Terra Nova (2011) (seriál)

Asi bych opět měl vyložit karty na stůl aby bylo jasné za co jsou ty dvě hvězdy a proč se za ně cítím tak trochu provinile. Po shlédnutí pilotu jsem úplně pookřál, že se dívám na mix hned několika oblíbených věcí. Nevadí mi že se tu kopíruje kde to jde. Ne... užívám si to (je to jako si ochutnat z každého oblíbeného dortu jen to nejlepší). Prakticky po druhém díle jsme se nemohl dočkat až se dozvím víc (těch otázek se tam nasekalo celkem dost). Jenže pak přišlo "ouha"... díl třetí, čtvrtý, pátý... a oni tam stále řeší nějaké kraviny okolo + sází další otazníky (začíná to zavánět seriálem Ztracení alias na milion otázek asi tak dvě odpovědi). Takže jsem zpozorněl a začal seriál mít nerad. Šestý díl rozhodl. Nehodlám ztrácet čas sledováním něčeho co marní časem diváka a potenciálem + smrdí syndromem Ztracených. Třeba jen vzali ten rozjezd volněji a přišlo nějaké to booom... bylo to ale beze mě. pozn.: slyšel jsem že žádná další řada už nebude. no nedivím se.

Gappa (1967)

Určitě nebudu hodnotit kvalitu triků (už jako kluk v kině jsem poznal "kde je to umělý"), nicméně právě proto že film jsem viděl před víc než čtvrt stoletím a stále si ho pamatuji a vzpomínám na něj v dobrém si zaslouží minimálně stejné hodnocení jako její známější sestřička Gojira :)

Godzilla (1998)

Samozřejmě po grafické stránce pěkné. Díky přítomnosti příjemných herců (dobře... tak alespoň nepřítomnosti těch co iritují) opět v pořádku... i když o co jde. Tady je hlavní hrdinou digitální "Gojira". Takže pokud není na plátně neí moc na co koukat a dostavuje se nuda. Sem tam vtipný moment, který také pomáhá se nad dějové kličky, zvraty a kopance přenést (já vím že na film kde je ne-existující tvor se nedá dívat úplně s rozumem... ale něco snad šlo přibrzdit (třeba ten závěr) nebo alespoň použít víc než jednu mozkovou buňku při psaní scénáře.

Jurský park 3 (2001)

Třetí park má jedno velké významné plus které ho řadí (přiznávám rovnou) na špičku v oblíbenosti zatím všech tří "parků". Tím plusem je fakt, že došlo k posunu děje pryč od postav a původního děje, který jsem neměl rád (díky ne-konzistenci s knižní předlohou) a od sledování děje mě nic nerušilo. Také díky jinému rukopisu režiséra (se vším respektem ke Spielbergovi, Johnstona mám jako průvodce světem dinosaurů raději - proto s nadšením očekávám i čtvrté pokračování, které bude opět v jeho rukou) se mi Jurský park po všech stránkách libil. Děj, zápletka, napětí. Vše tam funguje a díky faktu že se dočkáte krom klasiky i Pterodactyla... musím uvažovat o více než standardním hodnocení. Na závěr opět kontrolní otázka: kvůli čemu se na film dívám? Kvůli ještěrkám kterých je tam přesně akorát. A to je třeba si uvědomit.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Možná by bylo fajn se zamyslet proč na Jurský park vůbec koukat. Ano jsou to vyhynulé ještěrky a čím víc, tím lépe. Od prvního Jurského parku se tedy dojem liší jen v tom že: víc ještěrek = víc zábavy. U mě tedy film má lepší hodnocení než první JP (dostal slabé tři hvězdy), tady ty tři poctivé a aspirující na čtvrtou. Rozmanitost a X-násobně větší počet vyskytujících se ještěrek je to co dělá film oproti prvnímu Jurskému kousku zajímavější. To množství je ve srovnání s jedničkou opravdu obludné, takže i na to pozor (pokud někdo razí terotii čeho je moc, toho je příliš si jednu hvězdu raději uberte).

