Mother and Child (2009)

Říkám si, což takhle se podívat na nějaký pěkný film s pěknou Naomi Watts, a zjišťuji, že jsem tenhle zapomněl okomentovat. Mother and Child je film, který nemá co nabídnout třeba teenagerovi toužícímu po krvavých přestřelkách a automobilových honičkách. Mother and Child je umě podané drama o rodinných vztazích prostřednictvím několika málo paralelních dějových linií - dialogy, emoce. Pokud myslíte, že by vás podobné téma zajímalo, vězte, že je zde zpracované velice dobře. Výrazné charakterové vlastnosti hlavních postav byly důvěryhodné a v dobrém slova smyslu (že se jim to dařilo jak mělo) mě rozčilovaly.

Zločiny a poklesky (1989)

Zase judaismus, mírně neurotický filmový tvůrce, spletenec vztahů... V první části jsem si říkal ach jo, všeho moc škodí. Ale tenhle film je přece jenom zase dost jiný než ostatní. Oční lékař řeší své osobní problémy drsným způsobem, Allen se snaží získat ženu, říkal jsem si, jak se to nakonec vlastně bude spojovat dohromady, poslouží k tomu jeden krátký rozhovor. Takhle Allen sděluje světu svá morální ponaučení. Stojí za to vidět.

Viděl jsem ďábla (2010)

Motivace k pomstě. Pomsta. A co dál? To jsou vlastně tři věci, o kterých film vypráví, nikoliv rovnocenně délkou. Pomsta, jak ji známe z hollywoodských filmečků, se může jít zahrabat, asijské provedení vám předvede, jak je to doopravdy. Některé scény jsou drsnější (to teď skutečně hodně zlehčuji), ale není to nějaký horor, který by se v nich vyžíval, sem prostě patří a z nějakého důvodu mi nevadily. Ani přepálená délka nebyla velkým problémem. Spíš mi vadila některá zaváhání ve scénáři, až příliš neuvěřitelné události, příliš mnoho vražd v příliš krátké době, apod. Ale celkově slušnej nářez, to teda jo.

Lepší svět (2010)

Další velmi dobře dívatelný dánský film. Opět pěkně ponuře a až na kost, jak to na severu umějí. Moje jediná výtka je tenokrát skutečnost, že bylo pár chvil, kdy jsem si připadal jako že se spíš koukám na nějaký ten německý romantický televizní film, ale naštěstí brzy zase pominuly. Děti se zase někdy chovají až příliš rozumně, ale to už to zbytečně pitvám. Susanne Bier mě naštěstí stále neodpudila a budu v její tvorbě lovit dále.

Nevinnost (2011)

Na české poměry dobrý film. Nemohl jsem si pomoct a říkal jsem si, co by přesně s touhle psychodramatickou látkou udělali takoví Dánové, to už trochu moje deformace pořádnými filmy, které jsem v posledních měsících z jejich produkce viděl :-) A jsem si jist, že by to dopadlo o dost lépe. Každopádně myslím že zde dobře zahráno, scénář mě ale nějak extra neoslnil, pár věcí pak bylo vysloveně divných.

Oddělené světy (2008)

Už je to trapné, jak se u těchto dánských filmů neustále opakuji, ale prostě je to tak - další psychologická sonda do jedné rodiny, žádná velká výprava, ale dramatický a trochu stresující rozbor mezilidských vztahů. Zde na pozadí svědků Jehovových. Nenudil jsem se ani trošičku.

Monty Pythonův smysl života (1983)

U Monty Pythonů mi to přijde jako na houpačce. Výborný život Briana, děsivý Svatý grál nebo "Now something completely different"... tenhle snímek je něco mezi. Po předchozích zkušenostech jsem čekal zase nějakou trapnost, ale byl jsem potěšen, některé scény opravdu nápadité a vtipné. Ovšem jiné to zase vynahradily, hrůza a děs. Takže to vlastně tak nějak kopíruje celé jejich dílo. Jako na houpačce. Je mi líto, že tímto spíše slabším hodnocením ukončuji své poznávání Monty Pythonů, ale bohužel musím scénky zprůměrovat, ač některé měly možná i na pět hvězd.

Zakletý v čase (2009)

Nenáročný filmeček na večer pro celou rodinku. Nečekejte nic extra a těch 103 minut docela příjemně zabijete. Není třeba se bát nějakých složitostí v cestování časem, je to docela jednoduché.

REC 3: Počátek (2012)

"Miláčku, jsem těhotná," ozvalo se z reproduktoru. "Tak to je moc," zabručela babka. A já s ní. To bylo po 30 minutách. Začátek nás seznámil s rodinou, zase ta rozklepaná kamera, ale po dvaceti minutách začíná masakr a už je to točené normálně. A je to fakt divný. A pak naběhnou maníci v brnění. A já si říkám, je to tak špatný? Tak moc špatný? Proč je to tak moc špatný? A začínám se chechtat, jak je to hloupé. A dívám se sem mezi žánry, jestli tam je napsaná komedie. Není. Ale tohle přece je komedie! To nemůže být tak špatný horor. Dívám se na IMDB na žánry a jo! Je to comedy/horror. Děkuji! Od té chvíle všechny ty kecy beru úplně jinak. A že tam vtipné momenty fakt jsou. Dost hodně vtipné. Jsou tuším tři.

Trainspotting (1996)

Úplně ne můj šálek kávy, ale dobře natočené a Ewan McGregor je opravdu dobrej. Druhá půlka mě zaujala o dost víc než první. A ten skotský přízvuk je dokonalej :-) Jeden z těch lepších filmů o drogách.