Sufferer

Matúš Franko

okres Svidník

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 11.6.2017  18:50

Svojho času som Prison Break odsúdil na doživotne zbožňovaný seriál a ešte donedávna som naň nekriticky nazeral cez mrežu prvej sezóny. Väzenský žargón je v podstate veľmi výstižný, pretože návrat na televízne obrazovky robí kultovému odkazu (ktorému kvalitatívny úpadok onehdy beztak pošramotil reputáciu) medvediu službu – akoby mu za múrmi chládku bola na deväť rokov odopretá možnosť pozorovať kvalitatívny vzostup televíznej tvorby, po prepustení sa tomu nevedel prispôsobiť a pretĺkal sa len na základe nostalgie. Presným opakom sú Ženy z rodu Gilmorovcov, ktoré svoje charaktery skutočne posunuli v živote o desať rokov vpred a dali za všetkým poriadnu bodku. ___ O tom, že sú dobré úmysly kvalitným dlažobným materiálom do pekla, svedčí aj zoštíhlenie počtu epizód, ktoré udržuje potrebnú mieru napätia i udalosti v neustálom pohybe, avšak nastolené frenetické tempo do zeme zadupáva prakticky všetko dôležité a predovšetkým nové charaktery mení na anonymné čísla v zariadeniach na výkon trestu. Postavy sa bez väčších problémov presúvajú z bodu A do bodu B, väčšmi sa riadia základnými emóciami než rozumom a ich osud je viac dielom improvizácie, náhod a šťasteny než typickou, vopred naplánovanou hrou na mačku a myš, kvôli ktorej som si seriál zamiloval. Žmúrim oko, kladiem pred neho ďalekohľad fanúšika, ale stále nevidím dôvod, prečo udeliť piatej sezóne pardon. Preto len lakonicky vravím zbohom. Nie dovidenia, ale zbohom.

• 9.6.2017  16:30

V zásade už nenachádzam potešenie vo variáciách na záchranu sveta a ako konzument filmovej zábavy nemám veľké pochopenie pre nabaľovanie pokračovaní. Máloktoré pri vytváraní zaujímavých čísel diváckej návštevnosti neroztiahnu nohy moderným trendom a nezačnú stagnovať. V podobnom duchu by bolo pohodlné postaviť nepriestrelnú obžalobu ôsmeho Rýchlo a zbesilo, nakoľko z hľadiska rozprávania konvenčným a štylisticky nevýrazným repasovaním dejových schém opätovne len rozohráva spektakulárne akčné scény. Aj keď bezpochyby bohaté na nápady, vzhľadom na veľkosť časovej plochy, jej celkové vyplnenie i vztýčený prostredník smerom k logike postupom času značne unavujúce. ___ Mylne som sa nazdával, že Rýchlo a zbesilo začne post-walkerovskú etapu v kŕči a v stojatých vodách vlastného bytia bude klesať ku dnu. Vítaný omyl. Nastavenie základnej dramatickej situácie jednoducho a účinne postrkuje postavy v ústrety ďalšieho dobrodružstva, pričom niektoré navracia, niektoré uvádza do ságy a niektoré preskupuje. Aj keď sa z protivníkov stávajú priatelia uvoľnením stisku ruky, deje sa tak opodstatnene. Každá má svoj part nastavený výborne a dovedna majú akúsi zvláštnu dynamiku, ktorá aj malé pohnutie brvou mení na slovný prejav alebo emóciu a každú druhú slovnú výmenu na sakramentskú zábavu. Čas dať ruky preč ešte stále nenastal. (Kino)

• 13.3.2017  17:55

Smiech cez slzy. A tým podobnosť s hitom Nedotknuteľní zďaleka nekončí. Podobne ako Eric Toledano a Olivier Nakache, aj Hugo Gélin profituje z komediálnej polohy herectva Omara Syho a boľavý príbeh rozpráva zbraňami humoru. Ovšem aby sa do histórie zapísal rovnako nezmazateľným atramentom, nesmel by na úrovni naratívu pracovať s klišé schémami a predovšetkým nájsť rovnováhu medzi humorom a rodinnou drámou so sociálnym podtextom. (Kino)

• 4.3.2017  13:30
    Únos (2017)

