• Romantický

Svádění (2005) odpad!

Skoda tu aj vyjadrovat nazor, ale neda mi aspon nenapisat ako som tuto bizarnu sexisticku stupiditu vydzrala sledovat do konca!

Ti druzí (2001)

Nemozem povedat, zeby mi z "Tych druhych" nenapadlo obzriet, ci za mnou nestoji stara pani s lampasom v ruke a mrtvolnym vyrazom v tvari, ale chybalo mi jednoznacne viacej mrazivych scen. Horory ma bavia najma pre monenty, ktore vyvolaju caste pocity vlasov stavajucich sa dupkom. To je uz ale vecou pohladu kazdeho cloveka, ktory sa rozni... Hluche miesta bez strachu mohli byt vyplnene trebars vacsim hlukom, vacsim poctom strasidelnych postav alebo zvierat. Vo vseobecnosti to bolo ale celkom fayn.

Kristian (1939)

Poslednu dobu som akosi prisla na chut ceskoslovenskym filmom z predvojnoveho obdobia. Clovek nemusi byt vyssieho veku, aby ich obdivoval... Takze: ***** pre namet - nenapravitelneho Kristiana, ktory sa pasuje s dvoma identitami; (v bujnej fantazii) zcestovany suknickar, majster slova, ktore rad venuje damam. Protipolom je uz ale unudeny pracovnik cestovnej kancelarie Alois (osoba v reale), trpiaci svoju zenu, ktora "len" vari, upratuje, nemaluje sa... ***** Pre domyselnu zapletku; postavu Zuzany a jej pomstu. ***** Pre vtipne dialogy: "Lojzíčku, ty seš zapomněl na naše desetileté výročí a raději se bavíš s namalovanými slečnami. Už mně nikdy neuvidíš, jsem u tetičky, Tvoje Mařenka". Jednoducho idealne pre sledovanie pocas nedelneho poobedia najlepšie v pritomnosti pamatnikov.

Let's Dance (2006)

Pozrela som vsetky tri casti, STEP UP 1 ma ale uputal najmenej: hudobne filmy su uchvatne, pokial niesu mixom diametralne odlisnych tanecnych stylov, ono by sa to dalo respektovat, pokial nezasahuje protagonistov; ON-king of breake dance, ONA-„primabalerina“ z prestiznej univerzity. Zbytocna disharmonia jablk s hruskami... Zapletka: (mimochodom rovnaka aj v nasledujucich castiach) ona miluje jeho, on miluje ju, ludia z dvoch rozdielnych svetov, vsak uspesne prekonavajuci zivotne nastrahy, riesaci neutichajuce dilemy lasky a ako inak, finaaaaalny happyend. STEP UP 2: Sympaticka Briana Evigan v perfektnom (nielen hereckom) prevedeni s Robertom Hoffmanom druhy diel vyzdvihuje nad divacke obzory, uzasne efekty (zaverecna akcia s tancom v dazdi-klobuk dole!), dokonale tanecne prevedenie, suparlativ aj k nametom (rebelieee screw 410), detaily kamery takmer na kazdy pohyb, zohrata partia ludi...je toho viac. Slovom, je namieste povedat „Tanec je moj zivot“, ktorym mladi ludia dokazali naplno vyjadrit emocie (strach, bolest, sebadoveru, pritazlivost). Vysokopozitivne ohlasy z mojej strany ovplyvnuju aj jeho hodnotenie. :) Dokonalost pohybov nemoze byt fiktivna, dvojka je toho dokazom a bodka. STEP UP 3: Nieco mi tu chyba, co to len moze byt? Mam to, Channing Tatum. Reziser sa trocha sekol s hereckym obsadenim. Ako sa to hovori, na zaver to najlepsie? V tomto pripade je ale posledny diel vynimkou. Nemozem si odpustit, ze presladena „love story“ je zasa najsilnejsia tu :)

Bouřlivé výšiny (1992)

