• Fantasy

Poslední samuraj (2003)

Nádhera. Je to prostě doják na vosušku minimálně. A zcela výjimečně proti svému přesvědčení, že chlapi nepláčou, jsem uronil kroupu. Cruisovi role sedí jako prdel na hrnec a díky protivníkům podobné váhové kategorie konečně nepůsobí v bojových scénách komicky. Řemeslně je to skvěle udělaný a vypíchnout musím hudbu. Ta je výborná i na Zimmera.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Nejlepší díl série, prakticky bez hluchých míst. Hrozně tomu pomáhá Connery. Celý je to vtipný, akční, dobrodružný, má to spád. Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob.

S čerty nejsou žerty (1984)

Asi nejlepší klasická pohádka. Celé to samozřejmě stojí hlavně na výkonech tehdejší herecké smetánky. Ale povedl se i scénář, hudba, kostýmy a vůbec to tak pěkně dohromady štymuje. Snad jediný, co mě trochu dráždí je princezna Adélka, která mohla být krapet hezčí. Ale to je věc vkusu. Každopádně tohle je jasných a silných pět hvězd.

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Trochu jsem se bál, že umělci již nebudou znát svou míru a přece jen se projeví stáří. Naprosto zbytečně. České nebe je rozhodně důstojná tečka za tím naším příběhem a hlavně za více než čtyřiceti lety, po které nás tato trojice bavila a dojímala.

Kulový blesk (1978)

Až se mi nechce věřit, kolik vynikajících hlášek původem z Kulového blesku je mezi prostým lidem v oběhu. A po každém novém shlédnutí objevím další. A to už je rozhodně směroplatný.

Banditi (2001)

Nesmírně vtipnej film s velmi dobře vybranými a hlavně mými oblíbenými herci. Kejtinka je prostě mňam. Je to oddychovka a rád se na ní znova podívám.

Láska nebeská (2003)

Raději bych si namazal zadek marmeládou a strčil ho do mraveniště, než koukal na romantickou komedii. Tahle je ovšem špičková a jednoznačně ukazuje, že když se to umí, tak žádnej žánr nemusí bejt tabu. Jo, a navíc je to snad jedinej film, kde mi nevadí Hugh Grant.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tenhle seriál má jedinou vadu. Je tak komplexní a s takovou spoustou postav, že se to prostě nedá sledovat nepravidelně. Nakoukám pět dílů, vrátím se k tomu za 14 dní a vím zase houby. Jinak je to neskutečně vymazlený. Charaktery, různý prostředí, rasy, zvraty, prostě paráda. Fanoušci fantasy prostě musí čůrat mogul v národních barvách.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Mám je radši než sesterskou Futuramu i když je to hodně podobný. Asi se s tím dokážu líp identifikovat nebo co, když je to ze současnosti. Každopádně je to asi nejlepší kreslený seriál, co jsem viděl.

Anatomie lži (2009) (seriál)

V záplavě různých kriminálek dolní lhota je tenhle seriál naprostá hvězda. Ačkoliv jsem se původně bál, že tomu brzo dojde dech, nestalo se tak. Je to hodně postavený na dialozích, víc než je v kraji zvykem. Seriál naštěstí nepotřebuje šokovat polorozloženými mrtvolami, prakticky se vyhnul tolik oblíbenému americkému patosu a hlavní postavy, včetně vynikajícho Rotha, nejsou žádní Mirkové Dušínové, ale relativně normální lidi. Navíc i žánrově se to čas od času změní, takže já to v současné produkci považuju za špičku.