Pri premýšľaní nad celou záležitosťou u mňa prevláda myšlienka, že diplomatický prístup k námetu snímke nalieva betón do topánok. Akoby všeobecne známe udalosti “vy viete o kom a vy viete o čom“ nezniesli verejné obnaženie a dezinfekciu denným svetlom. Rovnako berte s blahosklonnou rezervou môj záporný postoj k fiktívnej postave novinárky, pretože nad jej funkciou pojítka a viac-menej iba pozorovateľa uprostred bdie oko logiky. Inou stránkou veci je, že tvorcovia naplno využívajú možnosti filmového média, aby podali závažnú a pritom vierohodnú výpoveď o ľuďoch a spoločnosti. Postavy sú vo farebnosti svojich charakterov napáchnuté človečinou, minimalisticky zrozumiteľné a pospájané do podoby organického celku. Autentickosť atmosféry režisérka zachytáva vo väčších celkoch aj detailoch, na zvýraznenie temnej éry neoznačených hrobov používa najmä chladné farby, pri aranžovaní scén zámerne využíva nepriazeň počasia a informácie dokonca nepodáva iba výhradne pomocou reči. Či ale nájde Únos stabilné miesto a odkaz v kultúre a dostatočne silno rozkolíše debaty, zodpovie až čas. Osobne pred sebou vidím kvapku na dne pollitrového krígľa, ktorá rýchlo uschýna. Za hodnotovo prínosnejšiu totiž považujem obsahovo totožnú epizódu z dokumentárneho cyklu Mafiáni. (Kino)

• 7.2.2017  15:15

Hreje ma pri srdci, že ani po desaťročnej odmlke nezostal z Mela Gibsona iba tieň režiséra z predchádzajúcich filmov. Hacksaw Ridge tentoraz nenesie razítko kontroverznosti, významný vplyv osobných estetickým a tematických preferencii ale naďalej pretrváva. Bez väčších zádrheľov naratívne unesie kombináciu rodinnej drámy, príbehu lásky, vojnového filmu a otázok viery, pričom úzky záber na nosnú dejovú líniu bez nabaľovania podzápletok všetkému jedine prospieva. Ťažko za tým hľadať hlbší zámer, ale filmový portrét obdivuhodného hrdinu preniká k podstate veci na základe analogickej podobnosti s Kristom. Jeho idealizmus a náboženské presvedčenie sa nestretáva s pochopením, ako kosa naráža na kameň armádnej mašinérie a následne vrcholí skúškou nezlomnosti viery pri dobývaní útesu, kde Gibson tne naturalistickým charakterom vojnového besnenia do živého a kde heroizmom dokáže emocionálne pohnúť divákom. Who the hell is private Doss? Ten, koho by chcel mať pri svišťaní guliek okolo hlavy nablízku každý.

• 1.2.2017  13:50
    Hooligans (2005)

Odmietavý postoj voči konkrétnej, veľmi výživnej téme často zveličuje únik od moralizovania a vsádza na argument propagácie násilia. Existujú ďaleko sofistikovanejšie spôsoby, ako publiku predať istú myšlienku, ovšem vlastné nároky na odosobnený sociálny komentár by malo vystriedať vedomie, že film vonkoncom nepodsúva jeho romantickú glorifikáciu. Príbeh Matta Bucknera môžeme s istou dávkou nadsázky chápať ako ojedinelý ostrov pozitívnej deviácie a samotné násilie ako nástroj zmeny. Majorovi v určitom bode pomohlo precitnúť a utriediť si hodnoty, hlave firmy vyrovnať sa staršiemu bratovi, jej členom otvoriť dvere outsiderovi a nadanému žurnalistovi si uvedomiť, že pred problémami sa za žiadnych okolností neuteká a pästné právo nemusí byť nakoniec tým správnym riešením. Prvý celovečerný počin režisérky okrem toho na hony ďaleko zaváňa osobným prístupom. Lexi Alexander učebnicovo zúročuje potenciál každého motívu, úsporne ustanovuje typizované role a využíva ich skromné možnosti a celok kompletizuje stručnými náznakmi a vysvetleniami, ktoré pozornosti často unikajú v rezkom tempe deja. S počtom pozretí (presné číslo odo mňa vážne nechcite) i pribúdajúcimi rokmi ide o blednúcu záležitosť, v chudobnej kategórii filmov o futbalových chuligánoch stále nemá široko-ďaleko páru.

