Simpsonovi (1989) (seriál)

Najvtipnejší a možno aj najlepší seriál všetkých dôb! Snáď ani nie je epizóda, pri ktorej by som sa nezasmial. Niektoré časti som videl snáď 20-krát a nikdy ma neomrzeli. Český dabing rules!

Predátor (1987)

Kultový sci-fi film! Napätie pred tajomným neznámym zabijakom je podobné ak v prvom Votrelcovi. Začiatok filmu ma až tak neberie, ale hneď ako objavia prvé visiace mŕtvoly, atmosféra začne krásne gradovať. Spolu s Terminátorom sa jedná o Arnolovu najlepšiu rolu.

Tenkrát na Západě (1968)

Jeden z najlepších westernov, čo som kedy videl. Skvelé obsadenie, geniálna hudba a dokonalá réžia, to sú najväčšie devízy tohoto filmového klenotu.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Rovnako ako predošlé diely trilógie aj tento je opäť plný úžasných scén, či už bojových alebo emotívnych. Geniálny soundtrack len potrhne už tak dosť silný zážitok a snáď nebola scéna, pri ktorej by som nemal zimomriavky. Oscary zaslúžené, aj keď Spoločenstvo by si ich predsa len zaslúžilo tiež. Koniec je možno naťahovaný, ale ja som rád, že sa Jackson držal predlohy až do konca a neukončil to skôr. Efekty sú dokonalé a všetky príšerky sú na nerozoznanie od živých :)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Áno, je to najslabší diel trilógie, ale slovo "najslabší" sa v tomto prípade rovná slovnému spojeniu "tretí najlepší film ever". Najväčšou slabinou filmu je rozdelenie spoločenstva, za čo, samozrejme, Jackson nemôže, ale film už nemá taký spád a neustále skákanie z jednej skupiny na druhú je trochu únavné. Práve tento film obsahuje podľa môjho názoru najlepšiu bojovú scénu trilógie - Helmovu roklinu, a to najmä z dôvodu naturalistickejších a menej trikových záberov, než aké boli v Návrate kráľa.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Najlepší diel trilógie a môj najobľúbenejší film vôbec. Môžem ho pozerať stále, ale aj tak ma nikdy neomrzí. Nikdy nezabudnem na prvé zhliadnutie, keď som ako 12-ročný sedel s otvorenými ústami a prežíval každú scénu a každé slovo. Tomuto filmu ďakujem aj za to, že ma pritiahol k Tolkienovej tvorbe a urobil zo mňa fanatického fanúšika Stredozeme. Čo sa týka samotného filmu, vyzdvihnúť môžem prakticky všetko, od výberu hercov, dokonalej réžie až po fenomenálny soundtrack.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Najlepší vojnový film z obdobia WW2. Už úvodná sekvencia vylodenia v Normandii vám vyrazí dych a do konca filmu ho len tak ľahko nechytíte. Všetky bojové scény sú stvárnené realisticky a naturalisticky, čo zas nevídam v každom filme. Tom Hanks v hlavne úlohe (ako vždy) skvelý, ale aj ostatní herci mu zdatne sekundujú.

Apocalypto (2006)

Ako celok sa tento film môže javiť jednoducho, ide predsa o obyčajnú indiánku, ale opak je pravdou, pretože Gibson dokáže svojou naturalistickou réžiou urobiť aj z obyčajnej, bežnej scény niečo viac. Za pozitívum pokladám aj natáčanie v pôvodnom mayskom jazyku. Pevne verím, že tento film nie je posledným režijným počinom Mela Gibsona.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Jeden z najlepších filmov Ridleyho Scotta a zároveň jeden z najlepších vojnových a akčných filmov vôbec. Akčné scény sú stvárnené strhujúco a počas celého filmu som sa nenudil ani sekundu. Výber hercov skvelý, hlavne McGregor a Bana. Chcelo by to viac podobne nakrútených vojnových filmov. A tá hudba....jednoducho nádhera.

Gladiátor (2000)

Tomuto filmu sa vytýka veľa vecí, od historickej nepresnosti až po dialógy plné pátosu. Jedno i druhé je pravda, ale napriek tomu je to stále veľkolepé, brilantne zrežírované dielo. Oscar pre Russela Crowea bol plne zaslúžený a pokojne ho mohol dostať aj Joaquin Phoenix, ktorý bezcitného cisára Commoda zahral perfektne. Úvodná bojová scéna je jedna z najlepších scén podobného druhu vôbec. Soundtrack od Hansa Zimmera je absolútne dokonalý.