Byl jsem při tom (1979)

Zatímco v knize najdete ještě pár scén (masturbaci, onanii, vyhonění snad všech postav, jiný závěr), zde jsou díkybohu tyhlety detaily vkusně vynechány a zbyl jen herecký koncert Petera Sellerse.Plus ten skvostný konec - ta pointa!...Nikdy bych neřekl, že podle tak průměrného díla jakým je Kosinskiho novela si sám autor napíše takhle dobrý film.

Moonraker (1979)

11. bondovka - Nikdy neodpustím tomu člověku, který Brokollimu pustil Star Wars. Pochopte, že Moonraker je dobrý film. Ale v rámci Bondovek je to už takřka komedie. Zrychlený sjezd nemocničního lůžka z kopce. Umrlec v rakvi. Finále kde proti sobě ve vzduchoprázdnu pálí vesmírné jendotky lejzry a skafandry lítají sem a tam už jsem nevěděl co si myslet :-) Navíc je hlavní záporák zoufale nevýrazný. To není šílenec chtějící vyhladit svět nervovým plynem. To je bezcharizmatickej boháč s vizáží černokněžníka. Co potěší je samozřejmě Jaws, který má svou nejlepší scénu hned na začátku. A jeho milenka je rovněž jeden z nejnehumornějších prvků celého dobrodružství. Pokračovat takhle dál, tak by se dal Austin Powers považovat za pokračovatele a ne parodátora :-)

Pat a Mat - Dílna (1979) (epizoda)

Už vím podle jakého vzoru nám stolař udělal knihovnu :-).

Plechový bubínek (1979)

Určitě je důležité vidět Plechový bubínek, protože jde o skutečně skvěle natočený příběh.To co předvedl David Bennent v roli Oscara je nezapomenutelné a jeho výkon je nejlepší co kdy dětský herec předvedl.Problém je v tom že jak píše DJkoma film je to nechutný.Skutečně se mi zdálo o nechutném pojídaní posliněného cukru, chytání ryb do volské hlavy, pojídání uzenáčů a vůbec celá atmosféra mě byla nepříjemná.Možná až to uvidím jako starší, změním svůj pohled.

Po dobrodružství Poseidonu (1979)

Tři hvězdy by byly za samostatný katastrofický film.Ale protože je to míněno jako pokračování něceho tak geniálního jako je Poseidon musím dát 2*.Odpad! nedám jen za tu povedenou výpravu a za několik povedených scén které puvodnímu Poseidonu ostudu neudělají.Naopak ostuda je to pro ty herce( mimo Savalase, který si svého záporáka užívá) a bohužel i pro Irwina Allena, který si takový konec kariéry nezasloužil.

Proroctví (1979)

Hned na začátek bych chtěl říct, že horory sleduji zřídkakdy. Stačí mi realita. A navíc se málokdy dostanu k opravdové kvalitce. Takže si říkáte pročpak jsem vydržel do tří hodin do noci abych zhlédnul "krvavý horor s ekologickým podtextem." Upoutalo mě jméno režiséra - John Frankenheimer. V jeho filmografii jsou jak neskutečné kraviny (Čtvrtá válka - československý a americký pohraničník se škádlí tím, že si ostřelují hranice) tak naprosto strhující klasiky (thriller Černá neděle s úžasně gradujícím finále, pokračování Francouzské spojky, starosvětský akčňák Ronin). O politickém zákulisí Vietnamu jsem se nejvíc dozvěděl z jeho Cesty do války. A nebál se ani adaptace divadlení hry, ve které se čtyři hodiny nepohneme ze starého baru - The Iceman Cometh. Dokonce Michael Bay říká, že jde o jeho biologického otce a drží se toho zuby nehty už přes dvacet let. ___ To jsem odbočil, vrátím se k Proroctví. Jedná se o béčkový horůrek jak hrom, kde je hlavní monstrum kříženec mezi pětimetrovým medvědem a spáleným rosolem. Ale na druhou stranu jde o eko-horor. To jest příčinou mutace není žádný tajný vojenský projekt, vylité kyseliny nebo postup evoluce. To co způsobuje degeneraci je normální rtuť, kterou papírárna vypouští do řeky. Ovšem samotná stvůra vzbuzuje dojem, že se dívám na film z 50-tých let „Nestvůra z černé laguny vrací úder.“ Maník pochoduje jak opilý, máchá rukama a figurínám ukusuje hlavy. A je zabit jak jinak než indiánkým šípem v oku. Ale abych nekřivdil. Monstrum je to nezničitelné a navíc hrdinové nemají ani pušku. A scéna v tunelu, kam se všichni skryjí zatímco nad nimi TO zuřivě dupe je opravdu sugestivní a stisňující Ale ty děsivé scény. Pomýlený míval útočí na hlavní hrdiny, aby ho pak vzali za ocas a hodili do ohně. Hlavní stvůra (rosolovitý medvěd) se vyřítí zpoza stromu a převrátí několika tunový terénní vůz Hlavní zápletku obstarává hrdinova manželka čekající dítě. Ta snědla otrávenou rybu, a proto se řeší zda bude mít mutanta. Navíc chybí záporná postava z řad homo sapiens. Jinde je to zlý a prospěchářský ředitel továrny, který chce vše ututlat. Zde ředitele máme taktéž, ovšem tomu je opravdu líto co způsobil a obětuje se. Herci jsou velice průměrní. Navíc o všech slyším poprvé a žádného z nich jsem nikdy neviděl. Kromě Armanda – toho znám z komedie Nevěrně tvá. _ Není to vyloženě blbý film. Navíc John na nás posledním záběrem mrkne a pochopíme, že to byla vyloženě taková letní srandička v lese. Že to není tak vážně míněný film. Ale na to jsem ze scén jako uspávání zmutovaného mláďatka přišel sám. Musím pochválit výpravu lesní krajiny a vesměs ruční kameru – na tu byl John machr, to musím uznat. Pokud bych chtěl lesní horor a měl volit mezi Proroctvím (název jak pro satanskou tématiku) a Záhadou Blair Witch (na jiný si nevzpomenu) vybral bych si Proroctví. Ale je to jeden z těch Frankenheimerů, na kterých je vidět, že to dělal pro prachy a sám si uvědomoval, že se scénářem terno neudělal.

