• Krátkometrážní

Král Artuš (2004)

Vôbec nie tak zlé, ako by sa podľa tunajšieho hodnotenia mohlo zdať. Oceňujem snahu vyrozprávať príbeh bez nánosov ľudovej tvorivosti. Očarilo ma skutočne nablízkané herecké obsadenie, kde našťastie každý dostal aj svoj malý diel. Napriek tomu, že neobľubujem bojové ani iné akčné scény, musím povedať, že bitka na ľadovom jazere pôsobila skutočne mrazivo a zaujala ma. Jediné čo ma trošku zamrzelo bolo hádam len to, že jediný pohľad Ioana Gruffuda teda Lancelota, mal v sebe viac emócií ako jediná milostná scéna vo filme...no čo už. Videné v rámci Challange tour marec 2016 - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

Aj keď kvalitných seriálov z dielne BBC som už videla veľmi veľa, stále ma neprestáva udivovať ten dokonalý spôsob spracovania príbehov, vynikajúci výber hereckého obsadenia a spôsob rozprávania príbehov. A vždy sa nájde aj taký, ktorý ma nadchne a prekvapí nadmieru, a sem patrí aj tento seriál. Priznám sa nepoznám doposiaľ knižnú predlohu (chystám sa túto chybu čo najskôr napraviť), ale nemyslím si, že by prečítanie knihy malo mať nejaký vplyv na to, že túto minisériu zaradím k mojim srdcovkám. Príbeh možno trochu vzdialene pripomína Pýchu a predsudok od Austinovej, ale čo sa týka obsahu zdá sa mi oveľa prepracovanejší, najmä čo sa týka postupnej premeny hlavnej hrdinky, pretože tu na rozdiel od P&P nedochádza len k zmene postoja voči určitému človeku, ale aj k prerodu celej osobnosti v oveľa zaujímavejšej a dramatickejšej forme. Už teraz viem, že tento seriál si onedlho po prečítaní knihy, určite pozriem znova!

Milý Frankie (2004)

Presne kvôli takýmto filmom milujem európske a obzvlášť britské filmy. Krásny obyčajný príbeh o obyčajných ľuďoch a o klamstvách, ktoré nás vždy dobehnú, nech sme akokoľvek dobrý klamári a že deti sú oveľa múdrejšie, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Nádherný herecký výkon malého predstaviteľa Frankieho a minimalizmus Geralda Butlera sú pre mňa skutočne výnimočné. Krásny, romantický a úprimný...taký je tento film.

Mluv (2004)

Parádna štúdia jedného prípadu PTSD, čo viac si želať? Viac takýchto filmov!

Modigliani (2004)

Zaujímavý a najdrametickejší výsek, žo života tohto neveľmi známeho umelca. Veľmi smutný príbeh o človeku, ktorý ako liek na citlivú a ranenú dušu používa alkohol, drogy či iné oblbováky, aby zabudol na krutosť sveta okolo neho a na chvíľu z neho unikol. Jediné čo mi prekážalo, bola neprepracovanosť postáv, čo spôsobilo ťažkú pochopiteľnosť ich konania pre diváka nepoznajúceho skutočný príbeh. Buď sa mali sústrediť len na vzťah Picasso a Modigliani, alebo na vzťah Moglianiho a Elsi, bolo by to určite oveľa prehľadnejšie!

Následky lásky (2004)

Ti, ktorí nemajú problém s nespavosťou, vám povedia: Prečo nepozeráš televízor, alebo nečítaš knihu? Nechápu to. Nechápu, že jedinou túžbou človeka trpiaceho insomniou je zaspať....

Něco, co stvořil Bůh (2004) (TV film)

Nádherný ľudský príbeh niekto by mohol tvrdiť, že sentimentálny, avšak práve schopnosť citu je na ľuďoch predsa tou najobdivuhodnejšou tak prečo máme problém ich vnímať aj pozitívne? Nie je to predsa preexponovaný romantický "doják", ale skutočný príbeh skutočných ľudí, ktorý napriek tomu, že to v živote nie vždy mali ľahké vždy uprednostnili životy iných pred tými vlastnými. V kategórii televíznych filmov vysoko nadštandardný a výborne stvárnený. U mňa je to päť hviezdičiek bez zaváhania.

Proti zdi (2004)

Tento film mi napravil romantickú pachuť, ktorá mi zostala po filme Daisy (a to mám romantiku skutočne rada) a za to mu patrí vďaka. Vlastne ani neviem prečo dávam iba štyri a nie päť hviezdičiek... Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov.

Syrská nevěsta (2004)

Zdanlivo banálny príbeh, ktorý však ani zďaleka takým banálnym nebol, ale...čím dlhšie o tom premýšľam tým viac sa mi pri spomienke na tento film vynára v hlave viac a viac výhrad. To čo robilo tento film výnimočným boli totiž geo-politické podmienky, v ktorých sa odohrával avšak vo filme sa o nich nedozvedáme takmer nič. Keďže som človek zvedavý, hneď po skončení filmu som si zopár informácií o Golanských výšinách a o Drúzoch naštudovala a potom ma absencia lepšieho spracovania ich života v tomto filme zamrzela ešte viac. V tejto podobe to totiž bola len akási bôľno-smutná a málo úsmevná sonda do zložitých byrokratických praktík danej oblasti. Podobné tortúry primerané podmienkam však si pri troške šťastia môžte užiť aj na našich úradoch a nemusíte pritom pochádzať ani z Golan... Takže po čase zo štyroch mením na tri, i keď podotýkam, že zlé to rozhodne nebolo, len pre mňa tam časom bolo tých "ale" už priveľa.

Tak jako v nebi (2004)

Tento film ma zaujal vďaka svojmu takmer dokonalému priebehu skupinovej dynamiky. Na začiatku filmu to bola partia ľudí, ktorý chodili spievať, na konci to boli ľudia spojený nielen spevom, ale aj priateľstvom. Skupinová kohézia aj tenzia v správnom pomere, vytvárajúca ideálnu atmosféru a podmienky pre to k čomu je určená, teda individuálnej zmene jedinca. Niekto môže povedať, že tam toho bolo veľa, iný že tie osudy neboli ničím výnimočné (videné v x filmoch) a ja s tým súhlasím, áno je to tak, to čím je tento film pre mňa výnimočným je práve spôsob spracovania týchto príbehov, ktorý je jemný a citlivý aj vďaka už opísanej úžasnej učebnicovej skupinovej štúdii vzťahov. Jednotlivo sú tie príbehy nuda,ako celok sú však dokonalé.