• 15.1.2017  03:30

Nech to znie akokoľvek kacírsky, k novodobej domácej tvorbe mám postoj asi ako živnostník k finančnému úradu. Proste nestojí ani za zlámaný groš. Boh mi je svedkom, že som pričuchol ku knihe (slabučký odvar ináč mne nič nehovoriaceho Matkina), odložil predsudky stranou a poslušne robil nežnejšej polovičke garde. Ambície vyletieť k Slnku (v sieti) ako slovenský Ikarus neboli nikdy na pretrase, no i pri pristúpení na určitý stupeň konvenčnosti žánru je nájsť spoločnú reč s hranou podobou červenej knižnice veľmi ťažké, nakoľko v komfortnej zóne len variuje skostnatené motívy a chuchvalec vzťahov a od neho odvodené peripetie a trampoty izoluje do filmovej bubliny, blany ktorej poňatie homosexuálnych postáv alebo tragické postsynchróny dvakrát nestenčujú. Najväčším prehreškom pre mňa zostáva, že eventuálne osobný, generačný a časopriestorovo uchopiteľný pohľad tridsiatničky na vzťahy i každodennú realitu je scenáristickou prokrastináciou zredukovaný na príbeh o veľkosti špendlíkovej hlavičky a zahádzaný haraburdím, ktoré film dramaturgicky rozlaďuje. Hmm, na konci dňa som nepociťoval spoločenskú potrebu nikoho defenestrovať. No dá sa to považovať za úspech? Ani zďaleka. (Kino)

• 18.12.2016  13:10

Zadržte. Takto vyzerá vrazený klin do ságy Hviezdnych vojen? Pche. Zakomponovanie Rogue One na nosnú príbehovú líniu univerza má vnútornú logiku a v kdečom z prepadliska dejín navracia kľúčové scény, bez ktorých hlavne Nová nádej dostáva menšie trhliny. Napriek dejovej uzavretosti a všeobecnej oboznámenosti s udalosťami občas pekne klame telom a k východiskovému bodu sa uberá svojráznou cestou, nakoľko je takmer až zákopovo špinavým a pochmúrnym nahliadnutím do beznádejou zmietanej kuchyne povstalcov. Neraz prepadáva potrebe fascinovať svetom aj sa zalíškať referenciami a pri nadstavenej minutáži berie verbovanie a asociovanie ústredných, vítane nejednoznačných figúr sprvu napreskok a neskôr po dvoch schodoch, zato v našľapovaní na vysvetľovacie míny si vždy počína suverénne. Červená kontrolka začína zľahka blikať až vo chvíli, keď postavy s elementárnym (a celej ságe vlastným, nutno dodať) nástrelom charakterov, schopností a príbehového pozadia realizujú svoju misiu v záverečnom, naposratiu epickom a ako švajčiarske hodinky šliapajúcom akte, kde zamýšľaná ťažoba tragiky a následne katarzia nedosiahne absolútno. Neznamená to však, že magnetické pole záujmu sústredené okolo postáv previazaných silou a oháňajúcich sa svetelnými mečmi je nenahraditeľné. Rovnako to neznamená, že tvorcovia už v baniach rozmanitého makrokozmu postáv neťažia emocionálnu esenciu malých, osobných a často na rodinných väzbách zakladaných (Jyn Erso) príbehov. Akurát uplatňujú typ kolektívneho hrdinu, ktorý na princípe “jedno telo, jedna duša“ ide za spoločným cieľom a vstúpi do legiend ako symbol jednoty a vyššieho dobra. A možno budú Rogue One vrásky pribúdať rýchlejšie než číslovaným epizódam, prachom nezapadne už len kvôli scénam s arcizloduchom tohto popkultúrneho kolosu, ktoré predčili i moje mokré sny fanboya. (Kino)

• 11.12.2016  21:00

Už nejaký ten piatok vo mne bujnie presvedčenie, že si diváci osvojili spôsoby zo supermarketov. Siahajú po osvedčených značkách a opatrne poškuľujú po každej novinke, pri ktorej ale podvedome tušia, že sa nechali dobehnúť filmovým marketingom. Vianočná párty nemusí byť toho príkladom za predpokladu uspokojenia sa s ukojením nespútanej fantázie, ktorá udrží zdravú hladinu šialenstva, tak veľmi potrebnú pre ten najhorší blázinec zo všetkých – realitu. Ináč je to vianočné vydanie komediálneho pexesa, ktoré každým odkrytým fragmentom vynára v pamäti viac-menej rovnaký obraz na iné snímky naprieč žánrom. Zbytočne nafabulovanými dramatickými oblúkmi (ktoré do istej miery otupujú dojem amorfnej záležitosti rozbíjajúcej sa na scénky) a archetypálnymi figúrami počnúc a rôznorodej zmesi (sexuálne narážky a orientácia, rasa, náboženstvo a pod.) prízemného humoru končiac. Ale ako vieme, na humor sa pravda nevzťahuje, sú iba jej verzie. Preto záleží na uhle pohľadu, či vo vás vyvolá salvy smiechu alebo bude účinný ako strely zo vzduchovky proti valiacemu sa tanku. (Kino)

