Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Tak dobre a z chuti som sa dávno nezasmial, super scénky, super dvojica vidláckych dobrákov, fakt sranda. Je to celé prehnané a hlúpučké, ale ako komédia paráda. Scénky so včelami a motorovou pílou, kopaním hrobu, super. Akurát ten koniec stratil grády a aj vtipnosť

Moneyball (2011)

Brilantný film, výborný Brad Pitt, aj mozog operácie Jonah Hill skvelý. Určite jeden z najlepších filmov so športovou tematikou, no pri tom aj ľudia ktorí moc nemusia šport, pri tomto filme nezaspia. Ono nejde priamo o nejaký baseball, ten nám môže byť ukradnutý, Brad je športový manager, ktorý má za úlohu zháňať hráčov do týmu, pri tom je jeho tým najchudobnejší z ligy. Mladý študent ekonómie prinesie prevratné myšlienky do športu ako takého a zhodou náhod začne spolupracovať s Bradom. Tu je presne problém našej Európskej spoločnosti, bojíme sa niečo skúsiť, bojíme sa zlyhať. Je to do nás vtĺkané už od základnej školy...toto je takto, toto hentak a opováž sa skúsiť niečo iné ako vravím ja, ináč zlyháš, budeš mať zlú známku... Najväčšie objavy a pokroky boli dosiahnuté práve ľuďmi čo sa nebáli niečo skúsiť a risknúť, že zlyhajú. Toto všetko je krásne ukázané vo filme, ako sa rozhodne Brad s mladíkom zaviesť nové praktiky do športu a ako idú proti všetkým a nikto im neverí. Super scenár, super herci, treba vidieť :)

Trainspotting (1996)

kamráti my tento film odporúčali ako riadnu pecku, no po pozretí som mal zmiešané pocity. Zahraté geniálne, hlavný predstaviteľ zahral drogovú závislosť tak presvedčivo, akoby počas natáčaní filmu na niečom šliapal. Ale ináč to bolo nechutné prostredie závislákov, ktorí mi boli nesympatickí, nebolo to moc vtipné. Raz mi to pozrieť stačilo, aj keď má film svoje kvality.

Odpor (2008)

Tak do takejto role sa Craig hodí, Liev Schreiber skvelý a celkovo veľmi dobre vybratí herci. Klobúk dole pred statočnosťou tých ľudí, veď dokázali prežiť 3 roky v lese a to mnohí boli učitelia, vedci, bankári... Vzťahy medzi bratmi sú napäté, ľudskosť verzus zverstvo, život vo vyhnanstve. Silný zážitok, ale len pre silnejšie povahy. Vadili mi tam otrepané americké hlášky o slobode a že radšej umrú slobodní a bla bla, no a mohlo to byť možno o čosi kratšie alebo chýbalo viacej bojových scén, niečo tomu proste chýba.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Ťažko sa píše komentár k niečomu takémuto. Začnem z filmového hľadiska. Predstaviteľ Hitlera sa ozaj snažil, niekedy až moc, no mne neprišiel moc dôveryhodne, no nebola to ani katastrofa. Ostatní herci slušne vybratí. Súhlasím s Pohrobkom, niekto taký, čo dokázal ovládnuť celé Nemecko a neskôr takmer celú Európu nemohol byť obyčajný psychopat s darom reči. Vo filme ho zobrazili ako čistého psychopata. Ináč film veľmi slušný, trochu pridlhý, ale snáď si z neho dokážeme vziať nejaké ponaučenie. Žijeme vo veľmi krehkom svete, mnohí nedokážeme sami vyprodukovať žiadne jedlo, oblečenie, kondička na bode mrazu a nedajbože strieľať? Žiadne bunkre, príprava, krízový plán...ja len dúfam, že sa v dnešnom svete nemôže niečo také stať. Neuvedomujeme si, ako sa máme dobre. Nič však netrvá večne. Hitlerovi dovolila kríza Nemecka chopiť sa moci. Prázdne reči o Židoch a nenávisti nakŕmili masy ľudí až sa dostal k moci. Potom nastúpil strach a diktatúra. Strach je mocný nepriateľ a aj dnes ľudia napr. v Severnej Kórei žijú v totálnej diktatúre. Kým je armáda silnejšia ako strach a je ochotná vraždiť vlastných ľudí, diktatúra trvá...Aj dnes prichádza kríza, čo z nej vznikne? Naši zámorskí kolegovia už zničili nejednu bezbrannú zem, dúfam že nebudeme musieť s nimi alebo proti nim niekedy pozdvihnúť zbrane...Takže film má odo mňa aspoň tie 3 hviezdičky najmä za to, že snáď pripomenie ľuďom, čo sa stalo a čo by sa už stať nemalo.

