Michael Clayton (2007)

Opravdu zajímavý snímek, který má na pohled vše, co by měl mít, zůstal na pomezí nadprůměrnosti. Děj se snad záměrně táhne nepřehledně do doby, kdy nezbývá nic jiného, než vše rychleji dovysvětlit, zatímco se ústřední herci (George, Tom, Tilda) předcházejí v souboji o lépe podaný výkon. Být vykreslenost hlavního šíbra, který je celou dobu na pozadí, lepší, napínavý děj filmu s mrazivým tématem by mě na svém konci stáhl určitě více.

Pozemšťan (2007)

Zajímavý a překvapivý snímek, zvlášť když čekáte efektní podívanou hodnou žánru. Dobře se na to dívá, hezky se to poslouchá. I když jde o filosofování, nenudil jsem se ani chvilku.

Spider-Man 3 (2007)

Sam Raimi a jeho pavoučí muž finišují v největším stylu s nekonečně dobrým koncem v nejdražším filmu své doby. Mediální masáž způsobila, že třetí Spider-Man je jak popová hvězda, na kterou jsou zvědaví všichni, včetně milovníků metalu (/artových filmů). Který film může dávno před premiérou stavět na své popularitě do takové míry, že jeho obsah je docela vedlejší? A co vlastně čekat od zpracování pětačtyřicetiletého komerčního komiksu vybudovaném na široké věkové základně fanoušků? _Raimi se trefil do Amerických srdcí naprosto totálně. Všeho (kýče, patosu, slz, rad, neschopných zásahových jednotek, hloupých reportérek, omluv, ponaučení, amerických vlajek, křičících, tleskajících, šťastných a vzhlížejících lidí, humoru, chytrých dětí, neanglicky mluvících Francouzů, porazitelných záporáků a dobrých triků) je ve filmu namícháno vrchovatě. Bohužel se Raimi nesoustředí delší dobu na jeden prvek zvlášť a střídá různě laděné scény tak nevhodně, že se napětí spolu s efektem vytrácí. Zajímalo by mě, jestli to tak opravdu chtěl, nebo ho k tomu produkce i po úspěšných dvou dílech přes milionový budget dotlačila. _Popcornová zábava tu vždy byla jako bavič pro obrovské masy. Proto se dělá a má smysl. A stejně jako momentálně "Ordinace v růžové zahradě" na televizních obrazovkách je tu Spider-Man v globálnějším měřítku ze stejného důvodu. Trefuje se do vkusu drtivé většiny diváků, kteří si radši zvolí lehkou zábavu než komorní drama bez dialogů, bez vysvětlení. Čekat temný příběh s pečlivě budovanou atmosférou o vnitřním boji hlavního hrdiny nenaservírovaném až pod nos je bláhové. _Co dodat? Je to přesně ten film, který si nejvíc užijete v obrovském sále natřískaném lidmi s krk namáhajícím plátnem a uši dráždícím zvukem. Popcorn zůstane popcornem, jako Spider-Man zůstane Spider-Manem. Čistých 70%.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Příběh jako vystřižený z knihy o pomstě. Muzikály jsou pro mne tak trochu vyčpělé a mezi ostatními žánry jim nezbývá nic jiného, než se vždy pochlubit jistou originalitou - v tomto případě bizarností s podobnou příchutí jako mají koláčky z krámku paní Lovettové. Moulin Rouge byla sladká až po okraj, Chicago mělo výbornou choreografii. Z Fleet Street mi utkví v paměti jen pouliční Deppova scéna s břitvou, která je zřejmě hlavním důvodem jeho nominace americké filmové akademie. Jelikož hodnotím divácký dojem z uměleckého díla nikoliv jeho kvalitu či váhu, vyřezávám Sweeneymu místo 'jen' v lehkém nadprůměru.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Tahle partie je rozehraná jako finále pokerového mistrovství. Diváci místy mžourají, zatímco hráči tahají esa z rukávu. Film bez jediného náznaku akce a s ohromnou dávkou napětí. Takovýmhle způsobem se dávají vyniknout herecké výkony před kamerou. Pitt s nadanějším bratrem z rodiny Afflecků vytvářejí jedinečný vztah. Filmy, pro které dělal hudbu Nick Cave, zatím stavím na poličku. Zatím je jich tam bohužel pomálu stejně tak jako přátel Jesseho Jamese. Šli byste vůbec na film, u kterého dopředu víte, jak dopadne? Já bych šel i podruhé.

30 dní dlouhá noc (2007)

Ničím nepokažený žánrový horor. V kolejích se udržel po celých 30 dní. Sekyra byla tentokrát velmi ostrá.

Let číslo 93 (2006)

Extrémní filmový zážitek. Nemám slov.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

V ČR ještě možná neproběhla novinářská projekce, ale v Anglii již na film stojí zástupy lidí, proto poprosim nemazat tento komentář._ Nehledě na složení publika v sále (90% uřvané kopající děti) jsem si film vychutnal na mnoha místech a nebýt dlouhé stopáže, neměl bych v hlavě při odchodu z kina nic jiného než Truhlu mrtvého muže. První film o pirátech z Karibiku stál kromě pořádného balíku penež na výborném dobře zabaleném a uspořádaném příběhu, kdežto z dílu druhého hlavně stříkají peníze do všech stran (a to ve filmu není truhla plná zlaťáků). Film na 100% plní roli popcornové zábavy, u které nepříjdou na mysl promarněné peníze za lupen.

Prázdniny (2006)

Devízou Prázdnin jsou charismatické herecké výkony čtveřice hlavních postav, z nichž mě kladně překvapily kromě suverénního podání s depresí potýkající se Iris (Kate Winslet) na chlup všichni. Společně s povedeným, pro tento typ filmu typicky předvídatelným scénářem, utvářejí vtipně podanou zábavu, která si může dovolit jet na stejné koleji i přes 130 minut. Život sice neplyne tak jednoduše jako v romantickém filmu, tento žánr by však měl mít na seznamu více takových filmů jako jsou Prázdniny. Tento hollywoodský "kus" by alespoň v mé videopůjčovně v dolních poličkách neskončil.