Amadeus (1984)

Skvost! Zamilovala som sa do Mozartovho tenorového smiechu, šialenstva, hudby, kostýmov, dramaturgie i réžie. Niet mu čo vytknúť. Nezvyčajne chytľavý životopisný film, pri ktorom som takmer nedýchala, vykresľuje život hudobného velikána takým prirodzeným spôsobom, že pripúta k opere aj tých najzarytejších modernistov. Počas lacrimosy som sa neubránila slzám, čo je záruka dobre odvedenej práce. Stal sa mojou srdcovou záležitosťou.

Andělé a démoni (2009)

Výbormá adaptácia výbornej knihy. Napätie sa zvyšuje každou minútou, vyšpičkované dokonalou hudbou Hansa Zimmera. Moja šálka kávy. *****/*****

Anna Karenina (2012)

Jediný dôvod, pre ktorý filmu udeľujem chabé dve hviezdičky, sú krásne kostýmy. Napriek snahe o pompéznosť a vášnivé iskrenie medzi ústrednou dvojicou však zlyháva zvyšný casting. Keira Knightley tú iskričku zabudla zapáliť a svojim hereckým výkonom iba potvrdila, že afektovaný prejav a nedostatočná artikulácia je maximum, čo dokáže do filmu vložiť. Ďalšie sklamanie zo zbytočnej snahy zdokonaliť ruský román, ktorý by mal zákonom patriť len do rúk ruského režiséra a patrične ruského obsadenia.

Antikrist (2009)

Nemôžem si pomôcť, ale narozdiel od filmu Melancholia je pre mňa veľmi ťažké sa akokoľvek stotožniť alebo emocionálne napojiť na dejovú líniu a hlavné postavy. Udeľujem však štyri hviezdičky za opäť raz jedinečný vizuál, hudbu a obsadenie skvelých hercov Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourg. A tiež za to, že som ešte niekoľko dní po zhliadnutí pátrala po skutočnom vysvetlení Epilógu.

Arthur a Minimojové (2006)

Freddie bol milý, ako vždy a všade, no musím priznať, že francúzska produkcia tentoraz sklamala. Ríša, do ktorej vstúpil, pre mňa ostáva umelým pokusom o fantasy dobrodružstvo, čo zhoršovala samotná zlá grafika a nezaujímavý príbeh. Dve hviezdičky, z dôvodu obsadenia Freddieho Highmorea.

Baraka - Odysea země (1992)

Úchvatný počin. Ron Fricke objavil esenciu života, zároveň však ukázal, ako sa postupne vytráca zo sveta. Sila náboženských rituálov, kmeňovej súdržnosti a nádherných prírodných scenérií sa vám vryje do srdca, s tichým odkazom na súčasnosť, v ktorej žijeme.

Bathory (2008)

V poriadku, uznávam, mnísi boli občas príliš... no bolo by nefér prehliadať všetko ostatné, minimálne zaujímavé a záslužné. Jakubisko ma týmto projektom milo prekvapil, už len preto, lebo ponúka novú alternatívu pohľadu na danú historickú osobnosť, no tiež preto, lebo si zachoval svoj rukopis a film obohatil o zaujímavé obrazné pasáže. Nesklamal a zaujal, čiže splnil účel. :):)

Blízko od sebe (2013)

Osage County je pútavá dráma o stretnutí nefunkčnej rodiny, ktorá skrýva pod povrchom nejedno tajomstvo. Meryl Streep v úlohe zatrpknutej cynickej vdovy je, ako vždy, excelentná, zatiaľ čo Julia Roberts sa tu ukazuje v úplne novej polohe osudom skúšanej ženy so vskutku hysterickým prejavom a rezignovaným pohľadom. Napätie by sa dalo krájať a 120 minút vám ubehne ako voda. A v čom je film väčším prínosom ako divadelné dosky? No predsa famóznym hereckým obsadením! Viem si predstaviť grády, aké by mala divadelná hra v tejto hviezdnej zostave a aj napriek nemilosrdne nihilistickému resumé, ktoré rezonuje ťažkopádnymi dialógmi až do konca, by som si ju nenechala ujsť.