• Romantický

Květ pouště (2009)

Knihu o krutom zivote Waris Dirie som necitala, ale film ma dostal. Zenska obriezka je zbytocna a neprijemna vec, ale je ine ak o tomto fenomene iba pocuvate a uplne ine, ak si pozriete zivotopisny film, ktoreho ustrednou temou je prave ono. Neviem porovnat ci bola tato tematika lepsie spracovana knizne alebo filmovo, ale myslim, ze zivot Waris tu bol vykresleny celkom realne, so zameranim na kazdy detail. (detstvo, utek z rodnej vlasti, trampoty so ziskanim zazemia v meste, kariera modelky a famozny vrchol – odhalenie tajomstva, ktore nik necakal.) Herecky vykon bol v poriadku. Filmovy zazitok bol na najvyssej urovni, 100%.

Terminál (2004)

Viktor Navorsky (tak milo naivny a dobrosrdecny) je ukazkovym prikladom ako sa netreba vzdat. Velmi sa mi pacilo ako sa popasoval s nelutostnou hrou osudu (alebo s okliestenym byrokratickym systemom?). Oddychovka s prijemnymi hercami zaujme viacmenej tym, ako Viktor musel prezit par tyzdnov a mesiacov v netradicnom prostredi-tranzitnej casti letiska. Pribeh je okoreneny romancou s letuskou Ameliou, ktora ho ako jedina drzi nad vodou v snad najabsurdnejsom obdobi zivota.

Prázdniny (2006)

Lepsi liek proti depresii si v podobe filmu neviem predstavit. V poslednom case pozeram filmy, v ktorych hra Kate Winslet. V pomerne nahodnom vybere sa len obcas seknem, tentokrat sa to opat potvrdilo. Romanticke komedie su vacsinou o jednom a tom istom, stale sa koncia stastne, zaver je vsade rovnaky, ale pri "The Holiday" som tento pocit nemala. Amanda (Cameron Diaz) a Graham (Jude Law), ktorych necakane zoznamenie pomaly prerasta v krasny vztah, dodava romantickemu fllmu prijemnu iskru. Ako balzam na dusu posobil tiez pohlad na dve Grahamove rozkosne dcerky. Film si ma ziskal hned od zaciatku najma tym, ze sa nezaraduje k typicky americkym crazy komediam, v ktorych iba obcas nechybaju kadejake vystrelky, co moze posobit tuctovo. Samozrejme, ze privlastok tuctovy ponecham aj tomuto filmu (narazam na sklamanie v laske Iris aj Amandy), ale lacno to tu na mna urcite neposobilo. Celkovy dojem bol vyborny bez najmensieho naznaku apatie. Skvela vec.

Quills - Perem markýze de Sade (2000) odpad!

ODPAD v plnom zmysle slova! Tesila som sa, ze si opat vychutnam nieco z historickej kinematografie, no od prvych minut sa moje znechutenie len viac stupnovalo. Zvrhle, stupidne, sadisticke sceny doplnene nevhodnymi sexualnymi narazkami a komentarmi. Z romantiky to nemalo ani R. Ak vas to predsalen chytilo za srdce, cakajte infarkt. A ten chlipny kontext...

REC (2007)

Koho by napadlo, ze pri zdrziavani sa v skupine viacerych ludi za ucelom natocenia reportaze, hrozi strata zivota zahadnym, rychlo siriacim sa virusom? Jedinecny napad, zasluzenych 5 hviezd. Famozne dychberuce sceny, smrtiaci strach, ktory maximalne sputa a zanecha mraz po celom tele. Na postavy (sfarbene krvou) sa mi nepozeralo velmi prijemne, ale posobili zalostne hrozivo. Bombovy horor; odporucam sledovat po tme s reprakmi na plne pecky, najlepsie pri burke a osamote, kedy si ho vychutnate najviac. Tych 78 min. ubehlo neuveritelne rychlo, kazdy moment bol sprevadzany tym pravym a ocakavanym strachom, totalnym napatim, ktore divak pri vybere hororu ocakava. Film vo mne vyvolal momenty, ktore ma nutili zamysliet sa, ci sa tento pribeh skutocne neodohral.

