West Side Story (2021)

Po piatich rokoch, po tom, čo Damien Chazelle prišiel so svojím majstrovským La La Landom, tu máme opäť prvotriedny muzikál využívajúci prvky zlatej Hollywoodskej éry v modernom prevedení. Fakt, že to Spielbergovi tak perfektne vyšlo je o to viac prekvapujúci, že sa jedná o remake Oscarovej klasiky. Pre mňa rozhodne najlepší Spielberg od Schindlerovho zoznamu. Ťažko sa v tomto filme hľadajú nejaké negatíva, remeselne je tento film zvládnutý na výbornú. Výprava, kamera, strih, ohromujúce tanečné čísla a nadpozemský hlas Rachel Zegler sú highlightmi tohto filmu. Je naozaj neuveriteľné, aký výkon Rachel predviedla vo svojom prvom filme. Určite má pred sebou dobrú kariéru a ja sa už neviem dočkať na jej ďalšie filmy. V rámci vedľajších rol excelujú najmä Ariana DeBose a Rita Moreno. Obidve si za svoj výkon vyslúžia nominácie na Oscara a Ariana za úlohu Anity zlatú sošku zrejme aj získa, podobne ako sa to Rite podarilo za tú istú úlohu pred 60 rokmi... Brilantné.

Vzpomínky na lásku (2004)

Najdojímavejší film aký som kedy videl? Zrejme áno, pretože si nepamätám, kedy ma naposledy nejaký film totálne rozložil v troch rôznych momentoch. Záver je už absolútna extáza, ktorá zrejme nenechá nikoho chladným. Bolo to moje prvé stretnutie s herečkou Ye-jin Son a po tomto zážitku musím uznať, že je ozaj BOŽSKÁ.

Láska padá z nebe (2019) (seriál)

Absolútna nádhera. Presne takto má vyzerať prvotriedny seriál o osudovej láske, ktorý dokáže rozosmiať a zároveň dojať až k hotovej záplave sĺz. Ye-jin Son je ozdobou tohto seriálu a jej scény by som si bol schopný prehrávať až do zbláznenia. Navyše chémia medzi ňou a Binom Hyeonom funguje na jednotku. Za zmienku stojí aj krásna hudba, ktorá perfektne umocňuje každú jednu emocionálnu scénu. Crash Landing On You je teda ďalším prírastkom do bohatej kolekcie kvalitných kórejských filmov a seriálov z posledných pár rokov a zároveň ma utvrdzuje v mojom presvedčení, že práve Južná Kórea prináša najkvalitnejšiu tvorbu mimo USA.

Pasažéři (2016)

Film, ktorý sa môže pochváliť ohromným vizuálom, skvelou hudbou Thomasa Newmana a sympatickou ústrednou dvojicou. No ten scenár občas škrípe, hlavne v druhej polovici, kedy som miestami nechápavo krútil hlavou nad nelogickosťou celého deja. Veľká škoda vzhľadom na to, že prvá polovica ma príjemne prekvapila a naplnila ma očakávaniami smerom k zvyšku filmu.

Závrať (1958)

Kto by to bol povedal, že zdanlivo romantický film môže prekypovať mysterióznosťou gigantických rozmerov. Skĺbiť tieto dva žánre dohromady aby to perfektne fungovalo dokáže asi naozaj len Hitchcock. Neostáva mi nič ako len neveriacky krútiť hlavou nad Hitchcockovou genialitou, pretože tento film vyšperkoval do absolútnej dokonalosti a po právom sa môže radiť do úzkej spoločnosti najlepších filmov všetkých čias. James Stewart v hlavnej úlohe je vynikajúci, len je škoda že práve tento film rozkmotril jeho a Hitcha. Kim Novak, čoby herečka v hlavnej úlohe je pre mňa vrcholom celého filmu, aspoň čo sa týka hereckých výkonov. Vďaka Bohu, že Hitchcock mal slabosť pre nádherné, chladné blondíny, ktoré tak rád obsadzoval do hlavných úloh svojich najznámejších filmov.To z jeho filmov robí ešte o poznanie výnimočnejšie veldiela.

Pokání (2007)

Po krásnom Pride and prejudice vzišlo zo spolupráce Wright-Marianelli-Knightley opäť geniálne dielo. Všetci traja odviedli skvelú prácu, no mňa najviac uchvátil Marianelli, ktorý zložil naozaj nezabudnuteľný soundtrack. Pri scéne z vojny zmietaného francúzskeho pobrežia až mrazí v kostiach najmä vďaka hudbe, ktorá tomu dodáva skvelý podtón. Emocionálne nabitý film, ktorý dojme každého kto má srdce.

Před úsvitem (1995)

Môj najobľúbenejší diel tejto fantastickej trilógie. Ešte mladí Jesse a Celine sa náhodne stretávajú vo vlaku a tým začína vyše 100-minútová scenaristická extáza, ktorá stojí v podstate len na dialógoch dvoch ľudí. Skvelo napísané sú samozrejme všetky tri dielka, no tento film je podľa mňa ešte o malý kúsok lepší. Je to možno vďaka čaru vzájomného spoznávania sa dvoch mladých ľudí, ktorí vedia, že toto môžu byť ich jediné spoločné chvíle. Letmé pohľady ústrednej dvojice v obchode s hudbou mi vyčarili úsmev na tvári a zaradili sa medzi jedni z mojich najobľúbenejších filmových scén.

Moneyball (2011)

Konečne športový film s inteligentným scenárom a dobrými hereckými výkonmi. O bejzbal som sa nikdy veľmi nezaujímal a bol to šport, ktorému som nerozumel a ani nechcel rozumieť. No tieto zákulisné problémy ma skutočne zaujali a film ako celok pôsobí kompaktne, bez zbytočných klišé či nudných scén. Všetko to ťahá samozrejme Brad Pitt, ktorý mi v tomto filme dokázal, že nie je len nejaká vyumelkovaná celebrita, ale že je predovšetkým herec, ktorý by si už aj zaslúžil nejakú tú sošku. Na druhej strane mladý a v tej dobe ešte pomerne neznámy Jonah Hill prekročil svoj tieň a svojim výkonom v tomto filme sa zaradil do prvej ligy.

Zrůda (2003)

Už dávno na mňa žiaden film takto nezapôsobil. Ťažký film, po ktorom sa cítim mizerne. Inak krásna Charlize Theron je tu zmenená na nepoznanie, a jej výkon je naozaj hodný oscara. Tu sa akadémia určite nesplietla. Aileen predstavuje asi najnesympatickejšiu ženskú postavu, ktorej chovanie ma počas takmer celého filmu štvalo. Aj keď je pravda, že mala ťažký osud a život sa s ňou nemaznal, jej činy sa nedajú ospravedlniť. Veľmi dobre natočený film, ktorý však nikdy nechcem vidieť znovu.

Já jsem tady (2010)

Spikovi sa podarilo na malom priestore využiť neuveriteľné množstvo citu a emócií. Veľmi pekný predkrm pred oscarovým Her.