DePompon

3 body

<< předchozí 1 2 3 4
    • 25.11.2017  03:37
    Nevěrná (2002)

Originálne spracovanie zdanlivo okukanej témy, nemyslím si však, že je bežné rozoberať city ženy, ktorá prežíva milostnú aféru. Ako keby táto časť sveta bola stále tabu, a mladé milenky, či stávky na rodinu, boli vyslovene mužskou výsadou. Aké klišé. Pre mňa to bol naozaj autentický zážitok, ktorý mi na plné dve hodiny zobral dych bez toho, aby som si to uvedomila. Skvelá práca režiséra zosúladená s pomerne vhodným obsadením. Koniec takisto zvládnutý a veľmi uveriteľný. Výborne.

• 1.11.2017  17:03

Hĺbavý a dojemný príbeh dvoch dievčat, ktoré sa zrejme naozaj milovali. Film ma vtiahol do deja od prvých sekúnd a udržal si ma tam až do poslednej, čo milujem a zvyčajne hodnotím piatimi hviezdičkami. ALE - ak jednu vec skutočne nemusím, je to marketing filmu založený na nahote alebo na "šokujúcich" sexuálnych scénach, ktoré vraj majú nesmierne hlboký význam. Akože prosím? Toto som ochotná tolerovať pri filme zvanom Nymfomanka, nakoľko tam sa im naozaj ťažko vyhnúť. Ale sledovať dvadsať minútový lesbický sex na filmovom plátne je vrcholne samoúčelné a nevkusné. Dalo sa to vybaviť kratšie a výpovedná hodnota by bola rovnaká, ak nie väčšia. Nuže svoje hodnotenie znižujem na štyri, čo je tiež veľmi dobré, veď po všetkých iných stránkach je film výborný. Ale pán Kechiche by mal trocha viac veriť svojim režisérskym schopnostiam, ktoré naozaj netreba zachraňovať lacným pornom a týmpádom zbytočne dlhou artovou metrážou.

• 1.11.2017  16:07

Úžasný námet o skazenosti Hollywoodu, o tom, ako vie sláva urobiť z ľudí doslova hyeny, ako prežijú iba tí s hrošou kožou a každý, kto nemá zrovna umelo krásnu tvár a komu ostal čo i len kúsok citu, je odsúdený na smrť... Až na... jeden detail. S hlavnými postavami sa túžim aspoň trochu stotožniť, čo je v tomto prípade nemožné. Julianne Moore je evidentne psychicky chorá, čiže tam cesta nevedie no a ešte aj vodič limuzíny, ktorý by mal byť nepopísanou tabuľou, je vykreslený ako pako schopný sa pri prvej príležitosti zapredať. A čo sa týka ústrednej rodiny? S výnimkou dievčaťa s popáleninami, ktoré jediné vykazuje známky zdravého rozumu (napriek tomu, čím si prešla, ale to už tak býva, že?) sa nedá nikoho z nich poľutovať, nie to ešte pochopiť. Celá rodina je vrcholne arogantná a odporná, na čele s primitívnym synom, ktorého by som už od začiatku najradšej prefackala, nakopala do zadku a poslala do vojenskej školy. Ako autentický pohľad na život rodiny fajn, na druhej strane, na jeden z hlavných charakterov príliš málo. Môj záujem o život väčšiny postáv vlastne celkom skoro vyhasol, a nie som si istá, či to bol zrovna zámer tvorcov. Predpokladám, že nie.

• 1.11.2017  16:00
    Moucha (1986)

Stojím pred veľkou dilemou. Úžasný old school horor, bravúrne zvládnutý čo sa týka scenára, aj atmosféry, ale zároveň tak hnusný, že som sa musela čím ďalej tým viac odvracať, aby som to nevidela... Preto váham, či sú štyri hviezdičky z mojej strany skutočné, alebo by boli skutočné v prípade, že by sa na masku dalo ako tak pozerať bez totálneho znechutenia ku všetkému, čo aspoň trochu pripomína krv alebo hnis. V každom prípade, dávam štyri a sľubujem, že už to nikdy nebudem pozerať. Nikdy!!!

