Xi you jiang mo pian (2013)

Ja snáď týmto ázijským fantasy nikdy neprídem na chuť... Ak by to bolo aspoň vtipné (namiesto trápneho), alebo ak by tá fantasy stránka (okrem totálneho popierania fyziky) bola aspoň priemerná, hodnotil by som o niečo vyššie. No smola. Hodnotiť zmes lacných trikov, nezmyselné chovanie postáv a dej, ktorý ma vôbec nebavil sa nedá lepšie ako jednou hviezdou. 29% - 1*

Nevěřící (2013)

Skeptické duo. Dokument o ich cestách, prednáškach a rozhovoroch. Najväčším negatívom je asi strih, no je mi jasné, že všetky myšlienky, výroky a úspechy týchto dvoch by sa nezmestili ani do stopáže Hobita (director's cut). Strih je tu preto na mieste a verím, že tento dokument je zbierkou toho najpodstatnejšieho (aj keď sa našli hluché chvíle, kde Dawkins telefonuje, či spí vo vlaku :) ) Podozrivé je, že dokument neukazuje diskusie, kde skeptici "prehrali", ale z toho, čo som už videl viem, že v tých prípadoch ani veľmi nešlo o diskusie (aspoň nie férové). Strih teda nechám na pokoji. Komunikačné spôsoby či charakter postáv komentovať nebudem. Podľa môjho názoru sú až príliš útoční, ale možno to inak nejde a prípadná tolerancia voči druhej strane by mohla viesť k prehre. Dokument človekom vie pohnúť, vie osvietiť, zburcovať ale aj znechutiť (súdim podľa tunajších hodnotení). Jeho prínos pre "rozumný" svet je veľký, no bohužiaľ sa iste nezaobíde bez odporu, z čoho mám trochu strach. Každopádne, diváci z každej názorovej strany by si to mali pozrieť s otvorenou mysľou. Veľmi dobré. 5* - 90%

An Honest Liar (2014)

"Kúzelník je ten najúprimnejší človek. Najprv Vám povie, že Vás ide oklamať, a potom Vás oklame." Skvelý dokument o veľkom človeku a jeho veľkom úsilí pretvoriť svet na taký, ktorý sa riadi zdravým rozumom. Je pravda, že ak divák Randiho pred videním dokumentu vôbec nepozná, nemusí mu úplne porozumieť, no verím, že ho potom aspoň spozná a vyhľadá si o ňom viac informácií (napríklad cez kľúčové slová "james randi debunk"). V dokumente je najprv načrtnutá Randiho kariéra kúzelníka a zrejme aj moment, kedy sa rozhodol s kúzlením skončiť a sústrediť sa na svoju dôležitejšiu úlohu - odhaľovať klamstvo. Ďalej sú tu ukázané a rozobraté jeho (bohužiaľ len niektoré, zato asi najväčšie) odhalenia podvodníkov. Randiho mám celkom odsledovaného, no aj tak som sa dozvedel pár nových vecí. Škoda, že som zatiaľ nezohnal ani EN titulky. Skvelé 90% - 5*

Bílá žába (2012)

Veľmi príjemný film, hlavne preto, lebo mám rád, ako sa ľudia s nesprávnymi názormi menia na dobrých. Tu šlo o podceňovanie mladíka s aspergerom, strach z ľudí s AIDS či o homofóbiu. Aj keď to možno nie je hneď poznať, dobre tu vykreslili jednotlivé postavy. Matka, milujúca ale zúfalá, ktorá aspoň trošku vie, ako komunikovať so synom. Otec, ktorý v tejto úlohe nielen zlyhal, ale v zlom prístupe tvrdohlavo pokračuje a neustále robí zlé rozhodnutia. Starší brat, neuveriteľne (až trochu nereálne) starostlivý. A aspík, ktorý navonok vyzerá trochu spomalene, ale v hlave mu to myslí. Na môj vkus tam bolo trošku veľa aziatov na meter štvorcový, ale človek si zvykne. Ak máte radi filmy o trochu "iných" ľuďoch (Temple Grandin, Lukov príbeh) pozrite si. 86% - 5*

Letní kemp (2008)

Aj ja som mal raz v tábore vedúceho - sukničkára, ale toto už bolo moc. Kombinácia deciek a úchylností mi bola odporná. Scénár nesúvislý, s filmom som sa synchronizoval asi až po 40. minúte, a až vtedy niekedy ma začal baviť. To je celkom dlho. Pointa milá, ale herci/decká väčšinou nič moc. Trošku ľutujem stratený čas. 46% - 2*

Extinction - The G.M.O. Chronicles (2011)

