Hannibal (2001)

Pri tejto intelektuálnej kriminálnej dráme jemne ošľahanej gore štýlom sa nedá jesť, spať, ani odbehnúť na toaletu, pretože vás jednoducho priklincuje ku gauču. Práve ona pútavosť, napätie a elegantne mrazivý naturalizmus ma presvedčili o tom, že film si napokon štyri hviezdičky zaslúži. Operná ária na Danteho báseň, prostredie Florencie, ústredné dialógy a prednášky z histórie od doktora Lectera, to všetko dotvára jednoliatu atmosféru, ktorá sa točí okolo najlegendárnejšieho kanibala všetkých fimových čias. Hoci neprítomnosť Jodie Foster je veľmi výrazným mínusom - ostala po nej iba neprehliadnuteľná diera; majstrovstvo Ridleyho Scotta nehodno podceňovať a Hans Zimmer opäť ako čerešnička na trojposchodovej torte. No a Antony Hopkins? Jeho životná rola, jednoznačne.

Bůh masakru (2011)

Napriek označeniu komédia/dráma by som zdôraznila drámu, ktorá je podľa mňa ústrednou zložkou. Film vo mne totiž evokoval IBA nepríjemné pocity, s výnimkou scény, keď muži s tragickým výrazom v tvári sušili mobil a ženy vybuchli do záchvatu výdatného smiechu... vtedy som sa pridala. :) Každopádne výborný film o umelej pretvárke, z ktorej vám doslova príde nevoľno. Polanski vie, ako navodiť atmosféru a z Jodie Foster je po prvý raz nesympatická neurotička, čo len potvrdzuje jej herecké kvality. Ak však máte chuť na príjemnú oddychovú komédiu, siahnite radšej po niečom inom.

Pláž (2000)

Obsadenie DiCapria sadlo filmu ako "riť na šerbeľ". Nohy zaborené v piesku, tyrkysová voda thajských pláží, panenský raj ďaleko od civilizácie ... a nekonečná fiesta. :) Soundtrack je rovnako fajn.

Večeře s April (2003)

Tak to už s čiernymi ovcami rodiny býva. Opäť raz film, v ktorom nevyliečiteľná choroba lieči. Nebolo to príjemné, bolo to reálne. ;)

Nespoutaný Django (2012)

Kvalitné Tarantinovky sú späť ! Django má všetko: zimomriavky, napätie, humor, brutalitu, skvelý casting, soundtrack, myšlienku a trefné hlášky. Dlhé roky nezmyselného otroctva i na Americkom kontinente si zaslúžia filmové adaptácie, no tiež výsmech zadebnenej neľudskosti. DiCaprio, ako vždy, božský! Budete ho od srdca nenávidieť.

Hon (2012)

Výborná dráma o tom, ako jedna malá lož zmení život na nepoznanie. V duši zanechá chlad, des a hrôzu nad prozaicky pravdepodobnou realitou. Dúfam, že Vinterberg natočí viacero filmov, pri ktorých si kŕčovito posedíme od začiatku až do úplného konca. ****/*****

Tajemné okno (2004)

Originálny príbeh o spisovateľovi, ktorému je najväčšou inšpiráciou životná kríza uprostred rozvodu, no paradoxne sedí pred prázdnou stranou. Budovanie mysterióznej atmosféry, Johnny Depp a šokujúce rozuzlenie, to sú dôvody, vďaka ktorým je film jeden z mojich NAJ. Samozrejme odhliadnuc od faktu, že ide o adaptáciu výbornej predlohy Stephena Kinga.

Sním či bdím? (2001)

Chvíľami je ťažké absorbovať všetky podnetné filozofické debaty, najmä detailne, no prechod medzi jednotlivými snami vás načisto odpúta od bežnej reality a strhne so sebou. A kto nerád sníva, nebodaj pri tom aj rozmýšľa o živote? Skvelá kombinácia. ****/*****

Mogadišu (2008) (TV film)

Zimomriavky spôsobené faktom, že Ľudová fronta za oslobodenie Palestíny ešte jestvuje. V každom prípade, film si zaslúži kladné recenzie, vďaka pútavému spracovaniu. Škoda, že si to všetko museli odžiť reálne postavy. ****/*****

Sněhurka a lovec (2012)

Tento film mal našliapnuté na početný zástup päťhviezdičkových hodnotení, no dôvod, prečo to tak nie je, bude zrejme v castingu. Kristen Stewart ? Snehulienka ? Nielenže nesedí typovo, no kvôli svojej jednotvárnosti, úškľabku a nedôveryhodnému výkonu zbytočne znižuje jeho úroveň. Okrem tohto podstatného tŕňa v oku musím uznať, príjemné prekvapenie. Je to pútavý magický príbeh, evidentne inšpirovaný všetkými možnými fantasy plus notoricky známou rozprávkou, dokonca istá scéna s bielym koňom v močiari až nebezpečne pripomínala Nekonečný príbeh, takže som zhrozene čakala, kedy sa zjaví veľká kýchajúca korytnačka. Ale zvyšný casting (krásna Charlize Theron, charizmatickí dlhovlasí muži), dramaturgia a prostredie zatieňujú všetky ostatné nedostatky. Svoje mierne rozpaky zaokrúhľujem smerom nahor, zrejme mám dobrú náladu, preto štyri hviezdičky a odporúčanie. :)