Pochoduj nebo zemři (1977)

Protivojnový, dobrodružný film s národnostne pestrým, skvelým hereckým obsadením. Téma légie je skvelá na vyskúšanie si širokých možností európskej produkcie. Talian Terence Hill mal určite šancu preraziť aj v Hollywoode, ale po takomto skvelom filme neviem prečo nepokračoval aj v západnej produkcii. Postava smelého elegána-zlodeja mu ostala aj v talianskej, komediálnej produkcii, no vo vážnejších polohách nezaostáva. Gene Hackman ako americký veliteľ nasilu ocitnuvší vo francúzskej légii neustále dokazujúci, že jeho život je jedna veľká povinnosť dokonalý. Švéd Max von Sydow ako archeológ-profesor vidiaci len poklady trefný. Brit Ian Holm ako vodca marockej nezávislosti trošku nepochopiteľný, ale hrajúci to akurát. Francúzka Catherine Deneuve to celé tak trošku romantizuje a francúzsky podčiarkuje. Pôsobivá hudba a dotiahnutý scenár v objatí skutočných kulís ukazuje tú pravú filmársku prácu. Ten záver ukazuje hlavnú myšlienku, ale úplne mi nesadol do celkového dojmu.

Jak se pan Královič stal Králem (1976)

Príbeh obyčajného človeka, ktorých by sa dalo nakrútiť tisíce. Skromnosť a prostorekosť je dnes už exotická kombinácia a tak pohľad súčasníka do života obyčajných ľudí vie potešiť. Človek tak obyčajný, až sa stane výnimočný, lebo chce byť šťastný. Myslím si, že dokument mohol ponúknuť aj viac pri väčšej stopáži. No ako školský projekt postačuje a na duši pohladí tak akurát.

Mimo zákon (2010)

Celkom v pohode gangsterka o teroristoch, čo majú ušľachtilé úmysly. Neviem nakoľko sa film opiera o nejaké reálne základy ale diváka vie do deja vtiahnuť. Má stupňujúcu gradáciu a záver podčiarkne myšlienku. Ale stačí vidieť raz.

Drakobijce (1981)

Mix temnej fantasy s rozprávkou, ktorá určite nie je vhodná pre najmenšie deti. Príbeh je miestami rozťahaný a je v ňom veľa hluchých miest. Postavy sú v podstate všetky nesympatické a ťažko si nájdete niekoho, na koho sa na plátne tešíte. Ten záver mi prišiel úplne nasilu pozliepaný. Na dobu vzniku celkom slušné efekty a exteriéry potešia oči. P.S.: nechápem ako mohol byť nominovaný takto obyčajný soundtrack na Oscara a budúci rok za vrcholné Poledourisovo dielo sa neušla na udeľovaní ani zmienka.

Ong-bak (2003)

Videné prvý krát po 20 rokoch od vzniku filmu. A musím povedať, že z filmu som mal pocit jasný - MUAY THAI WINS! FLAWLESS VICTORY! Absolútne dokonalé bojové sekvencie (miestami prehnané, čo vo filme sem-tam musí byť pre neznalých). Jednoznačne to muselo zvýšiť záujem o šport ako taký a dať mu nejakú kultovú príchuť. Atmosféra príbehu zabalená do kontrastu čistej dediny a prefetovaného, zhýralého veľkomesta hriechu. Príbeh je samozrejme naivný a slúži len ako tanier na to nekončiace sústo thajského boxu. Ak je pravda, že tu neboli použité žiadne klasické pomôcky ako laná na vrtule vo vzduchu, tak sa tomu nedá prosto dať slabšie hodnotenie (a ako fanúšik bojových športov tie vrtule aj odpustím). Thajsko ako má byť!

Vynucená msta (1982)

Film bez scenára a hercov, ktorý je celý nasilu. Samotné béčko sa dalo urobiť určite záživnejšie a s nejakými emóciami na záver. No celé to len nejako vynútene šlo do konca. Horší z Norrisových filmov. V začiatkoch jednoducho sa spoliehalo len na jeho kopy a snaha o herectvo nebola žiadna (zomrie vám niekto blízky a s vami to emočne nehne). Čo prekvapí je miera násilia, ktoré si ešte pripomenieme v záverečných titulkách.

Loganova síla (1979)

Jednoduchá, televízna produkcia s priamočiarym príbehom. Propagácia karate a správneho životného štýlu v kontraste s drogovým svetom a dekadenciou. Asi nejeden mladý muž mohol po tomto filme v dobe vzniku po križovatke života sa rozhodnúť dať to na správnu stranu. Za takú tú dobrú, podprahovú správu to hodnotím lepšie.

Čelisti (1975)

Videné teraz po dvadsiatich rokoch a film pre mňa stratil svoje kúzlo. Asi som moc premotivovaný z pozerania rôznych dokumentov a videí o žralokoch. Ich chovanie poznám do tej miery aby väčšina filmu bola pre mňa absurdná (žralok loviaci na plnej pláži ľudí či posledný súboj). Samotný film určite svoje čaro má a keď som bol dieťa, tak ma dokonca desil. Čiže istým spôsobom sa snažím hodnotenie udržať v rozmedzí "vtedy a dnes" a byť trošku objektívnejší. Z filmárskeho hľadiska a doby vzniku sa mu samozrejme nedá nič vytknúť. Scény, kde Bruce nebol boli rozhodne hororovejšie než tie, kde sa vyskytol.

Nezvěstní v boji 2: Začátek (1985)

Musím povedať, že to je asi najlepší Chuckov film. A zo všetkých akčných béčok Cannonu asi najviac áčková produkcia. Od začiatku po koniec sa to vyhýba všetkému čím je Cannon známy. Dementnosť prvého dielu sa úplne vytratila. Prvá polovica filmu je skôr o týraní ľudí ako o bezduchej akčnej hovadine. Norris tu dokonca prejavuje herectvo a emócie vidíte neustále. Dobro veľakrát prehrá a priamočiarosť príbehu je nepatrná. Poctivé kulisy a výber hercov, ktorí vedia hrať vás celý čas udivujú. A koniec samozrejme príde. A ten je uveriteľnejší ako všetky maestrove filmové konce po ultimátnom zápase storočia. V rámci žánru je to jednoducho poctivá práca bez jedinej chyby. A z toho som sám v šoku!

Invaze U.S.A. (1985)

Absolútna 80.-ková americká propaganda dotiahnutá takmer do dokonalosti (hádam už len americké vlajočky v každom zábere chýbali)! Akčné scény nepoľavujú a scéna v obchoďáku je naprostý kult! Izraelci vystrihali všetky (pre nich) zbytočné príbehové scény aby sme dostali čistý, videoherný, akčný výplach mozgu. A musím uznať, že oproti sionistickému politickému trháku sme tu hluchých miest mali minimum. A ten plagát je jednoducho čistá nostalgia! Poslednú hviezdičku strhávam za koniec, kde chýbal nejaký gýčový happy end o dobrej budúcnosti. A kde skončil pásavec? :C

Časové pásmo bylo změněno