• 1.11.2017  13:49

V tomto prípade sú predsudky ohľadom nešťastného sfilmovania knihy, bohužiaľ, úplne na mieste. Film do značnej miery zaostáva za dych berúcou knihou, ktorá je možno z tých menej svetových, no u mňa jednou z naj. Komplexné spracovanie psychiky postavy je totiž dôkazom Kingovho majstrovstva. Menšie kozmetické úpravy nemusia byť na škodu, no ako zarytému fanúšikovi vám zrejme budú tŕňom v oku, rovnako ako mne. V každom prípade som si objektívne odmyslela svoju čitateľskú deformáciu a pozrela sa na film ako taký, iba inšpirovaný knihou. Prišla som na to, že je to výborný thriller, nech už to dopadlo s predlohou akokoľvek. Za mňa - ÁNO.

• 1.11.2017  13:41
    To (2017)

Krása! Srdce mi poskočilo od radosti! Andy Muschietti poľahky zbúral predsudky o tom, ako sa knihy Stephena Kinga nedajú sfilmovať a všetkým neprajníkom nakopal zadky! Veľké plus za autentickú atmosféru 80tych rokov, čo len potvrdzuje, že myslel na každý detail. Detstvo hlavných hrdinov, ktorými sú obyčajné deti, ma nadobro pohltilo, presne ako kniha. Žiadny lacný horor o naháňačke s bubulákom. Proste, Stephen King vo filmovej podobe. A úprimne závidím každému, kto má tento mrazivý zážitok pred sebou. :)

• 1.11.2017  13:32
    matka! (2017)

Ojoj... Za silnú myšlienku veľkoryso udeľujem dve hviezdičky. Film ale nemôže stáť iba na silnej myšlienke, nakoľko diváci sa na neho musia aj dívať. V tomto prípade, trpieť. Azda ani nemusím zdôrazniť, že ešte pred polovicou som sa chcela zodvihnúť a odísť z kinosály (čo som doteraz urobila iba raz, a to počas Troch Mušketierov s Millou Jovovich), a súdiac podľa nervóznych vzdychov v kinosále to túžili urobiť mnohí. No vždy nastal efekt - aha! Teraz už to príde! Teraz už musí vysvetliť, prečo je to stále také isté, prečo sa nič nedeje, prečo dej v skutočnosti negraduje a je čím ďalej, tým otravnejšie, ako sa vo svojej nemožnosti ťažkopádne prehlbuje a točí v kruhu demolovania jedného pekného domčeka na samotke v prírode. SPOILER: Neprišlo. Film mi ukradol presne 115 minút života. Myšlienku by som si radšej prečítala v Javierovej básni, ktorá v jednej chvíli dojala jeho ženu k slzám a jednalo sa o jediný zmysluplný záber, ktorým vás režisér obdarí. Káždý podľa svojej chuti, no filmárske umenie je pre mňa stále v prvom rade o spracovaní. To musí pútať, nie bolieť, ako keby ste sedeli na špendlíku.

• 1.11.2017  13:19
    Osudný omyl (1993)

Som prekvapená, aké nízke hodnotenie The Crush má, nakoľko napätím i spracovaním prevyšuje mnoho súčasných ospevovaných kinohitov. Môže to znamenať dve veci - buď ho diváci z môjho pohľadu nespravodlivo udupali pod zem, alebo - diváci boli kedysi nároční, no vzhľadom na ubúdajúcu kvalitu screenplay sú nároční čím ďalej, tým menej. :) Obom prípadom rozumiem. Tento originálny thriller, ktorý sa dá časovo zaradiť medzi prvotiny, totiž ponúka náhľad do duše psychicky chorého dievčaťa, akých behá po svete neúrekom. Otázne je, či sa veci vždy vyriešia ako vo filme, alebo či si žijú beztrestne medzi ostatnými a spriadajú svoje zdanlivo geniálne plány. Filmov o erotománii som videla viac, a tento, hoci považovaný za Béčko, patrí k tým lepším. Osobne sa Nickovi vôbec nečudujem, že si vybral tak nádherný dom, v ktorom zotrvá. Takisto sa nečudujem, že bolo zo začiatku ťažké odolať čaru rozkošnej Darian, ktorú Alucia Silverstone zvládla na jednotku. Áno, možno je to jediná filmová poloha, ktorá jej sedí, ale sedí jej perfektne. Môj názor vždy bol, že v jednoduchosti je krása, a to sa týka ako obrazov, hudby, tak aj filmového spracovania. Nebolo tu nič zbytočné navyše, ani o nič menej, ako má byť. Moje očakávania to splnilo. :)