• 17.11.2016  03:35
    Příchozí (2016)

Diamant v sklenenom mori. Inými slovami vyslyšané volanie po návrate umeleckých ambícii do filmového diskurzu, ktoré hlavnú emóciu ťaží z hypnotickej atmosféry a esencie ľudskej bytosti uprostred vystavaného prostredia. Je až zarážajúce, s akou ľahkosťou Denis Villeneuve manipuluje s pocitmi diváka, vnára jeho hlavu pod hladinu potrebnej viditeľnosti a drží crescendo rozprávania. Jedno z najhodnotnejších diel uplynulej dekády. (Kino)

• 9.11.2016  03:00
    Za sklem (TV seriál) (2016)

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví.

• 5.11.2016  00:55

Doctor Strange do istej miery revitalizuje žánrový kolorit marveláckeho vesmíru a diváka chlácholí atraktívnym formálnym uchopením (nachádzajúcim najbadateľnejší odraz v akčných výjavoch), ktoré vyplýva z povahy predkladaného sveta, ovšem stále zostáva scenáristickou odrhovačkou s prostoduchou naratívnou štruktúrou. (Kino)

• 19.9.2016  22:00

Sharon Maguire vyťahuje kostlivcov zo skrine spôsobom, akým to čakal len málokto. Scenáristický konštrukt je sám osebe suchopárny a pochopiteľne nachádza veľkú oporu v predošlých kapitolách, skutočne až do bodky presne vypointovaná komická perspektíva povznáša snímku o úroveň vyššie. Žiadne kŕče v bruchu ani bolesti bránice, no nemiznúci úsmev na tvári. (Kino)

• 5.9.2016  15:00
    Summer of 8 (2016)

Obyčajne neobyčajná coming-of-age záležitosť postavená na slovách klasika, ktoré hovoria, že obdobie dospievania nie je o cieli, ale o ceste samotnej. Ceste, na ktorej sú však niektoré dni viac pamätné. Zvlášť také, ktoré človeka privedú na životnú križovatku. Na bod, kde niečo končí a niečo začína. Na bod, ktorý nás desí i ženie dopredu. Na bod, ktorý v nás otvára trinástu komnatu a v našich hlavách víri myšlienky na vyššom rýchlostnom stupni. A práve tieto myšlienky na konkrétnom míľniku života debutujúci Ryan Schwartz podáva skrz svojich osem postáv, reflektujúc pritom vzťahový a sociálny rozmer ľudskej prirodzenosti. Byť o päť rokov mladší, som z filmu Summer of 8 úplne namäkko.

• 31.8.2016  01:30

V prípade ktoréhokoľvek iného tvorcu by sme si vzhľadom na rozpočet a žánrové súvislosti zrejme ťukali na čelo a vraveli o prehnaní peňazí komínom. Rentabilita a úroveň kvality idú proste ruka v ruke. Aspoň zvyknú. Zlé jazyky hovoria, že režisérsky návrat šikmo-okého krstného otca hororovej moderny ku koreňom nesie známky akéhosi remeselného vyhorenia. To sotva. Dobre vedomý si toho, že s ostrieľaným divákom hrá slepú babu cez priesvitnú šatku, Wan odkazuje na archetypálne podložie (pod)žánru a zároveň vyzdvihuje postavenie postáv z mäsa a kostí, ich prežívanie konkrétnej skúsenosti z viacerých uhlov pohľadu, interpersonálne emócie, ako aj posolstvo, že všetko zlé je na niečo dobré. Na prstoch jednej ruky dokážem spočítať, koľko pokračovaní hororových titulov si na svoju cestu do filmovej histórie do ruksaku nepribalilo pocit zbytočnosti a ešte menej takých, ktoré ma počas stláčania atmosférickej harmoniky dokázali rozradostniť tak precíznym aranžovaním scén, rámcovaním obrazu, strihovou skladbou a zvukovou stopou. Atta boy, James.

