Sidonka

Sidonka

Česko

34 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Jana Eyreová (TV seriál) (1983)

  Seriál podle oblíbeného románu, který sedl mé romantické povaze. Neuvěřitelně přesvědčivě, podmanivě natočené. Dobří herci, kterým věříte každé slovo. Nejen že přirozeně hrají, ale předloze odpovídá i vzhled hrdinů. Jana neměla být krásná, což je dost podstatné pro její charakteristiku, přesto jí v jiných zpracování hrají atraktivní herečky. Jak naivně pak z úst nějaké modelky zní slova jako: "vím, že nejsem krásná, nelichoťte mi, buďme k sobě upřímní."Lehce posmutnělá Zelah Clarke je důstojná, budí respekt a je charismatická nejenom díky chování, vnitřnímu půvabu a osobnostním rysům, ale i díky postoji. Žena s hrdými gesty inteligentní pravé dámy, která ví, že není dokonalá, ale je si přesto vědomá své vlastní hodnoty může být svému zaměstnavateli věrohodně sympatická. Se svým protějškem je naladěná na stejnou vlnu a jiskra mezi ní a T.Daltonem se přenáší na diváka. Partnera Rochestera, též osobnosti s vnitřním kouzlem, který tuto silnou, samostatnou, spolehlivou a navíc i milou ženu z jiné společenské vrstvy dokáže ocenit, milovat a chránit, lze filmové Janě jedině přát. Doplňují se, rozumí si a vytváří vyváženou dvojici. Adaptace se dobře drží předlohy a vytváří podmanivou, tajuplnou, romantickou náladu, místy až s decentně hororovým, jindy psychologickým nádechem. - Opravdu nejpodařenější adaptace této klasiky. ( I když tu českou z roku 1972 mám také ráda). K tomu všemu skvělá atmosféra, vhodné prostředí. Odpovídající je anglické panství, nekýčovitá zahrada, neokázalost okolní přírody stejně jako celého díla... - Co já bych za to dala vidět to znovu! Ostatní zahraniční zpracování mi připadají povrchní, nepřesvědčivá a plytká.Dosud jsem na seriál nezapomněla, ač už je to mnoho let, co jsem měla příležitost ho sledovat a už tento skvost asi nikdy neuvidím. Bohužel.

 • poster

  Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

  Strhující. Nepřekonatelné. Lákavě dokonalé i děsivé zároveň. Dovolím si citát z knihy: "Temné stránky duše-LYNCH" autor R.Fischer, snad mi nakladatelství Jota promine: "Mnohovrstevné, důmyslně propletené zakódování děje, v němž milovníci detektivek našli svoji záhadu, nároční diváci inteligentní zábavu, méně nároční oblíbenou limonádu, vyznavači klasického filmu lahůdku..." Podobný propletenec je pro mě synonymem pravého umění. Jenom skutečné umění je alespoň v základní vrstvě srozumitelné uklízečce a je baštou pro intelektuála znuděného klišovitostí, který vyhledává vtipné dialogy zaobalené do postmoderní luxusní kůžičky. To vše opředené atmosférou, která se urodí jednou za X let. Jak pěkné soudržné městečko se vzrostlými stromečky a svěžím vzduchem, ve kterém jsou ve skutečnosti skoro všichni divní, bují tam mnohé intriky, zlo a lež. Seriál je pro mě mnohým, například ukázkovým bojem o tom jak je zlo nepřemožitelné a morální radou že s ďáblem se obchod neuzavírá, i když chceme zachránit život milovaného člověka, je třeba se mu vyhnout a snažit se ho pod přetvářkami rozeznat (narážím na úžasný efektní závěr). -Někde jsem četla, že mistr Lynch trpí určitými psych. potížemi. Boj s nevyléčitelnou nemocí je jako boj s ďáblem. I když se snažíte sebevíc stejně Vás nakonec dostihne. Kéž by se potíže všech trpících daly přetavit do podobných inteligentních, talentem sršících originalit, co obohacují mysl "normálních" lidí.

