pavol_o

pavol_o

• 26.1.2014  22:40
    Rivalové (2013)

Čakal som kvalitý, ale a la "dnešný holywood" film. Ten som dostal. A k tomu nečakane dobrú pointu. Skoro ako by to vôbec nebolo točené podľa reálnych udalostí, takmer ako krásna metafora démonov, ktorých má v sebe každý z nás. Aby to nebolo jednoduché, tak the bad one je spočiatku sympaťák, a ten dobrý je asshole. Na záver sú obaja zlí, obaja dobrí, obaja zavrhnutia hodní, právom obdivovaní a hlavne - potrebujú sa navzájom. To, ako sa počas deja menia je veľmi prirodzené, pozoruhodné, super. Vzťah medzi týmito dvoma a jeho dynamika je to, čo z toho filmu robí 5* kvalitný snímok. Nuž a kamera, hudba, atmosféra, réžia nič z toho nezaostáva. Skutočne mi nenapadá jediná chyba, jediný dôvod, pre ktorý by som znížil hodnotenie čo i len o desatinu bodu. A propos, bál som sa toho, že použijú animované zábery práce motorov. Všetci vieme aký je to otrasný gýč (horší ako biele jednorožce šabľujúce dúhy). Oni z nich spravili čerešničku na torte.

• 26.1.2014  13:01
    Kill Bill (2003)

Lyrickoepický epos v modernom kabáte od Tarantina. Pripravte sa na "mind-blowing" zážitok.

• 26.1.2014  12:58
    Otevři oči (1997)

Originálna - must see - klasika. Neskoršia prerábka Vanilla Sky je tiež dobrá, ale toto dielo je úprimné a presne vie, čo chce povedať.

• 26.1.2014  12:54

Filmová lyrika dotiahnutá k dokonalosti.

• 26.1.2014  12:44
    Drive (2011)

Nefalšované umelecké dielo, navyše naozaj kvalitné.

• 26.1.2014  12:42

Kto má rád kvalitné filmy a nepozná StarTrek tak áno. Fajn, pre vás len dobre. Ale ST Into Darkness už nie je viac Star Trekom. Nie je. Bodka. Film samotný nekomentujem, určite by som sa len zase opakoval. Okomentujem len príbeh aj to len v skratke - ak by doteraz žiaden star trek neexistoval, tak by bol na 4*, ale chýbajú mu prvky a rysy, ktoré všetky ostatné ST príbehy mávajú. Ak tam aj nejaké sú, tak ich prekrútili a zbanalizovali.

• 26.1.2014  12:33

Určite poznáte otázky typu - Keby k tebe prišli mimozemšťania a dožadovali sa filmu, ktorý by zhliadli aby čo najskôr pochopili ľudstvo. Tak tento kúsok by som im pustil, ak by som chcel, aby si okamžite zbalili kufre, leteli svetelné roky a parseky ďaleko a už sa nevrátili. Veľdielo Miloša Formana.

• 26.1.2014  12:27

Z celého snímku cítiť Bena Stillera a jeho doterajšie skúsenosti s filmom. Bohužiaľ. Keby sa odpútal od svojich puberťáckych a neskôr rodinných ľahko stráviteľných komédií, ktoré musia chápať aj deti, bolo by to možno aj na 5*. Dovolil som si zavrieť jedno oko ohľadom tejto veci, pretože nám snáď B.Stiller filmovo začal dospievať. Zaručene za 5* je soundtrack, na to, že je to de facto kompilácia a nie plnohodnotná filmová hudba. Príbeh by bol na 2, moožno 3*, ale hodnotenie vylepšujem aj kvôli tomu, že som sa kvalitne zabavil, hudobne vyžil, hercom uveril a užíval si krásnu kameru a scenérie. Navyše sa mi páčila lekcia "asertivity" na záver, keď vedeniu odovzdal sľúbený negatív.

• 26.1.2014  12:19
    Méďa (2012)

Originálny námet, ťažko sa mi hľadajú filmy, s ktorými sa to dá porovnať, pretože je to fakt jedinečný príbeh (podobnosť sa dá nájsť len v zákaldných rysoch). Zaručená zábava.

• 26.1.2014  12:16

Bez náväznosti na film 2001 by to bol viac menej starý nanič brak. Efekty ok, herectvo ok, ale nič výnimočné.

• 26.1.2014  12:12
    Pan Nikdo (2009)

Vynechám komentovanie hereckých výkonov, kamery, hudby, efektov, ... bez výčitiek tvrdím, že sa na vysokú kvalitu v tomto ohľade dá spoľahnúť. Chcel by som vyzdvihnúť žážitok a pocit z filmu. Existujú strašné filmy, nudné filmy, dobré filmy, úžasné filmy, klasiky a potom sú diela, ktoré majú aftertaste, veľmi výrazný "buket", ktorého sa nezbavíte ešte týždne po zhliadnutí. Sladkokyslý, trpký, nezabudnuteľný. Na záver filmu (nebudem pre istotu spomínať nič konkrétne) sa môže zdať, že rozuzlenie veľmi komplikovaného deja všetko zničí, zbanalizuje, zníži hodnotu toho, čo ste doteraz videli. Ale po tom, čo si to necháte prejsť hlavou - a že vám to hlavou chodiť bude či to chcieť budete alebo nie - stane sa vec presne opačná. A nebudete sa chcieť postaviť, aby se vypli telku, aj keď titulky už dávno dobehli na koniec. A ešte dni potom budete v každom vidieť pána Nikoho.