• 5.8.2016  21:05

Nemám problém akceptovať to, ako sa z Jednotky samovrahov stáva článok v reťazci a odklon od seriózneho ladenia ku komickej perspektíve ma uprostred noci nebudí, ako trieska pod nechtom ale reže pocit, že vo svojej žalostnej snahe chytiť naolejované prasa DC neúprosne beží v ústrety vlastnému Waterloo. Zatiaľ čo v Úsvite spravodlivosti (pokiaľ ste nevideli predĺženú verziu, okamžite to napravte) tomu padol za obeť len imperatív dneška – napojiť oko diváka na emočné centrum, pokus o k popukaniu zábavný počin zlyháva už vo fundamentálnej rovine. Informácie sa pre istotu len nevtieravo motajú, aby nebudili nepatričnú pozornosť, hranica medzi dobrom a zlom sa nerozmazáva a postavy – alfa a omega látky – sú prosté vešiaky na základné vlastnosti, ktoré majú nejasné motivácie. Nahor zaokrúhľujem iba kvôli Harley. (Kino) ___ Edit: Akokoľvek veľmi by som chcel, moja súdnosť mi po opätovnom zhliadnutí tretiu hviezdu ponechať nedovolí. Význam pridaných minút je nepatrný, humor na svoje druhé videnie a počutie lapá po dychu a preexponované masky a kostýmy už iritujú. Krok vzad. Minimálne o desať “komiksových“ rokov. (Extended Cut)

• 30.7.2016  16:00

Kolosálne a ultrahlučné pokračovanie dvadsať rokov starej klasiky je popravde minútou ticha za inteligentný veľkofilm. Jediným prejavom zápalu bol ten na mojich hlasivkách, keď som sa v duchu snažil z plných pľúc vykričať režisérovi, že ulahodenie očných a ušných receptorov už dávno nestačí a nedvíha zo stoličiek. Áno, Nový útok utečie pred očami ako robota mechanikov formuly jeden, lež koncentrovaná bezduchosť scenára otupuje ostrie atrakcii a vo svojej snahe o ikonické obrazy, patetické vyťahovanie vreckoviek alebo vystrúhanie filmovej hlášky hodnej miesta na samolepke sa Emmerich trepoce ako ryba na suchu. A nie, nemusíte mať prístroj na vymazanie pamäti ako muži v čiernom, aby ste na tento Deň nezávislosti zabudli. To príde samo.

• 29.7.2016  23:00
    Jason Bourne (2016)

Kombo nadšenia a sklamania. Vzhľadom na dôsledné uchytenie v prítomnosti je hromozvodom rozčarovania boj s veternými mlynmi, ktorý vo svojom jadre neprináša žiadne nóvum. Stimulácia intelektu a priebeh udalostí v prirodzenej príčinno-následnej postupnosti stále pretrváva a hlavný hrdina si naďalej udržiava status protisystémového mušketiera dnešnej doby, doba exspirácie konceptu ale práve vypršala. (Kino)

• 21.6.2016  13:05
    Gomora (TV seriál) (2014)

Talianska odpoveď na akúsi hibernáciu žánru naberá rozmer dráždivého sociálneho komentára, nakoľko s pokojom Angličana a s určitou dávkou zveličenia až cynickým odstupom nepredpojatého pozorovateľa ilustruje život organizovaného zločinu pod sopkou Vezuv, kde si kriminálne živly hľadajú šťastie v skratkách násilia a nelegálnej činnosti. Špinavou a surovou autenticitou kovaný seriál nevkladá dej do politických súvislostí ani nenaštrbuje verejnú dôveru v inštitút polície, reflektujúci pohľad vrhá na celé panoptikum fiktívnych postáv vo väzbe na realistické prostredie (viď sídlisko Scampia – najväčší trh drog v Európe), kde tieto (predovšetkým) morálne skorodované charaktery kríži naprieč prehľadnou sieťou intríg a mocenských záujmov. Skupina tvorcov okolo režiséra Stefana Sollimu príliš neplytvá kyslíkom na slová a namiesto verbálneho stavia v rámci narácie do popredia zdelenie obrazové. Filozofiou za tým je snaha klásť akcent na vyznenie, ktoré prostredníctvom inscenovania scén neustále pripomienkuje dokumentárny charakter nastolený už Garroneho filmovým prepisom s rovnomenným názvom. Názvom, ktorý sa stáva synonymom dementovania romantizujúcej podoby mafie.

