Baby Driver (2017)

Na tento film ma upozornila kamarátka a akosi sa mi vryl jeho názov do pamäti. Hlavne po hlbšom preštudovaní hlavných aktérov, ktorí v ňom účinkujú. Tak za prvé do teraz ma Mr. Wrighta žiadny film nesklama. Aj keď s našim hlavným hrdinom Babym som videl asi len jeden film a to si ani nepätám presne akú úlohu v ňom zohrával. Čo ma však viac potešilo, že po dlhšom čase som narazil na Kevina Spaceyoho. Pretieklo veľa H2O od tých čias našimi riekami, čo s ním videl posledný film. Je síce pravda, že na scénu prichádza nová generácia hercov, ako je to v tomto filme, ale je fajn, že sa miešajú s OLD SCHOOL klasikmi. Nezameniteľným a veľmi podstatným faktom tohto filmu je jeho vlastnosť skĺbiť staršiu hudbu s takto akčne ladeným žánrom. To bol fakt cool nápad. Ja síce veľmi nie som fanúšik muzikálov a podobných záležitostí. Trochu som sa obával záveru, že to tí amíci zase poserú a spravia z toho limonádu, pri ktorej dievčatá výskajú a chalani umierajú na tú abstraktnú nerealitckosť, no našťastie sa to nestalo. Fakt ma to bavilo a Baby driver je taký typický môj film na vianočný deň. Akcia, autá (fakt dobrý výber vozidiel, hlavne WRCčka od subaru a mitsubishi potešili moje oko), napätie, drsné scény...čo viac si želať????

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Scientológ Cruise musel byť šťastím bez seba, keď zistil, že práve on stvárni hlavnú rolu v tomto filme. On ako nadšenec lietadiel si musel prísť na svoje. Mladý Gleeson už začína fotríkovi poriadne šlapať na päty čo sa týka kvality filmov. Rastie z neho výborný herec. Určite svojou kvalitou prispel aj Doug Liman, už má za sebou plno kvalitných filmov a aj tu potvrdil, že sa svojej robote rozumie. Zarážajúce je, ako sa po čase vyskytujú informácie o Pablovy Escobarovy, ktorý síce USA neznášal, ale podľa filmov z poslednej doby ho oni mali celkom radi. Barry Seal dopadol určite horšie ako jeho kolega George Young. Nedá sa ale nespomenúť ako sa dopracoval ku svojej pozícií jedného z naj. v pašeráckom svete. Skoro som padol na riť, keď opisoval koľko a kde má peňazí. Nepochopím prečo v tej dobe s tým ľudia neseknú a neujdú niekam, kde celý rok svieti slnko a pijú sa drinky s dáždničkami. Kameraman Charlone výborne zvolil taký ten typ vykreslenie old school kamerou, ktorá fakt vtiahne diváka do rokov osemdesiatych. Nemôžem zabudnúť na sexi Jaymu Mays, bola to vážne kočka.

Čára (2017)

Pri hodnotení českých a slovenských filmov sa mi stane, že moje hodnotenie nemusí byť vždy totálnym odrazom objektivity. Spôsobené to je hlavne akou situáciou v hlave, že aj u nás (ČR až tak nie) sa točia filmy. Na Čiaru som sa fakt tešil. Dokonca aj v kaviarni alebo so známymi sme dlho o tomto filme diskutovali. Hlavne ak niekto pozná pomery na Ukrajine alebo, žil či dokonca žije na pohraničnom území. Úvod filmu je v celku živo prevedení a prakticky mu nič nechýba. Horšie je to až časom. Dosť mi prekážalo, že vo verzií ktorú som ja videl pri pokecoch s ukrajinskými obyvateľmi nie sú titulky, ale tak diváky si poradí. V hlavnej postave v Maštalírovy som sa príjemne prekvapil, fakt sa na danú rolu hodil. Rovnako aj Fialová podala svoj štandart. Film nie je takým ako som ja predpokladal, čakal som viac kriminálnej sféry. Naopak je tu dosť kladený dôraz aj na rodinu a rodinné väzby, ktoré v tejto lokalite treba držať pevné, inak Vás východ pohltí. Nebolo to pre mňa sklamaním, len niečím s čím som nerátal.