• 26.1.2014  12:03
    Leon (1994)

Natalie Portman vedela zažiariť zjavne už odmala, jej talent je jednoducho pozoruhodný. Jean Reno ju výborne dopĺňa nie len ako starší herec ale aj ako staršia postava vo filme, ktorá dokáže byť naraz primitívna aj zložitá, celý film je to ten istý León a nemení sa, vždy to bol on, aj keď to on sám netuší. Jediné čo sa na ňom mení sú jeho zažité zvyklosti ale stále je to on. A to sa mi na tom filme páči snáď najviac. Príbeh, kamera, nič nezaostáva za perfektným hereckým umením.

• 26.1.2014  11:52
    Duna (1984)

Čakal som väčšiu nálož, ale vcelku som sa vlastne dosť nudil. Pri prvom pozeraní som zaspal. Jedná sa o celkom peknú rozprávku, rozhodne si to však nepúšťajte ako film na večer. Radšej odporúčam knihu a film si pozrieť len tak pre zaujímavosť po jej prečítaní, divák tak z toho bude mať snáď lepší zážitok. Oceňujem, že film je plný vnútorných monológov, myšlienky postáv veľmi zaujímavo doplňajú dej a bez nich by to asi ani veľmi nešlo. Na diváka tiež dobre pôsobí temná atmosféra celého filmu. Tým ale výklad plusov myslím končí. Extrémne zápory nenájdem, jednoducho je to len nudne natočený film.

• 26.1.2014  11:46

Geniálne pokračovanie nezabudnuteľného prvého dielu. Zaručená kvalita, klasika, legenda. Podarený scenár. Všetko do seba geniálne a do detailov zapadá. Na 100% využitý potenciál. Odporúčam v rámci maratónu pozrieť hneď po prvej časti.

• 26.1.2014  11:44

Zážitok ***** Efekty ***** (na rok '85 fakt vynikajúce) Herecký výkon ***** Hudba **** Zábava ***** a ešte raz ***** a zase ***** - geniálne Príbeh ***** Atď ***** Ultimátny zážitok plný srandy, filmového umenia, pre malých aj veľkých, pre rodinu aj pre pozeranie s priateľkou, neviem si predstaviť nikoho, kto si tento film nezamiluje.

• 26.1.2014  10:02
    Cargo (2009)

Veľmi som sa potešil, keď som v návrhoch na filmy, ktoré by ma mohli zaujať, našiel toto podľa plagátu a popisu veľmi podarené nieamerické dielo. Prvé minúty vyzerajú veľmi sľubne. Nemám zvlášť napozerané švajčiarske filmy, možno sa mýlim, ale nečakal som tak dokonalé, detailné, krásne a plne uveriteľné realistické efekty. Upútavka na život na Rhea v kontraste s biednym životom na vesmírnej stanici na orbite Zeme vyzerala ozaj skvele. Príbeh celý začal tiež plne uveriteľne a veľmi pútavo. A tam to skončilo. V momente, kedy sa vo filme začalo niečo diať, celé sa to pokazilo. Odporúčam pozrieť, vizuálna stránka perfetne spojená so zvukovým backgroundom je úplne dokonalá. Herecké výkony sú, no nie vyslovene zlé, ale keď začali herci hrať, prestal som filmu veriť. Kamera mala plno príležitostí, ktoré nevyužila, a zostala veľmi nekreatívne až na pár svetlých chvíľ na statíve. Hudba k filmu absolútne žiadna (teda zjavne sa snažili, ale tiež nevyšlo). A príbeh? No, hlúpy vyslovene nebol, ale nedotiahnutý áno. Nejedná sa o prípad, kedy scenárista s režisérom nechajú divákovi "priestor", skôr mi príde, že scen. a rež. sa jednoducho nechceli babrať s detailami, čo je veľká škoda. A filozofia, odkaz, pointa? Príliš málo, príliš neskoro - jednoduché, nedotiahnuté, priamočiare, nedomyslené. Vizuálne veľmi vydarená snímka, hodná zhliadnutia, ale na druhý deň si nebudete pamätať, že ste čosi také videli.

• 15.4.2013  14:14
    Underground (1995)

Nič proti Holywoodu, ale nie je snáď nič krajšie ako "východná" ukážka umenia, ktoré svojimi kvalitami výrazne prekračuje a svojím rozpočtom podhodnocuje svoje možnosti. Úžasne vtipný sociálny -experiment- zneužitý k vybudovaniu moci. Najnižšie ľudské túžby a pudy zahrané tým najreálnejším spôsobom podchytené dokonale vykresľujúcou a podmanivou hudbou. Na tomto veľdiele sa slabé články hľadajú veľmi ťažko.

