Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Aj keď som pôvodne očakával niečo akčnejšie, napriek tomu považujem tento film za veľmi vydarený krimi/thriller. Zápletka a napätie fungujú spoľahlivo, režisér vymyslel niekoľko fasa scén, nechýba ani trocha tej akcie ako vhodný doplnok deja, dejové zvraty sú pôsobivé a aj obsadenie je fajn. Prekážalo mi však to, že logické myslenie hlavného hrdinu (T. Cruise) bolo niekedy intenzívnejšie než u Sherlocka Holmesa a na všetko prišiel záhadne rýchlo. Taktiež chýbalo lepšie využitie záporákov, hlavne Herzoga, ale ináč fakt dobrý filmík.

Rychlí a zběsilí (2009)

Je to lepšie než dvojka a "Tokio drift", pretože už to nie je len o naplnení deja filmu množstvom zbytočných pretekov a naháňačiek, ale vsádza sa na akčnejšiu strunu s "normálnym" príbehom, hoci je nutné podotknúť, že so scenárom sa tvorcovia nejak extra nevyznamenali. Poteší aj návrat Vina Diesela, ktorého charizma je vo filme určite silným elementom. Tesne pred koncom filmu som mal na to, že túto sériu nemusím, relatívne dobrý pocit a plánoval som dať aspoň priemerné hodnotenie, ale keď som miesto silného záverečného zážitku, aký som očakával, dostal len nechutnú digitálnu hrôzu, veľmi rýchlo som vytriezvel a šup sem dve hviezdy. 40%.

Kurz sebeovládání (2012) (seriál)

Čím ďalej tým sa mi tento seriál začína páčiť čoraz viac. Spočiatku nič moc, ale postupne to naberá na obrátkach a hravo prekoná Kucherove diely Dva a pol chlapa. Aj keď sa asi nikdy nevyšvihne na kvalitatívnu úroveň pôvodných častí spomínaného seriálu, napriek tomu má potenciál na dlhodobú divácku zábavu.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Tak má byť táto sága pre deti alebo pre staršiu populáciu? Pretože nejak sa v tom strácam. Pre deti je to trošku silná káva a môže ich naviesť na podobnú zábavku s kamarátmi, ale pre dospelého človeka to zas pôsobí príliš infantilne ako niečo v štýle Twilight ságy. Takže riešenie tejto záhady je asi niekde v strede. K filmu samotnému len toľko, že hoci sme svedkami milostného trojuholníka ako z najbláznivejšieho teenage seriálu, väčšina hlavných postáv je dosť nevýrazná a nesympatická, a v podstate aj celkové spracovanie sci-fi sveta a jeho príbehu je priemerné, predsa len je dvojka oproti jednotke dramatickejšia, zaujímavejšia a aj akčne (do určitej miery) vybrúsenejšia. Pozitívom je aj fešná Jennifer Lawrence, ale celkovo som mierne prekvapený tým celosvetovým ošiaľom týmito príbehmi, keďže nič extra zaujímavé na nich nebadať.

Chart Show (2014) (pořad)

Program, ktorý by bolo lepšie vysielať tak pred 20 rokmi. Stále tie isté otrepané ČS "hity", o ktorých sa vo všetkých možných superlatívoch vyjadrujú naše samozvané celebrity. Naviac je formát tejto show podobný programu, ktorý pred nedávnom vysielala RTVS, takže sa to nemôže pýšiť aspoň akou takou originalitou.

Skyfall (2012)

V poradí už 23 bondovka vsádza skôr na akciu než klasickú špionáž. To však neznamená, že sme sa vrátili do 90. rokov k akčnému štýlu Brosnanových bondoviek, pretože akcia je viac než úmerne vyvažovaná dramatickým príbehom a osudovosťou. Z filmových aspektov nejde nevyzdvihnúť scenár, hudbu a najmä čarovnú kameru, ktorá si v každej z príbehových lokácií vyberá tie najpozoruhodnejšie zábery. Craig je opäť skvelý, hoci je tu viac než v iných filmoch badať, že z Bonda robí nadčloveka, ktorého nezlomí vôbec nič. Ešte lepší však bol nenapodobiteľný J. Bardem, ktorý sa svojím prevedením stáva jedenou z najlepších záporných postáv v histórii bondoviek. Najsilnejším momentom zostáva určite záver filmu na škótskom panstve. Určite sa tu nájde aj viacero nedostatkov, najmä v niektorých nevysvetlených podrobnostiach, ale vzhľadom k celkovému priebehu filmu označujem "Skyfall" za druhú najlepšiu bondovku vôbec (hneď za famóznym CR). 90%.

