Zmizelá (2014)

Fincher je znam tim,ze nataci az na drobne vyjimky znepokojive thrillery.Tento snimek je toho opet dukazem a Fincher dokazuje,ze prave tato parketa mu vyhovuje...Je z toho citit trochu Zodiac s lehkym nadechem Zakladniho instinktu.Tomu,komu vyhovuji rodinne psychologicke filmy o intimnich vecech,ktere kazdy par zna a zaziva(?),je v nem spetka tajemna,krimi,jedna pusobiva krvava scena,nevyrazny Affleck a Fincheruv znepokojujici konec,tak bude spokojen.Kdyz jsem zminil uz nevyrazneho Bena,jehoz herectvi se omezuje na tupy vyraz a krecovity usmev,tak jako z jineho sveta vynika Rosamunde Pike,ktera opravdu hraje a ani se nemusi moc namahat,nebot uz jen z jejiho pohledu vycteme na cem jsme a sceny s ni jsou to nejlepsi,co film nabizi a duvod,proc ho videt.Ja osobne bych ji oscara za zensky herecky vykon pral a ani bych se nedivil,kdyby byla nominovana.Fincher odvedl jako vypravec dobrou praci,jehoz snimek nam nabizi palcive otazky ohledne mileneckych vztahu,na ktere at si kazdy radeji odpovi sam.

Labyrint: Útěk (2014)

Musim se priznat,ze nejsem moc nadseny z techto sci-fi filmu pro teenagery,se kterymi se v posledni dobe roztrhl pytel,ale Labyrint je prijemne prekvapeni,ktere potesi kazdeho fanouska techto tematickych filmu jako Hunger Games,nebo Divergence.A troufam si napsat,ze z techto tri filmu Labyrint je asi zatim nejlepsi!I kdyz O'Brienovo herectvi se zplostuje vetsinou na tupe vydeseny vyraz,nekdy pusobici komicky,tak presto zustava nadeji,jak nas bezpecne vyvest z Labyrintu...Dobre tu funguje rozpletani pribehu a pocit z toho,ze nevite,proc se to deje.Film ma spad,obcas napeti,lekaci sceny a ma tedy dobre naslapnuto a doufejme,ze mu to vydrzi az do konce.Ja osobne se tesim na druhou fazi! p.s. trochu mi vrta hlavou,jak se ten Gally na konci nahle objevil v laboratori,ale treba se to dozvim v pristich dilech.

Úsvit planety opic (2014)

Usvit je hozen do temnejsiho havu v nemz tvurci nezapominaji na to,co chceme videt.A to smes napeti,humoru a citu,tak nejak podobne jak to bylo v prvnim dilu.A zdarilo se jim to namichat celkem zdarile,i kdyz to obcas pusobi vlezle a je videt,ze to tam v rodinne zabave zakonite musi byt...Trochu problem je dej.I kdyz namet neni spatny,ale neni az tak zajimave rozepsan,abych si odnesl stopro zazitek.Na konci filmu si mozna polozite stejnou otazku,jako ja a tu:to je vse?Jakoby jste cekali jeste neco navic.ale na druhou stranu vsechno funguje dobre,digi opicky(i kdyz nemohu porad najit,cim samci oplodnovali samicky,kdyz jsem u zadneho nespatril rozmnozovaci "nastroj",takze tento snimek bych rozhodne nedoporucoval jako naucny,jak skolakum,tak studentum majici biologii,popripadne k maturitam),atmosfera,nostalgie,napeti,city,ukrytou filozofii,zradu,pratelstvi,vernost...Me osobne se tyto veci ve filmu libi,jinak by to nebylo az tak zajimave a byla by to jen dalsi bezducha vyvrazdovacka pro teenagery..Ale tvurci chteji ze serie(?) delat inteligentnejsi zabavu a to je dobre,nebot se na tyto "spravnacke" myslenky dobre kouka a na divaka maji obrovsky vliv.Ten,kdo si oblibil prvni dil a Ceasara v nem,nebude rozhodne zklaman(i kdyz podle me pribeh prvniho dilu byl lepe zasazen do prostredi,do ktereho jsme se dokazali lepe vcitit) a film mu doporucuju a tesim se na dalsi dil.

Tři mušketýři (1973)

Me osobne tato verze nepripada jako jedna z nejlepsich.Zda se mi,ze je to spichnute narychlo a Lester si nedela hlavu napriklad ze scen,kdy se D'artagnan rozbehne za Rocheffortem,aby mu dal za vyucenou na zadecek,nacez cestou za nim narazi do tri musketyru a zamer dohnat ho,ho nahle opusti a prichazi strih a jsme u pradla,kde se na musketyri z niceho nic vrhne Richelieho garda,ani nevime proc a souboj,ktery nasleduje je potom nejak rozpacity....Podobne je to i kdyz musketyri postupne "odpadavaji" z mise,a my se nedozvidame,jak se vubec osvobodili ze sparu protivnika,prichazi opet strih,nebo nocni souboj mezi Rocheffortem a D'artaganem je celekm trapny,proc Rocheffort neutekl?Mam rad humor a v tomto snimku jsou nektere sceny vtipne,ale mam pocit,ze jsou az nekdy moc prehnane a jakoby nepatrily do tohoto snimku,roman schazuji a snimek nema v podstate nejakou dramatictejsi uroven,o nikoho se nebojime,neni v nem napeti,coz si asi tvurci byli vedomi a vynahradili si to ve druhem dile,kde se jim podarilo lepe smichat humor s dramatictejsimi okamziky.Proto druhy dil je podle me lepsi!

