Království nebeské (2005)

Douglas to už dávno napsal i za mě. Ridley umí natočit nádherné obrazy a zinscenovat scény tak, že přechází zrak, ale některé scény (hlavně dialogy) jsou díky svojí naivitě a patosu na hraně parodie. 70 %

Knoflíkáři (1997)

Kdybych neznal Jarmusche, možná bych dal za pět.

Jatka č. 5 (1972)

Ta knížka je v podstatě nezfilmovatelná a těžko se to dalo udělat o moc líp.

Nový svět (2005)

Malickův úchvatný komentář ke střetu dvou civilizací, lásce a majetnictví. Malickova precizní režie, všechno se odehrává v živých, postavených kulisách, ze kterých dýchá ruční práce, což je v době CGI čarování o to vzácnější. Naprosto oprávněná oscarová nominace pro kameramana Emmanuela Lubezkiho (fakt byla opulentní Gejša nasnímaná víc inovativně?). Krása toho filmu asi není pro každého, ale nedocenění toho filmu tady je důkazem, proč brát hlasování na ČSFD s velkou rezervou.

Jednoduchý plán (1998)

Hrozná škoda, že neměl Raimi k ruce lepší scénář. Snaží se budovat napětí, daří se mu, ale co je to platné, když všechno záleží na naprosto nevěrohodných náhodách a postavy se chovají totálně nelogicky. Škoda, no.

Půlnoc v Paříži (2011)

Škoda, že Paříž (na rozdíl třeba od Barcelony) neinspirovala Woodyho víc než jen ke scénáristickému cvičení nad průvodcem historií města.

Pařba ve Vegas (2009)

Vtipná, svižná záležitost, ale trochu víc logiky v příběhu a chování postav by neškodilo. Spousta dovysvětlujících dialogů jak od Jarchovského (nejdřív si všichni musí říct, kdo je kdo, kdo s kým kamarádí a proč). Potom samá šťasná scénáristická náhodička - SPOILER - potřebujeme rychle stihnout svatbu, tak na highwayi potkáme kámoše, co nám rychle hodí pytle se sakama a najednou jsou všichni učesaný a ready? Wtf, všechno máme vyfocený a uložený ve foťáku, ale vzpomeneme si na to až těsně před titulkama? Nebo co epizody, které vyšuměly do ztracena - demolice pokoje? Tohle by točila Poledňáková, kdyby byla o něco chytřejší a z tohoto století.

Tenkrát v Americe (1984)

Kdybych měl v životě šanci vidět už jenom jeden jedinej film, pak ať je to můj nemilejší ze všech, Tenkrát v Americe. Tam je úplně všechno.