Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Akční
  • Fantasy

Recenze (331)

plakát

Oklamaný (1971) 

Oboje zpracování (toto z roku 1971 i to novější z r.2017) má něco do sebe, své klady i zápory.  SPOILERY: První jsem viděla tu od Sofie Coppoly, už před lety, takže nemám přímé srovnání. John se v podání Clinta E. chová zkratkovitě, najednou nějakou políbí, když to ani nečekám a hned se ohlíží za další, což mi nepřišlo moc prozíravé, dá se předpovídat, že si toho druhé ženy a dívky buď všimnou nebo to někomu vyzvoní a hlavně to přijde jako blesk z čistého nebe. Ten novější (v podání Colina) se spíš snaží zavděčit a přežít, než že by byl přehnaně na holky (ošklivě řečeno děvkař). Rozvážnější Colin je hlavně jejich zraněný a bezmocný zajatec a tak chce většině dát důvod si ho ve škole nechat a nevydat po ošetření jako zajatce nepřátelským vojákům, není jen milovník, je chybějící mužský element. Clint je pudovej sebejistej člověk jednající bez ohledu na možné budoucí následky. Vlastně je dobré vidět obě verze, neb v češtině jsem knižní předlohu nedohledala a jedna verze druhou doplňuje a dovysvětluje nebo se na nějakou drobnost podívá z jiné stránky a z jiného úhlu. V příběhu není vyloženě kladných postav, buď je můžu pochopit včetně pochybení a slabostí. Ty ostatní hodit rovnou k záporákům (pokrytecká, mstivá majitelka školy). Líbila se mi asi nejvíc postava služky, která hrála s otevřenými kartami a varovala ho, ať odejde včas a apelovala na jeho rozum. Přesto se nechal strhnout emocemi, touhou po pomstě a pochybnými výhodami, když měl zdánlivě chvilku navrch. Nejmrazivější je konec filmu, kdy jsou již charakterově pokřivené holky vedeny učitelkami k pěknému a pečlivému vyšívání-zašívání a bezstarostně si při "výšivce" švitoří, jako by se nic vážného nestalo a jako by byly pořád lepšími dívkami se správnými hodnotami. Jako lidstvo se svými vášněmi, sklony, slabostmi, bezohlednostmi, závislostmi, sklony ke krutosti k  méně mocným, atd. z toho nevycházíme dobře. Ať už jsme holky nebo kluci, ať žijeme ve válce nebo v míru, ať už dostaneme šanci vládnout a mít na vrch nebo ne. Silnější vyhrává. Ale ne vždy, někdy jedince umoří početné hejno malých "kobylek". Už jsem to někde psala, Bohu jsme se prostě nějak nepovedli.

plakát

Atletka A (2020) 

Dokument je trochu delší, aniž by šel opravdu do hloubky, aniž by třeba vysvětlil, co s psychikou nevyzrálejších a bezmocných děvčat zneužívání dělá. Důsledkem může být třeba to, že žena bude mít do konce života v intimní oblasti potíže, může to zavinit psych. potíže až zničit život. Jak se někdo může domnívat, že dokument je oslavou feminismu? Jedná se o nepochopení problému. Už počet zneužitých děvčat je alarmující. Dokument se málo věnuje kolegům a institucím, kteří zneužívání gymnastek kryli. Zpracování je průměrné. Za zviditelnění kontroverzního tématu a za téma samotné dávám o hvězdičku víc. Sportování je fajn, musí se mu mnohé obětovat, skvěle se na výkony dívá, ale nemělo by sportovcům kazit (nejenom) morálku. Zametání nepohodlných skutků pod koberec je bohužel běžnou praxí všude po světě, jedinec je proti molochu bezmocný, pokud se nespojí s  jinými subjekty a obětmi a to se ne vždy zadaří, podle mého úsudku spíše málokdy. Tiše se ve společnosti a různých skupinách, firmách apod. tolerují různé nešvary, může dojít až k vydírání nebo zastrašování a s obětmi se manipuluje. Taky mi napadá výrok jednoho politika: "Politika a vyšší zájmy jsou všude a ve všem." Vlastně to svým způsobem není jen sportovní dokument o krutosti (fyzické bití od trenérů!) a obtěžování.