• 22.8.2017  11:22
    Antikrist (2009)

Nemôžem si pomôcť, ale narozdiel od filmu Melancholia je pre mňa veľmi ťažké sa akokoľvek stotožniť alebo emocionálne napojiť na dejovú líniu a hlavné postavy. Udeľujem však štyri hviezdičky za opäť raz jedinečný vizuál, hudbu a obsadenie skvelých hercov Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourg. A tiež za to, že som ešte niekoľko dní po zhliadnutí pátrala po skutočnom vysvetlení Epilógu.

• 22.8.2017  10:50
    Melancholia (2011)

Priznám sa, že k režisérovi Lars Von Trierovi ma pritiahli najmä všetky tie rozpačité recenzie, ktoré som si prečítala alebo vypočula naživo. Zhliadnutie filmu Melancholia som odkladala roky, nakoľko som si uvedomovala jeho ťaživú atmosféru a koniec koncov, i náročnú tému. Napokon som to riskla a musím uznať, že Trier sa mi dostal pod kožu. Rovnako ako pri Antikristovi, aj tu používa dokonalé spojenie vážnej hudby a hĺbavých obrazov, ktoré sú emocionálnou výpoveďou samé o sebe. Úplne rozumiem tomu, že ponárať sa do rozpitvaného nihilizmu depresívnej ženy v svadobných šatách, ktorá by vlastne mala prežívať najkrajší deň svojho života, asi nie je tak úplne šálkou kávy väčšiny psychicky zdravej a šťastnej populácie. Ale práve to je ten paradox. Myslím, že je to vcelku príjemné spestrenie súčasnej kinematografie a pomohlo mi to uvedomiť si, že čokoľvek zlé by sa s týmto svetom malo stať, nechcem o tom vedieť. Do pozornosti dávam hlavne magické obrazové divadlo v druhej polovici filmu, ktoré jednoznačne vrcholí vo veľkolepej poslednej scéne. Možno som čudná, a možno to vôbec nie je dobré, ale kedykoľvek si na ňu spomeniem, stiahne mi žalúdok a po chrbte mi prechádzajú zimomriavky. A že sa to deje celkom často, odkedy som videla Melancholiu. Treba si uvedomiť, že film je náročný a prispôsobiť tomu i čas zhliadnutia. Nevhodný pred spaním, pred ťažkou skúškou a tobôž nie deň pred vlastnou svadbou. :)

• 15.7.2017  19:19

Úúúžasný herecký koncert v podaní tvrďasky Susan Sarandon, vždy krásnej Geeny Davis, ktorý, ako čerešnička na torte, bezpochybne osladili príťažlivý Michael Madsen a chutný cowboy Brad Pitt. Milujem americké road movies, ale tento je skrátka srdcovka. Má všetko, čo má mať. Nikam sa neponáhľa, vkusne graduje a vy sa zatiaľ citovo naviažete na obe hrdinky. Na konci vždy plačem ako malá. Napriek tomu má film krásne posolstvo. Túžila som sedieť v tom aute s nimi a nechať sa viezť kamsi do neznáma, za ilúziou sladkej slobody a vytúženej Margarity na mexickej pláži. Niet čo dodať. Bezchybný kúsok, ktorý zahreje srdce každej ženy a dojme k nejakej tej slzičke.

• 17.6.2017  22:19
    Kostka (1997)

Originálna zápletka, nízkorozpočtové prevedenie a pomerne slušné herecké výkony, čo však nestačí na odbúranie neuspokojivého konca. Z neznámeho dôvodu tu vnímam snahu čo najrýchlejšie veci vyriešiť, aby sa mohlo plynulo prejsť k záverečným titulkom. Nakoniec však pôsobí zbytočne lacne a zbrklo. Poľahčujúcou okolnosťou je rok vzniku, napriek tomu mi príde strašná škoda, že sa s tým scenáristi nevyhrali trochu viac. Koniec, to je predsa najdôležitejšia časť príbehu.

