Bláznovo zlato (2008)

Ja tieto romantické "komédie" jednoducho fakt nemám rád...

Pan tělocvikář (2007)

Thorton bol dosť dobrý, pár krát som sa zasmial, ale celkove ma táto komédia nebavila až tak, aby si zaslúžila vyššie hodnotenie a najmä v druhej polovic výrazne strácala dych. Takýchto komédií jednoducho bolo a ešte bude...na mraky.

Fantomas se zlobí (1965)

Stále je to zábavné, ale už nie tak ako v predchádzajúcom filme. Pribudli rôzne technické vychytávky, čím sa film zrejme snažil napodobniť (alebo skôr parodovať) Bondovky. Najvtipnejším aspektom rozhodne zostáva komisár Juve a jeho nezabudnuteľná mimika a gestikulácia.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jacksonov návrat do Stredozeme sa vydaril nadmieru dobre. Povedal by som, že takmer dokonale. Môj postoj je pozitívny najmä preto, že som rozhodne nečakal ďalšieho Pána Prsteňov, a preto som si mohol film náležite užiť. Čo sa týka samotného filmu, tak som rád, že sa Jackson priklonil k temnejšie ladenému fantasy a nie rozprávkovému príbehu, akým pôvodná kniha v podstate je, ale pritom sa takmer vôbec neodklonil od pôvodného príbehu, ktorý je naozaj sfilmovaný do puntíku. Okrem toho dejovú zložku scenáristi obzvláštnili o udalosti týkajúce sa Dol Gulduru, takže bez výčitiek svedomia mohli na plátno priviesť aj postavy známe z prsteňovej trilógie (Galadriel, Saruman) a príbehu to vôbec neuškodilo, skôr naopak. Výber hercov sa z môjho pohľadu vydaril. Martin Freeman je naozaj úžasný, takisto Richard Armitage, Ian McKellen ako Gandalf je stávka na istotu a pozdávali sa mi aj ostatní trpaslíci (najviac asi Balin), aj keď niektorí dostávali málo priestoru. Hudobná zložka je taktiež vynikajúca, aj keď na LOTR nemá. Najmä tie epické melódie pri akčných scénach sú uchu lahodiace, no a niektoré melódie prevzaté z pôvodnej trilógie sú nostalgicky príjemné. Pár vecí mi aj vadilo, napríklad na môj vkus príliš veľa CGI, trochu nevýrazné bojové scény, pretože najmä pri záverečnom úteku z kobiek mi chýbali choreograficky lepšie zvládnuté bitky, keďže tu sa z toho stale len arkádová exhibícia trpaslíkov. No a subjektívne mi trocha vadí výzor Filiho a Kiliho, pretože ako na trpaslíkov si na nich asi nikdy nezvyknem. Celkovo vzaté som však z filmu nadšený a teším sa na ďalšie pokračovanie, ktoré už snáď nebudú "len" takmer dokonalé, ale aspoň sa pokúsia vyrovnať Pánovi Prsteňov.

Highlander (1986)

Tento film je pár ľuďmi považovaný za kultový, lenže mne akosi nedochádza, že prečo. Nie že by to bola nejaká extra blbosť, to zas nie, ale mne tento film pripadá poriadne zostarnutý, a to nie len kvôli úsmevným vizuálnym efektom, ale aj archaicky točeným súbojom a akoby neúplnému scenáru (odkiaľ sa tí bojovníci vlastne vzali?). Skákanie z jedného obdobia do druhého mi tiež prišlo ako poriadne zlý nápad a je škoda, že sa celý dej neodohráva v 16. storočí, pretože práve to jeho prenesenie deja do súčasnosti ma dosť iritovalo a považujem ho za najslabší článok celého filmu. Za pozitíva filmu považujem charizmatického Ch. Lamberta a Seana Conneryho, prekrásnu škótsku prírodu, hudbu od Queen a temnejšiu atmosféru. Celkovo je to taký priemerný film.

