Ve při (2023) (seriál)

Jeden prostredník od zazobenej ženskej z nablýskaného Mercedesa venovaný frustrovanému týpkovi po neúspešnej reklamácii tovaru na parkovisku, niekedy postačí na rozpútanie špirály nenávistných činov. Amy (Ali Wong) sa pohybuje v umeleckej spoločnosti a po práci ju v novom rozľahlom dome víta milujúci manžel a roztomilá malá dcérka. Dany (Steven Yeun) je kórejský prisťahovalec, ktorý má na krku mladšieho brata a snaží sa nejak uživiť. Alebo? Je to minimálne to, čo na prvý pohľad chceme vidieť. Lenže ono je to vlastne trochu inak a je to oveľa zložitejšie. Títo dvaja ľudia sú si vlastne veľmi podobní. Spája ich to, čo ich vnútro momentálne živí. Úzkosť, hnev, frustrácia, pretvárka, životná vyčerpanosť. A stačí jeden nešťastný moment, ktorý uvedie veci do pohybu. A24-ka má na konte niekoľko perfektných filmov a dokonca aj seriálov, ktorými latku nastavila veľmi vysoko. Beef má svoje muchy ako scenáristické prešľapy, občasnú nesúrodosť a možno až príliš veľké sústo postáv, ktorým sa v pomerne malom časovom priestore snaží venovať, čím zbytočne odbieha od hlavnej linky. Na druhej strane je jasným ťahačom seriálu jeho ústredná dvojka v podaní presvedčivého Stevena Yeuna a Ali Wong. Taktiež je tu výborná hudba vrátane originálneho soundtracku, pekná hra so psychológiou postáv, ako i často nepredvídateľný vývoj deja, ktorý seriálu udáva svižné tempo. Oceňujem, že naše dve hlavné postavy nie sú tradičnými hrdinami a miestami až divák uvažuje, či sú to vôbec dobrí ľudia. Každopádne, sú to zlomené duše, ktoré nám v niečom možno trošku nepríjemne zrkadlia aj samých nás. Uviaznutí v systéme robia jedno nesprávne rozhodnutie za druhým a ich dopad je iba jedna veľká lotéria, ktorej výsledok je značne naklonený životnému bankrotu. A ako to už býva, za tou nenávisťou sa skrývajú nevyliečené boliestky a traumy z minulosti. Beef je energický, miestami absurdný a najmä má v sebe niečo ťažko pomenovateľné, no veľmi lákavé. Určite jeden z tých lepších Netflix kúskov pre všežravcov.

Velryba (2022)

Darren Aronofsky aj pri svojom ôsmom celovečernom filme neupúšťa zo svojich tradičných tém ako náboženstvo, závislosť a sebadeštrukcia či potreba vykúpenia. Opäť využíva aj symbolizmus, hoci tentokrát v menšom merítku, ako to u neho býva bežne. Charlie (Brendan Fraser) vedie online kurzy štylistiky na univerzite, no jeho študenti ho poznajú iba ako čierny štvorec na obrazovke. Ťažobu minulosti, pocity viny a osamelosť rieši prejedaním. Neukazuje sa ľuďom na oči a v kontakte je prakticky iba s kamarátkou Liz (výborná Hong Chau), ktorá pracuje ako ošetrovateľka v nemocnici a chodí ho pravidelne navštevovať. Veľryba je voľnou adaptáciou rovnomennej divadelnej hry a taká aj je. Komorná, intímna, osobná. Celé dve hodiny sa nepohneme z priestorov Charlieho domu, iba čo chvíľami konečne zacítime čerstvý vzduch vykuknutím na verandu. Ďalej už niet cesty. Cez 300 kíl ťarchy, ktorú od samotného začiatku divák pociťuje ako vlastné bremeno, proste nepustí. Maskérska práca je famózne prevedená a tak sa niet čo čudovať, že si Veľryba na Oscaroch obhájila aj túto kategóriu a porazila silných konkurentov, akými boli Elvis či Batman. Brendan je prakticky bezchybný a jediné scénky, pri ktorých som občas cítila hranosť a možno miernu emočnú silenosť, plynuli z vedľajších postáv. Pre Sadie Sink to miestami bolo priveľké sústo, ale i tak si nepočínala zle. Neustále vnútorné boje a dilemy, ktoré zas zvádzala Liz zakaždým, keď svojmu upotenému kamarátovi s najvyšším stupňom hypertenzie podávala ďalšiu bagetu, boli zachytené citlivo a mlčky, no s pohľadmi, v ktorých sa dalo čítať do hĺbky. A hoci iba Charlieho utrpenie bolo vyeskalované do maximálneho utrpenia, svojím spôsobom prehrávali boj s osamelosťou aj všetky vedľajšie postavy (ani na mini-linku s rozvážačom pizze tak skoro nezabudnem). Napriek tomu Darren tentokrát nešiel do úplnej depky a do deja vnoril niekoľko krásnych momentov, ktoré boli vystavané ľudsky, dojemne a áno, možno miestami aj úsmevne. No iba vyplývali z dobráckej postavy, ktorá napriek všetkej prežitej bolesti celkom nezanevrela na svet, ktorý ju odvrhol. No vnútornú krásu za hordami tuku nedokáže rozpoznať každý. Veľryba nie je najdokonalejším Aronofskeho filmom. Má svoje chybičky a oproti jeho predošlým dielam je asi aj viac umiernenejšia. Ale nesklamal ma s ňou a viem, že sa k nej v mysli budem vracať. A to je pre mňa vždy indikátor kvality.

