Nenarození (2009)

Karcinogenní Michael Bay se vrací s dalším nádorem. Tentokrát jde o duchařinu, vedle které vypadají Mirrors jako veledílo. Mladá dívka začne vídat podivné přízraky, nejčastěji malého chlapce a postupně zjišťuje, proč vlastně právě ona, jak s tím souvisí její divně barevné oči a jaktože herec formátu Garyho Oldmana má potřebu brát role v takových sračkách. Ne, pardon, to nezjišťuje ona, to je jen otázka, kterou jsem si kladl celý film. Mimochodem, ta mladá holka je poměrně kus,ale v prádle tam pobíhá trestuhodně krátkou dobu a hraní ji jinak (rozuměj, když je oblečená) moc nejde. Už se "těším" na remake NOES.

Nenarozený (2007)

"Jsem mučitel třinácté úrovně pekla, dělám si s lidmi, co chci." Když tuhle větu pronese Kane Hodder, převlečený za kardinála, v místnosti, kde jsou dvě nahé blondýny, jeden albín, bývalá hvězda Star Treku, těhotná žena a pentagram, musí být každému fandovi jasno. Born je sračka, brutální sračka, ale místy extrémně zábavná. Některé scény jsou neuvěřitelné a přerod frigidní panny ve věčně nadrženou těhulku během jednoho dne jednou vstoupí do dějin. Mé zvrácené já, toužící po nablblé horrorové zábavě, bylo uspokojeno, ale asi už nikdy nenajdu sílu podívat se na Born znovu.

Nenávist (2004)

Vpodstate jen vyber scen z japonskych originalu, ktery trpi predevsim jejich nedotazenosti. Narozdil od puvodnich verzi, kde to do nas Shimizu pral az za pomyslnou infarktovou hranici, se v americe drzi az podezrele pri zdi a straseni se omezuje predevsim na klasicke lekacky. Ty sceny, ktere maji nejvetsi potencial tahnou k zemi zbytecni a spatni herci (sorry Tede, jsi jednicka, ale k smrti vydeseneho proste zahrat neumis). Proti japonskym Ju-Onum je The Grudge hodne ridka limonada...

Není kam utéct (2011)

Rozmáchlé přelety nad skotskou přírodou jsou sice úchvatné, ale zbytek filmu jim bohužel nesahá ani ke kotníkům. Pořád máte pocit, že vše, co se děje na obrazovce by šlo udělat anebo alespoň říci lépe. Takhle postavy pobíhají po lesích, chovají se zcela nelogicky a pronáší věty, které jako by vypadly z mých rychlopovídek. Do toho všeho Karel Roden, který je sice standardně cool, ale vypadá, jako by chtěl mít natáčení co nejrychleji za sebou. A ten závěr. Brr. Technicky perfektní, ale příběh a scénář na hovno.

Nestvůra při měsíci! Nesmrtelný příběh vlčího muže (1999)

Prijemny prurez filmy, ktere jsou soucasti vlkodlaci monster kolekce. Nejvetsi prostor je logicky venovan Wolf Manovi a uzasnemu Lonu Chaneymu jr. Krom notoricky znamych faktu je tu i nekolik opravdu zajimavych pasazi, napriklad vypraveni Ricka Barkera o neslavnem konci genialniho Jacka Pierceho, nebo pasaze venovane muzice. Rozhodne zajimavy doplnek skvele filmove serie.

Netvor z Černé laguny (1954)

Na rozdil od vetsiny klasickych horroru studia Universal jsem se u tohohle kousku pomerne nudil. Prvni obeveni Netvora a zaverecny souboj jsou celkem zabavne, ale film v mych ocich srazi predevsim nudna stredni pasaz s opakovanymi pokusy o Netvorovo dopadeni. Herci jsou prumerni a tak asi nejvic zaujme prostredi laguny a nadherna maska monstra. Pro zajemce doporucuji spis o tridu zabavnejsi dokument Back to the Black Lagoon, kde se mimo jine dozvite, ze jemny ekologicky podtext nekterych scen byl Arnoldovym zamerem.

Neusínej! (2006)

V ramci ceske amaterske produkce rozhodne to nejlepsi, co je k videni. Konecne horror, ktery se nucenou vtipnosti nesnazi zakryt nedostatky a bere se vazne. Vytky smeruji (krom technickeho provedeni dialogu) k predstaviteli hlavni role. Ten disponuje nejen ostravskym prizvukem, ale i neschopnosti zahrat vyraznejsi emoce. Ostatni slozky musim jen a jen chvalit. Pricemz na cele care to vyhrava vizualni zpracovani: kamera, filtry a strih jsou opravdu na skvele urovni. Detailu neni nikdy dost :). Navic je vse podbarveno misty az Carpenterovskou muzikou (i samostatny OST je slusny). Pro ceske fanousky horroru nutnost.

Neusínej 2 (2012)

Od horrorového kraťasu očekávám především dobré vypointování a plynulý tah na bránu bez zbytečných prostojů a zaváhání. Neusínej 2 toto splňuje na jedničku. Navíc se mu daří během dvou, tří minut vybudovat atmosféru, která diváka k příběhu spolehlivě připoutá. A to vše bez chtěného i nechtěného humoru, který většina tvůrců u takového formátu používá jako berličku k zamaskování viditelných nedostatků. V tomto případě není co maskovat, spokojeni by měli být i ti všichni, kteří kritizovali první díl (filmy na sebe dějově nenavazují). Po stránce technické jde záležitost bezchybnou, s tím, že na své si přijdou hlavně milovníci Vojkůvkových fulci-like záběrů. Ale to, že jsou nezávislé snímky společnosti Scumfilms technicky vytříbené, na to už jsme si snad zvykli. Stejně jako na stoupající úroveň hereckých výkonů. Tady, podobně jako v Total Detox, musím vyzdvihnout především Františka Strnada, který je ve své roli naprosto dokonalý. Tehle borec by si zasloužil velký film, ve kterém by pozabíjel dostatečně adekvátní počet lidí (třeba filmových kritiků?), ideálně pod taktovkou režiséra Vojkůvky. Ačkoli jde o, slovy režiséra: "takovou blbinu", pokládám ji za dokonalou horrorovou zábavu a bez jedinéhozaváhání ji doporučuji všem fandům žánru.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Vyborna sci-fi z padesatych let, ktera na rozdil od vetsiny tehdejsich filmu nevzbuzuje shovivavy usmev. Ve sve dobe (a catecne i dnes) trikove uzasna podivana, nektere sceny jsou nezapomenutelne. Predevsim utek pred kockou a souboj s asi nejstrasidelnejsim filmovym pavoukem stoji zato. Navic film nestoji pouze na tricich a nabizi i kvalitni, nestandardne uzavreny, pribeh od Richarda Mathesona.

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Pokracovani slavneho Gordonova snimku si prekvapive udrzuje takrka stejnou kvalitu jako prvni dil. Dej se odehrava nekolik mesicu po zaverecnem masakru z Re-Animatora a setkame se opet se vsemi starymi znamymi. A opet je vsechny o tridu prehrava Jeffrey Combs jako Herbert West, jeho hlasky a monology sou proste uzasny, stejne jako lehce maniakalni herectvi... mam toho chlapika proste rad. Hudba lehce vykradajici Psycho je prijemna a odkazy na Bride of Frankenstein potesi. Zaverecna party s Westovyma vytvorama je naprosto uchvatna. Film presne pro me.