Thor (2011)

Veľmi vydarená marvelovka. Najmä úvodná polhodinka a celé to predstavenie Asgaardu ma odrovnalo, pretože takto si predstavujem vrcholné epické fantasy. Po presunutí deja na Zem sa príbeh trocha zbrzdí, ale napriek tomu nenudí a vedie k výbornému vyvrcholeniu. Nadmieru sa vydarilo obsadenie, najmä neokukaná a charizmatická postavička menom Chris Hemsworth a záporák Loki v prevedení Toma Hiddlestona. Ale aj ostatní herci tu nie sú len do počtu a odohrajú svoje. Pár vecí mi aj vadilo, najmä černoch a azijat ako nordickí bohovia, to v tom hollywoode fakt zabili. Celkovo však film hodnotím kladne, čomu výrazne napomohlo aj dosadenie Kennetha Branagha na post režiséra, ktorý filmu dodal špecifickú shakespearovskú podobu.

Dracula (1992)

Veru tak, dosiaľ sa jedná o najlepšie spracovanie Stokerovho románu. Je to film mnohých nálad, pretože v jednu chvíľu vás vydesí či zamrazí a následne dojme alebo uzemní. Ťahúňmi celého filmu sú jednoznačne démonický aj dojímavý Gary Oldman (čudujem sa, že nebol aspoň nominovaný na Oscara) a krehko krásna Winona Ryder, ktorých slušne dopĺňajú Anthony Hopkins, Keanu Reeves aj Sadie Frost. Naviac ma uchvátili tie nádherné a zároveň desivé kulisy, práca s kamerou a trošku zastarané, ale napriek tomu atmosfericky pohlcujúce triky. Keď k tomu pridáme úžasnú hudbu, výsledkom je po formálnej stránke jeden z najlepšie nakrútených hororových príbehov všetkých čias. Predsalen sa však nájde pár nezrovnalostí, ktoré mi nedovoľujú dať plný počet a taktiež by som očakával vyšperkovanejšie finále, takže za štyri.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Pri tomto filme sa jasne jedná o priživovanie sa na úspechu prvého filmu Fast and the Furious, pretože nápad pustiť sa do takéhoto filmu bez poriadneho scenára bol veľmi zlý a v konečnom dôsledku vznikol tupý a nudný film, ktorý sa fakt neoplatí pozerať, pretože ak chcete vidieť rýchle autá, radšej sa pozrite na F1, a ak chcete vidieť pekné baby, poobzerajte sa okolo seba.

Gulliverovy cesty (2010)

Najnovšie pracovanie slávneho príbehu je jeden veľký omyl. Jack Black síce má komediálny talent, a zrejme preto som sa rozhodol, že si túto verziu pozriem, ale už od začiatku som vedel, že to bude typická hollywoodska zlátanina. A nemýlil som sa, pretože do filmu napchali množstvo akože smiešnych odkazov na súčasnú popkultúru (gavatar, transformer,...), len aby zapôsobili na súčasnú nesčítanú mládež, ktorú by zrejme klasické stvárnenie tohto príbehu nebavilo. Lenže v tomto prípade to zrejme nebavilo drvivú väčšinu inteligentných filmových divákov a musmím podotknúť, že zaslúžene.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Kontroverzný film, a tým nemyslím len z náboženského hľadiska, ale aj z hľadiska samotného prevedenia. Predlohu som nečítal, takže nedokážem posúdiť, nakoľko sa film zhoduje z knihou, ale z môjho pohľadu sa dej javil zaujímavo a vôbec som nebol zmätený z množstva informácií a teórií, ktoré film servíroval. Takéto konšpiračné teórie ma vždy zaujímali, aj keď v tomto prípade im veľmi neverím, pretože mi pripadajú absurdné. Čo sa týka hereckých výkonov, najlepší bol jednoznačne Paul Bettany. Tom Hanks podáva taký štandardný výkon a ostatní herci v podstate tiež. A samozrejme nesmiem zabudnúť na Zimmerovu hudbu, ktorá je fakt dokonalá.