• 11.6.2016  12:25

Zaujímavý príspevok do diskusie o tom, ako politika štúdia kriví auteurský prístup tvorcov. Do spárov podliezavého mainstreamu lapený Duncan Jones nekompromisne láme predchodcami vnuknutú kliatbu game-based filmov, lež hodnotiaci pohľad prudko devalvuje slabá priebojnosť v rámci žánru. Je ťažké nevysloviť presvedčenie, že s dosiahnutým legendárnym statusom hry a jej zrastenosťou s popkultúrou nevidíte aspoň malinké svetlo ako od svätojánskej mušky na konci tunela čoby udalosť, ktorou dobrodružné fantasy vstúpi do novej epochy. Namiesto toho Warcraft akurát ešte viac poukazuje na veľkosť žánrovej priepasti medzi príbehmi zo Stredozeme a ostatkom produkcie. Od väčšiny žánrových súkmeňovcov ho však stále delí nezameniteľná estetika virtuálneho sveta zhmotnená na filmové plátno s celou jeho bohatou mytológiou. Aj keď bez hlbšieho povzdychu nepopieram význam podchytenia stretu rás v odtieňoch sivej, nedokážem zatvárať oči pred tým, ako scenár dáva prednosť uplatňovaniu zákona pästného práva. Víchor do plachiet atrakciám autori navyše dávajú prvoplánovými stimulmi, akým je hudba, po ikonickom motíve, ktorý by navonok identifikoval značku a vo vnútri emočne spájal s určitými udalosťami alebo stotožňoval s konkrétnym priestorom či rasou, ale niet ani stopy. Hocikedy a hocikde sa pobijem za to, že v snahe prepasírovať pred diváka čo možno najviac z predkladaného sveta siahajú tvorcovia po fanservise, ktorý ženie k príliš rýchlemu otáčaniu dejových listov (pričom v istých okamihoch akoby ostentatívne nevyjadroval vôbec nič) a zriekajú sa nabaľovania komornejších, osobnejších dejových vsuviek (viď moment, kedy Orgrim hodí Durotanovi kamienok do hlavy), ktoré by z Prvého stretu vykresali emocionálne drásajúce, dramaticky silnejšie a v konečnom dôsledku komplexnejšie dielo. Nebyť videohernými koreňmi nedotknutý, pravdepodobne by som pod náporom sentimentu volil opatrnejší jazyk. Tak som si sľuboval viac. Ďaleko viac.

• 10.5.2016  15:05
    King Jack (2015)

Vskutku pozoruhodný zástupca coming-of-age vlny podávajúci naturalistický obraz objavovania sexuality a šikanovania čoby akné mladej generácie. Rozvrhnutý na príjemnej časovej ploche, s civilným hereckým prejavom a rozprávaný neokázalým filmovým jazykom. Ukážkový príklad toho, prečo ma čoraz viac baví objavovať nové zákutia nezávislej scény.

• 7.5.2016  12:45
    Suburra (2015)

Nedokážem skrývať nadšenie nad tým, ako zdanlivo nekontrolovane sa rozbiehajúce príbehové vlákna čoby biliardové gule po údere hráčom Stefano Sollima záber po zábere splieta do vzájomne prepletenej siete spoločenských a politických väzieb, pevne utiahnutej ako korzet obmotaný a haliaci telo ústrednej zápletky. Svojou naratívnou šírkou hutnejšiu a do nitky autenticitou premočenú kriminálnu fresku charakterizuje špirála udalostí, ktorú, paradoxne, roztáčajú postavy na okraji mikrosveta so špecifickými zákonmi. Vrátiť poistku späť do granátu nejde a každý ďalší krok je len premiestňovaním stoličiek na Titanicu. Renesancia žánru na taliansky spôsob.

• 7.5.2016  12:35

Pootvorenie dverí do temnej komnaty komiksového vesmíru ovládla naliehavosť otázky riadenia platformy superhrdinov, ktorá opodstatnene vyvstáva v súvislosti s mohutným echom civilných obetí. Na radosť trochu náročnejších jedincov diváckej obce Captain America: Občianska vojna pretrháva reťazec generických zápletiek a nenafukuje pátos boja dobra so zlom. Namiesto toho na pozadí politického kontextu, hlboko zakoreneného v realistickom prostredí, hľadá rovnováhu v spore medzi Avengermi s odlišným názorovým vymedzením. Bez škrupúľ a načase bez čierno-bieleho videnia sveta. Nepozorovane a s eminentným záujmom do rozkol podmieňujúceho konfliktu previazanom ďalšími menšími, zväčša osobnými konfliktami vstupuje intelektom oplývajúci zloduch ako tichý manipulátor v pozadí, ktorý hrdinov a udalosti postrkuje dopredu. Rozhodne viac než veľká časť aktérov, ktorá je viac unášaná prúdom udalostí, než by ich sama spoluvytvárala. V zásade som ani nemal nutkanie vziať do ruky nožnice, minutáž pokrýva dostatok chlieb lámajúceho deja na to, aby divák udržal svoje oči prilepené na plátne. To už si pamätá aj lepšie komiksové adaptácie, ovšem keď sa na MCU pozeráme ako na strom, je Občianska vojna spoločne so Zimným vojakom to najlepšie, čo sa na ňom urodilo. (Kino)