Jersey Boys (2014)

Ani v tech nejbourlivejsich snech by me nenapadlo,ze by Eastwood nekdy natocil film o teto skupine.Eastwoodovi se podaril zacatek kariery Seasons,dumyslne jsou zakomponovane pisne,dumyslne se dozvidame,ktere pisnicky se staly number 1,dumyslne je zakomponovan i sam reziser,ktery si ve snimku (ne)zahraje,jake vzdelani dosahl Valli atd I kdyz se nevenuje jine hudbe a vypada to,jakoby na celem sirem svete existovala jen tato skupina,tak to celkem funguje.Ke konci se venuje spise dramatickemu deni kolem skupiny,jejich rozpadu,rodinne problemy atd. A tak hudba je odstrcena do pozadi a trochu tim snimek postrada svih,tak i presto se v nem objevi docela silne dramaticke momenty,mam hlavne na mysli osud a spor mezi Vallim a jeho dcerou,cimz me timto dokazal reziser citove vtahnout do deni a musim rict,ze to dramaturgicky opravdu zabira.Co se vsak Eastwoodovi nepodarilo a na co jsem cekal,jak se toho chopi,tak to je prechod jejich hudebni tvorby z naivnich a stupidnich songu do druhe poloviny 60 let a do stylu belosskeho soulu,stylu,ktery se vubec ve filmu nerozebira,a ve filmu tim padem vubec neslysime jejich prulomovou number 1 hitovku z tohoto obdobi,ktera skupinu nasmerovala do jineho hudebniho smeru.Ta pisen nese nazev Let's hang on,mimochodem moje oblibena.A taky se vubec reziser nevenuje jejich financne narocnemu albu Imitation Life Gazette,ktery znamenal pro skupinu propadak a zapricinilo definitivni rozpad kapely..Pro fanousky Seasons a hudby 60 let,kdy v tomto snimku neni citit az takova radost z hudby a silenstvi,ktere se delo kolem ni v tech zlatych sedesatych,jako v jinych filmech,tak film presto nezklame,ale i nenadchne.

Umělec (2011)

Neodolatelna,libezna a roztomila podivana,ktera me okouzlila.I kdyz je to snimek obcas smutny,paradoxne jsem se smal prave tem smutnym udalostem,ktere hlavni hrdina zaziva,ktere jsou ale tak roztomile natocene a on je tak roztomila postavicka,mimochodem skvele zahrana Dujardinem,ze mi od zacatku filmu hned padl do oka a intenzivne jsem s nim prozival jeho radosti i strasti.Je to vyborna ukazka toho,ze slova jsou zbytecna.A kdyz vse podtrhava skvely hudebni doprovod,tak to uplne staci k tomu,abyste natocili mili a skvely film,jaky Artist bezpochyby je.I kdyz neni stoprocentni,k tomu mu chybi opravdu jen malinko,presto svym zpracovanim si podmani kazdeho fanouska inteligentnich filmu a Oscar za nejlepsi film je bezesporu na miste.Chtel jsem dat 4 hvezdicky s objektivniho hlediska,ale jak me tento film potesil,tak davam 5...Je to moje srdcovka. p.s.Vzkaz:tocte prosim vic takovych filmu,nebot v tomto krvavem,nejen filmovem svete je techto filmu velmi potreba!

12 let v řetězech (2013)