Kings Bay (2017)

Nebýva pravidlom, že zvyknem sledovať filmy v TV. Štvú ma reklamy každý 15 minút alebo to, že môj systém mi nedovoľuje napr. na HBO si dať pauzu a skočiť si dať cígo na balkón. Lenže keď sa jedná o škandinávsky thriller tak je to obrovská výnimka. Preto som bol rád, keď som pri prepínaní narazil na tento film, ktorý akurát začínal. Vonku zúrila parádna búrka a to je ideálna atmosféra na sledovanie práve tohto žánru. Zo začiatku to začína ako klasa z prostredia krajiny vikingov. Krásne prostredie nórskeho Tromso ju počiarkovalo hlavne okolitou prírodou, ktorú kamera síce moc často nezaberá, ale každý záber stojí zato, Jedine čo som nevedel, bol ten pocit, že som nevedel daný film podľa žánru zaradiť. Divák to spozná až po cca. 40 minútach (to myslím spozná dokonale). Ide o investigatívnu žurnalistiku a tú som si hlavne pri filme Spotlight fakt obľúbil. Dvojica miestnych novinárov sa ponára do vyše 50 ročnom prípade nešťastia, ktoré sa vláda snažila a aj snaží ututlať. Fakt po čase to človeka dostane a dokonca si tú šialenú samotársku novinárku aj obľúbi. Škoda, že film má strašne rýchly koniec, z ničoho nič BOOM a THE END sa objavilo na obrazovke, čo bola škoda.

Loupež ve velkém stylu (2017)

Zo začiatku ma tento film, teda komédia dosť bavila. Obsadenie hereckých postáv je neskutočné. Všetci páni majú nad 80 rokov a každý doma Oscara. Čudoval som sa len tomu, že réžiu na tom spískal Zach Braff, ktorý je o 1/2 mladší ako hlavní predstavitelia. Legendy filmového plátna sa doberajú, kto skôr zomrie, ako vyriešia svoje finančné problémy a čo bude z ich rodina. Tento jav príjemného zobrazenia trvá tak cca. 30 minút. Potom film začne naberať iné kontúry a aj moje hodnotenie začalo klesať. Ak v po tom príjemnom úvode som premýšľal na 4*, tak ten zvyšok to stiahol do priemerného filmu, okolo tých 60-65%. Škoda, lebo herecký potenciál tu bol veľký ako naša galaxia, ale vďaka zbytočne blbému a sentimentálnemu scenáru sa z toho vykľula priemerná záležitosť.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Na Salazarovu pomstu (opäť neviem aký medza inteligent to takto preložil) som sa husto tešil. Milujem sériu Pirátov s Johnnym Deppom už od jej začiatkov. Začiatok opäť nesklamal, ale to som aj mierne očakával, keďže réžie sa chytili Ronnig a Sandberg, ktorí majú za sebou také skvosty ako Max Manus alebo Kon-Tiki. Pekne zpracovaný úvodný súboj však postupom času začala naberať skeptická nálada. Samozrejme vo mne ako divákovi. Táto časť Pirátov stratila svoje čaro a to možno aj z toho dôvodu, že tvorcovia zabudli na fantastického Jacka Sparrova. Nie žeby nehral aj v tejto časti, ale úplne sa vytratili jeho super brutál pohyby ako aj vtipné hlášky. Okrem toho začiatku ako som spomínal, opitý srandovný Jack a zvyšok??? Mierne na sedatívach priehľadný kapitán. Scenáristi si mohli dať aj viac práce s dejom, ktorý bol priehľadný ako čiste vyglancované okná na prezidentskom paláci.

