• Pohádka

Dcera čarodějky (2015)

Pokojny herecky prejav aj celkovy styl filmu mi ulahodil. Dobra kamera a decentne pouzivanie pocitacovych efektov podciarkuje klady produkcie. Nemusim pri pozerani filmu pouzivat svoj "relikviar"(ako to nazval sudruh Verbal), ale sympaticka kocka s decentnym prejavom (vratane celeho ansamblu) ma zaujme urcite viac, nez urevane vygrcy televiznych kanalov. Ak bude pokracovanie - a podla zaveru tipujem, ze bude - tak si ho pozriem. Dufam, ze bude aspon na tej urovni ako bol tento film. Tiez ma zarazilo mizerne hodnotenie filmu. Ale pokial napr. "Dr.House" bude mat hodnotenie skoro 90% - tak na lepsi vysledok sa neda ani len dufat. Ludia si zvykli na americky srot, co robit?

Sue Thomas: Agentka FBI (2002) (seriál)

Hm - ak je to pravda, ze herecka v titulnej ulohe je naozaj hlucha (ked nepouzije nacuvaci pristroj), tak klobuk dole! Je to sympaticka baba, tak jej dam hviezdicku. Aj zato, ze je dost pozeratelne sympaticka :) Druhu dostane Yannick Bisson, ciastocne aj za jeho distingvovany styl, ako ho predviedol aj v "Murdochovi". V tejto ukricanej dobe (vrieskaju reklamy, vrieskaju moderatori, hulaka tu kde-kto, fuj tieto prejavy americkej inteligencie mi idu na nervy) je to sympaticke. Psik dostane tretiu hviezdicku. Mam v opatere podobne zlaticko, tak si nemozem pomoct. No a celkovy dojem - to je dalsia hviezdicka - pravidelne vidim aj vacsie dementy z americkej produkcie, tak preco nie! A pro pos - tiez ma trochu srdi, ze teroristi su vacsinou moslimovia. Amici by sa mali lepsie pozerat do zrkadla, ale ine som chcel povedat - drahi slovenski prispievatelia: mUslimovia su len v Cechach, na Slovensku mame mOslimov !!! Aj ked dufam, ze ich nebude v buducnosti viac. To nie som nacionalista, mam len vlastne skusenosti :(

Horse Without a Head, The (1963) (TV film)

Mily film. Skuste sa reinkarnovat do polohy skor detskeho divaka neskazeneho computerovymi efektami - a mate prijemnu detsku krimi s milymi hercami. Deti v malom francuzskom mestecku sa zabavaju tym, ze zavodia, kto za co najkratsi cas zjazdi strmu ulicu v meste dolu kopcom, na trochu zvlastnom vozitku. Tym je trojkolka zakapotovana formou kona - len kapotaz hlavy, ktora kryla riaditka uz neexistuje. Na tomto trojkolovom "Koni bez hlavy" su nocnou morou policajtov, ktori nemaju radi decka prehanajuce sa krizovatkami mestecka. Duchovnym vodcom tejto partie je energicke dievca, ktore na slovo - lepsie povedane na pisknutie - pocuvaju a miluju vsetky psy v sirokom okoli. Zaujimavom sa situacia stane, ked gangstri ukryju v kapote ich bezhlaveho konika peniaze ulupene pri prepade na nedalekej zeleznici. Sefa bandy stelesnil Herbert Lom (komisar Dreyfuss z Ruzoveho pantera). Film je mily celkovym detskym ladenim, aj vykonmi detskych protagonistov na cele s odusevnene hrajucou Pamelou Franklin. Cely film si pamatam este z ciernobieleho vysielania viedenskej televizie, ktora ho vysielala v detskom poobednajsom programe v 70 rokoch. Rakusania film vysielali rozdeleny na 2 diely. Teraz ho mam v zbierke v originali ( DVD/NTSC).

Kung Fu (1972) (seriál)

Americky serial, ktory sa pokusa sprostredkovat neamericke idealy a pohlad na svet. Uz ako decku (pozeral som ho s otcom z viedenskej televizie, vysielac bol len 60 km od Bratislavy :) mi bolo jasne, ze toto to prave KungFu nieje, Carradine sa snazil, ale Bruce Lee to nebol. Ale ta filzofia pokory, obetavosti a skromnosti mi bola blizka a jednoduche pribehy prepletene retro spomienkami ma naozaj zaujali. Natolko, ze som si pred casom kupil cely serial na DVD v nemcine a mozem povedat, ze ma serial znova aj po rokoch zaujal.

