• Pohádka

Nevera po slovensky (1980)

Este aj americke sroty plne nacionalizmu a spievania dementnych vojenskych vycvikovych pesniciek, proti ktorym bol Major Zeman propagaciou rydzej demokracie, som dokazal vydrzat az do konca. Nie tak tento film. Budem vdacny komukolvek, kto mi povie, na com sa mam pri tomto diele aspon pousmiat. Protagonistom nedokazem venovat dost mojich sympatii, aby som kvoli nim vydrzal pozerat aspon prvych 30 minut. Vzdy som hovoril, ze Slovaci vedeli robit spicove televizne inscenacie (ktore sa nechali zhnit na dazdi pri budove Slovenskej televizie), ale na komedie a filmy pre deti mali patent "cesti bratri".

Sex ve městě (2008)

Sarah Jessica Parker a sex(i)? Jezisi !

Dallas (1978) (seriál)

Davno som nedavil (inak nesablil, ci cesky neblinkal - boze, to je slusny vyraz :), tak si radsej na to nebudem privelmi spominat. Jedna hviezdicka je za Susan Howard, ktora bola vzdy milucka a v seriali Petrocelli bola naozaj namieste. Tento serial bol asi pre hercov nieco, ako pre spevakov podia v Las Vegas - financna zachrana tesne pred penziou! A pro pos - dodatok - tieto serialy su nieco ako Geisenovci, ci Mojsejovci. Pip sou pre financne nadrzanych zobrakov. Pozerat sa cez okienko, ci skor klucovu dierku, ako sa ludia, co maju milionov plnu prdel trapia, ci si kupit ranc, ropnu spolocnost, alebo si skocia do Abu Dabi na veceru. (Inak, v juhoamerickych serialoch boli aspon fesne kocky tak na hrane zakona - a mali sik minisuknicky. Ale tu ani to)

Knoflíková válka (2011)

Na zaciatok chcem poradit vsetkym, co dali viac nez 1 hviezdicku, aby si najprv pozreli povodny film. Urcite by svoje hodnotenie upravili! Pouzit rovnaky nazov filmu, ako pre perfektny ciernobiely film natoceny o par desatroci skor je zlocin! Ked uz sa reziser potreboval zase odbavit na problematike nacionalizmu a rasizmu, mohol natocit radsej nieco o armenskom holokauste v Turecku, pripadne nieco o tureckej okupacii Europy - oblubenou to temou rusko-polsko-madarsko-slovenskych filmov, romanov a basni! Ale to by sme si mohli spomenut, ze nieco podobne nam americko-turecki spojenci pripravili aj v modernej dobe, len na tuto temu existuje pochopitelne embargo politikov a tych, ktori ovladaju filmovy a televizny priemysel! Kazdy ma svojho Zida! Zial takyto pristup dehonestuje tuto citlivu problematiku a namiesto pozitivneho ucinku len sposobuje "efekt prejedenia sa"! Presne rovnako, ako prebujnena prosovietska a prokomunisticka orientacia v kinematografii byvalej vychodnej produkcie. Namiesto zvysenia "pridanej hodnoty" vznikol film, ktory bol - v porovnani s perfektnym originalom - natoceny uplne zbytocne. Okrem toho, vykony detskych hercov boli v originali perfektne. Ale podobna nezmyselna propaganda sa uplatnuje aj v ceskej a slovenskej produkcii po roku 1989 a vo francuzskom filme rovnakym sposobom "popravili" slavny televizny serial "Bella a Sebastian". Jedna hviezdicka je aspon pre hercov, pretoze ti, co hraju v tomto filme su naozaj vynikajuci, a ako ktosi pred 2000 rokmi povedal: "Odpustam im, lebo nevedia co cinia". Tymto ale nemyslim na rezisera a scenaristu. ......... A pro pos - autor povodnej knihy zomrel na zaciatku PRVEJ SVETOVEJ VOJNY !!!

Pokrm Bohů (1976)

Moja oblubena Pamela Franklin hra ako ponocna. Monstra, teda amatersky zvacsene blizke zabery potkanov uz v case vzniku boli ukazkou excelentne "spackaneho" remesla. Mam v pamati klasicke ducharske horrory a fantasy trhaky, ktore boli na urovni. Stara klasika? No bola, ale bolo lepsie vsadit na atmosferu, nervy drasajucu hudbu, dobre herecke vykony (ktore napr. Pamela dokazala uz v detskom veku) a zaujimavu zapletku. Co z toho najdem tuna? Hladam, hladam a hla! Zasa tie amaterske zabery potkanov! No tak toto nie je moja polievocka. Lutujem!

Sejmi prezidenta (2014)

Realny pohlad na Americanov! Prezident na to, ze je predstavitelom najmocnejsieho naroda (ten gulas je narod?) na svete je primitivny a neschopny. Pre tento scenar jednoznacna vyhoda. Kasirovane zabery severskej prirody, aj v HD to vyzeralo ako zabery zo studia, ci z reziserovej zahrady za domom. Ani jedneho soba neukazali, len kopu pobitych ryb. Celkom spravne ukazali postup vsemocnej Ameriky:Ako sa vola tento kopec? Finsko? Hranica? Nevadi, nakopeme Finov do prdele, urobime si tu manevre, postrielame koho chceme, nejaka statna suverenita je pre debilov. Super realizmus, to by som necakal. A navyse ta bomba - cez Finsko prelietaju roje americkych bojovych vrtulnikov ako vo Vietname a ta zaverecna fotografia, ... no plakal som. Ten naval reality ma dorazil. Reziser miluje Ameriku tak ako ja :) Hviezdicku mu dam zato.

Joey (2004) (seriál) odpad!

Hladal som vtip. Neprisiel. Tak bye bye!

Krycí jméno Lev (2020) odpad!

Pred chvilou som pozeral US serial Joey - a netusil som, ze aj francuzi dokazu natlacit do filmu podobne debilne pseudo gagy, ako amici. 15 minut a stacilo!

Noc v muzeu (2006) odpad!

Pocitacove orgie s najneschopnesim hercom vyvoleneho naroda!

Bella a Sebastián (2013) odpad!

Urobit z krasneho pribehu o chlapcovi a bielom psovi situovaneho do hor na francuzskych hraniciach tendencny film o zachranovani zidovskeho utecenca, je strasne. Precital som povodnu knihu aj videl povodny serial. Az na skutocnost, ze Sebastian bol nemanzelskym synom Francuza a Ciganky nic ine sa v nom na tema narodnosti nevyskytovalo. A na hraniciach nepobehoval nikto nikto iny, len maly Sebastian, pes Bella stary Cezar, francuzski colnici a paseraci. Jedine, co ma tento paskvil spolocneho s povodnym serialom je predstavitel lovca, ktoreho v novom filme stvarnil povodny predstavitel hlavnej detskej postavy Sebastiana.