Rande naslepo (2017)

Tým, že milujem skutočné príbehy alebo príbehy inšpirované skutočnými udalosťami som hneď na úvod príjemne prekvapený. Mal som chuť na takú pohodovú komédiu respektívne oddychový film. Prekvapením pre mňa bola aj skutočnosť, že Deutschland movies v poslednej dobe dosť stúpajú na kvalite. Však je pravdou, že od Derricka a Wolfa, Kobry 11 a podobných srákotín (Sorry Pišta Derrick), ktoré nám aj dnes zasviňujú televízne stanice už ubehlo od nemeckého Dunaja do toho slovenského dosť vody. Príbeh o chlapcovi Salim, ktorý si tvrdohlavo ide za svojím cieľom je na jednej strane inšpirujúci a na druhej strane je to aj dosť poučný príbeh. Chvíľu je človek hore a pak BOOM, príde o oči. Dokázal sa s tým, ale vyrovnať a šiel si za svojím v uvodzovkách aj cez "mŕtvoly". Samozrejme aj on pocíti, že svet nie je len ružové miesto a usmievať sa 16 hodín v práci je asi fakt na šlaktrafenie. Z tohto filmu sa dá mnohému poučiť alebo ho proste odignorovať.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Najnovší Spider-man a znovu nový herec. Výzorovo nudný ako pri prvých troch častiach ešte na začiatku tohto milénia. Síce Tom Holland môže byť talentovaný ako chce, ale príde mi ako strašné decko. 15 ročný Spíďo je tak možno vhodný pre publikum od 12-16 rokov a nie pre starších divákov. Zaujímavosťou je aj to, že réžie sa chytil mladík v tomto fachu Jon Watts, ktorý nemá vo svojom CVčku ani jeden komixák, či už od Marvela alebo napr. DC produkciu. Avšak to som vychytal na úvod len mínusy. Veľkým tromfom pre tento film zostáva dvojica filmových legiend, ktorí už majú isté skúsenosti s týmto fantasy žánrom. Či už R. Downey Jr., alebo Keaton tento film ťahajú vysoko a hlavne vďaka nim je to sledovateľné, mladý Parker je možno tak na 1 až 1,5 hviezdy hodnotenia zaujímavý a ten zvyšok pripadá týmto dvom pánom. Keaton ako záporná postava bol perfektný a Downeyho ako Starka si už prakticky inak (možno ešte ako Sherlocka) nedokážem už prakticky ani predstaviť. Škoda toho detinského až naivného zobrazenia Parkera, predchádzajúci aktér Spíďa sa na tú rolu hodil viac. Nakoniec neviem ako dosiahli, že Parker sa zaľúbi do černošky a nie do ospevovanej Mary Jane.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Nebýva častým javom, aby pokračovanie akokoľvek kvalitného filmu ma zaujalo a väčšinou sa na jeho vydanie dívam dosť skepticky. Pri Guardians of the Galaxy Vol. 2 som, ale taký pocit nemal. Dokonca som sa aj tešil. Hlavným faktorom bolo aj dosť vysoké hodnotenie tu na CSFD, samozrejme to môže byť klamlivé. Pravdou však je, že MARVEL, je tak namakaný výrobou doslova comixových telenoviel, že som im dôveroval. Občas je potešiteľné ak sa pri výrobe filmu pritvrdí a to hlavne na slovníku. Tento fakt robí z Guardians of the Galaxy Vol. 2 niečo špecifické, čo nebýva hlavnou črtou či od DC alebo aj Marvela ako typikuš efekt. Pre tento film je to, ale akoby nutnosť. Samozrejme ak to človek sleduje s titulkáma. Osobne si myslím, že dabing tento film dosť zabije alebo ten čo nevie po anglicky tomu až tak nepríde na chuť, to sa týka hlavne toho humoru. Klasické postavy z prvej časti obohatil Rocky aka. Sly Stallone, podľa mňa absolútne zbytočná postava s dvoma? max. troma replikami. To som mohol trepnúť aj ja v odpornej koženej kombinéze. Divákov, teda hlavne mňa jediné čo sklamalo bol mierne predvidateľný dej s prvkami romantizmu a rodinnej idylky. Taktiež to sa mohli scenáristi trochu viac potrápiť s dejom a vyrobiť resp. napísať niečo neočakávané a odlišné od prvej časti. Podstatu, si ale tento film zachoval a ňou sú hlavne vizuálne efekty, na nich si fakt dali záležať, kvalitná hudba-taký ten old school a postava Rocketa. Ten nemá chybu a jeho hlášky sú fakt vtipné. Suma sumáru: kvalitné pokračovanie, ktoré fanúšikov tohto žánru poteší.