plakát

Město Ember (2008) 

Pozitivní pohádkové postapo s nedepresivními kulisami a lehce, s nadhledem pojatým dějem. Jen tak tipuju, že patrně s dobrým koncem. Kdybych byla děcko, asi bych na film koukala i déle než prvních 20 minut a možná by se mi i líbilo. Svého času jsem i jako dospělá občas zapla nějakou tu pohádku, na to už ale dlouho nebyla ta správná nálada. Nebyla ani nyní, nedokoukáno.

plakát

La caída (2022) 

Sportovní film Pád je inspirovaný skutečnými událostmi. Hrdinkami jsou dvě sportovkyně, které trénují synchronizované skoky do vody a připravují se na letní olympijské hry.  Jedna je ve svých 26 letech (hraje jí o 10 let starší herečka) na konci kariéry a druhá, teprve 14-letá na jejím začátku. Hlavní hrdinka si nepřipouští nepřístojné chování trenéra, patrně vzpomínky na sex.obtěžování potlačila a sama v sobě zapírá. Při tréninku, kterému obětuje hodně, navíc bere antibiotika a je oslabená nemocí, ale své poslední šance na tu nejcennější medaili se nechce vzdát. Ano, víme, že pro medaili se musí lecos obětovat. Ale stojí ta medaile vždycky za to nebo je lepší jí oželet? Zvlášť když život a důstojnost závodnice mnoho neznamená, hlavní je, že vyhraje země, jíž sportovkyně zastupuje. Roli trenéra-svůdce náctiletých dívek, jemuž by se medaile z olympiády samozřejmě taky šikla, dostal herec, který na ní nepasuje. Film je točený takovou tou polodokumentární formou, kdy se některé záběry vlečou a jiné důležité jsou zbytečně přeskakovány. Průměrně natočené, mohlo to být lepší, dramatičtější, včetně hlubší psychologie, ovšem filmů ze sportovního prostředí se točí málo a kdo chce nahlédnout pod pokličku vrcholového sportu a zneužívání či přetěžování sportovkyň, nevšedního líbivého světa plného falše, má jednu z mála příležitostí... Citát: „Sport z tebe vytáhne to nejlepší, ale i to nejhorší.“

plakát

Cesta ven (2022) (seriál) 

Zamlouvá se mi, že to není jen mysteriózní seriál o městečku, které v noci zaplavují vraždící příšery, kteří z  mordování obyvatelů mají zvrácené potěšení a vydávají se za někoho, kým nejsou („Pusť mě dovnitř. – Úchylný úsměv zdánlivě milé babičky nebo zamilované dívky s květy v náručí. – „Bude zábava.“). Kromě napětí je tady ještě nadstavba, která klade otázky a málo odpovědí, po kterých můžu pátrat i já. Tento dramatický kousek svým způsobem zlehka naťukává až existenciální otázky, samozřejmě úměrně a v rámci nenáročného žánru. Skupinu lidí, výjimečně jednotlivců, z nějakého neznámého důvodu zavádí cesta (nebo spíš únos) do nebezpečného, nepohodlného místa s podivnými úkazy, z něhož není úniku. Proč se to stalo zrovna jim, proč se tam dostali zrovna oni? Jak se to vůbec stalo, že sešli ze správné cesty, že došli jinam než kam měli namířeno? Mají vyřešit nějaký úkol nebo jen něco odčinit, na něco si přijít nebo jsou už po smrti, v očistci a musí si to tady protrpět? Vede to tu nějaká neznámá entita, která je pozoruje nebo je to snad nějaký tajemný pokus? K tomu další varianty otázek: Děje se to z nějakého důvodu nebo se nám to prostě jen tak přihodilo?... a dá se odsud dostat ven, když budu hledat dostatečně dlouho, vyzkouším, co se dá a dostatečně se snažit? Má to krom všech trápení nějakou výhodu? Lidi si zdejší pobyt pokouší nějak zlepšit, fungovat, aby se tu žilo bezpečněji a líp, přesto je to pořád ponorka a vězení. Záhady narůstají, seriál má spád, akorát s neřešením těch položených otázek si to scénáristé až moc ulehčují. V podstatě víme jen to málo, to co obyvatelé městečka a já doufám, že už konečně začne seriál něco projasňovat a odpovídat alespoň na něco. Ve druhé sérii ve městečku dokonce uvízl celej autobus a tak snad jen nebudou přibývat další postavy a monstra. Doteď mi ty nejasnosti nevadily, seriál je dostatečně napínavej, umí zaháčkovat, dokáže udržet pozornost a natěšenost, co bude dál, jde to ovšem jen do určitého bodu. Snad ho tvůrci včas podchytí, vymyslí ve správný čas zajímavé vysvětlení, později i rozumnou pointu a nenechají nezodpovězené otázky bobtnat nebo jen tak vyšumět bez odpovědi do ztracena a zbytek seriálu vést  už jen po hororové, akční, stále povrchnější lince. Zatím hodnotím mezi 3 až 4 hvězdami.

