Fallout (2024) (seriál)

Hrali ste alebo poznáte hru Fallout prvý a druhý diel ? výborné temné post-apo RPG s mierne morbídnym humorom. Zdôrazňujem temné. Potom licenciu tejto skvelej hernej značky kúpila Bethesda a ..šlo to z kopca, herne aj značka upadla a stala sa z nej farebná polo marvelovka. Rovnako je na tom aj seriál, je modrý, je farebný, je trápny a hlavne je gýčovitý. Ale...kdesi za tou hromadou lacných klišé, politickej korektnosti a prekombinovaných uzlov scenára drieme a jemne tlčie srdce hernej legendy. Kde presne ? to si musí každý fanúšik hry nájsť sám a možno jeho náznaky budú iné ako tie moje a naopak. To je v poriadku. Nie je to trapas a prepadák ! nie je to klenot ani Fallout verná adaptácia...je to prispôsobený mix dnešnej doby, nehráčom, ľuďom ktorí žerú post-apo, ľudí ktorí majú radi prekombinované polo konšpiračné naťahovacie limonády typu Lost...bohužiaľ, orgazmus z poriadnej temnej jazdy naprieč vyprahlou púšťou sa nekoná, je to pomerne slušne natočený farebný atómový rodinno hodnotový priechod niečim čo mohlo byť lepšie / horšie. Takto je zmutovaný šváb celý aj zmutovaný potkan sýty. A to je škoda. 60 %

Ripley (2024) (seriál)

Ripley, preč je slnečné, farebné prostredie s Matt Damonom. Prichádza priam noir atmosféra, hra s tieňmi a svetlom je priam ..... JE geniálna ! Nápad storočia dať tomu takéto temné, neradostné a záhadne spracovanie. Časté zábery na predmety ktoré možno niečo v pár minutách prinesú alebo aj nie...roztodivné odkazy kamsi do neznáma...a schody...schody ? áno áno v tomto seriáli hrajú veľkú úlohu schody...a je to zase geniálne implementované do deja. Vitajte v novom podaní Ripleyho, spomalenom, temnom, plnom čiernej a bielej, hry s pohľadmi očí, starých čias kedy stačilo málo a ľudia vám verili všetko. Aj vaše slovo. Nádhera a priam balzam na dušu. Tá atmosféra je priam magická ! Zábery v noci sú niečo čo by mohlo visieť aj na stene.Spolu so Shogunom veľmi milé seriálové prekvapenie tohoto roku. 100 %

Alibi na klíč: Den D (2023)

Je to divočina ? je to bezotyšná haluz ? strieľajú z tooho gagy plné prdele ? Rozhodne áno ! a nikdy to nepresiahne stupeň trápnosti alebo gýču ! Bavíte sa, vrieskate smiechom, oceňujete skvelé hlášky a skvelé bizarné až krajne bizarné ( NIE DO KUFRA NIE ! ) scénky za hranou ľudskej predstavivosti. Takto si vážený predstavujem dokonalú komédiu na večer. 90%

Papežův vymítač (2023)

Sprostejší scenár si ani Crowe nemohol vybrať !? niečo tak stupídne by mohol pokojne aj diabol vziať do pekla !

To se mi snad zdá (2023)

Sotva som dopozeral jeden originálny film už je druhý za mnou. A musím uznať, že Niclas Cage už dlhé roky neukázal čo v ňom kedysi bolo a prečo bol tak populárny. Ruka v ruke s jeho hereckým talentom ide aj od začiatku desivo atmosferický film o snoch a snívaní. Nebolo by to samozrejme všertko v poriadku keby nám autori bohužiaľ koniec " nedosnívali " je to veľká škoda, jednalo by sa rozhodne o možného kandidáta na film roku. 80%

Archive 81 (2022) (seriál)

Mysteriózna cesta za tajomstvom kaziet ktoré vedú k ďalším otázkam a záhadám. Musím uznať, že zo začiatku to pôsobilo dostatočne tajomne a atmosféra naznačovala výbornú mystifikáciu. Záver ale spadol sám do seba a rozuzlenie sa nekoná. Dôvod prečo to tak je, že usledovať si celkovo tri časové roviny je náklad na hlavu v ktorom sa mystérium stráca a atmosféra rýchlo opadla. Celé to potom je o tom, že divák akokoľvek pozorný rozmýšľa kde sa stratil. A je sa kde stratiť keďže posledné epizódy v snahe to tajomno ešte viacej zauzliť idú už niekam odkiaľ sa ani pozorný divák nevráti. Je to škoda keďže to malo niečo do seba a možno to chcelo menej zamotávať a viacej tlačiť na dobrú atmosféru. Veľa tomu nepomohol ani predstaviteľ hlavnej role ktorý miestami vyzeral ako keby nechápal na akom natáčaní je a večne mal na ksichte výraz "  rejžo co to je ??? "     60 %

Barbar (2022)

