Mluv s ní (2002)

Zatímco další A. filmy vás udržují v napětí, kdo je pachatelem nebo se jak se to celé rozplete, zde dobrou polovinu čekáte, s napětím jen o trochu menším, o co půjde tentokrát. Pak film nabere celkem jiný směr a z mého pohledu to samotný konec ještě více uzemnil. Herecké výkony mě tentokrát nechaly v podobné pochybnosti, oscilovali mezi dvěma póly natolik, že to celé ztrácelo na uvěřitelnosti.

Proces H (2009) (seriál)

Když už se něco tak nečekaně dochovalo v záznamu, mělo by to sloužit dál. A nejde jen o záznam, odborné komentáře jsou velmi kvalitní a do děje vstupují velmi vkusně. Mě osobně to velmi obohatilo při poznávání lidské povahy, a taky naší minulosti, jež se stále tak bytostně dotýká naši přítomnosti, a mělo by sloužit ke kontinuální reflexi něčeho, na co už by lidé nejradši zapomněli. Ale zapomenout, vytěsnit z veřejné debaty či omezit na pár otřepaných klišé, to není cesta k rozvoji společnosti. Myslím, že by bylo dobré to promítat na školách a spojit s diskusí, myslím, že by bylo dobré, kdyby se minulosti dostávalo i dnes více prostoru a začalo se třeba tím, že to nebyli oni, totiž komunisti, ale my, lidé, kteří máme obdobné vzorce chování ve své povaze stále, více či méně skryté a uvědomované. A klaním se před Miladou Horákovou, důstojnou, silnou a odvážnou.

Manželská historie (2019)

On, ona, její matka, jejich syn a advokáti, ti všichni jsou zabírání jednotlivě, rozvádění manželé jsou ztvárněni dobrými herci, všichni mají k hraní předložený výživný materiál, ale přece jen, jsou to sólová vystoupení. Manželství je ztvárněno tak, že bylo těžké chápat, proč se vůbec rozvádějí, ti špatní jsou rozvodoví právníci a oni jejich hru jen pasivně přijímají, a mají se rádi tak, že si říkám, v čem je problém. I když to celou dobu příjemně utíkalo, uzavírám si to tím, že to byl spíš rozvod New Yorku s L.A.

Jdi, žij a někým se staň (2005)

Jsem zaměřená na kvalitní dialogy (které se dotknou hlubin, jsou dobře řečené, v příhodnou chvíli, podpořené vhodnými gesty, a znějí přirozeně) a poslední roky je nacházím stále vzácněji. Tento film je měl. A ukázal mi, že ani dobré dialogy nestačí. Ztrácely se v moři tvůrčího tápání, zbytečnosti a excentrismu, topili se v nich i jinak dosti výrazní protagonisté. A samotný příběh? Dobré, že nám byl podán životopisně v úseku řady let, ale ve své podstatě jen zrcadlil stereotypy, nebral mi dech ani nevedl k zamyšlení.

Rudovous (1965)

Z doby a kultury, kdy lékař neléčil tělo, na to měl ostatně dosti nuzné prostředky, ale také ducha a celou bytost. Je to dlouhé, příliš, a neučesané. A sociálně zaměřené tak silně, jako málokterý film. Je to o postupném odhalování kouzla osobnosti hlavního lékaře a o zrání jeho mladého podřízeného. Také poznáváme příběhy vedlejších lidí, jsou nám předány formou narušující děj, ale abychom pochopili, že životy všech mají hodnotu a tragédii, abychom nahlédli pod roušku smrti…

A pátý jezdec je Strach (1964)

Pokud bychom odstranili umělecké záběry, smích hysterických žen a panoptikum excentrických lidí, zůstal by zajímavý a inspirativní psychologický thriller, který se rozběhne zejména ve druhé části.

Tada, kimi o aišiteru (2006)

Překvapilo mě to a to je dobře, kamarádství bylo hezky ztvárněno, ovšem na úkor děje, ústřední dvojice dobře zvolena, zejména děvče odsouzené k roli „kamarádky“ bylo charakterově velmi velmi zajímavou postavou, dávám o hvězdu míň čistě proto, že už teď vím, že za pár dní už si na film nikdy nevzpomenu, tak unyle povětšinou působil.

Princezna zakletá v čase (2020)

Civilní herectví pohádkám nesluší, mluvený projev hodný předabování, a prosím změňte rovnou i slova a celé věty, takhle se mluví možná tak v 21. století a i tak to není zrovna hold češtině! Princ, který nedostal skoro žádný prostor, proměna princezny se jí zračila ve tváři, aspoň to, nápad byl dobrý, scénář mizerný, ještě že tam byli dva herci, co hrát umí.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Po naprosté konsternaci nad tím, co zde patrně má být humorem, a údivem nad vysokým hodnocením zde na csfd, dospívám k zjištění, že jsme národ cvrnknutých lidí.

Život je úžasný (2013)

Ano, první půli jsem si říkala, že „dobře jest“ je to, co si z filmu odnesu, ale druhá půle tohle ztratila. Zanechala nepříjemnou pachuť natolik dlouhou, že zcela překryla závěrečnou třešinku, na které se snažím poněkud křečovitě lpět, aby ten hnusný dojem odezněl. I když je to asi realita, název a začátek navodily jiné očekávání.