Transkontinentální expres (1979) (TV film)

Jak praví kinderman; když Lloyd Bridges přijde do vlakového velína ve slunečných brýlích, jen čekáte, že když si je sundá, bude pod nimi mít ještě jedny. Jinak se jedná o tuctový 70's katastrofický thriller, navíc televizní, takže pokud na něj nekladete přehnané nároky, svůj účel splní.

Ve velkém stylu (1979)

"Kdo zase nezhasl na záchodě?" "Já si ani nerozsvěcuji!" "Tak proto je vždycky mokré prkýnko." "Alespoň si po sobě splachuji." Hlavními hrdiny nostalgického filmu jsou tři stárnoucí pánové bydlící společně v jednom newyorském bytě. Svůj rutinní život, v němž je největším vzrušením krmení holubů a odhánění malých sígrů od lavičky se rozhodnou vylepšit jedním malým výstřelekm - přepadením banky. Joe - vůdce bandy. Je to hrana chlap, organizátor celé akce. Pravý opak nejznámější role George Burnse - senilního uprskaného herce ze Simonových Sunshine Boys. Al (Art Carney) je upovídaný strýček, kterého už nebaví jen hrát si se svými synovci a neteřemi. V jedné ze svých pár rolích - jako málomluvný a nejustrašenější z celé partičky Willie - se objevila legenda Lee Strasberg. Tento učitel herectví dostal k filmu ty největší legendy - Branda, DeNira, Marilyn Monroe, Jamese Deana, McQuena, Dustina Hoffmana a desítky dalších. Většina si vzpomene na jeho sviňáckého šéfa židovské mafie Hymana Rotha z Kmotra II. ... A teď k filmu. Vyloupení banky přichází po 30 minutách. Pak se tempo zmírňuje, hrdinové se vydají i třeba do Las Vegas.Tři dědové, o kterých nikdy nikdo neslyšel se najednou stávají po amatérském přepadení nejslavnějšími obyvateli Ameriky. A oni si až pozdě začínají uvědomovat co vlastně udělali. Nejde tady tak ani o děj, jako spíše o perfektní atmosféru, kterou navíc dokresluje příjemně vlezlé jazzové téma. Přesto se však mohly skvělé herecké výkony a výborný námět využít o něco lépe.

1941 (1979)

Asi z tohohle hodnocení vyčnívám ale mě se ten film líbil.Každý od Spielberga čeká Duel, Ryana, Schindlera a tak když natočí normální prosťoučkou komedii nikdo mu to nemůže odpustit.Pořád také slyším připomínky že je moc dlouhá.Vždyť Chyť mě když to dokážeš má 150 min. a má 83 %.Belushi je jako opilý pilot stíhačky nezapomenutelný. 8/10

Dallas (1978) (seriál)

Trapné figurky, hloupé dialogy, "olsnivé" zápletky.A samozřejmě J.R.Ten je tak prohnilý(a směšný) až to pěkné není.Ale ve srovnání s typem těch latinsko-amerických zhovadilostí je to rodinná sága od Viscontiho a tak je mi ctí dát mu tu symbolickou hvězdičku.Ta druhá je z nostalgie a taky z toho že v Česku měl poslední díl sledovanost asi tak srovnatelnou s americkým vysíláním 256. dílu M.A.S.H.e.Jenže tam ho vysílali kvůli jeho kvalitě i na obrazovce na Wall Streat.