Hanebný pancharti (2009)

Film o druhej svetovej vojne, ale prakticky bez pravej vojnovej akcie? Pán Tarantino je schopný všetkého a moje očakávania boli nahlodané zmiešanými pocitmi. Ale už prvá "kapitola" a nástup Ch. Waltza na scénu ma ubezpečil, že tento film, bude síce iný, ale zanechá vo mne hlboký dojem. Napriek dĺžke, nekonečnému dialógovému jazykovému babylonu a minimu akcie mi film ubehol ako voda a prakticky každá jedna scéna ma privádzala do vytrženia. Nechýbajú scény, v ktorých je napätie na najvyššom bode, sem tam príde aj na troch brutality a dokonca aj na humor (Pittov pokus o taliančinu). Zaujímavý je mnohonárodnostný výber hercov, z ktorých jednoznačne vyniká Ch. Waltz. Myslel som si, že tie výroky, v ktorých je vynášaný na piedestal herectva sú troch prehnané, ale keď som ho videl v akcii, zmohol som sa len na neveriace kývanie hlavou. Dojem mi prekvapujúco mierne kazí to, čo som v priebehu filmu postrádal, teda akcia v podobe záverečného masakru. Predsa len mi ten koniec prišiel čudný, pretože aj keď som neočakával niečo podľa skutočných udalostí, koniec predných nacistických predstaviteľov bol trochu mimo misu. 90%.

Smrtící epidemie (1995)

Myslím si, že s tematikou globálnej vírusovej hrozby sa jedná asi o najlepšie a najuveriteľnejšie spracovaný film. V prvom rade treba vyzdvihnúť perfektne budované napätie a strach z neznámej hrozby, pričom sa priznám, že pár krát som sa počas filmu cítil akoby som pozeral nejaký horor, pretože v dnešnej civilizácii sme svedkami rôznych vírusov, ktoré sa nám môžu kedykoľvek objaviť doslova pred domom, a to je určite dôvod k strachu. Hercov je zbytočné nejako bližšie hodnotiť, stačí sa pozrieť na menoslov a vieme, že o kvalitu tu nie je núdza. Zaujímavosťou je veľmi realistické priblíženie pomerov v armáde, kde ide v prvom rade o záchranu kariéry a "národných záujmov" než o skutočnú pomoc tým, ktorí to potrebujú. Vo filme mi však vadí akčný záver, ktorý upúšťa od predchádzajúcej atmosféry a príde mi proste "hlúpučky americký". Na záver už len toľko, že tento thriller určite stojí aj za viacero zhliadnutí, pričom aj po niekoľký krát budete pozerať na obrazovku ako keby ste to pozerali prvý krát. 80%.

Hunger Games (2012)

Keď si pozriem žánrové zaradenie filmu a vidím "sci-fi postapokalyptický akčný thriller", tak moje očakávania sú samozrejme veľmi vysoké. A keď si následne film pozriem, len ťažko môžem predýchať to, že miesto spomínaného žánrového mixu sledujem nudnú naháňačku po lese, kde sa partia teenagerov snaží navzájom pozabíjať. Aj z tohto námetu by sa teoreticky dalo vyťažiť niečo zaujímavé, keby z toho neurobili spektál pre maloletých, kde sa akcia míňa účinkom a prakticky chýbajú akékoľvek drsnejšie zábery. Jediné pozitívum vidím v Jennifer Lawrence, ktorá je celkom sympatická a na svoj vek to zvládla aj herecky. Celkove však tento film považujem za preceňovaný.

Total Recall (1990)

Veľmi zvláštne, ba priam bizarné sci-fi. Verhoeven nezostal svojej povesti nič dlžný a namiešal dynamický príbehový cocktail plný brutality, úchylnej atmosféry, ľahkej erotiky a odľahčenej zábavy v podobe nezabudnuteľných hlášok. Pre Arnolda je to ďalšia z jeho kultových úloh, Sharon Stone je neuveriteľne sexi a je na škodu, že nedostala aj viac priestoru. Nič nemôžem namietať ani voči hudbe a (z väčšej časti) vizuálnym efektom, ale trochu mi vadí absencia logiky v niektorých kľúčových situáciách, respektíve mi to niekedy prišlo mierne nejednoznačné, ale možno to bol aj zámer, nuž ktovie. Na plný počet to síce nebude, keďže v rámci akčných sci-fi filmov existuje aj viacero legendárnejších diel, ale tento film sa mi v pamäti povaľovať ešte dlhú dobu. 80%.