Běžná selhání (2022)

Sledujeme jeden deň v živote troch žien z rôznych generácií, ktorých príbehy sa v istom momente pretnú. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Grosan pracuje s témou straty a smútku, inakosti a sebaspoznávania, ako aj s pochybnosťami o rodičovstve a svojom mieste v odmietavej spoločnosti, zatiaľ čo vonku to začína vyzerať na koniec sveta. Pastelovo-neónová farebnosť, futuristická architektúra a akási odľudštenosť sálajúca z okolia, dodáva na tej správnej atmosfére. Potešilo. [Febiofest, 2023]

Babylon (2022)

Rok 2022 priniesol až dve fantastické snímky v podobe ľúbostných listov režisérov, v ktorých vyznávajú lásku k filmu ako takému. Jeden z nich je nominovaný na Oscara za Najlepší film (Fabelmanovci) a ten druhý mi na tomto zozname chýba. Babylon Damiena Chazella si veľké plátno naozaj pýta a disponuje niekoľkými tak ikonickými zábermi, že si ich z mysle ľahko nevymažete. Za siedmimi horami, za siedmimi dolami, kde sa chľast sypal a kokaín sa lial...ocitáme sa v Hollywoode, v 20. rokoch 20. storočia. Na veľkolepej party s orgiami, sliepkami, ale aj slonom uprostred parketu, na ktorom sa oduševnene tancuje na energickú hudbu. Príbeh Babylonu je nám podávaný cez tri hlavné postavy - úspešného a charizmatického herca Jacka Conrada (Brad Pitt), mladého usilovného asistenta Mannyho Torresa (Diego Calva) a neznámej krásky Nellie (Margot Robbie), ktorá sa zo dňa na deň stáva veľkou hereckou hviezdou. Práve Margot v Babylone strieda najviac rôznych polôh, ale všetky jej zbaštíte na 100%. Koľko sĺz si od nej Hollywood vypýta, toľko vyprodukuje. Na počkanie. Bravúrne je prakticky celé herecké obsadenie a Chazell verne, no súčasne aj nesmierne vtipne zachytáva obdobie prechodu z nemého filmu ku zvukovému (frustrujúco opakovane sa točiaca zvuková scéna je vážne perfektná). Predstavuje nám film ako neustále sa vyvíjajúce a nekompromisné médium, ktoré sústavne vyžaduje niečo iné. A toho, kto sa včas neprispôsobí, kruto zomlie. No je to prirodzená daň, s ktorou za okúsenie pozlátka a zažitie chvíľkovej slasti, akosi každý zákonite ráta. Mňa, na rozdiel od niektorých iných, neskutočne bavila aj mafiánska linka s Tobeym Maquierom. Tobye v Babylone síce veľký priestor nedostáva, ale z jeho psychopatickej postavy sálal skutočný strach a po tých podzemných chodbičkách by som sa s ním naozaj nechcela prechádzať. Atmosfericky som sa v mysli ocitla tak trochu pri Kubrickovom Eyes Wide Shut. Babylon je luxusný, nechutný, dojemný, drsný, vtipný a vzrušujúci film. Je to turbulentná jazda Hollywoodom, počas ktorej vchádzaš na párty ako nikto, ale ak dokážeš využiť šancu, ráno z nej odchádzaš ako star. Je to dokonale zachytená továrňa na sny, ale súčasne i klam a ilúzia, ktorá sa ľahko zvrhne na nočnú moru. Z Babylonu chrlí nesmierna dávka lásky a súčasne aj melanchólia. Tú trojhodinovú stopáž tu síce chvíľami cítiť, ale myslím, že každý pravý cinefil s ňou výrazný problém mať aj tak nebude. Finálna montáž bola tak fascinujúca, až sa mi chcelo plakať. V Babylone môžeš zažiť všetko. Tak ako aj vo filme. Len musíš byť pripravený.

Přicházejí v noci (2017)

Minimalistické, komorné. Potenciál prostredia (les + prevedenie domu) pekne využitý. It Comes at Night je post-apo s pomalým tempom, ktorá nestavia na akcii a zombie nájazdoch, ale pracuje skôr s pocitmi izolácie, osobnými paranojami a bezhraničnosťou našich základných pudov sebazáchovy, ktoré dokážu celkom zatlačiť ľudskosť do úzadia. Trošku mi však v tomto prípade vadila až prílišná mnohostranná interpretačná otvorenosť.

