Samba (2014)

Je úžasné, aký dokáže byť film jednoduchý, nenútený a zároveň tak pútavý, naplnený životom. Presne tento dojem som nadobudla po zhliadnutí drámy Samba. Príbeh sympatického Afričana uprostred Paríža odporúčam každému, kto má chuť na odľahčený večer. Samozrejme, že bonusom je originálne francúzske znenie. :)

Znovu a jinak (2011)

Trpká dramatická príchuť, ktorú zjemnila krása Charlize Theron, v konečnom dôsledku vypálila viac než obstojne a zaslúžila sa o moje pozitívne hodnotenie. Tento film je dôkazom, že americká produkcia nie je zakaždým presladená a hrdinky zbytočne premotivované. Ja som jej to uverila. Na nové začiatky!

Management (2008)

Milý malý film o vzťahoch, v ktorých chce rozum opäť raz všetko pokaziť. Dobrý dojem však nepokazili ani do očí bijúce plastiky Jennifer Aniston. Prehliadnuté, zabudnuté. ;) Naopak, Jason Collett výrazne dopomohol k plným štyrom hviezdičkám. Lebo... také sú Hangover Days. A znejú mi v hlave.

Ocelové magnólie (1989)

Pekne. :) Scenár plný dobrých hlášok, vtipných situácií, silných charakterov a takých tých typických rodinných klišé... vďaka skvelému obsadeniu však namiešaných v tom správnom pomere. A pritom ide o smutný príbeh. "Why dont we just focus on the joy of the situation?" rezonuje celým filmom, ktorý dojme k slzám a zároveň naplní radosťou zo súdržnosti blízkych duší, ktoré potešia aj v tom najhoršom. V tomto prípade pätice žien silnejších, ako sa zdá.

Blízko od sebe (2013)

Osage County je pútavá dráma o stretnutí nefunkčnej rodiny, ktorá skrýva pod povrchom nejedno tajomstvo. Meryl Streep v úlohe zatrpknutej cynickej vdovy je, ako vždy, excelentná, zatiaľ čo Julia Roberts sa tu ukazuje v úplne novej polohe osudom skúšanej ženy so vskutku hysterickým prejavom a rezignovaným pohľadom. Napätie by sa dalo krájať a 120 minút vám ubehne ako voda. A v čom je film väčším prínosom ako divadelné dosky? No predsa famóznym hereckým obsadením! Viem si predstaviť grády, aké by mala divadelná hra v tejto hviezdnej zostave a aj napriek nemilosrdne nihilistickému resumé, ktoré rezonuje ťažkopádnymi dialógmi až do konca, by som si ju nenechala ujsť.

Poslední dny na Marsu (2013)

Prekvapilo ma značne nízke hodnotenie, preto svoje tri hviezdičky zaokrúhľujem vyššie. Veľmi pozerateľný a napínavý scifáč, ktorý možno čerpal zo žánrovo príbuzných klasík, no nie okato!

Gravitace (2013)

Originálny scifáč, ktorý je založený výlučne na emócii strachu o prežitie. 3D orbit vás strhne na fascinujúcu púť jeho útrobami, ktorých ničota je vašim jediným spoločníkom. Dych berúci západ slnka z vesmíru obohatil už aj tak bezkonkurenčné vizuálne predstavenie ... Napriek zopár (ne)logickým chybičkám v scenári fandím tomuto novému žánru a dúfam, že sa v budúcnosti rozvinie.

Láska a jiné závislosti (2010)

Typický príklad toho, ako iskrenie medzi ústrednou dvojicou dokáže zatieniť všetko ostatné. Chutná Anne Hathaway, brilantný Jake Gyllenhaal... Trpko-sladké, horko-kyslé a napokon romantické predstavenie, ktoré sa nenápadne rozvinie sťaby púčik ruže a postupne si vás získa. :)

Magická posedlost (1998)

Kiežby aj dnešné filmy mali v sebe poetiku, s akou bol natočený tento film. Nechcem si ani predstaviť, ako by mal vyzerať podľa ostrých kritikov čsfd, keďže sú zrejme bez fantázie. No a ten dom pri útese, to je nádherný dom snov. :) Už len kvôli nemu stojí za to si ho pozrieť. Oddychová čarovná romanca.

Kuky se vrací (2010)

Nálepka Svěrák je pre mňa ešte stále značkou vyššej kvality. Trefný humor je rodinný rukopis, no a Zdeňkov monotónny hlasový prejav má tiež svoje čaro. Čím by boli tie kultové hlášky inak, že. :)) Úchvatné bábkové predstavenie, či už po vizuálnej alebo hudobnej stránke.