• Rodinný

Candy Candy - Terryho píseň (1978) (epizoda)

Candy se snaží promluvit si s Fanny, ale ta ji uzemní, že zatímco ona si jakožto adoptivní dcera Andreyových užívala volna, ostatní studentky zůstaly v nemocnici. Staer a Annie oznámí Candy, že Terry se svoji divadelní společností přijede do Chicaga. Jenomže zrovna v ten jediný večer, na který spadá představení má Candy první noční službu. Všechny studentky si s Candy odmítnou službu vyměnit, ale poté, co se Iris snaží Nathalii podplatit, aby se Candy do divadla nedostala, Nathalie si s Candy službu přece jen vymění. Terry cestou vlakem vzpomíná, jak loni v zimě navštívil kopec tety Pony. Odpoledne nedorazí na zkoušku, namísto toho si na střeše divadla hraje na harmoniku píseň, kterou se před rokem loučil s Candy. 95%

Candy Candy - Nad horou Rodney svítá (1977) (epizoda)

Candy a Sam se bojí o Susy a utíkají do města pro lékaře. Doktor odmítne jít s nimi, neboť jej Carson viní ze smrti své ženy. Doktorova žena dá Candy pokyny, jak léčit Susyiny spalničky. Candy u Suzy probdí celou noc. Ráno doktor přece jen přijede prohlédnout Suzy, která se už uzdravuje. Carson si myslí, že je to jen díky Candyině péči a stále je na doktora rozčílený. Candy mu vysvětlí, že by bez instrukcí od doktora a jeho ženy jen stěží Suzy pomohla. Jeff, Sam a Suzy si Candy oblíbí a chtějí, aby u nich zůstala. Proto Carson požádá Candy, aby co nejdříve odešla, než si na ni děti ještě více zvyknou. Candy se nazítří ráno se všemi rozloučí a s doporučením od Carsona pro jeho kamaráda vlastnící lodní společnost se vypraví do Southamptonu. 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Ranovo sólo (1987) (epizoda)

Profesorka Anna je svržena do vodopádu a vzápětí se objeví Derdan. Gérard, Sibep a Topy v úmyslu Annu zachránit skočí do hlubin. Podaří se jim dostat z řeky, jenže během zemětřesení jim Derdan i s Annou zmizí, později se Derdan zmocní i Sibep. Rana, který jako jediný zůstal na útesu se s výčitkami pustí do Marly, ale když ji šamanka chce potrestat "posvátným ohněm", zabrání ji v tom a svoji zlobu nasměruje na Derdana, za což je spolu s Marlou a Katomou odsouzen k projití "očistným ohněm". Ranovi se podaří získat svoji laserovou pistoli a všechny přesvědčí k společnému zneškodnění Derdana. Pověrčiví obyvatelé začnou Ranu považovat za svého boha a následují jej. V tomto dílu dostal nejvíce prostoru Rana hýřící hláškami v konfrontaci s šamankou: "Tohle je nějaká mánie, co kdybych já s vámi zacházel jak s buřtem?!" "Počkejte, ještě se musím poradit s věštbou." "S věštbou? Spíš by se měla poradit s psychiatrem!":) 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Pronásledováni špiony (1987) (epizoda)

Špioni z Orionu objeví Karininu kosmickou loď, čímž se dostanou blíže k svému cíli. Rana slíbí Karině, že jí pomůže najít otcovu asistentku Elizu a proto Karinu tajně propašuje do agentury. Karina všem podrobně povypráví o příchodu Elizy na Orion i o vojácích, kteří se pokoušeli od Dr. Georgina získat jeho výzkumy pro válečné účely. Dr. Georgin se nečekaně objeví v kosmické agentuře a varuje Karinu před špiony. Když se octne sám s Ranou, prozradí mu své odhalení, že Eliza pracovala jako špionka pro vojáky. Karina, která o tom nic netuší je rozhodnuta Elizu vyhledat. Převážná část tohoto dílu tvoří debata v kanceláři a dle mého mínění je zcela zbytečná a nesmyslná hádka Topyho a Rany, kdo jsou vojáci, zejména když proti nim v minulosti na různých planetách několikrát bojovali. 90%.