 • poster

  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

  Seriál mám v oblíbených, protože mě první roky velmi bavil až strhával, byla jsem nadšená. Některé epizody jsem hltala a říkala si, že je to jeden z nejpoutavějších seriálů, jaký jsem kdy viděla. I když není zcela bezchybný, nejsem nekritická. Dříve byl seriál mnohem uvěřitelnější a vyváženější, první tři série zcela bez výhrad, vlastně až do svatby Joffreyho s Margaery je to na jedničku. Například hlavním postavám byl dán zhruba stejný prostor, nebyly tam nelogické přeskoky v čase, bylo to žánrově vyvážené, vygradované, prostě seriál působil celkově konzistentněji, rozumněji a hlavně profesionálně. Čekala jsem na každou větu, chytré, velice napínavé, dramaticky vygradované, vypiplané. - 1.SÉRIE a 2.SÉRIE: 100%, - 3.SÉRIE a 4.SÉRIE: kolem 90%,- 5. a 6. SÉRIE: sice již slabší, ale pořád velmi zábavné. - 7. SÉRIÍ však nastal obrovský kvalitativní propad, o závěrečné, brakové 8.SÉRII ani nemluvě. Konec už byl dost béčkovej a působil lacině, navzdory velkému finančnímu rozpočtu. Přitom se podle tvůrců mělo jednat o údajně nejvelkolepější epizody v TV historii. Nikoli, byl to už jen odpad, který přestal vycházet z nastaveného světa, myšlenek, zákonitostí a bylo vidět, že už na to tvůrci ošklivě pečou. Jak se říkalo v jedné recenzi: "seriál v šesté sérii zemřel."

 • poster

  Řím (TV seriál) (2005)

  Ráda bych seriál viděla znovu, je to už přes deset let, co jsem "Řím" shlédla a už si podrobně nevybavuji všechny větší i menší podrobnosti. Silný zážitek zvláště z prvních sérií přesto přetrvává i po letech. - V září 2017 jsem si konečně dala opáčko všech epizod. Po delší době už seriál Řím hodnotím trochu přísněji, nicméně stále ho nechávám ve svých oblíbených. Z tohoto období se točí velmi málo výpravných filmů, které se zabývají i vztahy a ne jen politikou a intrikami. Když přimhouhřím oči, můžu seriál nadále pokládat za dobrý, navíc nám přibližuje život tehdejších obyvatel. Historické filmy mám v oblibě.

 • poster

  The Twilight Zone (TV seriál) (1959)

  Musím opakovat názory některých uživatelů, protože jsou pro toto dílo opravdu zásadní a dost podstatné. Z tohoto 60 let "starého" TV skvostu se dodnes čerpají nápady pro různá díla a The Twilight Zone je dosud přiznaným či nepřiznaným vzorem pro mnoho filmových tvůrců. Černobílý kultovní seriál má i slabší epizody, ale jak už tu též někdo řekl, ty kvalitní silně zastíní ty méně povedené. Neznám tak přesně dějiny kinematografie a nevím, jaké epizody byly skutečně inovativní či zda se některé nápady již někde dříve neobjevily v jiném filmu. Jako celek je to ovšem nevšední přehlídka různých nápadů a žánrů, viz výše uvedené sci-fi, drama, horor, psychologický thriller, mysteriózní či fantasy. Příběhy jsou vyšperkované vymazlenými zvraty, často dobrými pointami a nějakým tím morálním či jiným poselstvím, nad kterým můžeme dumat a příběh svébytně chápat, domýšlet si ho, spekulovat o něm či se jen nechat unášet viděným. Zóna soumraku je zvláštní svět, do něhož postava vstupuje ať chce nebo nechce a my jako diváci jsme též jeho malou součástí. Do oblíbených děl si seriál dávám kvůli těm povedenějším příhodám, které jsou vážně inovativní a ve své vynalézavosti nepřekonatelné. Mohou vznikat remaky, předělávky, vylepšeniny, ale zásadní originál, který všechny další pokusy rozjel, zůstane jen jeden. Dávám si seriál do oblíbených kolem jeho narozenin, blíží se den jeho šedesátin :) a já mu přeji, aby žil ještě hodně, hodně dlouho, aby na něho diváci nezapomněli, odpustili mu případný zub času, který má navíc své kouzlo a aby se stal v kinematografii nesmrtelným. Sláva Serlingovi, který má vytvoření seriálu na svědomí! :)

 • poster

  Nemocnice na kraji města (TV seriál) (1977)