• 15.4.2013  14:13

Rýchlejšie zašitú záplatu som ešte nevidel. Vykrádanie iných môže byť dobré, nakoľko tú istú látku zpracuje iný kolektív odlišným spôsobom. Ostatný diel inak perfektnej série je ale len vykrádanie samých seba. Použili hudbu z predchádzajúcich dielov. Použili príšery z predchádzajúcich filmov. A všetko to vsadili do miniatúrneho interiéru a minimalistického exteriéru. Ak by som si chcel zahrať PC hru tak si kúpim PC hru. Tam by podobné praktiky možno nevadili, ale séria by sa mala posúvať ďalej a nie ukazovať nenásytnosť producentov. Nechcem vidieť žiadne pokračovanie RE pokiaľ na ňom nezapracujú aspoň dva roky.

• 15.4.2013  14:10
    Total Recall (2012)

Príbeh, ktorému nikto neuverí. Herecký výkon, ktorý nestojí ani za dedinské divadlo. Réžia s kvapkou snahy, ktorá vyšla nazmar. O hudbe sa nedá ani len baviť. Scenár sa dal poňať oveľa lepšie, ako dokazuje staršia verzia takmer toho istého príbehu. Pre divákov, ktorý videli starší film je to zaujímavý doplnok k napozeranému portfóliu, ale nič viac. Pre náhodných divákov by som ale odporúčal vynaložiť viac síl a zohnať si starý originál.

• 15.4.2013  14:09
    Bídníci (2012)

Máloktoré filmové dielo vyvoláva natoľko rozpoluplné pocity. Na tomto sa nájdu aspekty mimoriadne interesantné aj mimoriadne nudné. Príbehu nie je čo vytknúť, veď geniálne dielo Victora Huga bolo už zpracované možno aj viac-krát ako je zdravé. Scenáru možno vytknúť jedine príliš naivne a jednoducho zpracovanú romatickú zápletku, ktorá sa snáď mala pevnejšie držať vedľajších dejových línií. Fakt, že v sumári nezaznelo viac ako desať hovorených slov, je značne skľučujúci. Nemám rád stereotypy, ale nebudeme si klamať, absolútna dominancia spevu odradí väčšinu mužského obecenstva. Muzikály mám dokonca rád, ale všetkého veľa škodí. Vyznávači filmovej hudby si nenájdu viac ako tri-štyri piesne, ktoré aj vythrnuté z kontextu príbehu chytajú za srdce, dušu aj mozog. Inštrumentálne sú ale dokonalé. Russell Crowe možno nie je najlepší spevák, ale jeho premýšľanie "so životom na okraji pádu" na katedrále aj tesne pred samovraždou bolo úchvatné. Podobne som úplne uveril Hugh Jackmanovi jeho "ozajstnú" modlitbu po krivom svedectve kňaza. Pre Anne Hathaway to bol, minimálne čo sa vedľajších rolí týka, snáď vrchol kariéry. Jej piesne boli spievané skutočne ozajstne. Zážitok veľkometrážne kazili len priveľa spevu, úloha Amandy Seyfried, totálne odfláknuté exteréry, ktoré snáď mali podľa pôvodných zámerov indukovať rozoprávkovosť, ale veľmi im to nevyšlo, a na muzikál prehnaná výprava a absolútne predvídateľné a chorobne vtiravé prezentácie nálad postáv. Vynikajúce na romantický večer, absolútne nevhodné na večer v kine (snáď s výnimkou Sv. Valentýna).

• 15.4.2013  14:07
    Atlas mraků (2012)

Zakomponovať do svojho scenára klišé chce buď odvahu, alebo hlúposť. Ztvárniť vo svojom filme klišé, je buď umenie, alebo výsledok pozorného štúdia a praxe. Zahrať klišé tak, aby mu každý uveril je zázrak. Cloud Altas je filmom odvážnym, umelecky hodnotným a zázračným. Veľmi oceňujem (vydarenú) snahu o vysvetlenie veľmi abstraknej metafory na celej palete realistického podkladu. Na prvý pohľad prvoplánové, ale skutočne celý film vyžaduje plnohodnotného a pozorného diváka na to, aby "prvotný plán" pochopil. Poskupné prekladanie príbehov vo vrstvách udržiava nie len potrebné napätie, ale zároveň nedovolí divákovi vysvetliť si všetky postavy a zámery až do posledných chvíľ tejto sociiálnej sondy. Máloktorý pokus o "filmový experiment na spoločnosti dokáže rovnako ako spoločnosť zasiahnuť aj indivídum. V tomto diele sa prvky spoločenské a individuálne premiešali úplne dokonale. Film je scenárom a réžiou natoľko premyslený, že výprava, kamera či hudba by už veľmi výsledný dojem nezmenili. Na jednu stranu je to škoda, no neznamená to, že by tieto prvy sklamali, práve naopak. Taktiež netreba opomenúť herecké a maskérske výkony (obdobne efekty), ktoré boli takmer bezchybné.