odjezdu se do bytu k Marcovi nastěhuje jeho dlouholetý kamarád Bernard a hned se seznámí s paní Bellefeuilleovou, kterou pokládá za domovnici. A korunu nasadí v tělocvičně, když ji označí za "vykrmenou krůtu s luxem".:) Přes to všechno Georgette nabídne Bernardovi bydlení a protože s ní bydlí i Adeline, s radostí přijímá. Vincent se snaží psaním básní zapůsobit na Adeline a zrovna když se po ní válí na zemi je spatří Claire. A jak Gerard vyvádí, že ho Bernard nazval tlusťochem.:) Podařený závěr seriálu s otevřeným koncem, po němž navazují Nové dívky od vedle. 90%

Dívky od vedle - Attaques passionnelles (1995) (epizoda)

Do činžáku se přistěhuje Karen, mladší sestra Claire a stejně jako ostatní dívky začne svádět Daniela. Moc se jí to nedaří, zejména proto, že se kolem ní neustále motá dotěrný Charly. Toho pro změnu miluje paní Bellefeuilleová a když náhodou uslyší, jak Charly básní o Karen a hodlá ji pozvat na večeři, rozhodne se jednat. Vzhledem k tomu, že její heslo "osuška kolem tělíčka, pro muže sexy vábnička" nezabralo, zkouší na to jít fyzickou převahou a zaútočí na Karen na kolečkových bruslích, což je slušná podívaná, nasupená Georgette vypadá jak muflon.:) Vtipná je též scéna, kdy Karen před Danielem předstírá, že nemá klíče, vzápětí Claire a Luna vtáhnou Daniela dovnitř a Karen vystrčí na chodbu. 95%

Dívky od vedle - Petit bout de banane (1995) (epizoda)

Paní Bellefeuilleová je stále zamilovaná do Charlyho a ze žárlivosti nastraží na Fanny pomstu - položí jí před dveře bytu banánové šlupky. Náhodou po nich uklouzne Charly, čehož velmi hbitě využije a jako správný simulant se nechá celý den obletovat a ošetřovat čtyřmi dívkami. Paní Bellefeuilleová ze vzteku omdlí a Gérard jí musí dát umělé dýchání. Jenomže manžel paní Bellefeuilleové si to vyloží po svém a se slovy: "Proč dejcháte do mojí ženy?! Už tak je dost tlustá!" chudáka Gérarda zmasakruje.:) Gérard a Fanny před ním musejí předstírat, že jsou manželé. Velmi vydařený díl. 95%

Dívky od vedle - À fleur de peau (1994) (epizoda)

Velmi vtipná epizoda, nejspíš díky tomu, že Gérard a paní Bellefeuilleová tentokrát dostali mnohem více prostoru, zatímco dívky byly poněkud upozaděny. Gérard novou kosmetiku Thierry Nosbrouka prezentuje vskutku sugestivně, ovšem výsledek nedopadne zrovna podle jeho představ, zvlášť paní Ospisová je zafačovaná jak mumie.:) I Marc perlí hláškama "Byl jsem u dermatologa, toho nejlepšího. Na receptu má tolik titulů, že ani nemá kam předepsat léky.":) 95%

Dívky od vedle - Politique fiction (1994) (epizoda)

V této epizodě se Marc rozhodne kandidovat v komunálních volbách, aby mu to zvýšilo šanci sbalit Magalie. A jde na to skutečně ve velkém, po Danielovi chce na výdajích 80 000 franků na kampaň.:) A ten jeho mimořádně upřímný proslov během mítinku v tělocvičně: "Drazí přátelé, naše země je na tom špatně, vy také, ale já jsem na tom dobře.":) Vincent kandiduje do studentské rady, což zapříčiní nejvtipnější scénu dílu ohledně přeřeku elekce za erekci.:) Pobaví i telefonát Gérarda s jeho kočkou Danielkou.:) 95%

Buldoci a třešně (1981)

Plno skvělých československých herců a komiků v parodii na italské mafiány vs. amatérští čeští zlodějíčci, která se ale vůbec nepovedla. První půlhodinu se absolutně nic neděje a ani pak to není zrovna slavné. Pár mírně vtipných situací se sice najde, ale jinak je to hodina a tři čtvrtě strašné nudy, kterou trochu zachraňuje mafián Labuda a Dvořák coby šéf pražských zlodějů. Od normalizačních komedií zpravidla očekávám daleko víc humoru. Ve výsledku mi to vychází na slabou jednu a půl hvězdičky, takže 20%.

Bubušou (1970) (seriál)

No to mi prozraďte, jak taková volovina může mít 85% a co na ní všichni vidíte tak světoborného?! Vždyť to nemá absolutně žádný děj, ucelený příběh, dokonce ani minimum na sebe navazujících dialogů. Celé je to podáno formou odříkávání hloupých dětinských vtipů a rádoby bubáckých reklam několika strašidly a hororovými bytostmi. A k tomu všemu se uprostřed dílu zpívá, což v seriálech nesnáším. 1 * dávám pouze za plejádu českých dabérů, kteří se sice snaží jak můžou, ale ani tuhle bezduchou blbost nemají šanci zachránit. 15%