Rivalové (2013)

Čakal som kvalitý, ale a la "dnešný holywood" film. Ten som dostal. A k tomu nečakane dobrú pointu. Skoro ako by to vôbec nebolo točené podľa reálnych udalostí, takmer ako krásna metafora démonov, ktorých má v sebe každý z nás. Aby to nebolo jednoduché, tak the bad one je spočiatku sympaťák, a ten dobrý je asshole. Na záver sú obaja zlí, obaja dobrí, obaja zavrhnutia hodní, právom obdivovaní a hlavne - potrebujú sa navzájom. To, ako sa počas deja menia je veľmi prirodzené, pozoruhodné, super. Vzťah medzi týmito dvoma a jeho dynamika je to, čo z toho filmu robí 5* kvalitný snímok. Nuž a kamera, hudba, atmosféra, réžia nič z toho nezaostáva. Skutočne mi nenapadá jediná chyba, jediný dôvod, pre ktorý by som znížil hodnotenie čo i len o desatinu bodu. A propos, bál som sa toho, že použijú animované zábery práce motorov. Všetci vieme aký je to otrasný gýč (horší ako biele jednorožce šabľujúce dúhy). Oni z nich spravili čerešničku na torte.

Kill Bill (2003)

Lyrickoepický epos v modernom kabáte od Tarantina. Pripravte sa na "mind-blowing" zážitok.

Otevři oči (1997)

Originálna - must see - klasika. Neskoršia prerábka Vanilla Sky je tiež dobrá, ale toto dielo je úprimné a presne vie, čo chce povedať.

Drive (2011)

Nefalšované umelecké dielo, navyše naozaj kvalitné.

Hoří, má panenko (1967)

Určite poznáte otázky typu - Keby k tebe prišli mimozemšťania a dožadovali sa filmu, ktorý by zhliadli aby čo najskôr pochopili ľudstvo. Tak tento kúsok by som im pustil, ak by som chcel, aby si okamžite zbalili kufre, leteli svetelné roky a parseky ďaleko a už sa nevrátili. Veľdielo Miloša Formana.

Méďa (2012)

Originálny námet, ťažko sa mi hľadajú filmy, s ktorými sa to dá porovnať, pretože je to fakt jedinečný príbeh (podobnosť sa dá nájsť len v zákaldných rysoch). Zaručená zábava.

Pan Nikdo (2009)

Vynechám komentovanie hereckých výkonov, kamery, hudby, efektov, ... bez výčitiek tvrdím, že sa na vysokú kvalitu v tomto ohľade dá spoľahnúť. Chcel by som vyzdvihnúť žážitok a pocit z filmu. Existujú strašné filmy, nudné filmy, dobré filmy, úžasné filmy, klasiky a potom sú diela, ktoré majú aftertaste, veľmi výrazný "buket", ktorého sa nezbavíte ešte týždne po zhliadnutí. Sladkokyslý, trpký, nezabudnuteľný. Na záver filmu (nebudem pre istotu spomínať nič konkrétne) sa môže zdať, že rozuzlenie veľmi komplikovaného deja všetko zničí, zbanalizuje, zníži hodnotu toho, čo ste doteraz videli. Ale po tom, čo si to necháte prejsť hlavou - a že vám to hlavou chodiť bude či to chcieť budete alebo nie - stane sa vec presne opačná. A nebudete sa chcieť postaviť, aby se vypli telku, aj keď titulky už dávno dobehli na koniec. A ešte dni potom budete v každom vidieť pána Nikoho.

Leon (1994)

Natalie Portman vedela zažiariť zjavne už odmala, jej talent je jednoducho pozoruhodný. Jean Reno ju výborne dopĺňa nie len ako starší herec ale aj ako staršia postava vo filme, ktorá dokáže byť naraz primitívna aj zložitá, celý film je to ten istý León a nemení sa, vždy to bol on, aj keď to on sám netuší. Jediné čo sa na ňom mení sú jeho zažité zvyklosti ale stále je to on. A to sa mi na tom filme páči snáď najviac. Príbeh, kamera, nič nezaostáva za perfektným hereckým umením.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Geniálne pokračovanie nezabudnuteľného prvého dielu. Zaručená kvalita, klasika, legenda. Podarený scenár. Všetko do seba geniálne a do detailov zapadá. Na 100% využitý potenciál. Odporúčam v rámci maratónu pozrieť hneď po prvej časti.