Fádní odpoledne (1964)

Spolu s Herzem a jeho Sběrnými surovostmi projevil Passer ze všech režisérů Perliček největší cit pro Hrabalovu poetiku. Paradoxně se tyto dva skvosty nakonec do povídkového filmu nevešly.

Rosemary má děťátko (1968)

Ten konec opravdu není povedený, ale nezabrání mi v plném hodnocení. Předchozí dvě hodiny totiž byly vynikající stupňující se nejistotou, komu vlastně straší ve věži a výkon Mii Farow patří k absolutním vrcholům ženského herectví. 90%

Alice ve městech (1974)

To je snad ta vůbec nejpovedenější road movie, Wenders se zcela vystříhal sentimentu a velkolepých prohlášení typu "Tohle byl nejkrásnější den mého života". Jeho film je krásný díky dvěma báječným hercům, kteří ani nevypadají. že by hráli, ale že si spolu prostě vyrazili na pár dní na výlet do Porůří a tak a Wim Wenders to všechno podbarvil krásnými záběry a jednoduchým ale příjemně melancholickým hudebním motivem a mě to zcela stačilo ke spokojenosti. 90%

Pravidla lži (2006)

Snad žádnému českému filmu se nepovedlo vykreslit vztahové dusno tak jako tomuto. Navíc oceňuji, že tu není dobrých ani špatných konců, příběhy ústí tak nějak přirozeně do ztracena (včetně té detektivní zápletky). Z bezchybné herecké sestavy vyčnívá trio Švehlík-Langmajer-Chmela. Určitě by se na Pravidlech našly chyby (mezi vynikající dialogy se např. tu a tam vkrade nějaký ten znatelně slabší), ale já ho řadím k našim nejlepším porevolučním filmům.

Evangelium sv. Matouše (1964)

Nikoho jsem zatím neviděl být více Ježíšem, než jak to dokázal Enrique Irazoqui. Hudba je k tomu ideálně vybraná, scénář je de facto výtahem z Bible a Pasolini to vše doplnil obrazově vytříbeným ztvárněním (a vytvořil tak svůj zřejmě nejlepší film). Svaté písmo v kostce.

V pravé poledne (1952)

Tento western náleží k filmové klasice plným právem. Je dokonalý svojí formou a věrohodný svým obsahem. Gary Cooper vytvořil jednu z nejzajímavějších postav amerického westernu. 90%

Pařba ve Vegas (2009)

U toho filmu se budete bavit tím lépe, čím větší jste alkoholik. Dávám plné hodnocení.

Třetí muž (1949)

Orsonu Wellsovi jako režisérovi teprve přicházím na chuť, ovšem jako herec byl naprosto dokonalý, skvělí jsou i ostatní herci (hlavně Joseph Cotten), líbila se mi hudba i celková výtvarná stránka filmu. A morální dilema hlavního hrdiny mi bude ještě dlouho vrtat hlavou. Moc dobré.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Můj druhý Kim Ki-duk a jsem s ním podstatně více spokojen než s Ostrovem. I když se oba filmy sobě v lecčems podobají, tady mi nepřišel ani jediný záběr samoúčelný, všechno spolu krásně ladilo. Silný a neobvyklý filmový zážitek, těším se na další Kim Ki-dukovy filmy.

Puding (2006)

Skupina Už jsme doma je fenomén sám o sobě a tenhle dokument je skvělý doplněk k oslavám jejich výročí. Jejich tvorbu, zde komentuje jedna zajímavá osobnost za druhou, nejkrásnější jsou pak sekvence, kdy čte Jiří Lábus texty Miroslava Wanka, podbarveno animacemi Martina Velíška a instrumentálním doprovodem UJD