• 15.5.2017  22:52

Eddie Redmayne je hotový poklad. Excentrického maliara Einara zahral s rovnakým prehľadom, ako postihnutého vedca Stephena Hawkinga v silnej The Theory Of Everything. Alicia Vikander, ako jeho krásna manželka, mu dôstojne sekunduje. A tak nastáva famózne spojenie všetkého, čo si tento jedinečný príbeh zaslúži, vrátane slzičiek dojatia v závere filmu. A vrátane uvedomenia si, do akej miery ostáva Einar Wegener nepochopený i v súčasnom svete.

• 27.4.2017  16:33

Film hodnotím štyrmi hviezdičkami, nakoľko vo svete čsfd si tento originálny kúsok zrejme nezískal úplnú väčšinu divákov. Osobne však obdivujem originálne spracovanie ezoterickej tematiky, z ktorého chvíľami svojim realizmom citeľne mrazí. Príbeh je tak skutočný, že vám nadprirodzené scény neprídu nereálne. Ba naopak, Olivier Assayas poukazuje na duchovno ako na bežnú súčasť každodenného života, ktorú nie sme ochotní vidieť, vnímať, ani prežívať. A je to tak lepšie. Kirsten Stewart bola v hlavnej úlohe naozaj prirodzená a dôveryhodná. Kiež by som mala tú česť vidieť viac podobne odvážnych filmov, ktoré sú výsledkom antimarketingovej vízie "outside the box". Takisto, veľmi vkusný koniec. Napriek mnohým pochybnostiam ohľadom označenia dráma mi pomohol pochopiť, prečo to tak je. Myšlienku si zrejme každý vyloží po svojom, možno ju vnímať viacerými spôsobmi. Čo sa týka vizuálneho spracovania, niet čo vytknúť. Vyhli sme sa tu klišé zobrazovaniu predigitalizovaných duchov, čo býva v konečnom dôsledku kontraproduktívne. V tomto prípade to dopadlo veľmi dobre.

• 24.3.2017  15:40

Príjemná spomienka na časy, keď sme mali 17 a kopa samozrejmých vecí nám došla možno ešte oveľa neskôr, ako Nadine. Samozrejme, že by som sa správala inak, byť na jej mieste. Ale v danom čase na danom mieste sa to, predpokladám, nikomu z nás nestalo. :) Veľmi príjemné, hudobne spestrené a sympatické spracovanie zdanlivo okukanej témy. No práve Edge of seventeen je dôkaz, že sa k nej dá pristupovať oveľa rafinovanejšie, ako sme si zvykli.

• 24.3.2017  15:30

Vau. Zmysluplná, uveriteľná zábava na úrovni, odohrávajúca sa na korporátnej párty, akú by si každý prial. Áno, čisto ironicky a možno aj hypoteticky, keby bol tento film úplne ale úplne iný, tak trochu viac prepracovaný. A navyše, vtipný. Možnože aj s iným obsadením. A tentokrát s trochou vianočnej atmosféry, keďže je to, ťažko pochopiť, v názve. :) Pojem nenáročný začína nadubúdať desivo nové rozmery. Rozhodne neodporúčam.

• 23.2.2017  18:43
    Girls (TV seriál) (2012)