Občanský průkaz (2010)

Veľmi slušný film, ktorý ale trochu stráca dych. Celé sa to slušne rozbehlo, no koniec bol zdĺhavý a zdal sa mi akosi otvorený a nedoriešený. Ináč skvelé úkažky absordyty doby. Ja osobne som nič také nezažil a vidíme, že sloboda nie je zadarmo a už vobec nie je taká samozrejmá. Iste niektoré veci mali svoje čaro, ako poflakovanie sa s kamarátmi, ale vo filme je vystihnutá podstata doby - udávaj, drž hubu a krok a budeš sa mať dobre. Chalani chlastali až moc, skrátenie o 30min by prospelo. Najlepší bol úvod a zamotávka okolo mladej učiteľky, potom to už len strácalo dych..

Avengers (2012)

Väčšiu hovadinu som asi ešte nevidel, ale bolo to neskutočne zábavné, vizuálne prepracované a v podstate skvelá zábava, ktorú si treba ísť pozrieť do kina. Najviac sa mi páči, že je to celé poňaté vo vtipnom duchu. Tie vtipné hlášky a scény sú podľa mňa hlavnou výhrou filmu. No a ten koniec, tá hasenica, paráda, úžasné efekty. Jeden záporák v podobe večne druhého Lokiho proti týmto všetkým bol málo. Hulk valil a v podstate bol hlavný drtič spolu s Ironmanom, Thorom a ostatní mi prišli do počtu. Keď to vezmeme ako čisto komiksovku a nebudeme sa zaťažovať akýmikoľvek fyzikálnymi zákonmi, tak OK. Ale ľudkovia, film do prvej dvadsiatky? Tak to teda nie... napr. watchmeni mali prepracovanejší scenár aj vzťahy postáv a tiež tam bolo viacero hrdinov pokope.

Ocelová pěst (2011)

Pre niekoho zhovadilosť, pre iného zábava. Ja som sa od začiatku nesnažil brať film moc vážne a to odporúčam viacerým. Mne sa to ako páčilo ako taká scifi/akčná rozprávka. Bavil som sa, bitky robotov sú snom mnohých chlapcov a malému Maxovi sa to podarilo. Ľudia proste majú radi keď víťazia outsideri, keď sa niekto z 0 prepracuje na vrchol. Príbeh samé klišé, no ja som sa pobavil a rozhodne neľutujem, že som si to pozrel, Jackman je super a celkovo je to super rozprávka s parádnymi efektami a tak to aj treba brať.

Casino Royale (2006)

V podstate celkom dobrý akčný film, akurát si tvorcovia pomýlili hlavného hrdinu, nazvali ho totiž Jamesom Bondom, synonymom pre Anglického gentlemana, sympatického a inteligentného chlapa. Craig nie je nič z toho, absolútne najhorší predstaviteľ agenta 007 v histórii. Ako herec nie je zlý, no proste na Bonda sa mi absolútne nehodí. U mňa celé zle a nedokážem sa cez tento fakt preniesť.

Kmotr III (1990)

Jedna z najlepších trilógií a najlepšie mafiánske filmy. Čítal som aj knihu a Krstný otec 1 je geniálny film s úžasnými hercami a to že Mario Puzo bol pri písaní scenáru je skvelé, akoby Tolkien pomáhal Jacksonovi s pánom prsteňov. Posledný diel je ale iný ako prvé dva. Tam je zobrazený neoblomný krstný otec Marlond Brando a v dvojke jeho mladšia verzia skvelý De Niro. Proste pravá mafia so svojimi vnútornými zákonmi, žiadna ľútosť nad tým, čo sa vykonalo. Michael Corleone ale nikdy netúžil byť hlavou rodiny a to sa naplno ukázalo v treťom dieli. Snaha legalizovať obchod, odpustenie u cirkvi a pápeža, zbližovanie s deťmi...No proste iný pohľad na problém. Vo filme zažiaril mladý Andy Garcia, ale aj skvelý Al Pacino, bol plný skvelých dialógov, rozhovorov s krstným otcom. Záver bol Putzovsky strhujúci ale aj prekvapujúci. Skvelý film, ale oproti jednotke a dvojke som musel dať o hviezdičku menej. Proste tá správna mafiánska doba boli 30. roky a budovanie celej organizácie, trojka mi prišla ako opozitum, snaha zbaviť sa akýchkoľvek nelegálnych praktík.