Candy Candy - Klavír v nemocnici (1978) (epizoda)

Candy obdrží od Archieho a Steara blahopřání k narozeninám. Vzápětí oba bratři Cornwellové přistanou horkovzdušným balónem v zahradě nemocnice. Teta Elroy všechny mladistvé příbuzné kvůli blížící se válce v Evropě povolala zpět do Ameriky. Candy je pověřena, aby se starala o malou holčičku, nadějnou klavírní virtuózku Catline, kterou do nemocnice přivezli s nevysvětlitelnými bolestmi žaludku. Catline přesvědčí Candy, aby ji pomohla vylézt na strom. Její matka ztropí skandál a přiměje Catline, aby v nemocnici hrála na klavír, načež si Catline opět začne stěžovat na bolesti. Když Catline zpřetrhá struny a další noc se pokusí klavír rozflákat, ukáže se, že příčinou nemoci je její matka, která ji neustále nutí ke hře na klavír. Catlinina matka si uvědomí svoji chybu a nechá dceru hrát na klavír jen když sama chce. 95%

U nás doma (1988) (seriál)

Zajímavý, i když poměrně málo známý seriál se slušným obsazením vykreslující ne zrovna lichotivé vlastnosti české společnosti právě v období cinkání klíči - hamižnost, pokrytectví a korupci, tedy hnacími řemeny tolik opěvovaného sametu. Seriál tak trochu připomíná Chalupáře, už proto, že i zde Větrovec ztvárnil roli předsedy Národního výboru. První čtyři díly mi přišly o něco zajímavější a zábavnější, na zbývajících třech se přece jen už podepsala změna režimu. Vzhledem k mému proletářskému původu, za mě nejlepší věta zazněla v 5. dílu a měla by být vytesána do kamene: "Lepší kriminálník v příbuzenstvu, než kapitalista." Hodnotím průměrně, tudíž 3 * a 55%.

Velvyslancova dcera (2019) (seriál)

Na tento seriál jsem se zprvu docela těšil, jelikož dle zdejšího obsahu vypadal zajímavě, bohužel zdání klame. Nakonec jsem Velvyslancovu dceru sledoval až do 130. dílu, tudíž do odjezdu Nare (kupodivu v tomto seriálu tvůrci nenechali hlavní postavu zemřít, pouze odcestovat do zahraničí, což je u tureckých dramat vzácná výjimka) a do zakončení linky s Gedizem, pak už ten zbytek nemělo cenu dokoukat. Jediná trochu sympatická a vtipná postava s vyřídilkou je Elvan, zato Sancar mi lezl na nervy, jak té prohnané Menekşe sežral lacinou fintu s těhotenstvím a že ji už dávno nevykopl z baráku. Nare věčně dělala drahoty, třebaže Sancara stále milovala, nechtěla s ním být, pak zase chtěla a tak stále dokola. I Kavrukovo filozofování se časem omrzí a románek Yahya+Dudu mě nezajímal. Většinu dílů jsem spíš jen tak v rychlosti prolítl, u tohoto seriálu se to ani jinak nedá. Nejenže se vyloženě v každém dílu zdlouhavě béká (někdy dokonce i vícekrát za díl), což spíš dělá z dramatu muzikál, ale i scény s mluvenými pasážemi jsou zde strašně zdlouhavé, dialogy jsou zpracovány tak, že někdo řekne větu, pak je několik vteřin odmlka, během níž na sebe protagonisté mlčky čučí a teprve pak ten druhý odpoví. V každém 45-minutovém dílu je tím pádem souhrnně 10 - 15 minut čistého dialogu, což je pro mě coby diváka potrpící si na kvalitních dialozích utrpení. Ke všemu ten český dabing je dost mizerný, hlavně po stránce úpravy dialogů, každá třetí věta začíná hnusným pražským "hele", což mě neskutečně irituje. I počet dabérů je žalostný, Meissel kromě otce Nare daboval veškeré další starce a vlastně skoro kteroukoliv epizodní mužskou postavu starší padesáti let a i Halešová dabovala více hlavních rolí (kromě matky Gedize a Muge i Gülsiye). Možná kdybych nebyl netrpělivý a počkal si na slovenský dabing, třeba by požitek ze seriálu a i mé výsledné hodnocení bylo alespoň o chloupek vyšší, takhle tomu víc jak lepší 1 * a 25% nedám.

