Oltre il guado (2013)

Pro fanoušky The Blair Witch Project, řekl bych, sázka téměř na jistotu. Surově plíživá atmosféra hlubokých nocí uprostřed rozlehlých lesů, opuštěné polorozpadlé ruiny domů, v nichž by si nikdo nepřál trávit čas o samotě ani ve dne, natož v deštivé noci, plné úchylných zvuků, které se linou z nedalekého okolí...za mě rozhodně o několik příček atmosféričtější a napínavější žánrová záležitost, než všechny předražený digitální blockbustery typu Paranormal Activity. Vzhledem k viditelně nízkému rozpočtu a atmosféře, kterou z filmu vymáčkli, rozhodně zajímavá záležitost - opět se tedy ukazuje, že jenom o penězích to opravdu není :)

Blue Ruin (2013)

Skoro rok jsem snímek odkládal, ale nakonec jsem rád, že na něj přišla řada. Netušil jsem, co všechno na mě čeká a upřímně jsem se předem smiřoval s utahanou šňůrou nudných scén, u kterých si ve finále bez výčitek zdřímnu. Kupodivu se v průběhu děje vynořilo pár nečekaně živých scén a nuda se nedostavila. Jednoznačně doporučuju - milovníkům pomalejších snímků typu zmiňovaného The Battery obzvlášť.

Děda je lotr (2016)

I přes kritiku jsem se vzhledem k aktuálním nárokům na film rozhodl Roberta v roli zhovadilého dědy pustit. Bál jsem se, že to bude přesně ten druh tupého humoru, který mi byl nastíněn v traileru, nicméně jsem chtěl věřit zdejším světlejším ohlasům, že to vlastně taková hrůza není - byla. Nevím jak De Nirovo vnitřní já tuhle roli nese, ale já bych se na jeho místě asi utápěl v depresi při pomyšlení na má zlatá léta herecké kariéry. Herecky to De Niro zvládal skvěle a svou osobitost si drží i v krávovině, jako je tahle, o tom žádná. Pořád je tam ale ten velice "oduševnělý" scénář, který byl snad vytvořen jen za účelem, aby De Nirovi ukázal, jakou moc filmaři nad stárnoucími hvězdami vlastně mají a jak hluboko je kvůli výdělku mohou nechat klesnout, nehledě na jejich herecké postavení v dobách minulých. K Efronovi - z nějakého důvodu jsem ho nikdy neměl rád, protože v něm vidím stejného spratka jako je Justýn Bieber, byť ani jednoho vlastně nevyhledávám a znám je spíš z titulků médií a veřejného ohlasu, ale v téhle roli mi Efron kupodivu vůbec nevadil. Naopak - měl jsem problém s De Nirem, kterého tato role kariérně dosti ponižuje, zatímco u Efrona jsem měl pocit, že se ho filmaři snažili ukázat v tom lepším světle. Příště už si u podobných komedií budu dávat větší pozor, než k nim usednu :) Měl jsem radši věnovat oněch 102 minut svojí nové encykolpedii o zvířátkách...

Nádherná Zelená (1996)

Další z filmů, co by si zasloužily vejít v obecnou známost a získat prostor v televizním vysílání alespoň jednou do roka, namísto snímků, kterým se věnuje pozornosti víc, než je ve skutečnosti třeba.

Moonwalkers (2015)

Film jsem dlouho odkládal - dle traileru mi to přišlo až moc ujetý na to, aby to mohlo fungovat. Žánr komedie je v poslední době spíš průser, než zábava, takže se ze mě v tomhle odvětví pomalu ale jistě stává mrzutej skeptik. Nakonec jsem po filmu sáhnul jako po nenáročný jednohubce nedělního večera, kdy jsem se při probírání v danou chvíli přednějších filmů musel z časových důvodů ponížit na kousky se stopáží pod 120 minut, což snímek Moonwalkers splňoval a během filmu jsem se stále více radoval, že volba padla právě na něj :) Jako celek je to velice povedená záležitost, s dobrým obsazením a velice pěkným a hravým zpracováním, ke kterýmu se určitě rád ještě párkrát vrátím - pro mě asi nová "kultovní" záležitost v žánru komedie, za což k původním čtyřem hvězdám přidávám pátou navíc za milý překvapení.

Predestination (2014)

V rámci žánru asi nejpromakanější paradox cestování časem, co jsem měl možnost vidět. I když člověk začne kroutit hlavou nad převratem děje, který se v druhé části filmu otevírá, předhodí mu film další trochu do mlýna, která zaskočení dějem posune o další úroveň výše. Pokud mi dosud uniká víc takových snímků, doufám že o ně brzy zase někde náhodou zakopnu stejně jako o Predestination a zpestřím si večer snímkem, od kterého příliš nečekám a nakonec strčí do kapsy většinu filmů, co jsem za poslední měsíce shlédl.

Hidden (2015)

V první řadě mi snímek kazila role až protivně přehrávající malé holčičky a několik nelogických reakcí všech protagonistů, které během děje nutí člověka spíše nadávat na tupost scénáře, než tajit dech napětím. Zbytek filmu bych však v rámci žánru nezavrhoval, naopak oceňuji zajímavé vyvrcholení, které všechny předchozí nešvary celkem kompenzují.

Časové pásmo bylo změněno