Jurský park (1993)

U Jurského parku jsem udělal jednu zásadní chybu (kterou jsem nikdy před tím neudělal a už nikdy ani neudělám) a to že jsem četl knihu dřív než viděl film (obvykle si přečtu knížku, abych se dozvěděl víc po tom co mě filmové zpracování zaujalo). Tedy kniha Michaela Crichtona ze které film vychází je úžasná. Nejen myšlenkou, ale i dějem, patřičnou syrovostí, hutnou atmosférou a vykreslením postav. To samé jsem očekával i v kině. No chyba lávky... To co jsem viděl v kině je ve srovnání s knihou tragedie. Myšlenka se sice zachovala, ale dějem je to propad o 50%, syrovost a atmosféra je totálně v háji (zůstala jen selanka, hlavně aby se děti v kině moc nebály) a postavy? Některé postavy mají dokonce zcela změněný charakter a chování (mecenáš John Hammond není žádný kouzelný hodný dědeček, ale hamižný zmetek který na to patřičně v knize dojede... no ve filmu na to samozřejmě zapomeňte). Takže nebýt CGI efektů které umožnilo pár ještěrkám na plátně ožít by to bylo doslova k nekoukání. Tedy pokud dávám tři hvězdy, jsou to slabé tři hvězdy.

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Kombinace westernu a samurajského filmu je dokonalá myšlenka (a to nejen proto, že se jedná o mé oblíbené žánry). Ukazuje zcela dokonalý kontrast mezi "buranskou" kulturou divokého západu a "upjatou" mentalitou dálného východu. Když si navíc uvědomím, že na jednom záběru stojí Toširó Mifune a Charles Bronson (oblíbený herec č.10 a 11) filmu odpustím celkem cokoliv (i blbinky jako "nožem ji na krku pořežeš, to se musí ustřelit nebo fakt, že ne všechny postavy kterým fandím to přežijí). Zase abych svůj komentář příliš nebagatelizoval a neshazoval silně nadrženým... nadr... nadržujícím... nadržovačným (??? hroznej jazyk ta čeština :)) pohledem, Rudé slunce je povedený film s momenty které člověku prostě v hlavě zůstanou. Celkem mě překvapuje, že myšlenku western-samuraj mixu nevyužijí scénáristé častěji :).

Ostrov (2005)

Kdybych nevěděl od začátku kdo je režisér, tak bych to během sledování nejspíš nepoznal (max bych usoudil že je to někdo kdo od něj opisuje) protože Ostrov je na Michaela Baye až moc "seriózní". Prostě méně patosu a popcornu a víc k zamyšlení a do hloubky (no zase né moc... stále je to Bay). A... vůbec to není špatné. Na filmu mě mrzí snad nejvíc to jak dopadla postava Stevea Buscemiho (Bay by se měl konečně naučit, že oblíbené a sympatické postavy se ne za každou cenu musí likvidovat) protože potvrdil rčení "pro dobrotu na žebrotu". A to je škoda (takže pokud to je někomu fuk, klidně si hvězdičku přidejte).

Skála (1996)

Film má dva (vlastně tři) velké trumfy. Režiséra co umí natočit solidní akci, charismatické "sexy" místo - Alcatraz a Seana Conneryho. Navíc ten vzdálený náznak (no dobře možná jen v mé fantazii, ale mě se líbí) že Connery je vlastně agent 007 (to že se nejmenuje Bond ale Mason je úplně jedno ;)) ně naplňoval během sledování v kině blažeností a Skála patří mezi jedenáctý oblíbený film.

Armageddon (1998)

Armageddon je pro mě oříšek... Má ho v rukou režisér který je svým způsobem záruka kvality, hraje v něm 5 herců které mám vcelku rád a dokonce ani téma není zcela mimo mísu mého zájmu. Tak proč z něho nejsem urvanej? Proč mě neoslovil když to vlastně byla "sázka na jistotu"? Možnosti jsou tři (respektive jeden nebo klidně i všechny tři naráz). 1. ten amerikanismus z toho teče proudem (až tak moc že se mi to zajídá). 2. moc dlouhé a místy nudné/otravné... jo to je zase ten patriotismus. 3. Bruce Willis umře (Bruceové Willisové ve filmech prostě neumírají. To je proti přírodě)