Mám o čosi viac cez dvadsať, než hlavné protagonistky, napriek tomu mi seriál hovorí z duše. Tak prirodzene a nenútene rozpráva o príjemných, šedých, no aj vyslovene odporných zákutiach toho, čo príde po dospievaní, že mi často krát vženie slzy do očí. Takto sa robí seriál, ktorý sa na nič nehrá. V mnohých epizódach som sa stotožnila s každou z dievčat v tom, čo prežili, najmä preto, že aktuálne témy sú podávané tak priamo, bez cenzúry a retuše. Nejde tu o vysnívanú módnu bublinku, v ktorej si žije Carrie Bradshaw zo Sexu v meste, hoci ten má úplne inú pointu. Naopak, ide o surové témy a ich prirodzené uchopenie obyčajnými, nedokonalými mladými ženami, vo svojej podstate zmätenými a čakajúcimi na záchranu. A tá nedokonalosť a zároveň odkázanosť na svoju vnútornú ženskú silu, na to, že sa raz všetci niekde s niekým nájdeme a pôjdeme tam, kam smerujeme, to je tá tajomná esencia úspechu. Klobúk dolu, za celú moju generáciu, ktorá Girls potrebovala ako soľ.

• 17.2.2017  14:38
    Vetřelec (1979)

Úžasný horor. Sigourney Weaver v mojich očiach už nikdy nezažiari tak, ako v úlohe Ellen Ripley, s ktorou som bolestivo prežívala každú sekundu jej výpravy do temných útrob vesmírnej lode. Podmanivý vizuál, skvelé obsadenie a kvalitný scenár bez jedinej chybičky krásy, ktorý vás udrží napätých ako strunku. Po všetkých stránkach je jednoducho geniálny. Kiežby som ho mohla znovu vidieť po prvý raz.

• 17.2.2017  14:25
    Hra (1997)

The Game je úžasne natočený pútavý thriller par excellence. Michael Douglas ako bankár, ktorý sa znenazdania namočil do nebezpečnej hry, je dokonalý. Tento film môžem skrátka vždy a znova.

• 17.2.2017  13:52
    Pasažéři (2016)

Sci-fi? Rozhodne áno. Sci-fi romantika? Prečo? Musím priznať, že vesmírna loď bola nadizajnovaná úchvatne. Bazén, z ktorého bol nádherný výhľad na vesmír, mi doslova zobral dych. Okresať však samotné dobrodružno do tak malého úseku a veľkú časť filmu venovať randeniu, z môjho pohľadu nebolo šťastné rozhodnutie. To už som dostala chuť pustiť si sympatickú Bridget Jones alebo vtipný Sex v meste. Takže pre mňa osobne nastalo iba obrovské sci-fi sklamanie.

• 17.2.2017  13:40

Výborné prevedenie, originálna myšlienka. Odkaz zlomeného ex-manžela žene, ktorá svojim rozhodnutím ovplyvnila viac, než zamýšľala. Pútavá dráma, ako má byť, dotiahnutá od začiatku až do úplného konca.

• 5.2.2017  21:27
    Rozpolcený (2016)

Tak toto bola parádička. Shyamalan sa opäť ukázal v polohe majstra rafinovaného thrilleru a krok za krokom sa mi dostával pod kožu. Pri konci som svojej polovičke v kine takmer rozdrtila ruku, takže vystupňovať napätie sa mu podarilo brilantne. Páči sa mi, že sa napriek nekonečným možnostiam skĺznuť do roviny zbytočných béčkových efektov M. Night držal pri zemi a vytvoril dielo, ktoré je svojou dôveryhodnosťou a naturizmom ešte viac desivé. James McAvoy, bez debaty, úžasný výkon. Výdatná pochúťka.

• 30.12.2016  23:05
    Morgan (2016)

Zo začiatku si vás Morgan vizuálne podmaní, sľubný námet taktiež zaujme, postupne sa to však celé nešťastne otočí. Čo postava, to nelogická, ba priam hlúpa reakcia. Tým pádom je pre diváka nemožné stotožniť sa s ktoroukoľvek z kladných postáv. Hodnotím to ako veľké mínus filmu, ktorého myšlienka mala naozajstný potenciál, hoci do veľkej miery čerpá z o dosť kvalitnejšieho snímku Ex Machina (2014).