Mentalista (2008) (seriál)

V komentaroch k serialu "Prihody detektiva Murdocha" som napisal, ze ma ocarilo jeho pohodove tempo bez velkych explozii, potokov krvi a citovych vylevov. No a toto som vlastne chcel napisat aj o tomto seriali. Je to rozpravka na dobru noc. Na rozdiel od niektorych kritikov tohto "diela" si myslim, ze je tu americkej propagandy decentne. Musim ukludnit kolegov, ktori sa obavaju vplyvu vykalov americkej pseudodemokracie na moje objektivne myslenie. Amerika je choroba, ktorej nemienim podlahnut. Ale pokial mam naladu na rozpravku zo sucasnosti s dvoma sympatickymi hercami v popredi, tak je toto uplne v poriadku. Moje mentalne zdravie tym neutrpi, serialu verim presne rovnako, ako spravam na CNN :)

Případy detektiva Murdocha (2008) (seriál)

Hlavny hrdina katolik, kopa protestantov, ziaden afroamerican, ani usmievavy genialny Cinan, jemne parodovane vlastenecke nadsenie - tak uz tato osviezujuca neamerickost serialu natoceneho v kludnom tempe na mna posobi pritazlivo. Takisto postavy aj vo vedlajsich ulohach - a mozno prave tie - su velmi sympaticke s jemnou mierou inteligentneho humoru. Nie su tu potrebne stupidne vlozky smiechu a potlesku, ako v mnohych inych serialoch, akoze - "Teraz to bol for blbeckovia! Smiat sa!" Dokonca ani povinna propagacia sudrznosti s homosexualmi tu nie je: /volna citacia/: "Kto su to? Sodomiti! Aha, tepli! No, dame do chladku, ono ich to pusti" /koniec citatu/. Namiesto toho tu mame jemne naservirovanu emancipaciu. Pisala to predsa zena! Takze konecne nieco, co nie je bombasticke, stupidne, standardne, bez oslnivych vybuchov, potokov krvi a srdcervucich happyendov, ci tragedii na zaver. Mile, sympaticke, na akoze detektivku v dost kludnom tempe - jednoducho fajn. Beriem to. Boli aj slabsie diely, ale kto uz je bez viny? Uznavam poznamky predrecnikov o mensej miere profesionality a technickej urovne. Tak toto mne zase az tak velmi nevadi - uz som toho prejedeny. Zato na dobovych detailoch si dali zalezat. Chvala za to. Dufam, ze CT predabuje vsetky diely. Serial sa toci este stale, teraz som prave dopozeral aktualne natocene posledne diely 2020/2021.  ------->>>> Musim opravit poznamku v uvode - uz tendecne (ci povinne) obsadili aj postavu murina a tepleho zida.

My Fair Lady (1964)

Pre mna herecka co hra Lizu nemusi byt idealne krasna, ani idealne sexy, ale prave taka, aka Audrey bola - predovsetkym neskutocne mila. Jej Liza bola idealne obsadenie. Higgins - no dobre, povedzme uloha okrem ineho za zasluhy na Broadwayi prave v tejto ulohe. Co vycitam, ze chceli dostat cely muzikal kompletne na platno. Extremne dlhe. A - naviac, niektore pesnicky su super a chytlave, to by som nechal. Ine su v podstate len otravne dlho naspievane mono-ci-dialogy. Cut! Neviem, co amici pokladaju za melodiu, ale v tych pasazach, o ktorych hovorim, som dlho hladal jej naznaky. 5 minutovy kus sa dal nahradit 2 vetickami. A basta, hned by bola stopaz o pol hodiny kratsia. Este niektore natiahnute pasaze - dialogy na dostihoch a.t.p. - a je z toho rezka hudobna komedia. A pro pos - dostihy. V celom filme sa kulisy aj realie snazili byt realisticky dotiahnute. O byte Henryho Higginsa si myslim, ze bol toceny v realnom baraku. A do tohoto mi absolutne nezapada scena na dostihoch. Do oka bijuce kulisy. Take akosi narychlo nedokoncene. Podobne byt Higginsovej matky. Neviem, ale takto som to vnimal uz pri prvom zhliadnuti pred asi 40 rokmi. A ten pocit mam dodnes. Takze fazit: perfektny muzikal s bozskou Audrey. Upravit ho do polohy filmovej a nie kopie originalu 1:1 by bolo prospelo. A este nieco, co som si uvedomil asi az teraz, ked som tento film prave dopozeral - Audrey mohla mat trochu viac priestoru pre vlastne repliky. Dlhy cas som mal pocit, ze hrala len ako statista. Uvodna scena, na bale, ucenie. Ako hovorila Higginsova matka, babika na hranie. Jej ulohu mohli trochu prehlbit. skoda.