Je to cítiť Nemeckom. A silno. Ale nie v zlom slova zmysle, len je to také iné, komornejšie, pomalšie, niekedy až príliš. Dobré je, že zvyknutí na US tvorbu niečo očakávame, ale tu sme prekvapení. Zápletka sa vyvíjala celkom dobre, dej sa rozvíjal a komplikoval až kým mi to už začalo vadiť. Akcia a triky fajn, herci väčšinou OK, aj keď baby mohli byť krajšie. Veľa scén priveľmi naťahovali a mnohé mohli kľudne vystrihnúť. Zopár krát mi scéna niečo silno pripomenula (Robin Hood, Walking dead). Neveril som tiež, ako postavy môžu byť tak veselé, a že tých zombíkov bolo vonku nejako málo. Najviac ma ale nasr.lo posledných 20 minút a koniec oničom. Dal by som dve, ale za inakosť 3* - 52%

Bad Johnson (2014)

Ďalšia priemerná americká komédia o tom, ako musí prísť zázrak, aby sa nejaký amík zobudil a začal sa chovať normálne. Nápad nie je zlý, a občas to smeruje k humorným situáciám, ale aj k niekoľkým úplne trápnym + kopec vecí tam nedávalo zmysel. Slabé 35% - 2*

Hangar 10 (2014)

Traja kamaráti sa vyberú "na huby" (hľadať poklady detektormi) na Železnú studienku (podobný úplne neškodný lesík). Sú tam trošku ilegálne a tak radšej hľadajú v noci. Uvidia a počujú zvláštne veci. Ráno zistia, že im auto zmizlo. Sú nahratí, GPS zlyháva, signál nie je, zablúdia a jednému z nich trošku hrabne. Ozaj sa to trošku podobá na Blair Witch, a je tam aj záber so stanom (až by človek čakal záber na soplík, alebo detské ručičky zvonku stanu). Z rodinky Found Footage je to priemer (v dobrom zmysle). Celkom pekne pracujú so zvukmi, svetlami a tvoria tak atmosféru. Nie však horrorovú, ale skôr takú záhadnú votrelecko-armádne-konšpiračnú. V tomto duchu sa to nesie až do konca, kde nám nejaké to ufo aj ukážu. Negatív je tu dosť. Väčšinu času divák len čaká... a čaká... zrazu hu@hu.hu, ozve sa maďarská sovička, vykríkne nadržaný jeleň, dievča zapiští, a potom zasa divák čaká. Zopár špeci efektov je trošku lacných a častý problém - postavy nekonajú vždy úplne logicky. Nie zlé, ale asi by som 1,5 hodiny mohol stráviť lepšie. 3* 47%

Memory Lane (2012)

Fast forward. Inak sa to nedalo. Podobné by natočil hocijaký maník s hobby kamerou. Nudné, vlečie sa to, feťácke ksichty... Ani tá Scifi téma moc zážitku nepriniesla. A keby sa babenka nesprávala ako cvok, mohla by byť celkom pekná. Neviem čo mi to malo povedať. Zbytočných 50 minút. Slabé. 1* - 21%

Chocolate Strawberry Vanilla (2013)

Príbeh niekoľkých dní v živote osamelého (a zrejme trochu zaostalého) zmrzlinára menom Wallace. Má to byť čierna komédia, ale veľmi som sa teda nesmial. Jeden deň horší ako druhý. Najprv si zrazí jediného spoločníka - mačku, potom ho šikanujú a okradnú. Ani farebnosť jeho zmrzlinárskej dodávky ma nepriviedla k úsmevu. Wallace (Glenn Maynard) žije sám a jeho deň sa skladá len z práce a pozerania telky. Má jeden obľúbený seriál a je vrcholne zaľúbený do hlavnej hviezdičky Katey (Kyrie Capri). Rád o nej fantazíruje a... iné veci (snáď iba večer, a nie vtedy keď predáva zmrzlinu). Jedného dňa jeho vysnívaná príde k jeho stánku na zmrzlinu a on je z toho úplne preč. Divák sa potom trošku začne tešiť a aj keď nedúfa (Wallace má ofinu a fúzy na štýl Adolfa H., slabošskú strhanú tvár, kríva na jednu nohu), skúša držať palce, aby motyka vystrelila. Potom Bum, motyka vystrelí, ale divákovi do celkového pocitu z filmu. Koniec sa mi vôbec nepáčil, aj keď konečne sa tam niečo dialo. K pozitívam - no niečo na tom je, film získal nejaké ocenenie za hudbu (k atmosfére celkom sedela), Glenn to zahral kvalitne a Kylie sa občas tvárila celkom sexy. Preto aspoň 2* - 36%