Harold a Maude (1971)

Začátek filmu s Haroldovými fingovanými sebevraždami je výtečný, bohužel skvělá hodně černá komedie hodně rychle přechází v jakousi romantickou moralitku, kterou jsem hlavním hrdinům ani chvilku nevěřil.

Memento (2000)

Vybroušená a originální forma a silně znepokojivý a děsivý obsah. Že dýcháme celou dobu s hlavní postavou, je zásluhou výtečného Guye Pearce, také Joe Pantoliano je skvělý, Carrie Anne Moss pánům chvílkami trochu nestíhá, ale příliš to nevadí.

Život je krásný (1997)

Asi budu jeden z mála, kterému se mnohem víc líbila druhá půlka než první. Je mi jedno, že to je pohádka. Nikde není psáno, že film musí popisovat realitu. Humorné situace, do nichž se dostával otec při zoufalé snaze uchovat svému synovi iluzi, že se stále jedná o hru, mi přišly velmi chytře vymyšlené, napoprvé i vcelku dojemné a hlavně o moc vtipnější, než byla první půle. Benigniho humor v normálních situacích zkrátka nedávám. Ještě k Oscarovi - je jasné, že po něm Benigni šel. Je snad už dávno každému jasné, podle jakého klíče se udělují a nemá zkrátka smysl se nad tím rozčilovat. Téma holocaustu je u oscarové komise číslem jedna (následují filmy o homosexualitě a životopisné filmy. Tu a tam všem vypálí rybník nějaký olbřímí spektákl). Mělo by se mu ovšem přinejmenším nechat, že se tohoto ohraného tématu chopil poměrně nápaditě - natočit poetickou komedii z koncentračního tábora, to se jen tak nevidí. Tuším, že až se na tenhle film podívám starší a trochu vyměklejší, že se mi bude líbit mnohem víc.

S čerty nejsou žerty (1984)

Tato pohádka prošla kolem mně jak v dětství tak v dospělosti, aniž by ve mě něco hlubšího zanechala.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší díl, dokonale sladěný obraz s hudbou, velkolepé záběry, z kterých se točí hlava, přesně odměřená dávka patosu... U dvou následujících filmů jsem tyto kvality postrádal, .

Kladivo na čarodějnice (1969)

Snad vůbec nejlepší český film, asi nemá slabinu a vryje se opravdu hluboko pod kůži. Neuvěřitelné herecké výkony všech zúčastněných.

Psycho (1960)

Jediná chyba Psycha je, že nám přece jenom malinko zestárlo.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Samozřejmě, že už to po těch letech začne obtěžovat, hlavně ty agresivní "hlášky", ale na první až přibližně desáté shlédnutí je to vážně výtečná (a samozřejmě zcela neškodná) zábava.

Podraz (1973)

Ovšem nejvíc je Newmanova hra v poker...