Jezdci purpurových stepí (1996) (TV film)

Hm. Cital som kniznu predlohu. Film sa jej dost dobre dejovo drzi, ale ... Banditi boli vykresleni az prilis okrajovo. Aspon jeden blizky zaber na ich zatah na cele s "jazdcom v maske" by mi ulahodil. Takto to vyzera, akoby do deja ani nepatrili. a potom dost vagne vyznieva fakt, ze ten super maskovany jazdec je vlastne celkom mila mlada kocka. A asi nemam rovnaky vkus na baby ako Ed Harris. I ked Amy Madigan nie je na zahodenie, zahrnut ju superlativmi kniznej verzie by som trochu vahal. Robin "Lisbonova" mi ako mlada krehka kocka v tejto ulohe celkom sekla. Som na jej okale trochu zatazeny. A Ed Harris je pre mna tiez ok. Chybaju mi hlbsie dialogy a trochu detailnejsie zabery namiesto niektorych zdlhavych sekvencii. Nakoniec - vonu salvie som z obrazovky vobec necitil, ale mohli ju nahradit vacsou davkou romantiky. Vcelku vzato nieco medzi 60 a 70 %. ------>>>> PS: Este prosim upravit ten Obsah hore, citujem :" Setkává se s Lassiterem, který pátrá, jak se pomstít své bývalé lásce. " Akej byvalej laske? Bola to predsa jeho sestra, ktoru uniesli! A nechce sa jej pomstit, on ju chce pomstit. To tak na okraj :)

Linda (1984) (seriál)

Pred casom sa mi podarilo nahrat cely serial z madarskekej televizie. Prve diely boli ok, prostredne velmi fajn, posledne, tocene od r. 1989 uz odlisnom obsadeni vedlajsich postav neboli ono. Povedal by som, ze nudne. Ako vzdy, ked sa po rokoch dotoci nejaky serial a pokusi sa byt znovu vtipny a sledovany. Preto budem aj hviezdickovat a hodnotit len prvych 10 dielov serialu (1983-1986). Vtipne dialogy, mierna akcia, hlavni protagonisti nakazlivo sympaticki. Ani znamka po nejakej ideologii (na rozdiel od dnesneho americkeho srotu) co v tych casoch znamenalo tiez extremne pozitivum. A nielen vtedy :) Serial dost podstatne zvysil zaujem madarskej mladeze a hlavne dievcat o povolanie policajt / kriminalista, takisto stupol zaujem o bojove sporty. Jednotlive diely sa velmi presne konfrontovali s nazormi policajneho odbornika a "Linda" sa poctivo dalej venovala treningu. Ako bolo povedane, tocit sa zacalo, ked jej madarsky trener (navrativsi sa zo Svedska) ju po 14 mesiacoch vycepoval na zeleny opasok. Ked sa rozbehlo natacanie naplno, stihla este zlty opasok. Pretoze statny film nebol nakloneny podobnym pokusom s takym neistym zanrom, musel reziser natocit najprv len 3 pilotne diely a ked tieto presvedcili svojou odozvou zodpovednych funkcionarov, dostali zelenu aj dalsie epizody. Aj ked tie sa zacali tocit az zhruba 3 roky po pilotnych castiach. Bolo ich sedem. Od roku 1989 sa natocili dalsie, ktore uz - aspon z mojej perspektivy - neboli zdaleka tak sympaticke, ako prvych 10 dielov. Ako zaujimavost mozem uviest z madarskych internetovych zdrojov napr., ze niektori herci v roznych epizodach hrali rozne postavy. Obete, podozrivych, ci otca spoluziacky, neskorsie prislusnika bandy. Aj ako profesorka v jednom dieli bola herecka obsadena do ulohy striptizovej tanecnice v inom dieli. Linda sa mala povodne volat Kata, ale produkcia predpokladala medzinarodny ohlas, tak sa rozhodli pre meno, ktore v roznych jazykoch rovnako sa vyslovuje. Lindin kolega Ricsi bol aj hlavnym osvetlovacom serialu. V prvom dieli hral lindinho sefa Deme Gabor, no po jeho necakanom umrti ulohu prevzal Vayer Tamas. Pretoze Tolnai Tamas daboval hlas lindinho sefa, museli aj jeho v epizode, kde sam hral postavu, tiez predabovat. ... ... ... A pro pos - o kolko stupol predaj "Babety" sa mi nepodarilo zistit :)

Doznání (1970)

Film je vyborny. Knihu som necital. Trochu ma irituju poznamky o komunizme - ale ved ten v CSSR nikdy nebol. Skor taky paskvil "realneho socializmu". Asi taky paskvil, ako je na druhej strane "americka demokracia". Radsej nebudem porovnavat zazitky nevinne vaznenych v CSSR s nevinne (iste su aj taki) vaznenymi v Guantaname. Alebo nie je Guantanamo preto mimo uzemia USA, pretoze na uzemi USA je zakazane mucenie a vaznenie bez procesu?