• 27.3.2016  19:20

Čas skladania účtov príde až s predĺženou verziou, no súboj dvoch najväčších komiksových ikon už teraz vzbudzuje údiv nad uchovávaním referencii a významov do fragmentov filmu. Užitočnosť prístupu sa prejavuje pri využívaní neverbálnych prostriedkov rozprávania a dištancu od doslovného prežúvania diania na plátne a spoločne s kladeným akcentom na chladné farby len podčiarkuje dospelý, temný tón rozrastajúceho sa komiksového univerza. Napriek tomu sa iba ťažko ubrániť dojmu, že scenár bol šitý horúcou ihlou. Naprosto hluchý k postavám. V naratívnej rovine sa prejavujú značné problémy pri etablovaní nových, často vedľajších postáv, prenikaní do rozbúreného vnútra protagonistov a ich vzájomnej interakcii. Mašírujú digitálnymi kulisami bez toho, aby prinášali vierohodný a záujem budiaci vývoj situácii v rámci diela i naprieč predkladaným fikčným svetom. Vskutku neukočírovateľná, uponáhľaná skratka, ktorá môže štúdio ešte veľmi mrzieť. (Kino) ___ Edit: Výdatná porcia minút pozbieraná z podlahy strižne o poznanie lepšie vypĺňa medzery, kde pokrivkávala logika, nedodržiaval sa vzťah kauzality a kde sa motivácie postáv nedočkali uspokojivého vysvetlenia, lenže ani to film neoslobodzuje od emočného chladu, ktorý z neho sála. (Ultimate Edition)

• 3.2.2016  17:25
    Demonic (2015)

Úvodom si dovolím vypožičať výrok Winstona Churchilla, ktorý raz povedal niečo v tom zmysle, že dobrý prejav by mal byť ako ženská sukňa – dosť dlhý, aby zakryl objekt a dosť krátky, aby vyvolal záujem. Rovnaký recept na úspech si osvojil aj Will Canon. Dimenzovanie jeho hororovej snímky Demonic na dve roviny síce zostalo niekde na polceste a s preľudnením priestoru dovedna posúvajú atmosferickú hru a záujem o postavy do latentnej roviny, avšak užšie vymedzenie priestoru a času razantne zakotvuje divákovú pozornosť o dom, v chodbách a izbách ktorého je zásluhou vysokého tempa narácie, pozvoľna dávkujúceho dôležité informácie, zachovať ataraxiu priam nemožné. U mňa spokojnosť.

• 8.1.2016  21:50

Musel by som hlboko zaloviť v pamäti, aby som si spomenul, kedy vo mne naposledy film rozpútal tak ťažkú súkromnú vojnu. Nechápte ma zle, Revenant podľa všetkého už v tejto chvíli sekvenciami dych kradnúceho prepadu kempu červenokožcami, útokom medvedice alebo záverečným súbojom dostávajúcim diváka na hranu fyzickej bolesti oskalpoval zbytok celoročnej produkcie o scénu roka, bohužiaľ nejde o momenty, kedy by sa snímka emocionálne zhustila do jedného okamihu. V ústrety čírej potechy ide výlučne vizuálnou poetikou postavenou na úspornom strihu a kamerových finesách. Na kieho frasa pracovať s diverzitou rámcovania objektov – ktoré, mimochodom, excelentne prepája malosť človeka s veľkosťou a majestátnou silou prírody – keď trestuhodné prešľapovanie na mieste podkopáva balans sympatickej výzvy o prienik mainstreamu a artu? Lubezkiho podmanivý koncert.

• 22.12.2015  00:20
    Creed (2015)

Anotácia možno znie trochu povedomo a základná zápletka spočiatku budí dojem istej vykonštruovanosti, našťastie a na moje veľké prekvapenie snímka nerazí tendenciu bezostyšného priživovania sa na sláve série. Pochopiteľne do seba nasáva esenciu sentimentu a nostalgie, ktorá na odkaze Apolla otvára priestor na prienik starého s novým, ale z ringu vybieha s vlastnou tvárou a víťazoslávnym úsmevom. Pod celou váhou obligatórneho, lež prvotriedne nasnímaného tancovania medzi povrazmi – pri ktorom sa aj divák spotí ako dvere od chladničky – je Creed skvelo napísaný a ešte lepšie zrežírovaný film bez dialógov pre učenlivejších primátov, ktorý informácie o sociálnej situácii postáv či ich minulosti poskytuje nadostač a v ktorom k zásadným dejovým zlomom dochádza dostatočne úderne na to, aby podnietili emocionálnu angažovanosť. A ako málo stačí, aby sa Sylvester Stallone na staré kolená dostal do sedla. Len v správny čas pristaviť potrebného koňa.