Silvánovci (1996) (seriál)

V polovině 90. let jsem pár dílů tohoto seriálu shlédl. Za ty roky jsem si z něj takřka nic nepamatoval a proto jsem mu kdysi udělil jednu nostalgickou hvězdičku. Nyní jsem na Silvánovce náhodou natrefil na Youtube a řekl jsem si, že tomu po víc jak čtvrt století dám druhou šanci. Kupodivu se na to dá koukat, není to tak stupidní jako čeští Nováci a třebaže jde o komediální seriál, netočí se pouze v interiérech a ani do něj není namixován umělý smích, což je pozitivum. Má to příběh a kontinuitu, což současné sitcomy postrádají. Několikrát jsem se od plic zasmál a malebné venkovské prostředí, kde se všichni znají navozuje pohodovou atmosféru, proto nejslabší díly jsou ty, v nichž je Fero mimo Limbach. Pan Labuda byl skvělý herec a i ostatní mu vcelku dobře sekundují. V porovnání s novodobými ochotnickými bezduchými sračkami typu Naši, kteří tu mají z pro mě nepochopitelného důvodu mnohem vyšší hodnocení jde o kvalitní kinematografický počin. Po opětovném shlédnutí je mé objektivní hodnocení na lepší 2 *, nicméně když vidím, jak nízké zde má tento seriál hodnocení oproti vyloženým brakům posledních let, nadhodnotím a zvyšuji na slabé 3 * a 45%.

Dívky od vedle - Entre copains (1995) (epizoda)

Charly se hodlá infiltrovat k dívkám a využije k tomu Vincentovu zálibu ve videohrách. Ten zrovna touží po nejnovější herní konzoli ENIX, jenže se svým kapesným si ji nemůže dovolit. Charly po rozmluvě s Vincentem zakoupí ENIX a zapojí ho v bytě dívek, jenže Claire Charlyho i s jeho herní konzolí vyhodí. Gérard ENIX zapojí u Daniela, oba si ve hrách najdou zalíbení a přidá se k nim i Vincent. Jakmile si Charly dívkám postěžuje, že se Daniel zbláznil do her, ihned se k němu rozeběhnou, Vincenta a Gérarda vyženou a samy se pustí do hry s Danielem. V tomto dílu nejvíc pobaví paní Bellefeuilleová coby zastupující instruktorka v tělocvičně a nebo když objímajíc Charlyho prohlásí: "To byl sen, co vám budu povídat, zdálo se mi o vás.", Vincent to okomentuje: "Někdy mu tu dospělost nezávidím.":) Námět pro mě sice poněkud nezáživný, ale několik vtipných momentů se i v této epizodě najde, proto dávám slabých 5 * a 90%.

Dívky od vedle - José (1995) (epizoda)

Zatímco Luna hledá vhodný slogan pro nový jogurt a Sabina má starosti kvůli práci, Claire se svěří Gérardovi že je zamilovaná do mladého Brazilce jménem José. Charly si nechá zvětšit fotografie všech tří sousedek (samozřejmě na Danielovu fakturu), což mu má pomoct vybrat ženu jeho života. Paní Bellefeuilleová vyhlásila stávku odpadových šachet tím, že je ucpala balíkem prádla a maxi balením Cornflakes.:) Sabina oznámí Luně, že právě na ulici sbalila skvělého chlapa a jde s ním na večeři. Vzápětí Claire obdrží telefonát od Josého, že ruší jejich večeři kvůli příjezdu strýčka. Claire je překvapená, když Sabina přijde do tělocvičny právě s Josém. Poněkud slabá epizoda s málo nosným příběhem a neobsahující žádné vtipné hlášky vyjma jedné Charylho k výběru dívek: "Potřebuji jen malinké posilnění, asi deset zákusků se šlehačkou, kvůli soustředění.":) Proto dávám jen 4 * a 85%.