Nejvyšší nabídka (2013)

Nejvyšší nabídka patří mezi filmy, které nekompromisně a jasně nabouraly žebříček 10 nej několika přátel a kolegů, včetně mě! V čele s pro mne doposud ne úplně známým Geoffreym Rushem (pominu-li Královu řeč, kde taktéž exceloval, jeho výkon mě ale spát nechal) příběh, který musí rozhodit i největší tvrďáky z nás. Největší příběh zrady a zklamání, který jsem kdy viděl a myslím, že dlouhou dobu jej nic nedokáže překonat. Pocit prázdnoty a vnitřního nepokoje a trápení, který ve mne film zanechal, je pro mě jasným ukazatelem kvality příběhu, který ranou do černého diváka zasáhl. Dalším pozitivem je neuvěřitelná sofistikace provedení hlavní zápletky, která vychází najevo opravdu až v závěru a nedává šanci prokouknout záměrem režiséra hned v úvodu, jak mají některé filmy, bohužel, ve zvyku.

Philomena (2013)

Bomba, pecka, bomba, pecka... Prostě skvělej fillm, ale úplně! Něco tak lidsky příjemnýho, tak milýho, to jsem dlouho neviděl... Já vlastně ani nemám slova a sílu ohodnotit film okem kritika, nemám chuˇ%t hledat na něm něco neuspokojujícího, něco špatně... Strašně silnej příběh, strašně silný pouto mezi Philomenou a Martinem, který mě v 50% dojímá k slzám, v 50% mi slzy vykouzlí, ale ze smíchu. Jeen z nejlepších filmů roku 2013 + obrovský bonus! Parádní dokument o prohnilosti a zvrhlosti katolické církve v Irsku, ostatně všech církví a naboženství po celém světě.

Tísňová linka (2013)

Velké zklamání! Film, který se do poloviny, možná snad i do části, kdy sama operátorka pátrá na vlastní pěst, těšil mému určitě 4* ohodnocení se v závěrečných momentech shodil ke 2*. Iracionální chování aktérů filmu mě úplně vytáčelo, i já bych na základě znalosti milionu kriminálních filmů a detektivek třeba pořádně prohledal místo, které bylo správně považováno za úkryt únosce, stejně tak bych nelezl do díry v zemi, o kterém vím, že se tam skrývá vrah, a když už jsem debil a spadne mi tam telefon, alespoň hned po tom, co ho vytáhnu, volám své lásce policistovi, který nemá v průběhu vyšetřování problém podávat mi podrobné info o případu. To by se asi vše dalo prominout, ostatně takové napětí má thriller splňovat, nejvíc mě ale naštval konec, kdy si hlavní postava spojila podle ostatních skalpů dívek v lednici tohoto vraha s jinými případy, přesto ho zaživa pohřbí v oné hrobce, aniž by se někdy svět dozvěděl i ostatních obětech - takové chování mi vůbec nesedělo k charakteru postavy operátorky. Velký potenciál, skutek ale bohužel utek...

Až vyjde měsíc (2012)

Strašně zvláštně příjemně zpracovaný příběh dvou problémových do sebe zamilovaných dětí, který je vážně moc milý a roztomilý! A především pro mne potvrzení toho, že asi zbožňuju divnotvorbu W. Andersona :-) A chválím perfektní hudbu!

Polibek od Putina (2012)

Perfektní a vlastně opět aktuální záležitost! V souvislosti se současným děním na Krymu je film Polibek od Putina z roku 2012, se kterým u nás přišel festival Jeden Svět, deskriptivou chování moci, institucí a organizací ovládaných prezidentem, možná vlastně „carem" Putinem. Dokumentární snímek, troufám si tvrdit, téměř objektivně sleduje velice úspěšnou předačku proputinovského mládežnického hnutí Naši – Mášu, která stojí nekompromisně za neomylným Putinem a jeho hnutím. Nutno pochválit sledování psychologie postavy, která je konfrontována s krutou realitou absence plurality politického systému a nemožnosti demokratické soutěže, které si všímá díky útoku na opozičního liberálního novináře. Doporučuji shlédnout všem, kteří se stejně jako já děsí bezhraničnosti davové psychózy, fanatických skupin lidí a manipulace.

7 pádů Honzy Dědka (2012) (pořad) odpad!

V mém komentáři vlastně ani nejde než znovu nepoužít termín "krausovina" mého kolegy fila.tes. Talk show totiž není nic jiného, než velice nepovedený, především ale trapný a slabý pokus o to překonat pořad formátu Show Jana Krause/Uvolněte se, prosím .... *Talk show natáčená v divadle Akropolis, do které si Honza Dědek zve zajímavé hosty ze všech oblastí.*, je podle komentáře obsahem této věci. Bohužel ale musím konstatovat, že u zajímavých hostů to začíná, zároveň ale i končí.

Nickyho rodina (2011)

Film/dokument z hromádky děl, která by měla být hodnocena pěti hvězdičkami jen pro poselství, která s sebou nesou. Další ze strhujících příběhů lidské odvahy, která v podání Nicholase Wintona dokázala zachránit 669 lidských nevinných životů. Film tohoto formátu bychom měli dnes a denně sdílet a šířit, a to především u našich mladších generací!

Kluci v akci (2005) (pořad)

Hodnotim ale soucasnou podobu (2014-2015).

Želary (2003)

Další z filmů, který by měl povinně shlédnout snad každý Čech. Hořké momenty jedné z nejtemnějších stránek naší historie. Silný příběh, který musí oslovit snad každého, příběh odvahy a charakteru člověka, který i v těch nejtěžších momentech dokáže na úkor svého života riskovat a pomoci. Originál Legátové nesrovnatelný, tady ale nehodnotíme knížky. 5* už jen pro silné téma!