Lemra líná (2006)

Komedie, (aj romanticke) ma vedia vzdy zaujat a najma dvihnut naladu. Sarah J. Parker mi prilis sympaticka nikdy nebola, ale v ulohe najatej agentky, ktora sa snazi odputat starych mladencov od rodicov, ma bavila stopercentne. Ani v jednom momente som sa nenudila, namet k filmu bol originalny. Komediu, vyzarujucu energiu som si vcera pozrela tusim tretikrat, no stale na nej objavim nieco nove, coraz viac zaujimave. Prijemna a svieza oddychovka, ktorou istotne odburate zlu naladu nielen z dlheho dazdiveho pocasia. Naj hlaska: "Este som nevidel nikoho, koho by v priebehu roka pohryzol delfin, chipmunk a jaster" :D

Procitnutí v Garden State (2004)

Cosi mi tam nesedelo. Uvazovala som aj nad ****, *** je ale standard, pokial vacsina postav nie je prilis rusivych a priebeh deja je prijatelne nudny. Pribeh dvoch mladych ludi je celkom vlacny. Zvlastni kamarati hlavneho hrdinu, otec-osobnym psychiatrom, mrtva matka zakorenena v jeho hlave; mix skutocnosti nevytahuje vraj vtipnu romanticku dramu zo sedeho priemeru.

Eva tropí hlouposti (1939)

Veselohra ma celkom pobavila, no urcite jestvuju aj ine, prepracovanejsie filmy s podobnou tematikou, z rovnakeho obdobia, ktore si zasluzia plny pocet *. Pri niektorych momentoch boli pravidelne vybuchy smiechu, ale bolo ich pomenej. Napadaju ma dva dovody, vdaka ktorym som nutena dat nizsie hodnotenie: 1. legendarny Oldrich Novy nebol ustrednou postavou, co mi dost chybalo. Jeho jedinecny humor, sposob prejavu a komentare na mieste by dodali celkovej atmosfere este vacsi smrnc. 2. miestami neprirodzene reakcie postav (hlavne "teticka Pa", ktora bola na moj vkus az prilis flegmaticka). BTW. zaujimave, ze uz v predvojnovom obdobi mali kvalitne poziadavky pre uchadzacov na poziciu sekretarky (2-3 cudzie jazyky).

Zápisník jedné lásky (2004)

Opat prijemna romantika. Aspon vo filme dokaze muz uprimne milovat jednu zenu do konca zivota, v nicom nevidi prekazky, splni co jej na ociach vidi (stavba domu podla predstav Allie, aj ked neboli spolu), neopusti v stave krizy (starecka demencia) a ide si len za svojim (za nou). Pekne sceny, naj clnkovanie s labutami, ale ta zaverecna scena v sanatoriu ma dostala najviac. Takto by mala vyzerat ozajstna laska.

Miluj mě, prosím (2004)

Prvych, niekolko nudnych minut vystriedalo postupne zvysujuce sa zaujatie o dej s rodiacou sa zapletkou. Romantika vysoko nadpriemerna, ktora sa svojou zvlastnostou odlisuje od klasickej tuctovej "romantickej slaďárny". Skvelá hudba, ktorá si ziska divaka mozno viac ako samotny dej-v zavere legendarny Coldplay filmu dodava zlatu bodku. Priznavam a nepochybujem, ze nejedno (damske) ocko istotne neostalo suche. Ano, priznavam, nejaka ta slza sa nasla aj na mojej adrese. Vystizny nazov, sympaticke herecke obsadenie bez rusivych postav (co sa podari len malokedy), inteligentne dialogy a putavy priebeh uplne pohltil moje divacke ego. Dychtivo ocakavajuc zaver, ktory sa nedal tak jednoznacne predpokladat, sa vyvinul podla mojich zelani. Prava laska, ak je sudena, vzdy vyplava na povrch a neostane bez povsimnutia. 80% kvoli troska nudnemu uvodu.