• 2.12.2016  19:10
    Anděl smrti (1998)

"Time... is on my side..." :)

• 28.10.2016  09:19
    Coherence (2013)

Mysteriózny thriller ako má byť, so všetkou tou napätou atmosférou, výpadkom elektriny, záhadnými udalosťami a túžbou dozvedieť sa, o čo vlastne pri prelete kométy ide. Napriek tomu, že táto túžba ostáva v divákovi nenaplnená, pútavé rozhovory, strach o život každej z postáv i gradácia deja dostatočne vyplnia čas do poslednej minúty. Od záveru som čakala viac, no ako to už býva s komplikovanými námetmi, neuzavretý koniec ma vôbec neprekvapil. V rukách a v bežnom ponímaní smrteľného človeka je Schrödingerova mačka priveľké sústo. Vzhľadom na vyššie uvedené plusy však hodnotenie zaokrúhľujem nahor. Rozhodne moja šálka kávy.

• 21.10.2016  13:10
    The Bronze (2015)

Hlavná postava je natoľko nesympatická, že by som jej už v úvode dala facku. Nie jednu. Keby sa správala o trochu menej arogantne a vulgárne, nebolo by natoľko obtiažne sledovať film až do konca. Odhliadnuc od tohto faktu by to bol celkom zaujímavý film z prostredia americkej gymnastiky, kde naozaj je o čom točiť.

• 8.10.2016  15:13
    Máma (TV seriál) (2013)

Nerozumiem nízkemu hodnoteniu tohto chutného amerického sitcomu. Keď to porovnám napríklad s jeho svetovo uznávaným konkurentom Big Bang, som nadšená a nenudím sa. Seriál vkusne kĺbi sarkazmus so situačným humorom a napriek ťažkopádnej tematike, akou je abstinenčný alkoholizmus alebo rakovina, som na ňom závislá. Nikdy mi nestačí jedna epizóda a nedočkavo klikám na ďalšiu časť. Nakoľko sa považujem za celkom náročného priaznivca sitcomu a spomínaný Big Bang alebo HIMYM ma ničím nezaujali, paradoxne Mom nadchla už od prvej scény pilotného dielu. Odporúčam a hodnotenie zaokrúhľujem na plných päť hviezdičiek, pretože týmto dvom dámam vďačím za mnoho záchvatov smiechu práve vtedy, keď som to naozaj potrebovala.

• 24.4.2016  19:59

Na mieste je otázka: "čo tým chcel básnik vlastne povedať"? Bohužiaľ, nie je rečnícka. Autor chcel zrejme povedať všetko, aj to, čo do jedného filmu nepatrí. Posledných dvadsať minút bolo znásilnením predošlého úsilia udržať si diváka vcelku prepracovanou psychikou postáv. Žiadne narýchlo zlikvidované mimozemské príšery do výborného trilleru o väznení a snahách vyslobodiť sa, podla mňa, nepatria. Občas sa jednoducho treba rozhodnúť, kam ten film smeruje. Predišlo by sa trapasu. Koniec - ten je asi najpodstatnejší. Z pôvodných štyroch tým pádom za film ako celok dávam priemerné tri hviezdičky.

• 24.4.2016  19:50
    Kolonie (2015)

Vynikajúci film... v prípade, že by režisér vsadil na kvalitný casting. Tj bez Emmy Watson, ktorá je v každom filme úplne rovnaká. Žiaľ, u mňa jej to prešlo iba pri Harry Potterovi. Je načase, aby zo seba dostala po hereckej stránke trochu viac, čo nevyšlo. Za vlasy pritiahnutý koniec vo mne neevokoval napätie, skôr výdatný smiech. Bol to ten typ klišé, keď sa v tej správnej stotine sekundy zatvoria dvere a koniec. Škoda, príbeh mal na viac.

• 9.2.2016  20:57
    The Visit (2015)

Úprimne, rozpačité hodnotenia na csfd ma o zhliadnutí filmu príliš nepresvedčili. Keď som sa však dozvedela, že ide o dielo môjho miláčika M. Night Shyamalana, majstra rafinovaného hororu, dala som mu šancu. A nesklamal. Vlastne, ak hľadáte lacný krvák, vedzte, že nie ste jeho cieľovou skupinou. The Visit je jedinečný kúsok, ktorý, ako každý Shyamalanov film ponúka omnoho viac, než sa z úvodného popisu zdá. Dávam plných päť hviezdičiek, pretože je výborne spracovaný a má prekvapivú pointu. Je späť!

<< předchozí 1 2 3 4