Múdry Maťko a blázni (1984) (TV film)

Od úvodného fórku s logom MGM až do poslednej sekundy veľmi zábavná ( a stále aktuálna ) televízna rozprávka nabitá slovenskými hereckými hviezdami, ozvláštnená kombináciou skutočných hercov a animovaných zvierat. Dialóg Dančiaka a Pauloviča je top.

Na západní frontě klid (2022)

Nehodnotím v kontexte predlohy, tú som nečítal, ale tej sa to moc nedrží. V podstate takto som si predstavoval o čom to bude. Felix Kammerer ako Paul Bäumer je výrazný typ, pre danú rolu dobre zvolený. Oscarov za hudbu, kameru a výpravu film dostal zaslúžene, obzvlášť jednoduchá mrazivá hudba celý film posúva o level vyššie. Scenár nie je nijak zložitý, ale to sa asi neočakávalo. Filmu by pristalo veľké plátno s dobrým zvukom a nie TV obrazovka. Páčilo sa mi to viac ako manýristický 1917. V rámci Netflix movies určite top.

Tár (2022)

Po týždni od zhliadnutia to vo mne prekvapivo stále rezonuje, zdvíham hodnotenie z dve na štyri hviezdičky. Formálne a herecky dokonalý, ale extrémné studený film o ktorom je lahšie diskutovať než sa na neho pozerať.

BANGER. (2022)

Čakal som od toho český Iphone Trainspotting a dostal som od toho český Iphone Trainspotting. Kamera sice 99 percent času sníma len tváre hlavných hrdinov, takže je to vizuálne dosť monotónne, ale ináč palec hore. Pobavilo cameo Davida Černého.

Všechno, všude, najednou (2022)

Panebože 11 oscarových nominácii?!! Z toho 4 herecké??!!. Sorry jako, ale už pri Banshees of Inisherin som nadobudol dojem, že akademikom sa nechce pozerat filmy, tak si kuknú 3-4 a tým rozdajú všetky ceny. A dat 11 cien tomuto filmu je proste voči ostatným absolútne nefér.  V tomto filme rozhodne žiadne oscarové herecké výkony neuvidíte. Film samotný je strašný guláš, ktorý zrovna tak mohol skončiť ako odpad, keby som ho videl v inej nálade. Inpširačných zdrojov (Kaufman, Gilliam, Gondry, Jonze atd) je tu milión a nemyslím si, že by ich tento film prevyšoval. Asi zabodovali okrajové elementy, ako napríklad, že hlavnej úlohe máme 60 ročnú ázijskú imigrantku a jej dcéra je lesbička. To podla mna pridalo tak 10 nominácii z tých 11. Ale inak, je to úlet, vcelku nemainstreamový a s hodne WTF momentami, kde sa občas človek zasmeje a občas nie. 4 hviezdičky dávam za ten nespútaný prúd nápadov.

Víly z Inisherinu (2022)

Martin McDonagh ešte nenatočil slabý film. Od kamery, cez hudbu a herecké výkony radosť sa pozerať. Tie 4 hviezdičky sú len v kontexte samotného McDonagha, pretože napríklad 3 Bilboardy mi prišli proste o kúsok lepšie. 4 herecké nominácie sú prehnané. Už teraz mám chuť pozrieť si to znova.

X (2022)

Puch mládí gerontní vidláci veru v láske nemajú, duplom keď mládežníci točia v maštali filmy s hviezdičkou.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (2022)

Staromilská záležitosť, ktorá pri všetkých tých súčasných ultra klipoidných, 3D,  ironických a popkultúrnych animákoch, pôsobí ako balzam na dušu. Film okrem klasických Mikulášových príbehov ponúka paralelne aj príbeh jeho autorov Sempého a Gosciniho. Pre fanúšikov knižnej a komixovej predlohy absolútna povinnosť. Jedno oko nezostalo suché.

Babylon (2022)

Chazelle po mdlom Prvom mužovi prišiel so spektakulárnym opusom, čoby poctou klasickému Hollywoodu  a rozbehol to skutočne vo veľkom štýle. Hlavné postavy, tak ako je už Chazella zvykom, si idú sebavedomo a bezohľadne za svojím cieľom, nehladiac na následky. To všetko v divokom jazzovom ( ako inak ) rytme Justina Hurwitza, strihnuté alúziami na Singing in the Rain, kde Chazell vtipne variuje otázku, či bola prvá sliepka alebo vajce. Ústredné trio: Calva, Robbie, Pitt na jedničku. Treba uznať, že Chazell má sebavedomia minimálne zarovno so svojimi postavami, chrlí nápady, režisérske aj scenáristické, film bobtná do rôznych smerov a nie každý divák dokáže túto nálož stráviť bez následných žalúdočných ťažkostí. Ja som si pochutil.

Promlčeno (2022)

Sedláček natočil svoj najlepší film od Pravidiel lží. Určite aj jeden z najlepších a najzaujímavejších českých filmov za poslednú dobu.