plakát

Planeta Praha (2022) 

Moc milé, dokument pro celou rodinu. Miluju přírodu a ve městě je jí tak málo. Nebo to tak úplně a stoprocentně neplatí? Podobných filmů je třeba. Už dlouho jsem nebyla v kině, ale za tohle mi ta návštěva stála. Jsem ráda za každého opeřence, za každou kytičku, za každý film, který na něco upozorňuje a nutí nás lépe vnímat okolní krásu a více si jí všímat. Některé momenty tak sympaticky úsměvné! Už za to téma a nápad musím dát vyšší počet. Navíc jsme ke vstupence dostali pexeso s fotkami herců ze zvířecí říše.

plakát

Dívka, která se třpytila (2022) (seriál) 

Docela zašmodrchanej příběh, který se v mnoha věcech poměrně odlišuje od knižní předlohy, spíše je jen podobný námět a několik nápadů, jinak je tam hodně změn, včetně pozměněného konce, podle mého spíše k lepšímu. Musí se u něho přemýšlet, žádná velká oddechovka. Osobně jsem ho sledovala po týdenních pauzách, ale spíš doporučuju dát seriál na jeden zátah nebo během kratší doby, aby se nezapomněly některé věci. Roli hraje každý detail. Jeden z těch seriálů, který sedne jen někomu a každému tenhle guláš nezachutná.

plakát

Dívka, která se třpytila - Zářivý (2022) (epizoda) 

Po pár bezvadných dílech zase menší propad dolů, ale pořád je to dobré. Pro ty, co nečetli knihu, ovšem určitě důležitý a dovysvětlující kousek ze skládačky jak tento záhadný svět funguje. Jsem zvědavá jak se vše uzavře, finále se blíží. Prostředek seriálu mi zatím přišel nejzdařilejší.

plakát

Dívka, která se třpytila - Senzace (2022) (epizoda) 

Super, baví  mi to pořád čím dál víc. Předchozí epizody jsem si  dokonce dala v dlouhém čekání na další děj podruhé a jak do příběhu a jak je udělán víc vidím, všímám si zase jiných věcí. Tak zase za týden...

plakát

Dívka, která se třpytila - Řezné rány (2022) (epizoda) 

Ještě že jsem seriálu dala víc šancí. V prvním díle jsem měla z tohohle zvláštního seriálu zamotanou hlavu, to jak se vše kolem hrdinky mění a jiné zvláštnosti zatím v první epizodě nedávají jednoznačný smysl. Nyní jsem už u šesté epizody a už je zřejmé, o co jde, byť tu ještě pár záhad zůstává nedovysvětlených. Baví mi to. Celkem hodně. Jsem zvědavá na rozuzlení, jak vše půjde dál.