Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Akční
  • Fantasy

Recenze (306)

plakát

I Am Greta (2020) 

Ekologii fandím, proto ta symbolická jedna hvězdička, která přímo s kvalitou filmu nesouvisí. "Projekt" Greta je umělej a nepřesvědčivej, stejně jako tento nezáživný, nicneříkající dokument. Nebavilo mi to sledovat a papouškující Gretě nevěřím ani slovo.  Podobné povrchní, strojené a stylizované pseudo-dokumentární výtvory, které jen něco teatrálně předstírají, nadělají víc škody než užitku.

plakát

Andula vyhrála (1938) 

Několika vtipům jsem se upřímně zasmála, byla to pohodová komedie pro dnešní sváteční den. Kdyby bylo jiné obsazení, přidala bych možná i na hodnocení, bohužel zrovna nemusím Věru Ferbasovou a možná jsem jediná, komu úplně nesedí Hugo Haas, i když uznávám, že mu umělecký talent rozhodně nescházel. Filmy pro pamětníky mám obecně hodně ráda, pěkně si při nich odpočinu. Sladké, občas přehnaně naivní, přesto kouzelné.

plakát

Smrt přichází do Pemberley (2013) (TV film) 

Vizuálně to bylo nádherné. Z obsahového hlediska však byla minisérie na samé hranici koukatelnosti. Do tak působivého a nádherného prostředí, jako jsou zdejší exteriéry i interiéry, zasadit tak nenápaditý, nedůmyslný a nudný děj s plytkými charaktery je obrovská škoda až barbarství. Bylo to tak zoufale nedramatické, že jsem po chvilce odpadla. Nedoporučuji ani jako kriminální oddechovku z atraktivního prostředí a už vůbec ne romantickým příznivcům skvělé, inteligentní Austenové. Negativní dojem ze série jen dovršila nesympatická a postarší herečka Anna Maxwell Martin, která zcela nevhodně ztvárnila o generaci mladší Elizabeth. Příběh se přeci odehrává pouze šest let po svatbě s Darcym.

plakát

Sanditon - Episode 2 (2019) (epizoda) 

Příběhových linek je zde více. Mě osobně nejvíce zaujala ta vztahová s Charlotte a Sidney Parkerem. Dívka využije nejednu příležitost, aby se dostala do jeho blízkosti, má tendenci muži vysvětlovat svoje postoje a zpětně uvádět to o čem diskutovali na plese na správnou míru, omlouvat se mu, až se mu téměř vnucuje, ale Sidney rázně tvrdí, že dívčiny názory ho vůbec nezajímají. Je to více ze života než okamžité splynutí dvou duší. Jak říkám, postav a drobných příhod je zde více, ale tahle linka se mi zdála ze všeho nejzajímavější. Nepochybuji o tom, že v rámci romantického žánru Sidney svůj názor na slečnu přehodnotí a dodatečně objeví její kvality, ale podle mého názoru to bude jen ke škodě věci. :) V seriálu hraje rovněž černoška, jak je již v současných filmech zvykem, zde však má její etnický původ kupodivu i důvod a zajímavé opodstatnění a příběh o dívce z jiné kultury seriál vhodně ozvláštňuje. Jen mohla být postava milejší, ač má k tomu své důvody, za celou epizodu řekla snad jedinou příjemnou či neutrální větu, je spíše arogantní, hádavá, tvrdohlavá a poměrně nesympatická.

plakát

Sanditon - Episode 1 (2019) (epizoda) 

Seriál nezačíná zrovna nejsvižněji ani zajímavě a tak vyžaduje od diváka zpočátku trochu trpělivosti. Převážná část první epizody nenaláká, podle mého názoru je nezáživná, ale doporučuji dát Sanditonu čas. Úvodní jednička je průměrně zpracovaná, postavy odříkávají ty nejbanálnější věty, je to samé klišé, pohnutky hrdinů nejsou dostatečně vysvětleny, až postupně se z něho stává dramatičtější romantický příběh. Začala jsem se obávat, že už příběh zůstane při povrchu, bez skutečných emocí, občas s nějakým tím nepovedeným pokusem o humor či o nadsázku a domnívala jsem se, že bude poměrně nevýrazným počinem. Pochází ovšem z mého oblíbeného historického období. Austenová na plátně obvykle nezklame. Seriál se snaží být alespoň na oko líbivej, takže jsem Sanditonu dala i nadále šanci. Na větší spád je třeba si počkat do poslední třetiny filmu, kdy na scénu vstupuje bratr hostitele, sebevědomější a výrazný Sidney Parker, který silně zaujme hlavní hrdinku Charlotte, ač jí zpočátku nevybíravě přehlíží. Epizoda končí poměrně napínavě. Druhý díl má už od samého začátku podstatně rychlejší průběh a pozoruhodněji se rozbíhá děj, takže zvyšuji hodnocení. Další díl se mi líbil dost a pokud si uchová nastavenou zvýšenou laťku, půjdu klidně do čísel nejvyšších.

plakát

The Twilight Zone (1959) (TV seriál) 