A drama je na svete akonahle da zena prednost vydaju z rozumu pred srdcom. Sice obsahuje zopar putavych momentov (zvlastne skaly, „laska“ medzi Catrin a Heathcliffom formujuca sa od detsva ci pohlad na bozkavajuci sa par na konoch), napriek ktorym ostavam znechutena. Pri jeho sledovani som skor trpla ako relaxovala. Ani krasna hudba nepomohla zbavit sa tych odpornych pocitov zo spravania bastarda Heathcliffa. Som typ cloveka, ktory skoro stale voli film pred kniznym spracovanim, ale lutujem, aj dlho budem, ze som tentokrat neurobila vynimku. Okliestena neprirodzenym napatim a odporom z krutych dialogov, pochmurnej atmosfery, nasilnych scen som este aj zaspavala. Doteraz sa mi nestalo ani pri jednom filme (okrem Snilcov, co je uz totalny odpad!), aby som bola zaujata voci postave az po jeho samotny zaver. S cistym svedomim mozem povedat, ze tento film si nezasluzi cervene oznacenie aj pre mnoho trapnych komentarov („Laska sposobuje utrpenie, ktore ta bude prenasledovat do konca zivota“) BLBOST!!! ...nech si tento film pozrie nejaka labilna pubertacka...Inak povazujem sa za obdivovatelku historickych filmov (pre dobove kostymy, hudbu a povestnu galantnost muzov k zenam), ale vizia do buducna je jednoznacne vacsia opatrnost pri volbe romantickych dram. Som rozhorcena.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Pozeram ze skoro kazdy tuto staru cesku klasiku hodnotil vysoko pozivitivne, ja sa ale zaradim k mensine. Miestami nudny a suchy humor, no s porovnanim so "Skola zaklad zivota", kde som sa bavila o maly chlp viac, nachadzam mnoho podobnosti. Ak napisem ze som sa pocas jeho sledovania nasmiala osemkrat, tak zvelicujem. Vidiet ho este raz? ...nedostala by som anafylaktický sok, ale z prevencie by som radsej mrkla "Marecku podejte mi pero".

Tančím, abych žil (2006)

Asi som mala privelke ocakavania. Viac ako 2 body nestrhnem len preto, ze je tento film nakruteny podla skutocnej udalosti. Ma mierne naivne libreto...chudobnych a rado rebelujucich adolescentov z broxu spajanych s kadejakymi drogovymi a sexualnymi aferkami tak hravo "akceptovala" vyssia vrstva?(v zavere filmu radostne sa podelenie o cenu alebo v sutazi spolocenskych tancov predvedenie hip hopu?). Co sa tyka hlavnej ulohy, ktoru si zahral Antonio Banderas, musim povedat, ze mu sadla dokonale, no jeho pohyby, drzanie tela a ladnost pri tanci sa ani nahodou nemozu rovnat uz zial zosnulemu P. Swayzemu. Pri porovnani s inymi tanecnymi filmami (Step up 1,2,3, Hriesny tanec a pod.) si myslim, ze je ich slabym odvarom. (slabsia choreografia, mala skupina tancujucich, malo chytlava hudba).

Život podle Dana (2007)

Mila komedia, zanechavajuca prijemne pocity napr. pri pohlade na velku a zohranu Danovu rodinku, ktora spolocne zdiela zabavu, sporty, vecere.... a najma sukromie poniektorych clenov ("Dan mněl konečne rande, řekni im to..." .... "Dane jak to dopadlo? Povidej...") Zapletka bola pre mna mimoriadne putava-boj dvoch bratov o lasku sympatickej Marie, ktora medzi nimi na par chvil vyvola nenavist. Najviac ma zaujala pasaz, kedy Mariu rodina prijala (spolocna rozcvicka na zahrade, spolocne posedenie pri veceri). Samozrejme ako kazdy romanticky film, aj tento sa musel skoncit happyendom.

Nebezpečná krása (1998)

Boh stvoril hriech iba preto, aby sme mohli spoznat jeho milosrdenstvo (Marco Vernier). Myslim, ze viac dodat netreba.

Kamarád taky rád (2011)

Chlapov pritahuju velke oci? No jasne :) Sice som tento skvely film videla pomerne davno, no nemam najmensi problem pozriet si ho opat, mozno aj treti, stvrtykrat... Preco? Minimalne pre typicke dialogy medzi muzom a zenou, ktori su kamaratmi a len spolu sulozia. Prislo mi velmi zabavne ako sa ustavicne natahuju, maju snahy o bodypaiting (realizuju skor facepaiting) atd. Justina som v roli herca videla az teraz, ale ostala som prijemne prekravepa aky je tento chlap vsestranny. Aj napriek tomu, ze zaver romantickych komedii je obvykle lahko predvidatelny, dokazem ich pozerat dokola. Kiezby americky reziseri pri tvorbe komedii cerpali namety z rozdielnych pohladov zeny a muza na svet. Mila Kunis nahodou nehrala v seriali Tie roky 70?