Frostbiten (2006)

Švédská oscilace mezi atmosférickým horrorem a až parodizující komedií funguje překvapivě dobře. Nápad s upíry za polárním kruhem je (prozatím) dostatečně originální a je proto škoda, že nebyl vytěžený mnohem víc. Pochvalu si zaslouží jak tvůrci efektů, teda kromě těch co zrovna seděli u počítačů, tak sympatičtí herci. Rád bych někdy viděl horror, natočený podle úvodní silně atmosférické desetiminutovky z druhé světové války.

The Devil's Men (1976)

V podstate standardni satansky horror, jakych v sedmdesatych letech vznikaly tuny. Raritu z nej dela kombinace zucasnenych zemi, respektive stylu. Distingovani britstí herci jako Peter Cushing se tak ocitaji v ryzim eurohorroru, tentokrat recke vyroby. Zvlastni, ale ne uplne spatna symbioza.

Zlověstné ticho (2007)

Wan si chtěl vyzkoušet klasické budování atmosféry pomocí osvědčených žánrových prostředků a hodinu se mu to dařilo na výbornou. U žádného letošního filmu jsem se ještě tak příjemně nebál. Bohužel, ke konci atmosféru hatí zbytečný polda, opravdu ubohé digitální triky a pointa, respektive její předvedení ala Saw. Škoda, kdyby se režisér držel při zemi celý film, moh všem teenagerům předvést, jak vypadá atmosférický horror staré školy. Takhle se mu to podařilo pouze polovičatě.

Prokletí domu slunečnic (2007)

Pangove se stale vic a vic propadaji do zumpy, kterou zdarile plni vykradackami sebe sama. V Messengers neprichazi s nicim novym a bohuzel, prilis nefunguji ani osvedcene postupy. Jediny opravdu vyvedeny zaber s naklepavanim deky (pochopite az uvidite) nacpali uz do traileru a s nicim lepsim nevylezli. Ac ryze americky film, zcela zapada do vicemene umirajici vlny asijskych ducharin. Nuda bez napadu.

Ústav hrůzy (1973)

Klasictejsi pointu nez ma tenhle nenapadny horror z prostredi blazince uz asi ani vymyslet nejde, ale jinak jde o pomerne povedenou zalezitost. Pacienti sverazneho ustavu jsou vykresleni dobre a uveritelne a napeti graduje az do zaverecne ctvrthodinky, kde konecne vystrikne i nejaka ta krev. Rozhodne netreba litovat hodky a pul stravene pred bednou.

Žízeň (1979)

Australský horror, ve kterém upíři nenápadně infiltrovali lidskou společnost, mají své farmy, ve kterých pro krev chovají zdravé a silné lidské jedince a prakticky vůbec se nechovají jako nám známí krvesajové. I hlavní hrdinka Kate, podle všeho potomek Alžběty Bathoryové, má s jejich existencí z počátku problém. Ale oni ji mezi sebou chtějí a když něco chtějí... další z netradičních upířin, která se nese na podbně atmosférické vlně jako jiné australské horrory té doby rozhodně nedělá žánru žádnou ostudu. Možná je trochu dlouhá a místy zmatenější než systém ústecké hromadné dopravy, ale kladů, mezi které počítám i vynikající herce (Henry Silva!), je přeci jen výrazně více.

Saw 3 (2006)

Nejvetsi devizou trojky je vynikajici brutalita a jako vzdy uzasny design pasti. To by byly klady. A ted zapory. V prvni rade postava Amandy, ktera dává pojmu "blba zenska" naprosto novy rozmer. Neco tak nepovedeneho se jen tak nevidi. Ruku v ruce s Amandou jde prekombinovany pribeh, kde je jen jedna z mnoha point zajimava, nanestesti je to zrovna ta nejocekavanejsi. Doufam, ze v dalsim dile se tvurci vykaslou na pribeh a zustanou jen u pasti.