Pridávam sa k názoru, že prvá polovica bola výborne nakročená tajuplná hororovka v neznámom dome kde...sa dejú veci. Ste zvedavý, má to dobré napätie, chytľavé prostredie, celkom logické uvedenie do deja. A potom klasika ktorou trpí teraz asi naprieč filmom a seriálom skoro každá produkcia. Niekde po prvej tretine a prvej polovici sa masovo strieľajú scenáristi alebo ich posielajú niekam do ..preč. Zvyšné scény nechajú urobiť niekomu kto je na hubičkách. Neviem si predstaviť koho a prečo napadlo zase zmrviť sľubne sa rozvíjajúci film úplne dementnou komediálnou, nelogickou až trápnou zlátaninou. Scéna s metrom ? to fakt ? a naozaj by hrdinka šla do miest odkiaľ každý mentálne zdravý jedinec dokonca aj zviera by prchalo rýchlejšie ako nástup inflácie ? naozaj nejaká dermatologicky, duševne a stomatologicky zanedbaná osoba trhá ruky ako handry a rozpolí lebku ??? tieto sračky si radšej točte pre seba keď beriete toulén pod mostom. 25 %

Bez východiska (2022)

Na začiatok, toto nie je sračka film ! a rozhodne ste ich v podobnom prevedení videli desiatky. Ale..na rozdiel od väčšiny podobnej produkcie má tento film uveriteľné uvedenie do deja a celkovo povedzme realisticky nádych. Tým chcem povedať, že logika je na celkom slušnej úrovni. Začiatok je najlepší kedy ani my ani Darby netušíme kto je oným únoscom malého dievčaťa na parkovisku v dodávke. Máte tu štyroch ľudí, štyri rôzne charaktery....hmm. jeden musí z kola von. Nie je to ale také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Postupne to prejde to poriadnej krvavej, klincovej dramatickej katarzie v ktorej sa udejú radikálne zmeny. Obstojný thriller ktorý síce neprekvapí ale poteší, že ostal nohami ako tak na zemi a to sa ráta. Poctivé silné tri hviezdičky, predsa len nič nové to nie je . 60 %

Cesta ven (2022) (seriál)

Nedávno som s hrôzou dopozeral sračku menom : Chapelwaite , ktorú vysral bývalý feťák a ožrala Stephen King t.č. kurvič vlastného diela a volič Hitlerovej. From je niečo ako taká silná odozva seriálu : Pod kupolí, ktorý si podľa vlastnej knihy tiež domrdal ako scenárista King. From začína tajuplne, sledujeme osud rodiny ktorá ide autom a natrafia na spadnutý strom. Cesta ďalej nie je možná a krútia sa okolo jedného miesta stále v slučke. To miesto je malé mestečko v ktorom sú už nejakí ľudia. Čo sa tam stalo ? prečo nemôže nikto toto bizarné miesto opustiť ? čo sa deje po zotmení ? načo slúžia tajomné talizmany ? odkiaľ sa v meste berie elektrina ? prečo to som doviedlo takú pestrú vzorku ľudí z celého územia USA ? otázky, samé otázky ale na drvivú väčšinu sa odpovede nedočkáte. To je dobre, však tvorcovia určite majú v pláne už teraz kopec sezón. No a prečo nie ? rozbehlo sa to dobre a logicky posledná časť otvorila nové kolo otázok. Postavy sú priemerné a niektoré si zamilujete ( šerif ) a iné nie ( ???? ). Toto spoločenstvo smeruje k cieľu dostať sa nazad domov a bude zaujímavé sledovať ich ďalšie osudy. Som rád, že sa tvorcovia neuchýlili k lacným flashbackom z života " predtým ". Všetko sa to deje len na tomto záhadnom mieste. prípadne flashbacky tiež čo je dobre a vy tak spoznávate postavy len v inkriminovanom mieste. Za mňa konečne seriál ktorý viac zakrýva ako odhaľuje.  Komentovať pestré rasové a genderové zloženie nemá cenu. Dnešná doba je chápaná ako násilný nástup dekadencie stoj čo stoj..ehm pardon..diverzity som chcel napísať. 80 %

Co jsme komu všichni udělali? (2022)

Žijete v strese ? bojíte sa povedať svoj názor ? cítite sa nesvoj ak nazývate veci pravým menom ? máte po krk politicky korektného obdobia ktoré žiaľ teraz prežívame ? Nič to ! prichádza predsa záchrana aspoň na hodinku a pol kedy sa všetky obavy rozplynú a môžete sa veselo rehotať nad rasistickou a xenofóbnou ľudskou satirou...prečo ľudskou ? no lebo človek a ľudia by sa mali baviť, usmievať a nie dusiť v sebe problémy a pravdu. Nebolo by viacej vojen, rasových útokov, náboženských sporov a....no trošku som sa zasníval. Do tretice s vydareným rodinným zoskupením ktorému bez debaty kraľuje Claude Verneuil ( stále skvelý Clavier ) sa znovu vydáme na tenké rasistické ľady ale rozhodne vo veselom duchu. Jurta, chobotnica, Helmut a jeho milovanie pri Wagnerovi, čierny Ježiš, shalom aleikum a iné neškodné fóry ma rozhodne zabavili a bolo mi aspoň na chvíľku veselo a po záverečných titulkoch žiaľ naspäť do doby temna, strachu a tichej šeptandy. A domáca úloha, schválne ak sa nebojíte urobte si srandu z niekoho iného ako ste vy, myslím neškodnú ľudskú srandu ako si robia napr. z nás denne naši politici :) to je sranda však ? ale na vrchnosť sa nesmie šahať :) však aj v ZOO je tabuľka ! zvierat sa nedotýkať "   80 %