Otresna vypoved cloveka,ktery zazil to,co by urcite nechtel nikdo znat zazit.McQeen nam ukazuje bez prikras nasili(pri nekterych scenach jsem mel i ja dost),coz je normalni,nebot po nas chtel,abychom se v citili do tech hruznych okamziku,pochopili nesmyslnost takoveho zachazeni s lidmi a neni se proto cemu divit,ze porota od Oscaru prave jemu priklepla a darovala pozlaceneho chlapika do jeho sbirky za nejlepsi film roku 2014..Zajimave jsou vedlejsi role "bilych" hercu.Nejvyrazneji zapusobil Michael Fassbender v roli psychopatickeho otrokare a tesne pred koncem prekvapi dulezita minirole,kterou si vystrihl Brad Pitt.A je to role,kterou by si zahral asi kazdy herec.Je to film o obdobi jedne z tech citlivych cernych dejin americke spolecnosti,na kterou McQeen velmi silne poukazuje,abychom nezapominali...A jak doufam,a mozna tak i tvurci-nebude se taky uz nikdy opakovat.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Prvnich zhruba 20min svizna podivana,ktera mela naslapnuto na velky filmovy zazitek.Ale zhruba po tech 20 min,potom,kdy se na platne objevi Sipkova Ruzenka v pubertalnim veku,a cekame co se bude po sviznem zacatku dale dit,zacina byt snimek rozpacity a to,co melo byt hlavnim motivem filmu,se stava rozplizlou podivanou s napadem naivni naklonosti Zloby k Ruzence,pusobici kostrbate a ve ktere jsou tvurci naprosto bezradni(jako by tvurci nevedeli co dal) a k tomu pro me doted s nekteryma nezodpovezenyma otazkama,jako napr.:jak se dostal Filip pres ty stromove hradby,kdyz se tam nemuze dostat ani armada,draka ve finale premohou dva zbrojnosi(?),proc se Ruzenka jde sama pichnout o kolovratek, co ji to nahle popadlo a kdo ji to vnuknul?A ted si vubec nevzpominam,proc ta kletba trvala,kdyz ji byla Ruzenka zbavena,(nebo ne?) jeste nez ulehne...Ale to jsem zrejme prehledl nebot me asi na chvili odvedly myslenky jinam od filmu...A kdyz k tomu pripocitam herce,kteri jsou podle me nevyrazni,omlouvam se k Jolie,nepovazuju ji totiz za nejakou velkou herecku,i kdyz paradoxne v tomto filmu by se nebylo na co divat(zrejme k ni vybiraji malo kvalitni herce.aby vynikla).Omlouvam se i ke Copleymu,protoze je to pro me nesympaticky herec, byl nesympaticky i Districtu a je mi stejne nesympaticky a nevyrazny i v tomto snimku.Fanning nehraje spatne,ale role Ruzenky,ktera chudak casto v bezvedomi poletuje za svou sverenkyni, ji podle me nesedne a predstavoval jsem si Ruzenku vic jako nasi Libusi Safrankovou z let Popelky...A o princi,ktery se ji chysta probudit,ani nemluve.I kdyz priznavam,ze jsem byl prekvapen,kdo opravdu Ruzenku temer na konci filmu probudil,mel jsem s tim chvili problem a rikal si,kterej vul to takto sprznil,ale nakonec to vypada,jako celkem dobrej dojemny napad. p.s.takze americani opet nedohnali poctivou,skromnou a milou ceskou pohadku a na Pysnou princeznu ma tato americka vizualni orgie(to je taky asi to jedine,s cim se muzou zatim vytahovat) jeste daleko.

Kráska a zvíře (2014)

Po vizualni strance urcite uchvatne,tak nejak si predstavuju filmovou pohadku po strance obrazove.Ale nepredstavuju si ji takto po strance reziserske,nebot po teto strance je to rozpacite a nema cenu zachazet do detailu.Reziser nedokazal proste na filmovem platne sblizit Zvire a Krasku,tak,aby nas to uchvatilo,dojmulo a pobavilo.Proto nechapu,jak se do sebe dokazali zamilovat,kdyz neni ani jedna scena,ktera by je mohla vic sblizit,tak,aby se mohli lepe poznat,kdyz teda nepocitam tanecek...Ale to je malo.Dalsi minus je obsazeni Vincenta Cassela.Ten totiz pusobi,jako by chtel kazdeho zavrazdit a kazdou zenskou znasilnit,pusobi odpudiveji bez masky nez s maskou,ktera je udelana tak,aby byl film pristupny i detem a myslim,ze jim se bude asi jako me,taky vic libit Cassel jako symptaticke lvice(na rozdil od Herzoveho operence) a z promeny ze Zvirete do lidske podoby na konci filmu budou zklamani...Mohlo to byt naopak,ze lvice by se promenilo ve zvire Cassela,to bych potom bral.Takze Cassel si nedokaze ziskat sympatie divaku.A ani Lea nepusobi buhvijak sympaticky a je v roli spise chladnejsi... p.s.Nejlepsi verze je samozrejme Disneyho animac,ale stale si myslim,ze na ceske klasicke pohadky svet jeste nema a to je dobre.Na to muzeme byt opravdu hrdi.

Trans (2013)

Vizualne bezchybny snimek.Trochu obcas zadrhne prvni hodina filmu,protoze jakmile se dostane do hry Rosaria,snimek sice nepostrada smrnc,uz kvuli jeji zivocisnemu sex-appealu,ale hypnoticka sezeni pusobi trochu natazene a zdlouhave,nejsou totiz az tak propracovane zakomponovana do deje,na ktery se v prvni hodine trochu zapomina...To se vsak neda rici o posledni pulhodine,ktera je opravdu strhujici a fanouskum sokujicich point prinese to opravdove blaho,ktere maji u filmu tohoto typu,tak radi.Kdyby snimek byl kratsi tak aspon o 20 minut,byla by to idealni jednohubka. p.s. me se Rosario jako vyholena moc nelibi,mam radeji,kdyz zustane nejaky ten chloupek.