Pokrevní bratři (1999)

Nejde ten film brát vůbec vážně. Ústřední dvojice je sympatická a celkem dobře hraje, ostatní (s Willemem Dafoem v čele) přehrávají až běda a jejich fuckoshitovací rozhovory jsou často k smíchu. Přesto jsem se hlavně ve druhé půli nechal strhnout a dobře jsem se bavil. Škoda, že jsem nebyl donucen u něj také přemýšlet.

Jamamba (1985) (TV film)

Moje noční můra z dětství

Povodeň (2005) (TV film)

Jiří Strach točí čím dál tím lepší filmy, tentokrát měl k dispozici velmi dobrý scénář s výbornými dialogy a dvě mimořádné herečky.

Trio z Belleville (2003)

Úlet. Samoúčelně divný film, na jehož poetiku jsem nebyl schopný přistoupit a po dvaceti minutách jsem ho vypnul. Příšerná animace.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Šílená, místy skoro nepříčetná pohádková jízda, kterou drží nad vodou obrazová představivost Terryho Gilliama, dobří (Damon, Ledger), hezcí (Headey, Bellucci), čeští (Hanák, Táborský) a srandovně přehrávající (Stormare) herci. Gilliam mi skoro nedal vydechnout, nedostatky tu spíš pobavily, než že by rozčílily. Líbilo.

Siréna od Mississippi (1969)

Příběh manipulativní mrchy (a v jádru možná hodné holky) a naivního slabocha (romantika, který ovšem s klidným srdcem oželí trpělivě se rodící vztah plný vzájemného porozumění při pohledu na tělo té, která ono porozumění odstranila z cesty) je sice prošpikován řadou nepravděpodobností a legračních berliček (Louis si uvědomí, že ho chce Marion otrávit poté, co se náhodou podívá na noviny, kde zrovna náhodou otiskli komiks o Sněhurce), ale vztah ústřední dvojice mi přišel popsán velice trefně (třeba v tom, jak Louis polyká svá podezření, jakmile na sobě ucítí Marionino tělo). Rozhodně nesouhlasím s tím, že by se jednalo o romanci, srovnání s Hitchcockem se mi líbí, Belmondo i Deneuve jsou skvělí a nedávají nám šanci vyřknout nad jejich postavami jednoznačný soud. 70%

Mr. Brooks (2007)

Film s ne úplně propracovaným scénářem, některé podzápletky tu šumí do ztracena, jindy je děj trochu překombinovaný. Každopádně Costner překvapil - ne, že by tu podával nějaký famózní výkon, ale na svoje poměry zahrál opravdu výjimečně, William Hurt i Dane Cook hrají taktéž velice solidně, Demi Moore je marná a Danielle Panabaker nádherná.

2Bobule (2009)

Nevím, jestli je to tím, že jsem jedničku viděl na dodělávajícím notebooku s trochu horším obrazem i zvukem a dvojku v pohodlí multiplexu v sále plném skvěle se bavících diváků nebo je Vlad Lanné lepším režisérem než Tomáš Bařina, ale dvojka mi přišla zkrátka lepší. V jedničce bylo všechno skoro - skoro dobře hrající herci, skoro dobré vtipy, skoro prázdninová pohoda, ve dvojce to ještě není úplně, ale je to tomu o něco blíž. Na druhou stranu je úroveň zábavy o dost nevyváženější než v jedničce. Jsou zde pasáže, kdy se (skoro) skvěle bavíte a pak také pasáže, které jsou tak špatné, že máte chuť břinknout hlavičkou o opěradlo před vámi (třeba hned první scéna). Se záběry krajiny si Vlad Lanné nedělal hlavu a prostě je obšlehnul z jedničky. Z herců mě potěšili zlepšivší se Hádek s Voříškovou, dále přesvědčivý Václav Postránecký a také Krampol se Švandovou (já vím, že to nejsou kdovíjací herci, ale přišli mi vtipní a dobře se doplňovali - když zapomenu na tu úvodní hrůzu). I Lipský a Skopeček. Ostatní se mi nelíbili, víc netřeba rozebírat.

Blíženci (1999)

Magořina, která chvílemi nabývá smyslu, náhle ho zase pozbývá, herci tu hrají uměřeně, tu začnou přehrávat jako šílení, pár scén je jak vystřižených z Jamamby, to všechno podbarvují podivné chorály... Mám rád japonské bizarnosti, i tuhle jsem pro jednou zvládl, ale dívat se na ní znovu a zkoumat, jestli mi něco neuteklo, určitě nebudu.

Bobule (2008)

Kýčovitý obrázek z jihomoravského sklípku a okolí notně přiživující různé nehezké stereotypy (např. Pražák opakující "Já sem přijel z Prahy"). Hádek a Voříšková nehrajou špatně, jen jsou mi dost nesympatičtí, nemají šmrnc a je mi celkem jedno, jestli se spolu vyspí nebo ne (což by asi nemělo), Lukáš Langmajer předvádí jakousi podivuhodnou kreaci ála Mr. Bean, ostatní herci přijatelně figurkaří. Celkově mě Bobule nijak neurazily (ač se u podobných filmů zpravidla urážím), je to hodina a půl celkem přijatelné prázdninové podívané. Většina tu zmiňuje Dobrý ročník (který jsem neviděl), mě to připadá jako česká televizní verze Bokovky.