• 17.12.2015  21:30

Osamotené tri bodky by v najväčšej miere poskytli obraz o tom, ako som si zbieral sánku z podlahy. Nič by však nehovorili o tom, ako bolo krajne neprezieravé si myslieť, že expandovanie univerza Star Wars budú na temnú stranu preťahovať nové entity na časovej osi. Napokon, Hviezdne vojny sa vždy publiku prihovárali jazykom postaveným na sile postáv, ktoré mali vo väzbe na dramatično nezastupiteľnú úlohu, a s pokojným svedomím sa dá povedať, že dominantné tváre ságy vymedzoval počet midichlorianov. Osud praďalekej galaxie pred dávnymi vekmi kedysi definovali postavy, ktoré sú dnes už len spomienkou, respektíve hlasnou ozvenou minulosti (Darth Vader). Ťažké chvíle prítomnosti pomáhajú preklenúť a nostalgické uhlíky v srdci rozžhaviť starí známi posádky Millennium Falcon a nové charaktery zasadené v príbehovej štruktúre výborne zapadajú do vesmírneho koloritu a majú všetky predpoklady pokračovať v rozprave o generáciách. A ohniskom zábavy možno sú akčné scény robustných proporcii, v ktorých ILM napína svoje digitálne svaly, ani v nich sa ale neuhýba z vytýčeného kurzu a sústredenie na charaktery nepoľavuje. S určitou dávkou optimizmu sa dá povedať, že Abrams zaplával do neprebádaných vôd, ovšem neustále sa drží na dohľad bezpečnej pevniny. Nuž, empírie vracajú úder. Rozhodne ale môžete vziať jed na to, že nech už sa cez čapíky na sietnici oka do mozgu nekompromisne predierajú referencie na pôvodnú trilógiu, roztomilo sa kotúľajúci a pípajúci BB-8, povestný ukazovák Harrisona Forda či nabúšené atrakcie kradnúce teplo zo žíl prekladané hovorenými pasážami, Sila sa prebúdza nikdy nevypadáva z rytmu a zásluhou pod kožu zimomriavky naháňajúcej hudby Johna Williamsa vnútornou dynamikou disponujú aj statické scény. Obzvlášť záverečné intermezzo vo mne definitívne upevnilo presvedčenie, že anabáza Hviezdnych vojen sa dostavila aj s poplatkom za omeškanie. (Kino 3D)

• 25.11.2015  21:50

Jeden z tých pár malých, bez povšimnutia často ostávajúcich filmov, ktoré sa v priebehu roka objavia z čista jasna a ulahodia človeku ďaleko viac než kdejaký mesiace očakávaný mainstreamový flák. Z príbehového hľadiska akési z každého scenáristického rožku trošku bez mocného logického rámca a reálnejších kontúr, ibaže s kvalitným obsadením, ktoré sa pod vcelku solídnym dohľadom režiséra vnára do svojich jednoducho, ale presne načrtnutých postáv, a rozumnou minutážou. Obzvlášť De Nirove repliky či monológy – nech už sú akokoľvek otrepané či predvídateľne končiace – majú vďaka hercovmu prejavu stále šmrnc.

• 9.11.2015  23:55
    Spectre (2015)

Rok v znamení špionážnych filmov korunuje v brandži ten najpovolanejší. Bond. James Bond. (Dvadsiata) štvrtá misia najpreslávenejšieho filmového agenta s názvom Spectre na tenký ľad v očiach diváckeho plebsu vstupuje zvoleným temporytmom, ktorý siahodlhú minutáž so zámerne poloplným, respektíve poloprázdnym dobrodružstvom s minimom atrakcii intuitívne naťahuje ešte viac. Zvlášť keď sa s vážnou tvárou (hoc cynickým humorom často trefne odľahčujúc) upriamuje na psychiku nula nula sedmičky, keď z jeho súkromného života robí neoddeliteľnú súčasť toho pracovného – typickým skôr pre autorské snímky skromnejších produkcii. Osobne však nedokážem prehliadnuť, ako Sam Mendes v týchto žánrových súradniciach a zovretí povinných tradícii a trademarkov bondovského univerza povznáša sériu vo vnútri série. Skôr než estetickým a sluchovým vzrušením, zosieťovaným vyprávaním a vývojom filmu i aktuálnym dianím, ktoré vstupuje do zápletky. (Kino)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7