Musím opakovat názory některých uživatelů, protože jsou pro toto dílo opravdu zásadní a dost podstatné. Z tohoto 60 let "starého" TV skvostu se dodnes čerpají nápady pro různá díla a The Twilight Zone je dosud přiznaným či nepřiznaným vzorem pro mnoho filmových tvůrců. Černobílý kultovní seriál má i slabší epizody, ale jak už tu též někdo řekl, ty kvalitní silně zastíní ty méně povedené. Neznám tak přesně dějiny kinematografie a nevím, jaké epizody byly skutečně inovativní či zda se některé nápady již někde dříve neobjevily v jiném filmu. Jako celek je to ovšem nevšední přehlídka různých nápadů a žánrů, viz výše uvedené sci-fi, drama, horor, psychologický thriller, mysteriózní či fantasy. Příběhy jsou vyšperkované vymazlenými zvraty, často dobrými pointami a nějakým tím morálním či jiným poselstvím, nad kterým můžeme dumat a příběh svébytně chápat, domýšlet si ho, spekulovat o něm či se jen nechat unášet viděným. Zóna soumraku je zvláštní svět, do něhož postava vstupuje ať chce nebo nechce a my jako diváci jsme též jeho malou součástí. Do oblíbených děl si seriál dávám kvůli těm povedenějším příhodám, které jsou vážně inovativní a ve své vynalézavosti nepřekonatelné. Mohou vznikat remaky, předělávky, vylepšeniny, ale zásadní originál, který všechny další pokusy rozjel, zůstane jen jeden. Dávám si seriál do oblíbených kolem jeho narozenin, blíží se den jeho šedesátin :) a já mu přeji, aby žil ještě hodně, hodně dlouho, aby na něho diváci nezapomněli, odpustili mu případný zub času, který má navíc své kouzlo a aby se stal v kinematografii nesmrtelným. Sláva Serlingovi, který má vytvoření seriálu na svědomí! :)

plakát

Angelika a sultán (1968) 

No dobře, z původních dvou hvězd jsem zvýšila na tři. Na pohádkové filmy o Angelice se dobře dívá, pokud divák přimhouří obě dvě oči. Angelika a sultán se mi líbila méně než některé předchozí příběhy, občas mi ta rozmazlená rádoby madam, kvůli které houfně umírají muži, jen aby jí zachránili z nepříjemné situace, leze krkem, ale když jí dávají v TV, jakýmsi magickým kouzlem jsem buď připoutaná k obrazovce nebo jí mám alespoň jako kulisu při žehlení a jiných domácích úkolech. Náklonnosti k Angelice, i když trochu ambivalentní, se už asi nevzdám. Souhlasím však s názorem té černovlasé holky, vedlejší postavy z Báječné Angeliky: "Ta musí mít vždycky štěstí, potvora jedna!" :)

plakát

Země zapomnění (2011) 

Naprostý souhlas s komentářem od Enšpígla. Prvních dvacet, pětadvacet minut bylo úžasných a ty bych ocenila klidně nejvyššími pěti hvězdami. Jediná výhrada k takřka dokonalému začátku je, že se odehrává v jakémsi bezčasí, podle módy, vybavení domácností i chování postav nepoznáte, že by se mělo jednat o story odehrávající se v druhé polovině 80.let, spíše film působí, že popisuje dobu mnohem starší. Po havárii v jaderné elektrárně Černobyl, místo toho, aby příběh začal gradovat, se naopak rozpustil do mozaiky několika příhod, které nedrží pohromadě. Vznikla jakýsi podivná motanice psychologického filmu, nevěrohodného dramatu, nedotažených nápadů, hovorů o ničem, dlouhých záběrů a vše je sestříháno tak zvláštně, jako by to k sobě ani nepatřilo, jako by každou část filmu vytvářel pokaždé jiný tvůrce. Tvůrcům po úvodní skvělé části prostě došla šťáva a zbytek už za mnoho nestál. Škoda, mohlo se jednat o skvělou záležitost. Ona i ta myšlenka, co havárie udělala s psychikou lidí a jak se s neštěstím obyvatelé Pripjati vyrovnávali, je skvělým nápadem. Dojem z filmu je rozporuplný a nezachrání to ani připomínka na hezkou písničku, kterou mi po mnoha letech nostalgicky připomněla zpívající nevěsta: " Milion, milion, milon růží mít..." (Milion alych roz) :)

plakát

Kočár do Vídně (1966) 

Memento proti fanatickému aktu pomsty, proti zlobě a nenávisti... (z oficiálního textu distributora)

plakát

Příběh služebnice - Série 3 (2019) (série) odpad!

Kvalitativní propad seriálu pokračuje. Nyní již dávám velmi nízké hodnocení, přestože jsem měla původně seriál v oblíbených ( kvůli vydařenější 1.sérii). Přestalo to být napínavé, dá se snadno odhadnout co bude v dalším záběru. Přestože se postavy chovají nelogicky, nestabilně a neuvěřitelně, scénář jde už delší dobu z extrému do extrému dá se předvídat, co kdo udělá, scénář je průhledný a bez velkého přemýšlení jde příliš jednoduše a za každou cenu na ruku divákům. Navíc to vypadá, že ve fiktivní totalitní společnosti si skoro každý může dělat co chce a mnohé hlavním postavám prochází nebo mají jen nezásadní potíže. Na seriálu byl nejdramatičtější právě ten konflikt elity s utiskovanými služebnicemi, které nesmí dát najevo svůj názor. Teď když mají situaci díky děravému, pohádkovějšímu scénáři velice usnadněnou, přestala jsem se o ně bát a prožívat s nimi boj o lepší svět. Stejně je zřejmé, jak nakonec všechno dopadne. Souhlasím s uživatelem Stitch7 a s jeho komentářem hned k 1.epizodě: "Zhlouplo to." Už se na to nedá koukat, jejich totalitní svět přestal mít řád. A to je opravdu velký rozdíl oproti epizodám mladšího data.

Reklama

Reklama