Titanic (1997)

Na Titanicu je odvedená výnimočná práca z hľadiska citu pre detail, tak i v prípade monumentálnych scén, cez ktoré je hmatateľným spôsobom zachytená ich veľkosť a pompéznosť. James Cameron umožňuje divákovi prežiť si plavbu na lodi snov. Nepristupuje k nemu ako k divákovi/pozorovateľovi. Chce, aby bol súčasťou tohto dobrodružstva, so všetkým, čo prináša. Od jemnej chuti kaviáru a noblesných večerov plných pokryteckých debát, cez nepríjemný pocit sťahujúceho korzetu a spoločenského väznenia, až po stretnutie človeka, ktorý vás odrazu vidí (tak naozaj) a dokonca vám ponúkne okúsiť aj sladký pocit slobody. Titanic je plný rozporov a protikladov a krásne plynulo kĺže od dobrodružnej romantiky, až po katastrofu obrovských rozmerov. Je ukážkou brilantnej práce so skladbou postáv, až po ich samotné stvárnenie. Vidieť Titanic v 4K 3D verzii bol opäť veľkolepým zážitkom, 194 minút prešlo ako nič. A vôbec ich nepocítiť, iba vypovedá o tom, akou silou tento veľkofilm disponuje a že aj po 25 rokoch má stále čo ponúknuť.

Na západní frontě klid (2022)

Film tohto typu nepatrí na Netflix, zaslúži si poriadne plátno. Slzy mi vypadli už i tak, ale tú hrôzu, beznádej a absolútnu zbytočnosť vojny si očividne stále potrebujeme pripomínať vo veľkom. Príde mi až neuveriteľné, ako silne aktuálna táto téma je. Snažila som sa čo možno najviac vcítiť do kože 17-ročného chlapca, ktorý s nadšením a s hrdosťou boja za vlasť odchádzal do vojny. Sledovala som, ako sa jeho entuziazmus pri strete s krutou realitou vytratil lúsknutím prsta. Ako nestihol spracovať smrť prvého blízkeho, pretože hneď za ňou prišli ďalšie. Ako sa menil jeho pohľad v tvári na apatiu a strach zo života po prežitom pekle. Myslím, že si tie zdrvujúce pocity (chvalabohu), nedokážem ani zďaleka predstaviť. Po filmovej stránke sa jedná o perfektne odvedenú prácu.

Pamela: Příběh lásky (2023)

Pamela Anderson bola hviezdou 90. rokov. Každý si pri počutí jej mena vybaví blondínku v červených obtiahnutých plavkách a jej povestný sexy beh po pláži. Pri opise „úprimná, ľudská, neistá, ale milujúca matka“ by väčšine už napadli celkom iné mená, no stále sedia aj na niekdajšiu Playmate. Pamela na mňa pôsobí ako obrovská romantička. Jej pohľad na lásku a vzťahy bol aj v dospelosti dievčensky naivný, čo ju vždy iba dostalo do pekných problémov. No prakticky asi iba kopírovala známy model, ktorý videla u svojich rodičov. Hodnotenie tohto dokumentu dvíham aj za nečakané sympatie a ľudskosť, ktorá z neho sála. Veľký palec hore za to, že v ňom Pamela vystupuje úplne nenalíčená. Z Pamela, a Love Story sála nostalgia, smútok, láska a pripustenie si jaziev na duši (znásilnenie, potrat, nevydarené manželstvá, krádež súkromia do poslednej bodky), no napriek všetkému z Pamely necítim žiadnu zahorklosť či rezignáciu, ale stále chuť žiť, hoci už možno viac podľa svojich pravidiel. A to je veľmi sympatické.

Tár (2022)

Cate Blanchett hrá svoj charakter orchestrálnej dirigentky skutočne oduševnene, o tom žiadna. Je fantastická. Ale... to je stále málo na kvalitný komplexný zážitok. Ten sa u mňa nedostavil a celkom ma to mrzí. Zlé nastavenie? Neviem, každopádne Tár úplne nie je tou snímkou, ktorá ide divákovi naproti. Vlastne, už len svojim desaťminútovým úvodným dialógom a celkovou (v tomto prípade až vražednou) dva a pol hodinovou minutážou, vôbec. V porovnaní s inými hudobnými filmami za ostatné roky (Whiplash, Sound of Metal...) nedokáže nezainteresovaného diváka dostatočne pohltiť a zabezpečiť jeho prirodzené vnorenie do témy. Škoda, tešila som sa na ňu.

Medená veža (1970)

Medená veža patrí hádam k jedným z najkrajších slovenských filmov. Jedinečný poetický humor, prostredie Tatier odkrývajúcich svoju majestátnosť, pôvab, ale aj nebezpečnosť zároveň. A v nich odohrávajúce sa priateľstvo troch kamarátov, ktoré odrazu naruší príchod jednej očarujúcej ženy (mladá Emília Vášáryová). Osobné, baladické a naše.